Ζευγάρωμα Pug


aloutos

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
21
0
Κύπρος
Η Μaya μας (παγκ) μας έχει δει περίοδο αυτές τις μέρες και όταν τελειώσει σκεφτόμαστε να την ζευγαρώσουμε (φυσικά με καθαρόαιμο αρσενικό). Είναι 2,5 ετών, καθαρόαιμη. Προτείνετε να μην γίνει κάτι τέτοιο; Γιατί έχω ακούσει ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πεθάνει η μητέρα στη γέννα..; :roll: :?
 






ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εκτός από όλα τα άλλα

στα pug κρίνετε σχεδόν επιβεβλημένη η καισαρική για να μην πεθάνει μάνα και κουτάβια κατί την γέννα

έχεις εμπειρίες να βοηθήσεις??

ανρώπους με γνώσεις?????????

δύσκολα τα πράγματα :(
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Επίσης τα παγκ είναι "ευάλωτη" φυλή με προβλήματα όπως σύνδρομο βραχυκεφάλου, προβλήματα σπονδυλικής, αλλεργίες/δερματικά κλπ., μεγάλο μέρος των οποίων κληρονομείται σε απογόνους.

Συνοπτικά δηλαδή... δεν ξέρουμε τι κουτάβια θα βγουν...
 


aloutos

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
21
0
Κύπρος
ROTTIE said:
aloutos, γιατί θέλεις να ζευγαρώσεις τη σκύλα σου?
Ρίξε μια ματιά, εάν θέλεις και στις παρακάτω συζητήσεις και εάν έχεις απορίες, ευχαρίστως να τις συζητήσουμε.

Ανεύθυνο ζευγάρωμα
καθαρόαιμα πανέμορφα κουτάβια
Δεν είμαι εγώ που θέλω να τη ζευγαρώσω αλλά ο αδερφός μου.
Έχοντας διαβάσει στο φόρουμ σας γενικά για τους σκύλους κτλ εγώ είμαι εναντίον στο να γίνει, αλλά δεν παίρνω την απόφαση δυστυχώς. Την αγαπάμε σαν ένα μέλος της οικογένειας, είναι ένα μέλος της οικογένειας μας και ελπίζω να μην πάθει τίποτα λόγω ξεροκεφαλιάς :? :(

Εδώ σε πιο μικρή ηλικία
 




aloutos

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
21
0
Κύπρος
Του έκανα ήδη ένα "mix" από εδώ μέσα και τα έβαλα σε .txt και του τα έστειλα με e-mail γιατί εγώ είμαι Αθήνα, αυτός Κύπρο! :)
Ελπίζω να το διαβάσει γιατί είναι αρκετά ξεροκέφαλος και εγωιστής.. :roll:
 




Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Γεια χαρα σε ολους.Εγω παντως θα σας προτεινα να μη βιαζεσται να δωσετε απαντησεις ειτε κλισε ειτε ως γνωστες ενος θεματος γιατι κατι ακουσατε, η ετσι νομιζετε για καποιο θεμα.(βραχυκεφαλιες,σπονδ.αλεργ.κλπ)

edit Συγνωμη ξεχασα να αναφερω τις καισαρικες που αληθεια δεν ειναι καθολου επιβεβλημενες.Συμφωνω οτι πρεπει κανεις πριν κανει μια τετοια κινηση να ρωτηση και να διαβαση και να μαθει ολα οσα πρεπει να ξερει.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ήρθες στο forum Faye.
Η συζήτηση αφορά τα ανήθικα ζευγαρώματα των ιδιωτών και τους κίνδυνους που ενέχει ένα απερίσκεπτο ζευγάρωμα για το ζώο μας.
Έχεις να προσθέσεις κάτι σχετικό με το θέμα?

EDIT: Τώρα είδα ότι συμπλήρωσες την δημοσίευση σου αναφέροντας την καισαρική και κατά πόσο είναι επιβεβλημένη ή όχι στην περίπτωση των pug. Έχεις σχετική εμπειρία?
 


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Πρακτικα λοιπον, λεγοντας οτι η Παγκινα σας ειναι καθαροαιμη θεωρω οτι ενοειται οτι εχει πετιγκρι.Σε αυτη τη βαση μιλωντας λοιπον,θα πρεπει να ξερουμε αν η σκυλιτσα σας βρισκετε στη Ελλαδα η στην Κυπρο.Αν βρισκετε στην Κυπρο τα πραγματα ειναι πιο ξεκαθαρα.Στην Ελλαδα ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτο δεν ισχυει.Και τι ενοω.Για να εκτραφη ενας σκυλος στην Κυπρο και τα κουταβια του να παρουν πετιγκρι θα πρεπει να λαβει μερος σε καποια εκθεση σκυλων και να χαρακτηριστη τουλαχιστων ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ,ετσι θα θεωρηθη (τυπικα τουλαχιστον) καταληλος αναπαραγωγης.Αυτο βεβαια ισχυει και για τους δυο γονεις.Το ιδιο θα ελεγα να κανετε στην περιπτωση που βρισκετε στην Ελλαδα για να γνωριζετε (εσεις πια για τον εαυτο σας) τι ποιοτητος ειναι το ζωο σας.Αφου λοιπον θα εχετε χαρακτηριστη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ πολυ καλος, και αφου θα εχετε ενημερωθη για οσα αφορουν τη φυλη σας πρωτα απ" ολα,και το θεμα γεννα,κουταβια,φροντιδα,κλπ,κλπ,κλπ, νομιζω πως θα επρεπε να βρειτε ενα αρσενικο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ εξαιρετο(αν οχι πρωταθλητη) για να κανετε τα κουταβακια σας, και καλη επιτυχια.(Εαν καποια στιγμη για εναν η περισσοτερους λογους αποφασισετε οτι δεν πρεπει να εκτραφη η σκυλιτσα σας, ΠΡΕΠΕΙ να τη στειρωσετε γιατι θα κινδυνευει ολο και περισσοτερο οσο μεγαλωνη.ΠΥΟΜΗΤΡΑ).
 


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Γεια σου ROTTY.Sorry αλλα γραφω πααααααρα πολυ αργα.Το μονο που θα ειχε νοημα να πω για μενα αυτη τη στιγμη ειναι οτι εχω τη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ εμπειρια για τα PUG στην Ελλαδα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kαλησπέρα

Πολύ σωστά αυτά που λές ...
Η κατάσταση που περιγράφεις απέχει όμως πολύ από την πραγματικότητα που αντιμετωπίζουμε. Εν συντομία συμφωνώ και χαίρομαι για τα τεκτενόμενα στην Κύπρο, (αλήθεια από Ελλάδα είσαι τελικά ή από Κύπρο?)και για την αντιμετώπιση του ζευγαρώματος που προτείνεις, σε γενικές γραμμές βέβαια, δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες περί πρωταθλητών κλπ ... επίσης δεν βλέπω στόχο στο
για να κανετε τα κουταβακια σας, και καλη επιτυχια
αλλά το προσπερνώ.

Οσον αφορά το τί προτείνεται και τις κλισέ απαντήσεις.

Απαντήσεις κλισέ ΔΕΝ δίνονται. Γίνονται κλισέ ερωτήσεις όμως.
Η καθημερινότητα δυστυχώς σε αυτό το forum όπως και στην γενική εικόνα της χώρας μας καθιστά απαγορευτική την ενασχόληση με το ποσοστό ας πούμε που το pug θα χρειαστεί καισαρική. Σε άλλες ειδικες ή γενικές περιπτώσεις περί κτηνιατρικών θεμάτων, δεν νομίζω ότι κανείς συστήνει και αντικαθιστά τον κτηνίατρο, ακόμα και όσοι έχουν ειδικές γνώσεις ή πρόσβαση σε εξειδιkευμένες πληροφορίες έχουν φροντίσει (και όσο είναι δυνατόν να ελέγξει κανείς τί λεγεται σε ένα ανοικτό forum) να σιωπούν.

Με απλά λόγια, δεν καταλαβαίνω τί μου λές να προτείνω

Εδώ είναι Ελλάδα

Εδώ η καθημερινότητα βράζει από κουτάβια.
Εδώ ημίαιμα πωλούνται για καθαρόαιμα και καθαρόαιμα για ημίαιμα.
Εδώ για να αναπαραχθεί ένα ζώο, απαραίτητη προυπόθεση είναι να ... έχει αναπαραγωγικά όργανα.
Εδώ για να βγάλει pedigree απαραίτητη προυπόθεση είναι να περισσέυουν άλλα δύο από κάπου, και ένας φίλος κτηνίατρος.
Εδώ μελλοντικοί ''παγκόσμιοο πρωταθλητές και πρωταθλητές Σερβίας '' ξεφορτώνονται νύκτα από φορτηγα και παραδίδονται ετοιμοθάνατοι σε ιδιώτες, με pedigree το βιβλιάριο τους και τσιπάκι γραμμένο με τo χέρι πάνω στην θέση του αριθμού pedigree, τα εμβόλια πλαστά.
Ιδιώτες που σε λίγο καιρό θεωρούν ότι οι εκτροφείς δεν πρέπει να τα παίρνουν μόνο αυτοί έτσι χοντρα και επιθυμούν για τα παιδιά τους να γνωρίσουν το θαύμα της γέννησης, μόλις δέ το γνωρίσουν τα κουτάβια γνωρίζουν το θαύμα της μασέλας του σκουπιδιάρικου ... άτιμη τεχνολογία ...

Και λές τί ?

Οταν κάποιος θέλει να ζευγαρώσει το pug, να μην λέω '' χρειάζεται καισαρική'' αλλά ''χρειάζεται καισαρική σε ποσοστό 30-70%'' ??

Τί να σου πώ ... θα προσπαθήσω ... :?

Καλό θα ήταν όποιος έχει τέτοιες γνώσεις και μάλιστα τις μεγαλύτερες στην Ελλάδα (αλήθεια στην φυλή μας ποιός να τις έχει? :D :roll: ) να τις μοιράζεται. :wink:
 


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Χαλαρωσε λιγο.Ειναι η πρωτη μου μερα στο forum γραφω απελπιστικα αργα και ειναι πολυ αργα.Σου υποσχομαι οτι αυριο θα σου λυσω ολες τις αποριες σου.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Faye said:
Γεια χαρα σε ολους.Εγω παντως θα σας προτεινα να μη βιαζεσται να δωσετε απαντησεις ειτε κλισε ειτε ως γνωστες ενος θεματος γιατι κατι ακουσατε, η ετσι νομιζετε για καποιο θεμα.(βραχυκεφαλιες,σπονδ.αλεργ.κλπ)

edit Συγνωμη ξεχασα να αναφερω τις καισαρικες που αληθεια δεν ειναι καθολου επιβεβλημενες.Συμφωνω οτι πρεπει κανεις πριν κανει μια τετοια κινηση να ρωτηση και να διαβαση και να μαθει ολα οσα πρεπει να ξερει.
Οι δικές μου "κλισέ" απαντήσεις, μου έχουν στοιχίσει δύο μεγάλες επεμβάσεις (μία ανεπιτυχής και μία - η επιτυχημένη - στο εξωτερικό) για το σύνδρομο βραχυκεφάλου - εξίσου συχνό σε Pug όσο και στα γαλλικά - και τουλάχιστο μηνιαίες επισκέψεις στον κτηνίατρο για δερματικά/αλλεργίες. Η ιατρική περίθαλψη του σκύλου - είναι τώρα τεσσάρων ετών - μας έχει στοιχίσει συνολικά το κλισέ ποσό των 8.000 Ευρώ τουλάχιστο, συν κλισέ ψυχική οδύνη επί 3 συνεχή έτη για το πότε θα μας μείνει ο σκύλος στα χέρια.

Επίσης να τονίσω ότι πρόκειται για σκύλο εξαιρετικής μορφολογίας και περιζήτητο γαμπρό λόγω σχετικής σπανιότητας χρωμάτων - κελεπούρι δηλαδή για αναπαραγωγή (όποιοι τον βλέπουν ζητούν ...παιδιά του). Αν δεν με ένοιαζε για το αν θα βγουν ανάπηρα κουτάβια θα είχα χεστεί στο τάληρο και θα είχα κάνει απόσβεση... :twisted:

Ας μην μιλάμε λοιπόν για κλισέ αν δεν το 'χουμε δει το έργο από κοντά...
 


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Γεια σας και παλι.Κρινω Απαραιτητο να συστηθω γιατι και εσεις εχετε ενα δικιο για τον τροπο που αντιδρατε.Ειμαι η μια εκ των δυο εκτροφεων PUG που εχετε αναφερη καποια στιγμη στις συζητησεις σας.Θεσσαλονικη.Σιγουρα με πολλους απο εσας γνωριζομαστε.Δεν θα μιλουσα ποτε ετσι για μια φυλη που δεν γνωριζω ΠΟΛΥ καλα και εχω να μαθω σιγουρα αρκετα ακομη.Δεν θα μιλουσα δε, πολυ περισσοτερο,ακομη και για φυλες που εχω στο σπιτι μου,εξαιρετικα δειγματα τα οποια ΔΕΝ εκτρεφω αλλα τα γουσταρω πολυ γιατι λατρευω τους σκυλους γενικοτερα.Εχω λοιπον 2 θηλυκα Ροτβαιλερ εξαιρετα αλλα στειρωμενα και 1 κουταβα ροττι 4 μηνων τωρα, 1γιγα Σναουτσερ αρσενικο, 2 Ελληνικους ποιμενικους αρσενικους,(να βοηθησουμε και την εθνικη μας φυλη) 1 Γιορκι αρσενικο,και τελος 12 Παγκ. Και τα 19 (προς το παρον) σκυλια μου τα αγαπω απιστευτα.Εχω εκπαιδευση τα σκυλια μου (ομαδα 2), ΕΓΩ παντα κυναγωγος,και ΠΑΝΤΑ με τις οδηγιες του εκπαιδευτη τους.Εχουν δαγκωση πολλα μανικια και Ελληνων και ξενων εκπαιδευτων.Αν μη τι αλλο λοιπον δεν ειμαι η εκτροφεας του καναπε.Αυτο πρεπει να το κοψω λογο ηλικιας χα χα.Εχω λαβει μερος σε καποιες εκατονταδες εκθεσεις σε Ελλαδα και εξωτερικο World-Euro-Med-κλπ κλπ κλπ. αλλα εμενα με αφορα η Ελληνικη πραγματικοτητα η οποια ξερω ποσο τραγικη ειναι,πιστεψτε με. Αυτα με τις συστασεις, προς το παρον τουλαχιστων.Αποψη μου ειναι οτι κανενας Ελληνας εκτροφεας (πολλοι θελουν να λεγονται ετσι λιγοι ομως ειναι πραγματικα) θα κερδισει ΠΟΤΕ χρηματα απο αυτο.Παντα θα ειναι πολυ περισσοτερα αυτα που εχει ξοδεψει.Γιατι λοιπον καποιος να κανει κατι τετοιο? Γιατι εχει την αγαπη, βιτσιο,χομπι, παθος, πειτε το οπως θελετε και μπορει ομως να το στηριξη. Τοτε θεωρω οτι θα μπορει να ακολουθει τους ηθικους κανονες πανω απ ολα της εκτροφης, και θα μπορεση (θα προσπαθησ τουλαχιστον) να κανει καλη δουλεια. Πιστευω οτι ο ρολος ολων (οσων εχουν κατι να πουν) ειναι να μιλησουν με απλα Ελληνικα και με τετοιο τροπο ωστε οσοι δεν εχουν τις γνωσεις τους (σε αυτους ανηκαμε ΚΑΙ εμεις καποτε, ας μην το ξεχναμε) να μπορεσουν να παρουν κατι προς τη σωστη κατευθυνση. ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΩ ποτε οτι καποτε δεν ηξερα που ειναι το κεφαλι και που η ουρα του σκυλου (που λεει ο λογος).
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Faye said:
.Και τα 19 (προς το παρον) σκυλια μου τα αγαπω απιστευτα.Εχω εκπαιδευση τα σκυλια μου (ομαδα 2), .Εχουν δαγκωση πολλα μανικια και Ελληνων και ξενων εκπαιδευτων.
παρα ενα και θα ειχες 2 ομαδες μπασκετ! :lol: ποτε τα προλαβαινεις ολα ?

να υποθεσω οτι παγκ δεν παιζουν με τα μανικια ?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σωστά όλα, και περιμένουμε έστω και ... slow motion :D την πολύτιμη βοήθεια σου ...

Για αυτά που είπα δεν ήταν εναντίον σου, αλλά εναντίον της άποψης ότι γενικεύουμε και δεν μιλάμε σωστά, απλά ΜΑΚΑΡΙ να μπορούσαμε να φτάσουμε εκεί ... προς το παρόν όλοι θέλουν να ζευγαρώσουν το pug τους από την Ουγγαρία, - και πάλι, - και ξανά - και ξανά, και σου εξηγώ ότι αναγκαστικά γινόμαστε κλισέ ... αν μπεί κάποιος και πεί ''ρε παιδιά'' ΓΙΑΤΙ οι βραχυκεφαλικες φυλές ΜΠΟΡΕΙ να έχουν αναπνευστικά, και βασικά τί σημαίνει βραχυκεφαλική φυλή??", θα του απαντήσω με χαρά, να είσαι 100% σίγουρη ... :wink:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Faye said:
Χαλαρωσε λιγο.Ειναι η πρωτη μου μερα στο forum γραφω απελπιστικα αργα και ειναι πολυ αργα.Σου υποσχομαι οτι αυριο θα σου λυσω ολες τις αποριες σου.
μήπως αντί εμείς να χαλάρωνες εσύ?

λέω τώρα

γράφε με παραγράφους σε παρακαλώ

είναι κουραστικός ο τρόπος που γράφεις.

ευχαριστώ