Ζωηρο λαμπραντορ


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Εχω ενα λαμπραντορ κουταβακι τριων μηνων το οποιο ομως μου φαινεται υπερβολικα ζωηρο. Δαγκωνει χερια και ρουχα και μερικες φορες γρυλιζει κι ολας. Οταν θελω να κατσω να διαβασω ενα βιβλιο ή να δω τηλεοραση δεν καθεται ησυχο εκτος κι αν του δινω λιχουδιες. Ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα αυτη? Πως μπορω να την αντιμετωπισω? Οσων αφορα στο δαγκωμα εχω διαβασει να του χτυπαω ελαφρος τη μυτη με μια εφημεριδα η να το απομονωνω για λιγα λεπτα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Εχω ενα λαμπραντορ κουταβακι τριων μηνων το οποιο ομως μου φαινεται υπερβολικα ζωηρο. Δαγκωνει χερια και ρουχα και μερικες φορες γρυλιζει κι ολας. Οταν θελω να κατσω να διαβασω ενα βιβλιο ή να δω τηλεοραση δεν καθεται ησυχο εκτος κι αν του δινω λιχουδιες. Ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα αυτη? Πως μπορω να την αντιμετωπισω? Οσων αφορα στο δαγκωμα εχω διαβασει να του χτυπαω ελαφρος τη μυτη με μια εφημεριδα η να το απομονωνω για λιγα λεπτα.
Ειναι κουταβι, ας αρχισουμε απο εκει. Φυσικα και η συμπεριφορα του ειναι φυσιολογικη. Μαθαινει.
Μην δινεις λιχουδιες οταν δαγκωνει η γρυλιζει, ετσι του μαθαινεις οτι αυτη η συμπεριφορα ειναι οκ και θα την συνεχισει και στο μελλον. Οταν δαγκωνει βγαλε ενα κοφτο αλλα δυνατο ΑΑΑ με λεπτη φωνη, για να του δειξεις οτι αυτο που κανει ποναει η δεν σου αρεσει. μην του δινεις σημασια οποτε στο ζηταει. αφησε το να κλαψει, να γρυλισει και να γαυγισει, δε θα παθει κατι. χαιδευε το μονο οταν θελεις εσυ, οχι οποτε το απαιτει. αυτο με την εφημεριδα και την απομονοση ειναι αρχαικες αποψεις κατ'εμε και δεν θα βοηθησουν σε τιποτα, ισα ισα θα σου δωσουν ενα πιο νευρικο σκυλο.
 




Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Περα απο την ομορφη εμφανιση τους, τους θεωρω πολυ καλους συντροφους, ειναι εξυπνα σκυλια, φιλικα που αγαπανε τους ανθρωπους, προσαρμοζονται στον τροπο ζωης του ιδιοκτητη και μπορουν και να τρεξουν, παιξουν και να αθληθουν αλλα και να χαλαρωσουν, παραμενοντας ηρεμα.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ




Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Μια χαρά συμπεριφορά για κουτάβι και δε λαμπραντόρ. Αλλά όπως και όλα τα κουτάβια, θέλει εκπαίδευση και εκτόνωση.
Σημερα για παραδειγμα οταν τον πηγα βολτα σε μια περιφραγμενη αλανα και παιζαμε μαζι υπηρξαν στιγμες που "αγριεψε" ορμαγε στη φορμα μου και τα παπουτσια μου, προσπαθησα να τον αγνοησω, αλλα, επειδη με δαγκωνε και στο ποδι, πονουσα, προσπαθησα να τον ακινητοποιησω πιανοντας τον στο σβερκο. Τοτε ομως αγριεψε περισσοτερο. Και οταν φωναζω αουτς η τετοια για να του δειξω πως ποναω δεν εχει αποτελεσμα. Χρειαζεται εκπαιδευση απο επαγγελματια εκπαιδευτη?
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Είναι δύσκολο να καταλάβουμε δια λόγου αν είναι κάτι νορμαλ ή οχι αυτή η συμπεριφορά.
Αν πιστεύεις οτι ξεφεύγει απο την συνηθισμένη κουταβίσια συμπεριφορά, φυσικά και να συμβουλευτείς έναν εκπαιδευτή. Καλό θα κάνει.
Θα σου πει αν όντως ο προβληματισμός σου είναι σωστός και πως θα μπορέσεις να διορθώσεις αυτή την συμπεριφορά. Θα σου δείξει πως θα επικοινωνείς καλύτερα με τον σκύλο σου και γενικότερα μόνο όφελος θα έχεις.
 
  • Like
Reactions: zerom0


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Είναι δύσκολο να καταλάβουμε δια λόγου αν είναι κάτι νορμαλ ή οχι αυτή η συμπεριφορά.
Αν πιστεύεις οτι ξεφεύγει απο την συνηθισμένη κουταβίσια συμπεριφορά, φυσικά και να συμβουλευτείς έναν εκπαιδευτή. Καλό θα κάνει.
Θα σου πει αν όντως ο προβληματισμός σου είναι σωστός και πως θα μπορέσεις να διορθώσεις αυτή την συμπεριφορά. Θα σου δείξει πως θα επικοινωνείς καλύτερα με τον σκύλο σου και γενικότερα μόνο όφελος θα έχεις.
Ευχαριστω, γνωριζεις το κοστος της εκπαιδευσης?
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Σε τι ηλικία το πήρες; Εχει σημασία το πόσο παρέμεινε με την τοκετοομάδα του όπου τέτοιες συμπεριφορές αντιμετωπίζονται όπως πρέπει και μαθαίνει τα όριά του, τα οποία μάλλον τα δοκιμάζει μαζί σου τώρα.

Ακινητοποίηση, απομόνωση κι εφημερίδες δημιουργούν περισσότερο εκνευρισμό που μπορεί απλά να χτίσουν μια κακή σχέση έλλειψης εμπιστοσύνης και ορίων με αποτέλεσμα να έχεις ένα νευρικό σκύλο που θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη. Ειδικά την απομόνωση δεν την κατάλαβα ποτέ ως μέθοδο "διδαχής". Διάφορες "τιμωρητικές" συμπεριφορές μας, έτσι όπως τις έχουμε στο μυαλό μας ή ακούμε δεξιά και αριστερά δημιουργούν έναν κακό φαύλο κύκλο συχνά.

Προτείνω εκπαιδευτή κυρίως για σένα ώστε να μάθεις να του βάζεις σωστά όρια, να του παρέχεις όση εκτόνωση και ορθή ανακατεύθυνση χρειάζεται, δεν πιστεύω πως το κουτάβι σου δεν είναι νορμάλ, απλά δεν έχετε βρει τρόπο να "συνεννοείστε" ακόμα
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
τα κόστη κυμαίνονται ανάλογα με τις υπηρεσίες απο 1 εως 1000+ €.
άλλη τιμή έχει ν αφήσεις τον σκύλο εκεί και να στον εκπ/σει εκείνος (προσωπικά δεν θα το επέλεγα ποτέ) και άλλη να πας να κάνεις μερικά μαθήματα στο εκπαιδευτήριο.

Εγω τι θα έκανα (αν σε βοηθάει) αφού έβρισκα τον εκπ/τή που μου κάνει κλικ θα πήγαινα εκεί με τον σκύλο να μου μάθει πως να επικοινωνώ με τον σκύλο. Δηλαδή τον τρόπο. Θα καθόμουν όση ώρα χρειαζόταν για να "διαβάσει" τον σκύλο. Ιδανικά θα τον φώναζα σπίτι μου σαν πρώτο μάθημα.
Μετά θα του ζητούσα να μου πει ποιες είναι οι βασικές εντολές που πρέπει να μάθει ο σκύλος για να έχουμε μια αρμονική συμβίωση και με ποια σειρά. τι πρέπει να μάθει πρώτα?
Άρα θα πήγαινα για ένα μάθημα (πχ κόστος 40€) θα μου έδειχνε κάποια βασικά και θα πήγαινα σπίτι να τα δουλέψω εγω με τον σκύλο μου, για να δεθώ εγώ με τον σκύλο μου.
Μετά απο 2 εβδομάδες ξανά στο εκπ/τήριο (άλλα 40€). Δάσκαλε κοίτα τι μάθαμε, το εκτελεί σωστά? πρέπει να διορθώσω κάτι? δείξε μου πως να του μάθω την επόμενη εντολή. κλπ κλπ
Παράλληλα στα εκπ/τήρια είναι και άλλα σκυλάκια νορμάλ κ κοινωνικοποιημένα τα οποία θα ήταν καλοί δάσκαλοι για το δικό σου σκύλο. Ν΄ αντιγράψει σωστές συμπεριφορές και να μην το παίζει καμπόσος.
Το πως ένας σκύλος πρέπει να συμπεριφέρεται σαν ένας σωστός σκύλος το μαθαίνει μόνο απο άλλους σκύλους. Του το μαθαίνει η μάνα του καθώς και τ αδέρφια του όπως είπε και ο/η zerom.

Βασικότατη προϋπόθεση είναι να έχεις όρεξη, χρόνο και υπομονή να εκπαιδευτείς κ συ κ ο σκύλος. Δεν είναι ρομποτάκια τα σκυλιά. Αν δεν διαθέτεις τα παραπάνω, δεν είναι κακό, απλά πες το στον εκπ/τη σου για να σε κατευθύνει ανάλογα.
(οι αξίες που αναφέρω είναι τυχαία παραδείγματα)
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σημερα για παραδειγμα οταν τον πηγα βολτα σε μια περιφραγμενη αλανα και παιζαμε μαζι υπηρξαν στιγμες που "αγριεψε" ορμαγε στη φορμα μου και τα παπουτσια μου, προσπαθησα να τον αγνοησω, αλλα, επειδη με δαγκωνε και στο ποδι, πονουσα, προσπαθησα να τον ακινητοποιησω πιανοντας τον στο σβερκο. Τοτε ομως αγριεψε περισσοτερο. Και οταν φωναζω αουτς η τετοια για να του δειξω πως ποναω δεν εχει αποτελεσμα. Χρειαζεται εκπαιδευση απο επαγγελματια εκπαιδευτη?
Νομίζω πως καλό θα ήταν να μιλήσεις τουλάχιστον με επαγγελματία να σε συμβουλέψει στο τι να κάνεις. Ο σκύλος τα καταλαβαίνει όλα σαν παιχνίδι αλλά δεν έχει μάθει τα όριά του.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Καλό είναι να μην εφαρμόζεις πράγματα που σου φαίνονται περίεργα και κυρίως πράγματα που βλέπεις πως έχουν μη ή αντίθετο αποτέλεσμα την πρώτη φορά.

Εγώ θα διαφωνήσω με τον @Pepev50 μόνο στην συχνότητα. Κάθε δύο βδομάδες ειδικά στην αρχή ειναι πολύ λίγο. Δεν είναι τόσο εύκολο ένας πρωτάρης με σκύλο να εφαρμόσει κινήσεις και στάσεις με σωστό τρόπο.
Υπάρχουν εκπαιδευτές που δουλεύουν με το μάθημα, άλλοι που δουλεύουν με πρόγραμμα και άλλοι που έχουν και τα δύο.

Από όσο ξέρω το πώς κινείται η αγορά τα 40 ευρώ για κουτάβι που το πας εσύ είναι η ανώτατη τιμή που θα ακούσεις και μάλιστα σπάνια.

@TheBestBoi αυτό με το Ααααα δεν ισχύει. Τα περισσότερα σκυλάκια μάλιστα τα εξιταρει περισσότερο, εκεί βασίζεται και το μπαλάκι που κάνει πιου Πίου που μιμείται την γάτα που κάνει νιάάαααα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Ναι βέβαια. το 2 εβδομάδες δεν ήταν ρεαλιστικό χρονικό διάστημα.
Το είπα παραδείγματος χάρην. Ότι συμβουλέψει ο εκπ/τής σε αυτή την περιπτωση.
Εκείνος ξέρει καλύτερα
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@TheBestBoi αυτό με το Ααααα δεν ισχύει. Τα περισσότερα σκυλάκια μάλιστα τα εξιταρει περισσότερο, εκεί βασίζεται και το μπαλάκι που κάνει πιου Πίου που μιμείται την γάτα που κάνει νιάάαααα.
εννοουσα κατι πιο πολυ σαν αυτο
που συνεπαγεται και το τελος του παιχνιδιου εαν δαγκωνει
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Ναι αυτό το ήχο εννοώ. Ακόμα και αυτό το κούταβι που είναι πολύ ήρεμο αν κάνεις τον ήχο και μείνεις εκεί πιστεύω θα το εξιταρει.
Απ' την στιγμή που θα σηκωθείς να φύγεις προτιμώ μια λέξη παρά την μίμηση του ήχου της μπάλας ή των παιχνιδιών..
Το σκυλάκι όταν δαγκωθεί παρά πάνω και βγάλει αυτόν τον ήχο επιτίθεται πίσω δεν πετάει και φεύγει.

Το δεύτερο σκέλος με τα παιχνίδια είναι οκ.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Το εκπληκτικό με τα βιντεακια είναι πως πολλές φορές περιγράφουν διαφορετικά πράγματα από αυτά που κάνουν και πραγματικά αναρωτιέμαι αν αυτοί που τα γυρνάνε προσπαθούν να ξεγελάσουν το κοινό ή πραγματικά πιστεύουν αυτό που λένε.
 
  • Haha
Reactions: GRDANE




ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Αναλόγως το βίντεο.
Εγώ πολλές φορές βλέπω όπως είπα να περιγράφουν διαφορετικά από αυτά που κάνουν.
Νομίζω μάλιστα πως έχω διαφωνήσει πάλι με τον @TheBestBoi για βίντεο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Αναλόγως το βίντεο.
Εγώ πολλές φορές βλέπω όπως είπα να περιγράφουν διαφορετικά από αυτά που κάνουν.
Νομίζω μάλιστα πως έχω διαφωνήσει πάλι με τον @TheBestBoi για βίντεο.
ναι ητανε σε εκεινο το νημα για το πως να βαζεις σταγονες στο αυτι του σκυλου
στο συγκεκριμενο βιντεο παντως με την βικτορια στιλγουελ, δεν προσεξα να ελεγε διαφορετικα πραγματα απο αυτα που εκανε, γενικα μου αρεσει σαν εκπαιδευτρια και πιστευω εχει βοηθησει αρκετα σκυλια

εγω προσωπικα και στα 2 μου σκυλια ειχα ακολουθησει αυτη τη μεθοδο με τον δυνατο και κοφτο ηχο, και παντοτε επιανε.... εγω αντι για ΑΑΑ λεω ενα κοφτο Ε! και παντα σταματανε. μπορει να παει αναλογα και με το σκυλι κιολας, σε καποια δουλευει, σε αλλα τα εξιταρει περισσοτερο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3