Ζητείται άμεση φιλοξενία


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Denis,
πες μου τον αριθμό λγ/σμου σου να σου βαλω 100 ευρώ.Γιατί θα αρχίσουμε να πληρώνουμε όσους λογικούς έχουνε απομείνει...


Αυτό το σκυλί έχει γίνει μήλο έριδος παντως!
8)

Χαλαρώστε λίγο ρε παιδιά...Μη τσακωθούμε.

Σίγουρα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις,αλλά καλό θα ταν να μην είμαστε κάθετοι.
Και εγώ στην αρχή έβλεπα πολύ πιθανό να γίνει ευθανασία μ αυτά που είχα μαθει.Αλλά δεν θεωρώ ότι μπορούμε να καταδικάζουμε ένα φοβισμένο ζώο και να αποφασίζουμε εμείς για τη ζωή του.

Ουτε με το να μείνει στο δρόμο συμφωνώ,αλλά κατανοώ και όταν δεν υπάρχει αλλη λυση.ΔΕν θα αφηναμεστο δρόμο ένα ''λυσσασμένο'' σκυλι,επικίνδυνο για τη δημόσια υγεία.Αυτό το σκυλί σίγουρα δεν είναι τετοιο.
Απ την αλλη όλα είναι σχετικά.
Ποιός κρίνει και με ποιά κριτήρια αν είναι επικίνδυνο?Αν μεθαύριο δαγκώσει ο σκύλος μου ένα παιδάκι που έτρεχε δίπλα του και τον τρόμαξε μπορεί οι γονείς να το βγαλουν λυσσασμένο...

Απ τη στιγμή που η εκπαιδεύτρια μας είπε καποια πράγματα και η υπεύθυνηαπ τη sapt τον εχει δει από κοντα,νομίζω είνα περισσοτερο σε θεση να κρίνουν αν είναι psycho ή απλά προβληματικό από τον κάθε άσχετο,εξω απ το χορό.
Κ δεν το λέω με προσβλητική έννοια το κάθε ασχετος.
Απ τη στιγμή που το δημοιεύουμεσε φορουμ δεκτά είναι όλα.

Και εγώ έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο στο δρόμο να δαγκώσει κάποιον...αλλά ελπίζω ότι θα αποφευχθεί η΄λυση αυτη.

Παντα αισιόδοξα,ευχομαι να υιοθετηθει και να αγαπηθεί για να ξεπεράσει τα προβληματα.Το θεμα ειναι να υπάρχει χρόνος και θεληση.

Να πω πάλι για το Ροκυ?ε,θα πω.οταν τον βρηκα ήταν 13 κιλά αντί για 30 που είναι τωρα και παλι φαίνεται αδυνατος,κακοποιημένος,με ουλές απο μαστιγώματα σ ολο του το σωμα.ηταν ένα φοβιτσιάρικο αδεσποτο που του αφηνα πιατο 10 μετρα μακρια και δεν πλησιαζε αν δεν εφευγα.

σιγα σιγά,με χάδια και γλυκά λογια τον πλησίασα,με εμπιστεύτηκε.τον 1ο χρόνο όλα ηταν δυσκολα.και φοβότανε χωρίς λογο και πρόσεχα μην τον πονεσω πχ με λουρι και νομιζει οτι τον δερνω και φάω καμία δαγκωνιά..
μετά ....εγινε ενας αγγελος.
Εκπαιδευση,χαρες,παιχνίδια,φυλαξη!Αυτό το σκυλί δε πίστευα καν ότι θα γίνει αυτό που είναι τωρα.ΑΠλα θεωρούσα ότι το εσωσα το κακόμοιρο απ το δρόμο.
Και έγινε ένα σκυλί μια χαρά στα μυαλα του.
Παραδειγμα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
να ρωτησω κατι?
να παει το σκυλι σε κανενα τσοπανο σε κανενα χωριο δεν παιζει?
ουτε εγω ειμαι καθολου υπερ στην ευθανασια...ας κανουμε οπως ειπε ο denis οτι δεν το γνωρισαμε ποτε..η ας το στειλουμε καπου μακρια σε κανενα χωριο..
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
σε τσοπανο???? :lol:εκει να δεις 'ευθανασια"... στα χωρια οι ανθρωποι δεν καθονται να τα υπολογιζουν και να τα αναλυουν ολα σαν εμας,διοτι δεν εχουν την δικη μας πολυτελεια,τα ζωντανα εκει ειναι για τροφη ,εργασια και βιοποριστικη λυση...αρπαξε κοτα το σκυλι?μπαμ!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
οχι..μια γνωστη μου εδωσε το σκυλι της σε τσοπανο επειδη ηταν επιθετικο και ειναι μια χαρα..

αλλωστε τι θελουν οι τσοπανιδες?να μην ενοχλουν τα ζωα οι ξενοι και να τα κοντρολαρουν..
ασε που οταν θα παει βολτα το πολυ πολυ να βλεπει λουλουδακια..μακρια απο ξενους ανθρωπους..
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
χαχαχαχαχ,πλακα πλακα,μην το γελας καθολου,εχω δει κατι κοπρεξ σκατουλιδια,να μαντρωνουν τα προβατα στο πιτς φυτιλι :wink:
το συγκεκριμενο,οχι,δεν κανει.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
σιγα που ο τσοπανης θα ζητησει και συγκεκριιμενη ρατσα..
το τσοουτσοου τι το εκανε ο αλλος?
αν ειναι καλυτερη η ευθανασια ας μην κοιταμε καμια αλλη λυση..
εγω απλα διαφωνω.. 8)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
kango1 said:
σιγα που ο τσοπανης θα ζητησει και συγκεκριιμενη ρατσα..
το τσοουτσου τι το εκανε ο αλλος?
αν ειναι καλυτερη η ευθανασια ας μην κοιταμε καμια αλλη λυση..
εγω απλα διαφωνω..
ναι βρε συ,αλλα ο χαρακτηρας του συγκεκριμενου ζωου,δεν κανει ,πως το λενε?τα σκυλια που κανουν μαντρωμα (δεν λεμε τωρα για την φυλαξη),ειναι απολυτα συνεργασιμα και ηπια,οχι μονο με τα ζωα,αλλα και με τον ιδιοκτητη.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
galazio said:
kango1 said:
σιγα που ο τσοπανης θα ζητησει και συγκεκριιμενη ρατσα..
το τσοουτσου τι το εκανε ο αλλος?
αν ειναι καλυτερη η ευθανασια ας μην κοιταμε καμια αλλη λυση..
εγω απλα διαφωνω..
ναι βρε συ,αλλα ο χαρακτηρας του συγκεκριμενου ζωου,δεν κανει ,πως το λενε?τα σκυλια που κανουν μαντρωμα (δεν λεμε τωρα για την φυλαξη),ειναι απολυτα συνεργασιμα και ηπια,οχι μονο με τα ζωα,αλλα και με τον ιδιοκτητη.
εγω..δεν μιλησα για αλλον.. 8)
εγω μιλαω εχοντας δει σε πραξη να γινετε..
το εχω πει και σε αλλο ποστ για δαγκωμα στα "καλα καθουμενα"..
ηταν επιθετικο το σκυλι..δεν μπορουσαν με τιποτα να επιλεξουνε την ευθανασια και το στιλανε σε εναν τσοπενι να φυλαει τα προβατα..
το σκυλι ηταν επιθετικο..ρατσας τσοου τσοου..
δεν βρησκω αλλη λυση περα απο το να το αφησουμε στο δρομο..
οπως εγω διαφωνω για την ευθανασια ετσι και εσυ συμφωνεις..αποψεις ειναι ολες..σωστο και λαθος για ενα τετοιο θεμα οπως η ευθανασια δεν ειναι κανεις αρμοδιος να το κρινει περα απο το να πει την αποψη του.. :wink: 8)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
μην βγουμε εκτος θεματος..

εγω απλα διαφωνω..
το βρε συ ..το πηρα εσυ..

υπεθεσα απο αυτην την απαντηση οτι εισαι αντιθετη ..
σορρυ..
αλλα..
εχει μεγαλο νοημα αυτο?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
συγνωμη,εννοεις πως συμφωνω με το θεμα 'ευθανασια" ? εαν ναι,

..........αχ παναζιτσα μουυυυ :lol:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
βρε γαλαζιο δεν παμε αλλου να χαβαλεδιασουμε..
ελπιζω να κανεις πλακα.. :shock:
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
kango1 said:
βρε γαλαζιο δεν παμε αλλου να χαβαλεδιασουμε..
ελπιζω να κανεις πλακα.. :shock:
δεν σε καταλαβα,γινε πιο σαφης...σε ρωτω,υπεθεσες οτι συμφωνω με το θεμα ευθανασιας?
(εντος θεματος βρισκομαι)
 






demo

Active Member
17 Ιανουαρίου 2008
28
0
athens
Γιατι το γλυκυτατο αυτο πλασματακι περιφεροταν απ'εξω απο την πολυκατοικια που μενω και προσπαθησα να τον πλησιασω απειρες φορες. Μια καλη γειτονισσα απο απεναντι τον "φιλοξενησε" για καποιο καιρο σε ενα ισογειο αδειο μπαλκονι, με την κουβερτουλα του, το φαι του και πηγαινα κι εγω προσπαθωντας να το ταισω και πλησιασω. Οταν εβλεπε τον Τζακ γαυγιζε, κι οταν εβλεπε κοσμο κουνουσε δειλα την ουρα, αλλα φαινοταν οτι δεν ειχε εμπιστοσυνη. Προσπαθησα να το ταισω απο το χερι μου, αλλα δεν ηθελε και ετσι του το αφηνα σε μια γωνιτσα, ενω εψαχνα για σπιτι... Μια μερα μου ειπε η γειτονισσα οτι μια καλη κοπελα τον πηρε, και τρελαθηκα απο τη χαρα μου...αν δεν ειχα τον Τζακ θα τον επαιρνα χωρις 2η κουβεντα
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Οντως μια κυρία τον είχε μαζέψει αλλά είχε πρόβλημα με τους άλλους.Πετούσανε το μπωλ και τη κουβερτα να φύγει το σκυλί.

και πηρε τηλ.τη Φλώρα να το βοηθησουμε και το πήραμε απο κει..
αλλά δεν υιοθετήθηκε,ψάχνουμε.
Σήμερα πήγε σ ενα σπίτι..Για να δούμε.

Μικρός που είναι ο σκυλό-κόσμος!
:)