Ζωή!


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το σκουπίδι του ενός, ο θησαυρός του άλλου. Μόνο που στην προκειμένη περίπτωση έπιασε φλέβα χρυσού κι η Ζωή, όχι μόνο εσείς! :)
Καλή συνέχεια και σας περιμένουμε στο κλαμπ των πρώην καλαζαρικών :D
 
  • Like
Reactions: gefil, Elli and vek


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αυτα ειναι νεα! ;)

Πολυ χαιρομαι, κι εχουμε αυριο κι εμεις εξεταση και πηρα λιγο κουραγιο! :confused:
 
  • Like
Reactions: gefil






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.551
6.980
Πες τα! Κ το κανε κ στην αδυναμια τη Μαγια την Αμερικανα προσφατα κ τζαμπα χαρηκα δις!
"Η dnassib θυμαται"!
(Τι καλα να χαμε νεα οντως)
 
  • Like
Reactions: dnassib


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ναι κι εγώ είχα χαρεί με την Μάγια, δεν είχα παρατηρήσει ότι ήταν πάλι η Αναστασομάνα. Δεεεεν πας, κυρία μου, να μας βάλεις κανένα νέο της Τασίας και θα βάλουν και τα παιδιά με το καλό όταν μας διαβάσουν. Και τα δικά σας νέα μας έχουν λείψει (και νομίζω ότι μας λείπουν και τα ίδια άτομα που ακόμα δεν έχεις κάνει "up" το θέμα τους.)

(καλά, με την καταπληκτική σύνταξή μου, αν βγει νόημα, χαιρετατε μου τον πλατανο!)
 




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Χαχαχα!
Ευχαριστώ σας - θα βάλω Τασουλονέα, λοιπόν, σύντομα -- και έχετε δίκιο σε όλα: υπάρχουν κάποια υπερ-αγαπημένα threads εδώ που όλο και σκαλίζω. Ελπίζω να πάρουμε κάποιο update σύντομα :love:
 


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Πέρασαν σχεδόν 6 χρόνια, ε???
Σε αυτά τα χρόνια, έμπαινα ανά διαστήματα και διάβαζα σιωπηλά τα νέα σας αλλά δυστυχώς "δεν το έχω" τόσο με τα forums και τα socials ώστε να είμαι ενεργό μέλος της παρέας με διάρκεια...

Όταν πριν 6 χρόνια βρήκα την ζωή, πήρα πολύ μεγάλη δύναμη, στήριξη και συμβουλές από εδώ.
Τόσο, που νοιώθω αυτό το forum σαν όλα να ξεκίνησαν από εδώ...
Γνώρισα και αξιόλογους ανθρώπους που μπορεί να μην διατηρήσαμε επαφές αλλά ακόμα τους έχω στην καρδιά μου.

Τώρα που φτάνουμε στο τέλος αυτού του κύκλου, ένοιωσα την ανάγκη να επιστρέψω και να δώσω ένα τελευταίο update...

~6 υπέροχα χρόνια!!!
Η Ζωή (η Ζωούλα μου) ήταν, είναι και θα είναι το καλύτερο σκυλί που είχα ποτέ στην ζωή μου! Ένα σκυλί σαν άνθρωπος, με απίστευτη αγάπη για όλους τους ανθρώπους!
Ήθελε να γλύψει μέχρι και τους ντιλιβεράδες...
Καταλάβαινε πότε είμαι καλά, πότε δεν είμαι, πότε έχω νέυρα, πότε έχει κάνει λάθος, πότε έχω κάνει εγώ λάθος... Τις περισσότερες φορές, δεν χρειαζόταν καν να ανοίξω το στόμα μου για να κάνει κάτι. Μιλούσαμε με τα μάτια...
Δύσκολο σκυλί βέβαια, με συμπεριφορά σαν κουτάβι και ενέργεια σαν 10 σκυλιά... Ξεροκέφαλη μέχρι εκεί που δεν παίρνει αλλά την ίδια στιγμή ένας κλόουν σε μόνιμη υπηρεσία να κάνει την οικογένεια της να γελάει...
Η δε εμμονή της με τις μπάλες, απλά δεν μπορεί να περιγραφεί με το πληκτρολόγιο.
Η αγάπη της για τα μικρά παιδιά μας είχε κάνει να μην μπορούμε να πάμε βόλτα σε πλατείες... Νόμιζε ο κόσμος ότι την κακοποιώ από τα κλάματα που δεν την άφηνα να πάει να παίξει με τα παιδάκια...

Δυστυχώς όλα τα καλά τελειώνουν κάποτε...

Η Ζωή θυμίζω βρέθηκε πριν 6 χρόνια με καλαζάρ 1/3200. Συρματόπλεγμα στον λαιμό το οποίο είχε εισχωρήσει στην σάρκα. 2 μεγάλες τρύπες στο στήθος που έσταζαν πύον. Πυώδη δερματίτιδα σε όλο το κορμάκι της, 24 αιματοκρίτη, 16 κιλά. Έλειπε ένα κομμάτι δέρμα από το μουτράκι της κλπ κλπ κλπ Αργότερα μάθαμε ότι είχε κομμένο χιαστό και το κορμάκι της από την μέση και κάτω είναι γεμάτο σκάγια γιατί κάποιος στο παρελθόν την είχε πυροβολήσει.
Την βαφτίσαμε Ζωή γιατί ήθελε να ζήσει και έζησε.
Κατεβάσαμε το καλαζάρ στο 1/100 (σχεδόν μη ανιχνεύσιμο), γιατρέψαμε όλες τις πληγές και τα δερματικά. Ανεβήκαμε στα 32 κιλά και στο 45 αιματοκρίτη. Αποκαταστήσαμε την μουσούδα μας με υαλουρονικό οξύ καθημερινά μέσα σε μερικούς μήνες και της δώσαμε μία οικογένεια που κάθε μέλος (παιδιά, φίλοι, συγγενείς) την λάτρεψαν και την λατρεύουν...

Φέτος, τον Ιούλιο άρχισε να δείχνει κάποια σημάδια κόπωσης, αδυναμίας και έχανε κιλά... Πήγαμε στον γιατρό και η κρεατινίνη μας ήταν ήδη στο 5. Η διάγνωση - Νεφρική Ανεπάρκεια 3ου βαθμού... Αλλάξαμε τροφή, αρχίσαμε φάρμακα κλπ...
Πριν από 3 εβδομάδες κάναμε πάλι εξετάσεις και τα νέα ήταν πολύ άσχημα. Η κρεατινίνη είχε ήδη πάει στο 11.92... Συνεχίσαμε την διατροφή και προσθέσαμε και κάποια φάρμακα για τους εμετούς και τις διάρροιες...

Την περασμένη Δευτέρα πήγαμε πάλι γιατί την έβλεπα να χειροτερεύει...
Η Κρεατινίνη στο 17+.... Σε αυτό το σημείο θυμίζω ότι οι τιμές της κρεατινίνης μετά το 7.5 δεν είναι ζωτικές... Συνήθως εκεί κάπου τα σκυλιά πέφτουν σε σοκ και πεθαίνουν...
Για άλλη μια φορά ήθελε όμως να ζήσει η γριούλα μου...

Κάναμε εισαγωγή στο κτηνιατρίο όπου βρίσκεται από την περασμένη Δευτέρα με ορούς και δίνουμε μία τελευταία μάχη να ζήσουμε...
Δυστυχώς αυτή τη φορά, τα πράγματα δεν δείχνουν να αλλάζουν.

Σήμερα, περιμένουμε τα αποτελέσματα των εξετάσεων και ο γιατρός μας λέει πως αν οι τιμές συνεχίζουν να είναι πάνω από 8, καλό θα είναι να "κοιμηθούμε" για να μην βιώσει ένα τόσο άσχημο τέλος...

(Σε αυτό το σημείο να ανφέρω πως ο κτηνίατρος μας είναι ο καλύτερος γιατρός που έχω γνωρίσει ποτέ. Φοβερός επιστήμονας και Άνθρωπος - με Α κεφαλαίο... Για να ακούσεις από το στόμα του την λέξη ευθανασία, πρέπει να πραγματικά να έχει εξαντληθεί κάθε περιθώριο)

Κλαίω μία εβδομάδα τώρα και σήμερα που φτάσαμε στο τέλος, έχω στερέψει από δάκρυα...
Δεν ξέρω πως θα είναι η ζωή μας χωρίς την Ζωή και ακόμα νομίζω δεν έχω αποδεχτεί την κατάσταση...
Οι ώρες μέχρι το απόγευμα που θα ξέρουμε αν ήρθε το τέλος, δεν περνάνε με τίποτα...

Σε κάθε περίπτωση όμως, νοιώθω απίστευτα ευλογημένος που αυτό το σκυλί ήρθε στον δρόμο μου.
Μου άλλαξε την ζωή και πραγματικά δεν ξέρω ποιός έσωσε ποιον πριν από 6 χρόνια...

zoe_june_2019_2.jpg
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ελα ρε συ..Και χάρηκα που είδα ποστ σας, σας θυμάμαι από παλιά..Τι να πω..λυπάμαι πάρα πολύ το έχουμε περάσει πολλοί από μας εδώ αυτό που περνάτε και καταλαβαίνουμε πως νιώθεις. Το θέμα είναι να ζήσει το ζωάκι μεν αλλά να ζήσει ποιοτικά δε. Εάν έχει φτάσει στο σημείο που και να ζήσει δεν θα είναι ποιοτική η ζωούλα της τότε..δεν έχει νόημα. Μακάρι να πάνε τα πράγματα όσο πιο καλά γίνεται. Μακάρι να έχετε τέλεια νέα.
 
  • Like
Reactions: saras


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ότι καλύτερο για την μικρούλα σας, ελπίζω να βγει νικήτρια και από αυτήν την μάχη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Κλαίω μία εβδομάδα τώρα και σήμερα που φτάσαμε στο τέλος, έχω στερέψει από δάκρυα...
Δεν ξέρω πως θα είναι η ζωή μας χωρίς την Ζωή και ακόμα νομίζω δεν έχω αποδεχτεί την κατάσταση...
Οι ώρες μέχρι το απόγευμα που θα ξέρουμε αν ήρθε το τέλος, δεν περνάνε με τίποτα...

Σε κάθε περίπτωση όμως, νοιώθω απίστευτα ευλογημένος που αυτό το σκυλί ήρθε στον δρόμο μου.
Μου άλλαξε την ζωή και πραγματικά δεν ξέρω ποιός έσωσε ποιον πριν από 6 χρόνια...
Είδες τι κάνουν στις ζωές μας; Μέσα σε πέντε γραμμές, αποτυπωμένο όλο το συναισθηματικό φάσμα, που μπορεί να βιώσει ένας άνθρωπος!
Εύχομαι αυτό το απόγευμα, να περάσει όσο πιο ανώδυνα γίνεται. Αν γίνεται!
Η Ζωίτσα, περνάει υπέροχα δίπλα σας. Με ηρεμία και ασφάλεια. Τι άλλο θα μπορούσε να ζητήσει; Όλων μας η σκέψη και η θετική ενέργεια, μαζί σας.

* Μπράβο στον γιατρό σου. Αν έχεις το κέφι και το κουράγιο, πες μας και ποιός είναι. Σίγουρα κάποιος, θα έχει ανάγκη, αυτή την ανθρώπινη υπόστασή του, που δύσκολα την βρίσκεις πια.
 


Maria-ira

Well-Known Member
30 Μαϊου 2018
78
264
37
Θεσσαλονικη
Στεναχωρηθηκα παρα πολυ...θυμαμαι την ιστορια σας.
Ευχομαι να πανε ολα καλα και η θεληση της για ζωη να κερδισει και αυτή την φορά!
Δε θα μπορουσε να βρει καλυτερη οικογενεια.
Η θετικη σκεψη ολων μας ειναι μαζι σας..θα περιμενουμε νεα σας.
 


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τα καλά σας λόγια.

Δυστυχώς δεν γίνονται παντα θαύματα και τα νέα μας δεν ήταν καλά.
Η Ζωή ήρθε εχτές το απόγευμα στο σπίτι της μετά από μία εβδομάδα νοσηλείας για ένα τελευταίο βράδυ με την οικογένεια της. Σήμερα το μεσημέρι θα κοιμηθεί...

Ήταν ένα σχετικά ήσυχο βράδυ με πολλές αγκαλιές, φιλιά και κάθε είδους χατήρια...
Τα νευρολογικά προβλήματα λόγω της ουρίας (πάνω από 500) μας τρόμαξαν λίγο αλλά σε γενικές γραμμές ήταν ανακουφισμένη που ήταν σπίτι...

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους. Ξαναλέω, δεν ήμουν τυπικό μέλος - μιας και δεν το έχω με τα forums - αλλά αυτή την γωνιά του Internet την αγαπώ και δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο μας αγκαλιάσατε στην αρχή του ταξιδιού μας.

@mareco
Μαράκι μου σε ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές που μου έχεις δώσει, καθώς και για την βοήθεια με τα milteforan στο ξεκίνημα. Δεν ξεχνώ...
Επειδή ρώτησες... Ο γιατρός μας είναι ο Νίκος Παναγιώτου (NPVet) στην Αργυρούπολη. Εξαίρετος επιστήμονας, φοβερός άνθρωπος και του χρωστάμε πολλά!!

Καλή συνέχεια σε όλους σας... Υγεία σε εσάς και τις οικογένειες σας (με αναφορά σε όλα τα μέλη - δίποδα και τετράποδα)!!!
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf