Ζευγάρωμα Basset Hound


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Rottie, συμφωνείς ότι η καλή εκτροφή δε βγάζει κέρδος, ή διαφωνείς;;
Συμφωνώ. Συνήθως οι ηθικοί εκτροφείς έχουν περισσότερα έξοδα παρά έσοδα. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως όποιος τύχει και βγάλει και κάτι είναι αυτομάτως κακός εκτροφεας. ;)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ΟΚ. Εδώ ήθελα να καταλήξω: ισως είναι καλύτερο να μη χρησιμοποιούμε το κόστος ως επιχείρημα οταν εμφανίζονται (εν δυνάμει) ΒΥΒ εδω. Αφενός γιατί υπάρχουν και κάποιοι καλοί που βγάζουν τα έξοδά τους και αφετέρου γιατί πολλοί ανέυθυνοι βγάζουν πολύ παραπάνω από τα έξοδά τους.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
:-?
Δεν κατάλαβα… :confused:
Το κόστος το χρησιμοποιούμε κυρίως ως επιχείρημα όταν κάποιος θέλει να του χαρίσουν ένα καθαρόαιμο ή να του το δώσουν σε καλή τιμή, εξηγώντας του γιατί ένα καθαρόαιμο από ένα σωστό εκτροφεα της φυλής που τον ενδιαφέρει κοστίζει όσο κοστίζει και όχι στις περιπτώσεις εν δυνάμει byb (εκτός αν θέλουμε να τον ενημερώσουμε για το κόστος των εξετάσεων υγείας που είναι υποχρεωμένος να κάνει στα ζώα του πριν τα ζευγαρώσει.)
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
βρε παιδιά, έχω μια ένσταση.... (είναι οφ τοπικ, αλλά το ερώτημα σχετίζεται με κάθε περίπτωση νεου στο φορουμ που λεει οτι θέλει να ζευγαρώσει οπότε ίσως σχετίζεται....)

Πάντα λέτε οτι η σωστή εκτροφή δεν είναι κερδοφόρα διαδικασία.... οπότε οποιος εκτρέφει και βγάζει και κάτι είναι κακός εκτροφέας.... συμπέρασμα: ο μόνος σωστός τρόπος να πάρεις καλό καθαρόαιμο σκυλί είναι να βρεις εκτροφέα χομπίστα που να μπαίνει μέσα οικονομικά..... οι πιθανότητες, αν δεν είσαι στην αντίστοιχη κλίκα, είναι απειροελάχιστες...... τι προτείνετε τότε;;
με καλυψες! ευχαριστω!!!
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
παιδακια μου γλυκα!! 1)πριν παρω το φρεντυ εκανα ερευνα και κατεβασα οτι πληροφοριες μπορεσα απο την επισημη σελιδα(american kennel club) και απο UKC και απο οποια σελιδα σχετικα με μπασσε μου ηταν χρησιμη για να ξερω με τι ρατσα εχω να κανω αφου οπως ειπα κανεις εδω στην ελλαδα δεν ηξερε να μου πει τιποτα (ουτε και ο κοε ) αγορασα και το βιβλιο για το μπασσε της Barbara Wicklund και το εμαθα απ εξω, που σημαινει κυριοι οτι ξερω πολυ καλα για τη ρατσα και τα προβληματα της! αν υπηρχε εκτροφεας στην ελλαδα θα μαζευα λεφτα οσο και να εκανε και θα τον αγοραζα. ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.απο τη στιγμη που δεν βρηκα τον πηρα απο ιδιώτη μέσω αλλου και ακομα ψαχνω για πληροφοριες ακομα γιατι ειμαι τρελη με αυτα τα πραγματα γενικως θελω να ξερω τα παντα για να μπορω να αντιμετωπισω αν συμβει κατι.για αυτο μπηκα και στο forum οπως ειπα απο την αρχη.
2)εκτροφεας δεν εχω σκοπο να γινω αν και θα με ενδιεφερε!(για χομπυ οχι για χρημα)
απλα εκανα πλακα στο φιλο YOTA που εχει θηλυκα και μου ειπε οτι αποκτησε καινουριο μελος και 3)υπαρχει κανενα ζωο τετραποδο η διποδο που δεν εχει η δεν παρουσιαζει προβλημα υγειας στην ζωη του;;;
that's all my dear frieds!:cool:
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
παιδακια μου γλυκα!! 1)πριν παρω το φρεντυ εκανα ερευνα και κατεβασα οτι πληροφοριες μπορεσα απο την επισημη σελιδα(american kennel club) και απο UKC και απο οποια σελιδα σχετικα με μπασσε μου ηταν χρησιμη για να ξερω με τι ρατσα εχω να κανω αφου οπως ειπα κανεις εδω στην ελλαδα δεν ηξερε να μου πει τιποτα (ουτε και ο κοε ) αγορασα και το βιβλιο για το μπασσε της Barbara Wicklund και το εμαθα απ εξω, που σημαινει κυριοι οτι ξερω πολυ καλα για τη ρατσα και τα προβληματα της! αν υπηρχε εκτροφεας στην ελλαδα θα μαζευα λεφτα οσο και να εκανε και θα τον αγοραζα. ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.απο τη στιγμη που δεν βρηκα τον πηρα απο ιδιώτη μέσω αλλου και ακομα ψαχνω για πληροφοριες ακομα γιατι ειμαι τρελη με αυτα τα πραγματα γενικως θελω να ξερω τα παντα για να μπορω να αντιμετωπισω αν συμβει κατι.για αυτο μπηκα και στο forum οπως ειπα απο την αρχη.
2)εκτροφεας δεν εχω σκοπο να γινω αν και θα με ενδιεφερε!(για χομπυ οχι για χρημα)
απλα εκανα πλακα στο φιλο YOTA που εχει θηλυκα και μου ειπε οτι αποκτησε καινουριο μελος και 3)υπαρχει κανενα ζωο τετραποδο η διποδο που δεν εχει η δεν παρουσιαζει προβλημα υγειας στην ζωη του;;;
that's all my dear frieds!:cool:
ΕΠΕΙΔΗ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΤΟΠΙΚ.

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΤΡΑΦΕΙ ΤΟ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ,ΠΑΝΧΑΡΙΤΩΜΕΝΟ, ΠΟΙΟ ΓΛΥΚΟ ΑΠΟ ΣΙΡΟΠΙ ,ΕΠΙΤΟΜΗ ΤΗΣ ΣΚΥΛΙΣΙΑΣ ΕΞΥΠΝΑΔΑΣ
ΣΚΥΛΙ ΣΟΥ?
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Μπορει να το διαβασε και να διαφωνει με τα προτυπα...........μπορει να ειναι και αυτη/ος εκτος προτυπου σαν και μενα......:D:D:D:D.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
bili.t, σκοπός μου δεν ήταν να σε καλύψω....:D Συμφωνω με τα όσα λένε περι εκτροφής (όχι πάντα με τον τρόπο που τα λενε, αλλα τι να κάνεις....) και με τα υπόλοιπα επιχειρήματά τους. Οπως είπα και στη rottie, απλώς δε θεωρώ οτι το επιχείρημα περι κόστους είναι βάσιμο αφου είναι δυνατόν να γίνει η διαδικασία σωστά και χωρις κόστος (οπως φανταζόμουνα, αλλά δεν διαφαίνεται εύκολα από το φόρουμ).

rottie, η αναζήτηση για νήματα όπου έχει αναφερθεί το εν λόγω επιχήρημα σε επίδοξους χομπιστες, είναι δύσκολη..... θα επαναφέρω το θέμα στο μέλλον οταν ξαναχρησιμοποιηθεί, και θα το βάλω εδω, να μη σας χαλάσω κι άλλο νήμα....:D:D
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΕΚΤΡΟΦΗ!!!!!!!!
Δινετε βαση στα μυνηματα μου η οχι; και τελικα θα καταλαβετε οτι στο forum μπηκα γιατι δεν μπορω να βρω αλλους ιδιοκτητες basse εδω στην επαρχια και σκεφτηκα οτι εδω μπορει να βρω καποιον να μοιραστουμε εμπειριες κλπ σχετικα με τη ρατσα ναι η ου;:shock::shock::shock:
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
ΕΠΕΙΔΗ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΤΟΠΙΚ.

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΤΡΑΦΕΙ ΤΟ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ,ΠΑΝΧΑΡΙΤΩΜΕΝΟ, ΠΟΙΟ ΓΛΥΚΟ ΑΠΟ ΣΙΡΟΠΙ ,ΕΠΙΤΟΜΗ ΤΗΣ ΣΚΥΛΙΣΙΑΣ ΕΞΥΠΝΑΔΑΣ
ΣΚΥΛΙ ΣΟΥ?
1)μαλλον πινεις πολυ φρεντο καφε για αυτο μπερδεψες και το ονομα του σκυλου μου....
2)το αν βαριεμαι να διαβαζω προηγουμενα τοπικ η οχι δεν θα μου το πεις εσυ!!! ΜΗΠΩΣ ΕΣΥ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΜΟΥ;;;;
3)τη γραμματοσειρα δεν σε επαιρνε να την κανεις πιο μεγαλη;
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Γεια σου billy και να χαιρεσαι το μπασουλινο σου, η σημασια της εκτροφης περα απο την εννοια και την εγνοια του προτυπου, οφειλει και πρεπει να δινει σπουδαια σημασια στην υγεια και τις κληρονομικες ασθενειες του σκυλιου που ταλαιπωρουν τα καθαροαιμα σκυλια.

Αν ο φρεντυ σου που ειναι απο ιδιωτη δεν πληρει τις προυποθεσεις ουτε του προτυπου αλλα ουτε μπορεις να γνωριζεις 100% τι κληρονομια μπορει να κουβαλαει απο ελλατωματα ασθενειων(πραγμα που στο απευχομαι) τοτε ουτε ευτυχισμενα φρεντακια θα κανεις ουτε ευτυχισμενους ιδιοκτητες.

Ευτυχισμενοι και εμεις και ο σκυλος μας μπορουμε να ειμαστε και χωρις απογονους, με την προσοχη μας, τα παιχνιδια μας και κυριως με τις βολτες μας και τη γνωριμια μας με αλλους ανθρωπους και σκυλια, ετσι θα ειναι ευτυχισμενος και ο σκυλακος σου, καντε παρεα με μικροσωμες φυλες και δε χρειαζεται τιποτε αλλο.
 


libali

Member
11 Ιουνίου 2011
20
0
AXAIA
στρατιωτικοι νομοι
απαγορευονται η κυκλοφορια μετα την δυση του ηλιοιυ.
Δημοσιες συζητησης ανω του ενος ατομου...(αν θελετε συζητατε μονοι σας)
Η αναπαραγωγη σκυλων...
Βρε παιδια τι εγινε και την πεσατε στον ανθρωπο να τον φατε..δεν θελει να διαβασει το περι ζευγαρωματος σκυλων αλλα θελει να αποκτησει
γεννα.Θα τον διωξετε απο το φορουμ επειδη σας εκανε ερωτηση?
Τι εγινε?Συνδεσμος PetShop ειναι εδω και χανεται πελατες?
Για οποιον εγραφεται εδω ως νεο μελος,προκειμενου να γινει δεκτος,βαλτε τον να συμφωνησει με την πολιτηκη σε εισαγωγικα του φορουμ.
Την πεσατε να τον φατε των ανθρωπο!!!
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
libali, το προβλημα με το byb ειναι οτι οι πιθανοτητες καποια σκυλια να μην βγουν υγειη ή/και να εχουν προβληματα συμπεριφορας ειναι αυξημενες. Και επειδη αυτα τα προβληματα υγειας/συμπεριφορας παντα εμφανιζονται αφου ο "ιδιοκτητης" εχει δεθει με το σκυλι του, τοτε αρχιζουν τα δυσκολα. Τα πολυ δυσκολα και για τον ιδιοκτητη αλλα και για το σκυλι.

Και εχω και πολυ προσφατο παραδειγμα που εχει βγει δυσπλασια σε κουταβι 4 μηνων και εχουν φρικαρει οι ιδιοκτητες.
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
στρατιωτικοι νομοι
απαγορευονται η κυκλοφορια μετα την δυση του ηλιοιυ.
Δημοσιες συζητησης ανω του ενος ατομου...(αν θελετε συζητατε μονοι σας)
Η αναπαραγωγη σκυλων...
Βρε παιδια τι εγινε και την πεσατε στον ανθρωπο να τον φατε..δεν θελει να διαβασει το περι ζευγαρωματος σκυλων αλλα θελει να αποκτησει
γεννα.Θα τον διωξετε απο το φορουμ επειδη σας εκανε ερωτηση?
Τι εγινε?Συνδεσμος PetShop ειναι εδω και χανεται πελατες?
Για οποιον εγραφεται εδω ως νεο μελος,προκειμενου να γινει δεκτος,βαλτε τον να συμφωνησει με την πολιτηκη σε εισαγωγικα του φορουμ.
Την πεσατε να τον φατε των ανθρωπο!!!
είμαι σίγουρος πως έχεις δει κι άλλα παρόμοια θέματα οπότε δε θ' ασχοληθώ να σου απαντήσω γιατί δε ζευγαρώνουμε σκυλιά και ειδικά σκυλιά χωρίς γνώση του γενεαλογικού τους δέντρου κι αν δεν το έχεις κάνει να η ευκαιρία να το κάνεις. Επομένως πού αποσκοπεί το εμπρηστικό σχόλιο μπας και είσαι ο/η billi.t. και μάς ξαναγράφεις για να υποκινήσεις το θέμα απ' την αρχή;

Δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι γουστάρει αλλά ναι όταν μπαίνει εδώ με σκοπό να βρει ιδιοκτήτες της ίδιας φυλής για να βρει γαμπρό είναι δικαίωμα των μελών να πουν την άποψη τους.
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
[Εχω απογοητευτεί γιατί εδώ στο Ναύπλιο,εκτός του ότι δεν γνωρίζουν καν τη ράτσα,εκτός του ότι όταν μας βλέπουν τον κοιτάζουν λες και βλέπουν εξωγήινο,θέλω να τον ζευγαρώσω και ξέρω ότι δεν υπάρχει καμοία πιθανότητα να γίνει αυτό.Σκέφτομαι ότι η μόνη λύση είναι να αποκτήσω και μια θυληκιά...]

Ο Χριστός και η Παναγία!!! χαχαχα!!! Ακόμα ασχολείστε με ένα θέμα που είχα ποστάρει από το 2009;;;;;;;; Απίστευτο!! Εγώ το είχα ξεχάσει!!!
Είμαι η και οχι ο bili.t και για να τελειώνουμε με το θέμα γιατί το τι θα κάνω εγώ είναι δική μου απόφαση και κανενός άλλου, το σκυλί μου ήθελα να το ζευγαρώσω με σκυλί της ίδιας ράτσας και όσο για τα κουτάβια....είχα βρει και έχω βρει άτομα που έχουν τρέλα με τη ράτσα και με ρωτάνε συνέχεια αν, πως και που μπορούν να αποκτήσουν ένα κουτάβι!!! Αν κάνατε δε τον κόπο να επισκεφτήτε το μπλογκ μου , θα βλέπατε τι σχέση έχω με τη ράτσα και το πόσο "άσχετη" είμαι!!
Ήθελα μια θηλυκιά και αν αποφάζιζα να αποκτήσω πρώτο απ΄ολα θα τη στείρωνα γιατί δεν έχω όρεξη ούτε εκτροφέας να γίνω, αλλά ούτε και να μοιράζω μπασετάκια!!! Μου αρέσει πολύ η ράτσα και ήθελα να έχω ένα ζευγάρι !!! Πολύ απλό δε νομίζετε;;;;

Παρακαλώ πολύ τους διαχειριστές να σβήσουν την αρχική μου ανάρτηση γιατί δεν μου αρέσει καθόλου να συζητάνε για μένα...χωρίς εμένα..!!
Ευχαριστώ!!!

Αγαπητέ Libali σέυχαριστώ για την υπεράσπιση, όντως "την έκανα" από το φορουμ ύστερα απ'όλα αυτά, και....Grife.... αν ηθελα να ξεκινήσω το θέμα από την αρχή να είσαι σίγουρος οτι θα έμπαινα με το bili.t γιατί τα σκυλιά που γαυγίζουν δεν δαγκωνουν...!!! οπότε δεν τα φοβάμαι γκε γκε;;;

είμαι σίγουρος πως έχεις δει κι άλλα παρόμοια θέματα οπότε δε θ' ασχοληθώ να σου απαντήσω γιατί δε ζευγαρώνουμε σκυλιά και ειδικά σκυλιά χωρίς γνώση του γενεαλογικού τους δέντρου κι αν δεν το έχεις κάνει να η ευκαιρία να το κάνεις. Επομένως πού αποσκοπεί το εμπρηστικό σχόλιο μπας και είσαι ο/η billi.t. και μάς ξαναγράφεις για να υποκινήσεις το θέμα απ' την αρχή;

Δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι γουστάρει αλλά ναι όταν μπαίνει εδώ με σκοπό να βρει ιδιοκτήτες της ίδιας φυλής για να βρει γαμπρό είναι δικαίωμα των μελών να πουν την άποψη τους.

Grife, σκέφτηκες οτι ένας ιδιοκτήτης μπαίνει εδώ για να βρει ιδιοκτήτες της ίδιας φυλής μόνο και μόνο για να μοιραστεί εμπειρίες και απόψεις σχετικά με τη φυλή;;;; Μπα....δε νομίζω να σου πέρασε από το μυαλό αυτή η ιδέα!!!!

Χωνεύτηκε κιόλας.... 2μιση χρόνια μετά δεν έχει μείνει τίποτα.... σε λίγο θα παραγραφεί και το αδίκημα...
Ελπίζω να μην ξεχάσατε να πιείτε και μια σόδα για να μη σας κάτσω στο στομάχι!! Μην το έχω και κρίμα στο λαιμό μου :p

Thanks:))

στρατιωτικοι νομοι
απαγορευονται η κυκλοφορια μετα την δυση του ηλιοιυ.
Δημοσιες συζητησης ανω του ενος ατομου...(αν θελετε συζητατε μονοι σας)
Η αναπαραγωγη σκυλων...
Βρε παιδια τι εγινε και την πεσατε στον ανθρωπο να τον φατε..δεν θελει να διαβασει το περι ζευγαρωματος σκυλων αλλα θελει να αποκτησει
γεννα.Θα τον διωξετε απο το φορουμ επειδη σας εκανε ερωτηση?
Τι εγινε?Συνδεσμος PetShop ειναι εδω και χανεται πελατες?
Για οποιον εγραφεται εδω ως νεο μελος,προκειμενου να γινει δεκτος,βαλτε τον να συμφωνησει με την πολιτηκη σε εισαγωγικα του φορουμ.
Την πεσατε να τον φατε των ανθρωπο!!!
 
Last edited by a moderator:


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
Είναι 6 χρονών πλεον και δεν έχει παρουσιάσει τίποτα!!! Αν μέχρι να γίνει 12 χρονών δεν παρουσιάσει κάτι, μπορούμε να πούμε ότι πληρεί τις προυποθέσεις προτύπου;( Δεν ειρωνεύομαι)

Και....πιστεψέ με, κάνουμε παρέα με όλες τις ράτσες και η καλύτερή μας φίλη είναι μια πιτ μπουλίτσα( όχι κουτάβι!) που παρεπιπτόντως δεν "γουστάρει" άλλα σκυλιά και ιδιαίτερα τα αρσενικά:)))


Γεια σου billy και να χαιρεσαι το μπασουλινο σου, η σημασια της εκτροφης περα απο την εννοια και την εγνοια του προτυπου, οφειλει και πρεπει να δινει σπουδαια σημασια στην υγεια και τις κληρονομικες ασθενειες του σκυλιου που ταλαιπωρουν τα καθαροαιμα σκυλια.

Αν ο φρεντυ σου που ειναι απο ιδιωτη δεν πληρει τις προυποθεσεις ουτε του προτυπου αλλα ουτε μπορεις να γνωριζεις 100% τι κληρονομια μπορει να κουβαλαει απο ελλατωματα ασθενειων(πραγμα που στο απευχομαι) τοτε ουτε ευτυχισμενα φρεντακια θα κανεις ουτε ευτυχισμενους ιδιοκτητες.

Ευτυχισμενοι και εμεις και ο σκυλος μας μπορουμε να ειμαστε και χωρις απογονους, με την προσοχη μας, τα παιχνιδια μας και κυριως με τις βολτες μας και τη γνωριμια μας με αλλους ανθρωπους και σκυλια, ετσι θα ειναι ευτυχισμενος και ο σκυλακος σου, καντε παρεα με μικροσωμες φυλες και δε χρειαζεται τιποτε αλλο.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Είναι 6 χρονών πλεον και δεν έχει παρουσιάσει τίποτα!!! Αν μέχρι να γίνει 12 χρονών δεν παρουσιάσει κάτι, μπορούμε να πούμε ότι πληρεί τις προυποθέσεις προτύπου;( Δεν ειρωνεύομαι)
Άλλο το πρότυπο, άλλο η υγεία.

Μπορείς να διαβάσεις το πρότυπο των BH,αλλά σαφώς χρειάζεται πολύ έμπειρο μάτι για να πάρεις μια πιο αντικειμενική άποψη,για το αν είναι εντός προτύπου ο σκύλος.


Για την υγεία, πρέπει να κάνεις εξετάσεις για κληρονομικές παθήσεις.
Οι κληρονομικές ασθένειες, δεν εκδηλώνονται πάντα, μπορεί να είναι εκεί, να μην νοσήσει ποτέ ο σκύλος, αλλά οι απόγονοι να νοσήσουν,εφόσον θα έχει κληρονομηθεί η ασθένεια αυτή.
 


libali

Member
11 Ιουνίου 2011
20
0
AXAIA
Γιατι κακο ειναι να βρει γαμπρο η νυφη εφοσον και οι δυο το επιθυμουν?
Αν καποιο ζωο εχει Full pedigree και ειναι απολυτως υγειη ειναι κακο η απαγορευτικο να βρει καποιο καποιο ταιρι αν αυτο ειναι αναλογο,ανταξιο και βελτιωνει προς το καλητερο τη ρατσα τους?
Μονο τα petshop εχουν σωστα με τα μορφολιγικα στανταρ συμφωναμε FCI σκυλια ?Εκει εχω δει τα χοιροτερα.
Επειδη ειναι καθαρα εισπρακτικο το επαγγελμα με εξαιρεση ελαχιστους επαγγελματιες η αιμομηξια και το ζευγαρωμα οτι να ειναι παει και ερχεται!!!Με χαρτια ΚΟΕ απο αδερφια εχετε δει κουταβια?Εγω εχω δει και εχω προσωπικη εμπειρια.Η κτηνιατροι υπογραφουν γεννες χωρις επι τοπου τους αυτοψια ουτε την επιβαση ουτε την καταγραφη γεννας..ολα τα κανουν απο το ιατρειο τους και αυτο το πραγμα εδω στην Ελλαδα και με την νοοτροπια που εχουν η περισσοτεροι ειναι ΜΕΓΑ λαθος απο μερος των κτηνιατρων.

Τελος παντων,ειναι μεγαλο το θεμα σεβαστη η αποψη σας ,αλλα εγω προσωπικα διαφωνω με την πολιτηκη του φορουμ που περιγραψατε στο θεμα των ζευγαρωματων.Φυσικα,οχι σε ολες της περιπτωσεις υπο πολλων-παρα πολλων προυποθεσεων.

Δεν προκειται να το προχωρησω γιατι ξεφυγα απο το θεμα της γυναικας.. ζηταω συγνωμη!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
libali όσοι τηρούν τις πολλές, πάρα πολλές "προυποθέσεις" και ξέρουν τι κάνουν, δεν μπαίνουν στο φόρουμ να ζητήσουν γαμπρό ή νύφη για το καμάρι τους. Δεν θα διαβάσω κανένα προηγούμενο ποστ, αλλά σίγουρα, αποκλείεται να είδες πουθενά, τίποτα θετικό αναφορικά με τα pet shop. Αντιθέτως το πιθανότερο. Αυτό που κατά κανόνα υποστηρίζουμε, είναι πως αν δεν είσαι εκτροφέας, δεν πρέπει να ζευγαρώνεις το σκυλί σου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf