Ηθικός Κώδικας Εκτροφής Κ.Ο.Ε.


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
καθε Ελληνας πολίτης φορολογείται, και εγω περισσότερο απο όλους, το να ονομάζομαι επαγκελματίας είναι το πρόβλημα , ενω δεν είμαι όσο αφορά την μια γέννα του σκύλου, καταλάβετε το επιτέλους, τι να φορολογηθώ σε έσοδα που δεν έχω? ε εν κατακλείδι ας δόσω και πόσα θέλει ο εκάστοτε έφορας , τόσα που μου κοστίζει η χομπιστικη ενασχόληση δεν θα μου δημιουργήσει κανένα τεράστειο πρόβλημα, το να με κάνουν να κάνω έναρξη επαγκέλματος μου είναι απαγορευτικο, και επίσης σε όλους όσους έχουν επάγκελμα, οι χομπιστες δεν είναι ανεπάγκελτοι.
Καπου παραπάνω κιμονα ανέφερες για αποδείξεις σε ΤΑΧΙ, οι ταξιτζίδες φορολογούντο με τεκμαρτό εισόδημα, και ήταν υποχρεωμένοι να εκδίδουν χειρόγραφες αποδείξεις,σε ζήτηση, σήμερα εκδίδουν αποδείξεις, οι περιπτεράδες φορολογουντο βάσει αγορών, σημερα εκδίδουν αποδείξεις αυτή η διαφορά, αλλα αυτοι είναι επαγκελματίες ταξιτζιδες και περιπτεράδες, ο χομπιστας που κάνει μια γέννα δεν ειναι επαγκελματίας εκτροφέας, αν τόσο δύσκολο να κατανοηθεί αυτό τι να κάνουμε, αν ο νομοθέτης απαιτήσει απο εμένα να αφήσω τη δουλειά μου μετά απο 32 χρόνια ,έ οχι δεν θα το κάνω, γιατί να το κάνω για να κάνω επάγκελμα αυτό που επι τόσα χρόνια είναι αντίθετο με τίς απόψεις μου, το εμπόριο ζώων συντροφιάς? οι όλες μου εισπράξεις όλα αυτά τα χρόνια είναι 2200 eur, ας μου βάλουν επιπρόσθετο φόρο, τόσα εισέπραξα, το πόσα πλήρωσα ας το καλύτερα, και όχι μόνο εγω αλλοι, και όλοι οσοι εχουν τη νοοτροπεία του χομπίστα, και λάθος μου που εδωσα και αυτά, καλύτερα να μην τα είχα δώσει αλλα να ητανε και αυτά σε φίλους και να μην ειχαν γίνει κάποιοι εκτροφεις κατ επάγκελμα απο αυτά και σήμερα να κάνουν και σχόλεια
και να δέχομαι και κατηγορίες ως ο μεγαλοαπατεόνας φοροφυγάς με τα μαυρα έσοδα απο διαφόρους ακόμα και απο τον νομοθέτη, δεν ευθύνομαι εγω για τις πληροφορίες που έχουν, ουτε δέχομαι μαθήματα δεοντολογίας απο ανωνυμους γράφονες περι ηθικής εκτοφής, και ηθικής γενικότερα
 
Last edited by a moderator:


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Παραξενο σου φανηκε ????
Καιρος δεν ητανε φιλε dimitris73 ?
Μας "γαστρωσε", μας "εχεσε", μας εκανε "κωλος", εβγαλε τον ΚΟΕ οτι λαδωνεται, ειρωνευεται εδω ανθρωπους ενεργους με τα κυνοφιλικα, ιδρυτικα στελεχη των κυνοφιλικων οργανων της χωρας, για να μας πει τις πιπες του και οτι ο εκτροφεας εχει εσοδα 20 - 30 χιλιαδες ευρω το χρονο !
Κυριε theogonia, σας εχω γνωρισει προσωπικα συγχωρεστε με δε θυμαμαι το ονομα σας, αλλα σας συγχαιρω για το ηθος σας !
Δεν ειναι αναγκη να καθεστε και να αναλυετε στα παιδακια τα αυτονοητα, ισως το θεωρειτε αναγκαιο, αλλα απο οτι φανηκε αν μιλουσατε σε ντουβαρι πιο πολυ θα σας καταλαβαινε.
Και εσυ φιλε Grifos, οταν μαθεις να σεβεσαι, εστω και απο το πληκτρολογιο και πιστευεις οτι εχεις τη γνωση και τη δυναμη, ξεκινα να κανεις τον εκτροφεα και ελα να με πεις σε καμια 3 - 4 χρονια ποσα πολλα λεφτα οικονομησες. Δε σε κραταει κανεις δεμενο εξαλλου, σε ελευθερη χωρα ζουμε.
Τελικα το θεμα ειναι ο κωδικας εκτροφης του ΚΟΕ, η το ποσο κερδος εχει ενας εκτροφεας ?
Απο εδω το πατε απο εκει το πατε παντα εκει καταληγετε.
Μην παιρνετε ρε παιδια σκυλια απο εκτροφεια, αφου πιστευετε οτι σας εξαπατουν!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και στο Βέλγιο ισχύει ότι μέχρι 2 γέννες δεν είναι επάγγελμα. Εγώ όμως ήθελα να δηλώσω τα έσοδα επίσημα, ώστε να μπορώ να αφαιρέσω τα έξοδα μου. Η λογίστρια μου όμως μου είπε ότι η εφορία δεν θα τα δεχτεί γιατί το θεωρεί χόμπι και μου έφερε δικαστικές αποφάσεις από παρόμοιες περιπτώσεις.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Παραξενο σου φανηκε ????
Καιρος δεν ητανε φιλε dimitris73 ?
Μας "γαστρωσε", μας "εχεσε", μας εκανε "κωλος", εβγαλε τον ΚΟΕ οτι λαδωνεται, ειρωνευεται εδω ανθρωπους ενεργους με τα κυνοφιλικα, ιδρυτικα στελεχη των κυνοφιλικων οργανων της χωρας, για να μας πει τις πιπες του και οτι ο εκτροφεας εχει εσοδα 20 - 30 χιλιαδες ευρω το χρονο !
Κυριε theogonia, σας εχω γνωρισει προσωπικα συγχωρεστε με δε θυμαμαι το ονομα σας, αλλα σας συγχαιρω για το ηθος σας !
Δεν ειναι αναγκη να καθεστε και να αναλυετε στα παιδακια τα αυτονοητα, ισως το θεωρειτε αναγκαιο, αλλα απο οτι φανηκε αν μιλουσατε σε ντουβαρι πιο πολυ θα σας καταλαβαινε.
Και εσυ φιλε Grifos, οταν μαθεις να σεβεσαι, εστω και απο το πληκτρολογιο και πιστευεις οτι εχεις τη γνωση και τη δυναμη, ξεκινα να κανεις τον εκτροφεα και ελα να με πεις σε καμια 3 - 4 χρονια ποσα πολλα λεφτα οικονομησες. Δε σε κραταει κανεις δεμενο εξαλλου, σε ελευθερη χωρα ζουμε.
Τελικα το θεμα ειναι ο κωδικας εκτροφης του ΚΟΕ, η το ποσο κερδος εχει ενας εκτροφεας ?
Απο εδω το πατε απο εκει το πατε παντα εκει καταληγετε.
Μην παιρνετε ρε παιδια σκυλια απο εκτροφεια, αφου πιστευετε οτι σας εξαπατουν!
To ηθος, η νοοτροπεια, ο τρόπος ξεκινάει απο το σπίτι του καθενος, συνεχίζει και διαμορφώνεται στο σχολείο και εξελίσεται στίς συναναστροφές,
είναι λυπηρο για νέα παιδια να εκφράζονται έτσι, το αν κάπιοι κάνανε αυτά που έλεγε ο περι ου ο λόγος ας ξεχωριστουν και απομονοθουν, ο Σωτηρης, ο Νικος, ο Γιάννης και άλλοι μεγαλώσανε και τουλάχιστον ευτύχισαν στο να δουν διαδόχους, ασχετα αν έχουν φωνή αλλά υπάρχουν εγω εχω πάρει τόσια χάπια απο χθες που δεν μπορω να παιξω με τη κόρη μου, ε δεν ειμαι και παιδάκι ασχετα αν με ειπανε 60, η εκτη δεκαετία δεν σημαινει 60, σημαινει 50-60 και δηλώνουν και οικονομικοι αναλυτές, ας ελπισουμε να μην μου φέρουν καμιά μελετη βιωσιμότητας ως golden boys, προμηθέα εχω και εγω οινο εκτροφικο... μια και οι αρχικές σπουδές ηταν στη χώρα της οινολογίας σχετικές , καθε δοκιμη δεκτη, με συζήτηση περι κωδικων εκτροφής, κόκονε καλή η προσπάθεια, όπως και σου προανέφερα, και η έρημος βλασταίνει και μάλιστα χρειάζεται και λιγότερο νερό απο τον Θεσσαλικο κάμπο.
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Γιά άλλη μιά φορά ένα θέμα εκτροχιάζεται...
Πολλές και διάφορες οι συνιστώσες ,το σημείο αιχμής γιά άλλη μιά φορά το ΟΠΟΙΟ κέρδος του εκτροφέα!!!
Αν η ελληνική νομοθεσία αποφασίσει να φορολογήσει τα κέρδη των εκτροφέων οφείλει να αναγνωρίσει και τα έξοδα τους.
Δεν θα είχα καμμία αντίρρηση να πληρώσω όποιον φόρο αντιστοιχεί σε μια τέτοια προσθαφαίρεση.
Μέχρι στιγμής δεν το έχει κάνει..μάλλον δεν βλέπει να υπάρχει αξιόλογο κέρδος?
Μην ξεχνάμε άλλωστε πως δεν είναι και τόσο σοβαρή πολιτεία ......σε άλλα και άλλα!
Την όποια αναποτελεσματικότητα αυτής της ανίκανης, κατ'εμέ ,πολιτείας αν πρέπει να την χρεωθώ προσωπικά και μάλιστα
να αμφισβητείται και η ηθική μου μέσα από όλο αυτό....εδώ μάλλον ξεφεύγει η θεώρηση.
Πόσο σχέση έχει τώρα όλο αυτό με το κατά πόσον ασχολούμαι ηθικά με την εκτροφή,
αν επιλέγω σωστά τους γεννήτορες,
αν κάνω προγεννητικές εξετάσεις,
αν φροντίζω σωστά τα σκυλιά μου,
αν εκθέτω τα δείγματα της εκτροφής μου σε εκθέσεις μορφολογίας,
αν...αν...αν..
δεν βλέπω πως όλο τούτο ακυρώνεται επειδή δεν πληρώνω φόρους που δεν μου ζητήθηκαν!!!!

Όσο γιά τον ΚΟΕ...
μπορεί και θα έπρεπε να κάνει πολλά γιά να υπερασπιστεί την σωστή εκτροφή
που όμως δεν τα κάνει....
Φταίει ο ΚΟΕ...
φταίμε και όλοι όσοι είμαστε ή ΔΕΝ είμαστε μέλη του.
Χρειάζεται συμμετοχή και όρεξη γιά δουλειά γιά να αλλάξουν κάποια πράγματα,
η πλειοψηφία των κυνόφιλων όμως δυστυχώς απέχει....
κάποιοι παλιοί ρομαντικοί ασχολούνται ακόμη,
αλλά είναι κουρασμένοι και απογοητευμένοι οι περισσότεροι,
οι νέοι, με όρεξη και ιδέες που είναι???
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Φυσικά και υπάρχει πρόοδος, τότε αν σε δάγκωνε σκύλος σε πήγαιναν στο λυσιατρείο και έκοβαν το κεφάλι του σκύλου,εμένα προσωπικά μέ έχουνε πάει, αλλά τον σκύλο δεν τον σκοτώσανε, γιατί δεν επιτ΄ρψαμε να γίνει αυτό, αν είχες σκύλο στο σπίτι σου βαζανε ζουρλομανδύα,και απο αυτό είχαμε, αν πήγαινες να βρείς σκυλοτροφή σε λέγανε τρελό, για να έχεις σκύλο που να είναι σκύλος έπρεπε να ήσουνα κάποιος , δεν συζητάμε καν για εμβολιασμούς κλπ, ο σκύλος ητανε στην αλυσίδα και αν θυμομαστε του ρίχναμε κανένα ξεροκόματα, και τα παιδιά για να παίξουν ρίχνανε τα κουτάβια στον ασβέστη, αν ήθελες κτηνίατρο πήγαινες στον αγροτικό αν υπήρχε γιατί ούτε για τις γελαδες και τα πρόβατα υπήρχε πρόβλεψη και το γάλα το πίνανε τα παιδια απευθεάς απο το ζώο, αν αυτή ήταν η Ελλάδα πρίν 60 χρόνια και σήμερα έχει μια διαφορά πιστεύω. Παντως εκθέσεις τη δεκαετία του 50 γινότανε και τοτε αναγνωρίστηκε και διεθνώς ο Ελληνικός ιχνηλάτης, μετά υπήρξε ένα τέλμα, και όταν γεννήθηκες έγινε ο ΚΟΕ, απο την τροποποίηση του συλογου φιλων καθαρόαιμων σκύλων, και ξαναάρχισε η δραστηριότητα , τώρα το ότι πολά θέλουν βελτίωση καμιά αντίρηση, πάρα πολά πρέπει να γίνουν,αν υπάρχουν ηθικοί άνθρωποι θα βελτιωθούν, αν όχι μάλον χειρότερα θα γίνουν
Αν το καλοσκεφτούμε .... και συγκριθούμε με τις άλλες χώρες που κυνολογικά θαυμάζουμε....καλά πάμε εδώ στην Ελλαδίτσα.... (εννοώ ότι συγκριτικά μέσα σε λίγα χρόνια έχουμε κάνει μεγάλα βήματα...)
στις δε βαλκανικές χώρες που η κυνοτροφία (και όχι τόσο η επιλεκτική εκτροφή) είναι κάτι σαν παραδοσιακό επάγγελμα είναι και χειρότερα απο εδώ(κυνολογικά)

Και στο Βέλγιο ισχύει ότι μέχρι 2 γέννες δεν είναι επάγγελμα. Εγώ όμως ήθελα να δηλώσω τα έσοδα επίσημα, ώστε να μπορώ να αφαιρέσω τα έξοδα μου. Η λογίστρια μου όμως μου είπε ότι η εφορία δεν θα τα δεχτεί γιατί το θεωρεί χόμπι και μου έφερε δικαστικές αποφάσεις από παρόμοιες περιπτώσεις.
Επιτέλους πήρα απαντηση-σε ευχαριστώ πολύ Αλεξία μου-Άρα το ίδιο πρέπει να ισχύσει κι εδώ. Η Βρυξέλλες είναι στο Βέλγιο :)

To ηθος, η νοοτροπεια, ο τρόπος ξεκινάει απο το σπίτι του καθενος, συνεχίζει και διαμορφώνεται στο σχολείο και εξελίσεται στίς συναναστροφές,
είναι λυπηρο για νέα παιδια να εκφράζονται έτσι, το αν κάπιοι κάνανε αυτά που έλεγε ο περι ου ο λόγος ας ξεχωριστουν και απομονοθουν, ο Σωτηρης, ο Νικος, ο Γιάννης και άλλοι μεγαλώσανε και τουλάχιστον ευτύχισαν στο να δουν διαδόχους, ασχετα αν έχουν φωνή αλλά υπάρχουν εγω εχω πάρει τόσια χάπια απο χθες που δεν μπορω να παιξω με τη κόρη μου, ε δεν ειμαι και παιδάκι ασχετα αν με ειπανε 60, η εκτη δεκαετία δεν σημαινει 60, σημαινει 50-60 και δηλώνουν και οικονομικοι αναλυτές, ας ελπισουμε να μην μου φέρουν καμιά μελετη βιωσιμότητας ως golden boys, προμηθέα εχω και εγω οινο εκτροφικο... μια και οι αρχικές σπουδές ηταν στη χώρα της οινολογίας σχετικές , καθε δοκιμη δεκτη, με συζήτηση περι κωδικων εκτροφής, κόκονε καλή η προσπάθεια, όπως και σου προανέφερα, και η έρημος βλασταίνει και μάλιστα χρειάζεται και λιγότερο νερό απο τον Θεσσαλικο κάμπο.
δεν περίμενα τέτοια εξέλιξη.....
αλλά χώμα καλό έχουμε-σπόρους σίγουρα καλούς
νερό βρίσκουμε
το αυλάκι μόνο μένει να σχηματίσουμε,να πάει το νερό στα σωστά μέρη
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Και εσυ φιλε Grifos,

1.οταν μαθεις να σεβεσαι, εστω και απο το πληκτρολογιο και πιστευεις οτι

2.εχεις τη γνωση και τη δυναμη, ξεκινα να κανεις τον εκτροφεα και

3.ελα να με πεις σε καμια 3 - 4 χρονια ποσα πολλα λεφτα οικονομησες. Δε σε κραταει κανεις δεμενο εξαλλου, σε ελευθερη χωρα ζουμε.
1. Το αν σέβομαι ή δεν σέβομαι τους συνομιλητές μου έστω και διαδικτυακά είναι ένα συμπέρασμα που αναρωτιέμαι από που το έβγαλες. Εκτός κι αν θες να με φιμώσεις επειδή λέω το ευκόλως νοούμενο. Φορολογούμαι απ' το 1999 που δούλευα ως φοιτητής ντελίβερυ. Εξακολουθώ να φορολογούμαι για το επάγγελμα που ασκώ και παράλληλα έχω έναρξη και για το επάγγελμα που σπούδασα με μηδενικά έσοδα και έξοδα. Όλοι οι άλλοι τί είστε; Ανέγγιχτοι, καλύτεροι, ή εξυπνότεροι; Μάλλον αυτό το σχόλιο γιατί αυτό είναι το επίμαχο ρεζουμέ των όσων έγραψα πριν προσβάλλει σίγουρα όχι τη νοοτροπία σας αλλά πιθανότατα την αισθητική σας γιατί κάποιος το λέει με παράπονο, πως είναι τόσο βλάκας ώστε να φορολογείται.

2. Θες να πιάσω πρώτα τη γνώση ή τη δύναμη; Λοιπόν αν η δύναμη μεταφράζεται σε κεφάλαιο, όχι δεν το έχω και μακάρι να μην το έχω αν είναι να το αποκτήσω με την ψυχή στο στόμα.
Όσον αφορά τη γνώση. Έχω την τεχνογνωσία βάσει σπουδών, έχω την εμπειρία βάσει εργασίας σε μονάδες παραγωγικών ζώων και σε ιπποφορβείο πριν αποφασίσω για λόγους που αφορούν εμένα να επιστρέψω στην Αθήνα και ν' ασχοληθώ με κάτι άλλο. Εκτός κι αν θεωρείς πως μια μονάδα γενετικής βελτίωσης σφάγιου χοιρινού είναι λιγότερο πολύπλοκη ή στρεσσογόνα από την εκτροφή του σκύλου; Τότε να το κάνω πιο πολύπλοκο. Να γυρίσω πάλι στη δύναμη. Αν με τη δύναμη αναφέρεσαι στο να κάνω κάτι μόνος μου ξεκάρφωτα μάλλον την έχω όταν θυσίασα ένα επάγγελμα που λατρεύω για να γυρίσω και να κλειστώ ανάμεσα σε πολυκατοικίες κάνοντας κάτι τελείως άσχετο μιας κι η εναλλακτική μου θα ήταν να κάνω τον πλασιέ σε καμιά φαρμακευτική.

3. Πουθενά μα πουθενά δεν αμφισβήτησα και δεν αναφέρθηκα στο πόσα βγάζουν οι εκτροφείς. Δεν ξέρω. Το μοναδικό που σχολίασα ήταν πως δε μπορεί όλους τους χώρους που έχουν (γιατί υπάρχουν εκτροφείς με φοβερούς χώρους που έχουν κάνει την Ευζωία επιστήμη όχι μόνο κατ' όνομα αλλά και στην πράξη) να το κάνουν και να βγαίνουν και χρεωμένοι από πάνω. Δεν λέω πως δε μπορεί να ισχύει, αλλά ότι εγώ δεν το πιστεύω. Αλλά δεν αντιλέγω πως μπορεί να τα βγάζουν από αλλού.
 
Last edited:


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.810
58
ΑΘΗΝΑ
Μιας και αρχίζετε να με πείθετε (τόσο στο παρόν, όσο και σε άλλα threads) πως η εκτροφή είναι κερδοφόρα, κι επειδή βλέπω πως το επιχειρείν βρίσκεται στα γονίδια αρκετών εδώ μέσα, έχω μία απλή πρόταση συνεργασίας:
Φέρνω 3 θυληκά 3-5 μηνών από τρία διαφορετικά εκτροφεία, ένα σκανδιναβικό και δύο ισπανικά (φυλής μεγαλόσωμης και από αυτές που λατρεύω). Και των τριών το pedigree είναι εξαιρετικό. Δημιουργώ Ε.Ε. με μοναδική δραστηριότητα την εκτροφή. Αναλαμβάνω επίσης το κόστος προβολής και προώθησης (web, social media κλπ) και τα έξοδα εκπαίδευσης των 3 θυληκών και κοινωνικοποίησης και προπαίδευσης των κουταβιών.
Ζητείται εταίρος/οι που θα καλύπτει/ουν τα κάτωθι:

λειτουργικά έξοδα εταιρίας
έξοδα διατροφής και ευζωίας
έξοδα εξετάσεων (τακτικών και εκτάκτων)
έξοδα εξετάσεων HD/ED (κατά από το προτίμηση από τον DENIS NOVAC)
έξοδα συμμετοχής σε δύο εκθέσεις στην Ελλάδα και μία σε Ευρωπαική χώρα (σύνολο 3 εκθέσεις) το χρόνο
έξοδα συμμετοχής στην έκθεση φυλής (1 το χρόνο) στην Ισπανία
έξοδα επιβάσεων
έξοδα γέννας (2-3) το χρόνο
έξοδα έκδοσης pedigree για τα κουτάβια (8-12 ανά γέννα)
έξοδα κουταβιών για 3 μήνες παραμονής στο εκτροφείο
έξοδα microchip για τα κουτάβια
λοιπά έξοδα που σχετίζονται με τα σκυλιά
πώληση των κουταβιών προς 1.000 € κατ' ελάχιστον +ΦΠΑ

Διατηρώ τη θέση του Ε.Ε, το δικαίωμα απόρριψης υποψηφίου αγοραστή, καθώς και το δικαίωμα αγοράς 1 κουταβιού (πρώτη επιλογή ανεξαρτήτως φύλλου) από κάθε γέννα προς 500€ +ΦΠΑ.
Αφήνω δε την επιλογή της ονομασίας του εκτροφείου καθώς και των ονομάτων κάθε γέννας στους λοιπούς εταίρους.

Υ.Γ. Το cashflow των υποψηφίων εταίρων θα ληφθεί σοβαρά υπ'όψιν.
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
1. Το αν σέβομαι ή δεν σέβομαι τους συνομιλητές μου έστω και διαδικτυακά είναι ένα συμπέρασμα που αναρωτιέμαι από που το έβγαλες. Εκτός κι αν θες να με φιμώσεις επειδή λέω το ευκόλως νοούμενο. Φορολογούμαι απ' το 1999 που δούλευα ως φοιτητής ντελίβερυ. Εξακολουθώ να φορολογούμαι για το επάγγελμα που ασκώ και παράλληλα έχω έναρξη και για το επάγγελμα που σπούδασα με μηδενικά έσοδα και έξοδα. Όλοι οι άλλοι τί είστε; Ανέγγιχτοι, καλύτεροι, ή εξυπνότεροι; Μάλλον αυτό το σχόλιο γιατί αυτό είναι το επίμαχο ρεζουμέ των όσων έγραψα πριν προσβάλλει σίγουρα όχι τη νοοτροπία σας αλλά πιθανότατα την αισθητική σας γιατί κάποιος το λέει με παράπονο, πως είναι τόσο βλάκας ώστε να φορολογείται.

2. Θες να πιάσω πρώτα τη γνώση ή τη δύναμη; Λοιπόν αν η δύναμη μεταφράζεται σε κεφάλαιο, όχι δεν το έχω και μακάρι να μην το έχω αν είναι να το αποκτήσω με την ψυχή στο στόμα.
Όσον αφορά τη γνώση. Έχω την τεχνογνωσία βάσει σπουδών, έχω την εμπειρία βάσει εργασίας σε μονάδες παραγωγικών ζώων και σε ιπποφορβείο πριν αποφασίσω για λόγους που αφορούν εμένα να επιστρέψω στην Αθήνα και ν' ασχοληθώ με κάτι άλλο. Εκτός κι αν θεωρείς πως μια μονάδα γενετικής βελτίωσης σφάγιου χοιρινού είναι λιγότερο πολύπλοκη ή στρεσσογόνα από την εκτροφή του σκύλου; Τότε να το κάνω πιο πολύπλοκο. Να γυρίσω πάλι στη δύναμη. Αν με τη δύναμη αναφέρεσαι στο να κάνω κάτι μόνος μου ξεκάρφωτα μάλλον την έχω όταν θυσίασα ένα επάγγελμα που λατρεύω για να γυρίσω και να κλειστώ ανάμεσα σε πολυκατοικίες κάνοντας κάτι τελείως άσχετο μιας κι η εναλλακτική μου θα ήταν να κάνω τον πλασιέ σε καμιά φαρμακευτική.

3. Πουθενά μα πουθενά δεν αμφισβήτησα και δεν αναφέρθηκα στο πόσα βγάζουν οι εκτροφείς. Δεν ξέρω. Το μοναδικό που σχολίασα ήταν πως δε μπορεί όλους τους χώρους που έχουν (γιατί υπάρχουν εκτροφείς με φοβερούς χώρους που έχουν κάνει την Ευζωία επιστήμη όχι μόνο κατ' όνομα αλλά και στην πράξη) να το κάνουν και να βγαίνουν και χρεωμένοι από πάνω. Δεν λέω πως δε μπορεί να ισχύει, αλλά ότι εγώ δεν το πιστεύω. Αλλά δεν αντιλέγω πως μπορεί να τα βγάζουν από αλλού.
Το αν σεβεσαι η οχι τους συνομιλητες σου, φαινεται αν ανατρεξει κανεις λιγα κειμενα παραπανω.
Για το επαγγελμα μου φορολογουμαι οπως ολη η κοινωνια.
Πιστευω πως ολοι οσοι πληρωνουμε φορο, σε ολο τον κοσμο ειμαστε βλακες, αλλα αυτο δεν ειναι της παρουσης..
- Συγκρινεις τα γουρουνια και τα κρεατοπαραγωγικα ζωα και την εκτροφη τους με την εκτροφη των σκυλων ?
- Θελεις να παρεις σκυλο απο τον εκτροφεα η αποδειξη με ποδια ? Γιατι ειναι και αυτη μια οπτικη...
Δε μπορω να σου πω κατι για τις σπουδες σου ( ζωικη παραγωγη βεβαια εχει σπουδασει κανα κατομμυριο κοσμος, αν και το παρουσιαζεις σα να εισαι ο Κος Κρεμαστινος ) και τον επαγγελματικο σου προανατολισμο, αλλα ρε φιλε οποιος αγαπαει κατι το κανει.
Και για το οτι δουλεψες delivery επισης δεν αφορα το παρον θεμα.
Εξαλλου υπαρχουν και χειροτερα .... :)

http://www.youtube.com/watch?v=cEQ9N5f1NXo&playnext=1&list=PL9CC2925108219F20
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δεν έχω σπουδάσει ζωική παραγωγή αλλά επ' αυτού σου απαντάω σε πμ γιατι εδώ είναι άσχετο. Και φυσικά δεν αφορά αν εγώ έκανα ντελίβερυ αλλά ότι και γι' αυτό ακόμα φορολογούμουν. Αν μου δείξεις τα σημεία που δείχνουν έλλειψη σεβασμού προς τον οποιονδήποτε αν έχεις δίκιο θα το παραδεχτώ και να είσαι σίγουρος γι' αυτό.
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Δεν έχω σπουδάσει ζωική παραγωγή αλλά επ' αυτού σου απαντάω σε πμ γιατι εδώ είναι άσχετο. Και φυσικά δεν αφορά αν εγώ έκανα ντελίβερυ αλλά ότι και γι' αυτό ακόμα φορολογούμουν. Αν μου δείξεις τα σημεία που δείχνουν έλλειψη σεβασμού προς τον οποιονδήποτε αν έχεις δίκιο θα το παραδεχτώ και να είσαι σίγουρος γι' αυτό.
Δεν ειμαι ιδανικος στο να κανω μαθηματα ηθικης, αλλα εαν εισαι δικαιος θα το παραδεχτεις και χωρις να σου παραθεσω τιποτα.
Το να μιλας σε καποιον μεγαλυτερο σου με αυτο το υφος,
δε σημαινει οτι ειναι και ευγενικο επειδη χρησιμοποιεις πληθυντικο αριθμο.
Αν συνεχιζεις να μην εχεις καταλαβει σε Π.Μ
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Απευθύνομαι στο μέλος Θεογονία:
Θα ήθελα να ξεχάσετε το ύφος με το οποίο σας απευθύνθηκα στα ποστ μου ήταν λανθασμένο. Ήθελα να πω κάποια πράγματα αλλά δεν είχα καμία πρόθεση να υποστηρίξω τα λεγόμενα του άλλου μέλους με το οποίο είχατε την ''διαμάχη'' και λυπάμαι αν πέρασε κάτι τέτοιο. Γνωρίζω τους κινδύνους μιας εκτροφής. Το είδος δεν έχει τόση σημασία όσο ότι είμαι περισσότερο υποψιασμένος ώστε να ξέρω πως τα κέρδη δεν ανέρχονται σε αυτά τα εξωπραγματικά νούμερα, αλλά επιτρέψτε μου χωρίς να αμφισβητώ εσάς να αμφιβάλλω για μια μεγάλη μερίδα εκτροφέων όσων αφορά την τεχνογνωσία που έχουν. Είναι τελείως άλλο να δίνεις αντιγόνα σε μορφή πάστας σε νεογνά που απογαλακτίστηκαν νωρίτερα απ' ότι έπρεπε και να ξέρεις ακριβώς γιατί το κάνεις και τελείως άλλο να το κάνεις μηχανικά (και πάλι δεν αναφέρομαι σ' εσάς απλά χρησιμοποιώ β' πρόσωπο) και να μην ξέρεις γιατί το κάνεις κι αν χρειάζεται. Φυσικά και υπάρχουν σωστοί επαγγελματίες και βέβαια είναι αυτοί που συνήθως δε βγάζουν χρήματα. Αλλά αυτό ισχύει σε όλους τους κλάδους.
Θεωρήστε το ύφος μου άκυρο και κρατήστε κάποιες επιφυλάξεις για την παρέμβαση μου ούτως ώστε αν έχετε κάποιες ενστάσεις ή οτιδήποτε θέλετε να μου πείτε να το συζητήσουμε κάποια στιγμή.
Καλό βράδυ.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Φίλε μου υπάρχουν ανάμεσα στους εκτροφείς όπως και σε κάθε επάγγελμα, επαγγελματίες και λιγότερο ευσυνείδητοι επαγγελματίες. Όταν οι πωλήσεις έχουν πέσει κι ακόμη και επώνυμοι εκτροφείς έχουν αναγκαστεί να βάζουν αγγελίες σε site σαν το aggeliopolis κ.α. μια μεγάλη μερίδα που κάνει μόνο αυτό και δεν είναι παρτ τάιμ εκτροφέας, παρτ τάιμ υπάλληλος και πολλά άλλα και είναι μια μερίδα ανθρώπων που έχουν μάθει να σε ''κόβουν'' γιατί θες το σκύλο και ποιό είναι το βασικό κριτήριο της αγοράς όταν αντιλαμβάνεται πως με την τιμή θα σε κρατήσει εκεί κι ότι επί της ουσίας είσαι άσχετος αδράχνει την ευκαιρία να σου δώσει αυτό που μπορεί. Άλλωστε θα ήθελε να στο πουλήσει φθηνότερα αλλά κάθετί έχει την ταρίφα του, το ίδιο και οι σκύλοι με πέντιγκρυ. Αν όμως αν, έφευγε ένας σκύλος απ' το εκτροφείο του καθ' όλα εντάξει αλλά χωρίς χαρτιά θα μπορούσε κι αυτός να το δώσει σε μια πιο λογική τιμή σε κάποιον που καίγεται να το πάρει και βάζει ως πρώτο γνώμονα τα φράγκα, γιατί έτσι σ' έκοψε.

αυτά γραφεις εσυ εδω στο φορουμ
και αυτά σου απαντω

Επειδή αυτη ειναι η άποψη σου ως εσυ την γράφεις περί εκτροφέων,και απλά εγω λέω ότι ο ανθρωπος που πιστευει σε αυτό που είναι η πραγματικη κυνοφιλια δικαιούται να πιστευει και ξαναλέω δικαιούται να πιστευει σε κάτι διαφορετικο, σου παραθέτω τα γραφόμενα σου ως απάντηση, απλά στο ξαναλέω ο ανθρωπος που έχει κανει μια κατωχύρωση επωνυμίας και κάνει μια μικρή εκτροφή στο τόσο δεν ειναι επαγκελματίας και δεν προσβλέπει στο κέρδος, σαφώς και υπάρχει και μια δυστυχώς πλειοψηφία που δεν κάνει αυτό αλλα κερδοσκοπει σε βάρος όλων αυτών που είναι ακόμα ρομαντικοι σε καιρους που ο ρομαντισμος έχει φύγει ακόμα και απο την τέχνη. Το μόνο που θα ηθελα να σου μείνει είναι ότι δεν είναι επάγκελματίας αυτός που κάνει χομπίστικη εκτροφή, και βέβαια δεν απαιτω να το δεχθείς, απλά βάλε και αυτό κάπου μέσα στο μυαλό σου, δεν είναι ολα τα δαχτυλα ιδια, δεν είναι ολοι οι ανθρωποι ίδιοι, το αν μας πειρανε φαλάγκι οπως μια απλοική εκφραση λέει, μπορεί να είμαστε μειοψηφία αλλά όχι αμελητέα, σε εμας επαφίεται αν θα το δεχθούμε η όχι

Ελπίζω να κατάλαβες που γραφεις εσυ και που εγω, δες τα δικά σου περι εκτροφέων και δες και την απάντηση αφου τη ζήτησες
και τα περι αντιγόνων μπορεί να τα σπουδασες και καλά έκανες εγω και πολοι ξέρουμε να τα χρησημοποιουμε όπου χρειάζεται πάντα με τη σύμφωνη γνωμη του κτηνιάτρου που παρακολουθεί την εξέλιξη των ζώων μας, βλέπεις ο χομπίστας εκτροφέας δεν κάνει οικονομίες κλίμακος γιατί δεν είναι επαγκελματίας, και γιαυτό στη περίοδο της μεγιστοποίησης του κέρδους πρέπει να φύγει απο τη μέση, αλλά μόνο αυτός ακολουθεί ηθικούς κανόνες, ο προσβλέπων στη μεγιστοποίηση του κέρδους επαγκελματίας,μάλον έχει βγάλει κάτι απέξω, και ευτυχώς όχι όλοι

Συγνώμη για την ίσως σκληρή απάντηση αλλα στη ζωή μου έμαθα να απαντω σε προκλήσεις, εαν μου ξανααιτηθεί,θα απαντήσω σκληρότερα, με τρόπο και στοιχεία που δεν θα είναι αμφισβητίσημα, παντα με αποδείξεις περι των αναγραφομένων
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ σας διαβάζω (ολους) τόση ώρα και δεν έχω καταλάβει τι τελικά θέλετε να πειτε επι του θέματος...... κρίμα που και αυτό το νήμα κατέληξε ετσι... φαίνεται οτι είναι της μόδας να περιαυτολογούμε τελευταία στο φόρουμ (να προτείνουμε στον αδμιν να καταθέτουμε και CV οταν γραφόμαστε ...!!!):rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Ποιόν ενδιαφέρουν όλα αύτα βρε παιδιά?
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Το θέμα είναι η εκτροφή, και οι ηθικοί κανόνες που υπάρχουν σε αυτή, και σαφώς απτεται ενος τμήματος των ενδιαφερομένων με το θέμα σκύλου, όπως αλλοι ενδιαφέρονται με τη συλογή, περίθαλψη , και κατοχη ημίαιμων ,όπως αλλό μεγάλο θέμα είναι οι εργασιακές ικανότητες ενος σκύλου. Το θέμα σκύλος έχει πολές τάσεις - πόλους και άπτεται πολών θεμάτων, με διαφορετικών νοοτροπειών και απόψεων ατόμων, με ισα δικαιώματα ελευθερης έκφρασης σε όλους
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν εννοούσα αυτό. ΤΟ θέμα εκτροφή και Ηθικοί κανόνες, ένδιαφέρει πολλούς. Αυτό που δεν ενδιαφέρει κατα τη γνώμη μου είναι οι προσωπικές διενέξεις και οι συζητήσεις επι συζητήσεων για το πως έγραψε κάποιος κάτι, τα "ξέρεις ποιος είμαι εγώ και τι έχω κάνει" και λοιπή παραφιλολογία. :)
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Οποιος εγραψε ξερεις πιος ειμαι εγω αν το εγραψε ετσι να παει απο εκει που ηλθε, αν εγραψε καλο θα είναι να ξερεις πιος συμετεχει ιδω και προσεξε τι γραφεις ειναι αλλο πράγμα, γιατί τότε θα παρει και την καταληλη απάντηση

υπάρχει διαφωνία?

οι όρνιθες ηταν ενα θαυμάσιο εργο του Αριστοφάνη, η έκφραση του ποιώ την όρνιθα ειναι αλλο πράγμα
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πάντως είναι αξιοποιήσιμο στοιχείο απο όλους τους ενδιαφερόμενους η άποψη που έχει σχηματιστεί στον πολύ κόσμο για όσους εκτρέφουν σκύλους
και θεωρώ ότι είναι ένας ακόμα λόγος για να βρεθεί ένας τρόπος να "ξεχωρίσει η ήρα απο το στάρι"....

και δεν είναι τοπικό φαινόμενο----πολλές εκστρατείες φιλοζωικών στο εξωτερικό αλλά και το περιώνυμο ντοκυμαντέρ του BBC δείχνει ένα "ρεύμα" που σχηματίζεται το οποίο ναι μεν αδικεί όσους τηρούν όχι μόνο τον κώδικα που παρέθεσα στο εναρκτήριο πόστ μου σε τούτο το τόπικ αλλά ακόμα πιο επιλεκτικά και αυστηρά κριτήρια
αλλά και δημιουργεί ένα δύσβατο τοπίο στην πορεία της επιλεκτικής εκτροφής γενικότερα....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc