Ηθική εκτροφή ερασιτέχνη εκτροφέα


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Φιλε μου @arrigo_corso

Ο λογος που καποιος κανει μια γεννα μπορει να ειναι τελειως ασχετος με το αν βγαλει λεφτα η οχι.....
Μπορει ο αλλος να εκτρεφει με σκοπο το κερδος κ να μην βγαλει ποτε φραγκο γιατι του κατσαν στραβες κ εχασε κ την σκυλα........
Τι θελω να πω.....
Καποιος κανει γεννα κ χαριζει κουταβια..... Ουτε αδεια ουτε φοροι.
Καποιος κανει δυο γεννες στην ζωη της σκυλας κ πουλαει κουταβια..... Δεν χρειαζεται αδεια, δηλωνει το εισοδημα πληρωνει το φορο.....
Καποιος κανει συστηματικα γεννες εχει εκτροφειο, επωνυμια κλπ κλπ..... Αδεια εκτροφης κ δηλωνει το εισοδημα κ πληρωνει φορους.....

Οπως κ να εχει παντως αν καποιος κανει δυο γεννες το χρονο, δεν μπορω να δεχτω οτι δεν το κανει "κατ επαγγελμα" κ απλα ετυχε να εχει εισοδηματα απ αυτο.......

Απλα ειναι τα παραπανω, αρκει να ειναι λογικη η διαδικασια αδειοδοτησης, ελεγχων, κλπ κλπ....

Ο στοχος εκτροφης, το ηθος κ διαφορα αλλα ΜΗ ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ, ειναι ασχετα με το νομικο-φορολογικο πλαισιο!!!!
Μπορει να κανει "μοναδα παραγωγης σκυλων" να αδειοδοτηθει γι αυτην να δηλωνεται εκτροφεας κ να ειναι ο ηθικοτερος καλυτερος με τον αγιοτερο σκοπο, η να ειναι ιδιοκτητης καθαρου puppymill...
Σαν σκεπτικό δεν με βρίσκει αντίθετο αν και έχω κάποιες μικρό διαφωνίες ... Αλλά...
Καλύτερα να μπει πλαφόν στις γέννες του εκτροφέα παρά στις γέννες τις σκυλας .....
Έχει να γίνει η μεταβίβαση τις μεταβίβασης ......
Ας μη πω αυτό που σκέφτομαι !

Και κάτι ακόμα ....
Αν η σκύλα είναι σκυλαρος γιατί να μη μπορεί να δώσει κι άλλους απογόνους ή γιατί να πρέπει να γίνει επαγγελματίας ο ιδιοκτήτης της και να μη δηλώνει ερασιτέχνης με εσοδα έξοδα ?
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GRDANE


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Καλησπέρα μετά από καιρό,διάφορα προβλήματα που δεν είναι της παρούσης με ανάγκασαν να μην παρακολουθώ αν και θα το θελα

Η κουβέντα μου θυμίζει μια συζήτηση που είχα πρόσφατα με φίλο για τους επαγγελματίες μάγειρες και τη λοκαλ γιαγιά που μαγειρεύει φανταστικά.Στη δεύτερη περίπτωση,αυτήν της γιαγιάς,αυτή εμπειρικά ξέρει μέσα από τα χρόνια πόσο λάδι,αλατι κτλ να βάλει ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι καλό,πολύ καλό,άψογο.Ο επαγγελματίας έχει σπουδάσει το θέμα,γνωρίζει τι συμβαίνει και γιατί ανα πάσα στιγμή στα υλικά του,μπορεί να περάσει τη γνώση αυτή σε τρίτους και έχει τον έλεγχο καθόλη τη διάρκεια της διαδικασίας.Και όταν τον ρωτήσεις "πόσο από το Χ υλικό να ρίξω" θα σου απαντήσει με ακρίβεια γραμμαρίου,όχι κάτι τύπου "με τη χούφτα παιδάκι μου,το βλέπεις με το μάτι αυτό"

Οι περισσότεροι φαντάζομαι αντιλαμβανονται τις ομοιότητες με το θέμα μας σαυτό το παράδειγμα...Δεν αναιρεί η μάθηση,η εμβάθυνση και η ενημέρωση γύρω από το αντικείμενο την αγάπη και τον έρωτα για αυτό,αλίμονο!Και κατεμέ,αν έχω να επιλέξω ανάμεσα σε έναν επαγγελματία που πληροί τα δικά μου κριτήρια και έναν ερασιτέχνη που θα βασιστώ απλά και μόνο στο υποκειμενικό "μεράκι",θα προτιμησω με κλειστά μάτια τον επαγγελματία.

Το χρήμα - και αυτό το χω ξαναπεί σε παρόμοια κουβέντα- δεν αφαιρεί την αγάπη από το αντικείμενο.Ο σουβλατζής της γειτονιάς μου 25 χρόνια τώρα,έχει σπουδάζει 3 παιδιά,εχει τα αυτοκίνητά του,έχει τα πάντα σε γενικές γραμμές,αλλά είναι κάθε μερα εκει ο ίδιος για να παραλάβει κ να τσεκάρει τα κρέατα.Λίγο πιο κάτω ήταν ένας άλλος,ερασιτέχνης,με καλό καλαμάκι κοτόπουλο,μόνο που δεν ήξερε οτι το κοτοπουλο μεταδίδει σαλμονέλα όταν το βάζεις στο νεράκι (λέμε τώρα...) και 5-6 πήγαν κ ήρθαν...
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
αυτός ο σουβλατζής του Κρίς, σκέψου αν έδωσε ποτέ στα 25 χρόνια 50 cents στο κράτος ε ! γιό :giggle:

εκεί στην αρχή διάβασα για κάτι συμπληρώματα διατροφής.. αυτά τα δίνει ο εκτροφέας επειδή κάτι άκουσε-είδε-διάβασε ή τα ''γράφει'' ο κτηνίατρος ? (επιστημονική περιέργεια) :love:
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Φιλε μου @arrigo_corso
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Ο στοχος εκτροφης, το ηθος κ διαφορα αλλα ΜΗ ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ, ειναι ασχετα με το νομικο-φορολογικο πλαισιο!!!!
.
ayto!

μενει να οριστει ο ιδιωτης ερασιτεχνης οπως θελετε πειτε το και να βρεθει το πλαισιο οπου να μπορει να πουλαει... και να τα δηλωνει.....

στο παρελθον αυτο που μπορουσε να γινει ηταν
μεταξυ εκτροφεα και νεου κηδεμονα υπρχε ενα ιδιωτικο συμφωνητικο... το οποιο ανεφερε πληρως τα φορολογικα στοιχεια τους ... το ποσο των χρηματων και οτιδηποτε αλλο υποχρεωνε τον εκτροφεα ειτε τον κηδεμονα απεναντι ο ενας στον αλλο.. αυτο κατατιθοντανξ στην εφορια και ο εκτροφεας πληρωνε τον αναλογουντα φορο... ασχετα αν επιβαρυνονταν ο εκτροφεας δυσαναλογα και ποτε δεν δικαιολογουνταν τα εξοδα που ειχε κανει...
ο ερασιτεχνης γιατι ο επαγγελματιας δικαιολογουσε τα παντα ολα
αγορα σκυλου, κτηνιατρικα εξδα τροφες, παρουσιες σε εκθεσεις, επιβασεις βενζινες ξενοδοχεια κλπ

με το νεο νομο αυτο πλεον δεν μπορει να γινει ..
η εκτροφη πλεον παυει να υπαρχει..
οχι ομως το εμποριο σκυλων, οχι οι πωλησεις απο πετσοπ ειτε εισαγωγεις...
κι ολο αυτο... ειναι αποτελεσμα των παρεμβασεων των φιλοζψικων σωματειων...

εσεις συνεχιστε να ψαχνετε πως πρεπει να λεγεται ερασιτεχνης ειτε ιδιωτης...
αν βγαζει κερδος η μπαινει μεσα
αν ειναι εξυπνος επιχειρηματιας ειτε αποτυχημενος...