Ηθικός Κώδικας Εκτροφής Κ.Ο.Ε.




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Το ρευμα της γενικοτερης γκρινιας ειναι υπαρκτο και οι λογοι γνωστοι και δεν πηγαζουν παντα απο εκει οπου στρεφονται.
Τα σκυλια εκτροφης, οι εκτροφεις, και οτι αλλο υπαρχει ειναι εκει εξω οπως και καθε πραγμα στη γη. Απο εμας εξαρταται κυριως που θα στραφουμε και τι επιλογες θα κανουμε. Μαθαινω, ψαχνω, ρωταω, περιμενω, και μετα αποφασιζω.

"Η γνωση μας δινει το δικαιωμα της επιλογης"


Sent from my Liquid MT using Tapatalk
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
πεσατε πολοι στον χρονο της απαντησης, μηπως πρέπει καποιος να κάνει τη κότα? ε δεν μου αρέσει να κανω τη κότα, δεν μου αρέσει να με θιγουν σε αυτά που τόσα χρόνια πρεσβευω ,και σαφώς δέχομαι άλλες απόψεις ,εστω και αν οι δικές μου είναι πλεον μειοψηφικές, η ελπιδα πεθαινει τελευταία, η ερημος βλασταίνει
 
Last edited by a moderator:


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
δεν υπαρχει κανεις που να ζει μονο απο την εκτροφη-παντα κατι αλλο θα κανουν ειτε σχετικο (εκπαιδευση, πετ σοπ,χωροι εκθεσεων)ειτε θα εχουν μια αλλη δουλεια. γιατι απλουστατα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΗ. Η φορολογηση των εκτροφεων θα ειχε τρομερο γελιο γιατι παιρνοντας ολα τα εξοδα στα βιβλια στο τελος θα εμπαιναν ολοι μεσα, σκεφτητε: τροφες,φαρμακα,κτηνιατροι,κλουβια,μπαλακια,μανικια, λουρια,αλυσιδες κλπ κλπ.ειδικα καποιοι που κανουν μια γεννα τα 2 χρονια
Επεισης δεν αντιλαμβανομαι γιατι απαιτει ΤΕΒΕ και οχι ΟΓΑ αφου τους θεωρει κτηνοτροφους.
 




Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
theogonia
πεσατε πολοι στον χρονο της απαντησης
δεν ξερω σε ποιους αναφερεστε ,θα ηθελα ομως να βγαλω και να καθαρισω τη δικια μου πλευρα ,η οποια συμφωνει απολυτα με τα λεγομενα σας ,απλα πραγματικα εχω κουραστει εδω στο forum να δινω μαχες για το συγκεκριμενο θεμα και ομως ελαχιστοι να καταλαβενουν,και ξερετε γιατι ? γιατι κρινουν εξ ιδιων τα αλλοτρια ,γιατι αυτοι που μιλουν για το χρημα των ερασιτεχνων εκτροφεων ειναι αυτοι που εχουν οι ιδιοι θεο τους το χρημα ,ειναι αυτοι που δεν μπορουν να καταλαβουν την ηθικη και την αγαπη ,την προσπαθει και την ελπιδα,το οραμα ,και ετσι ολα τα βαζουν με ενα μετρο συγκρισης το χρημα
καταλαβενω απολυτα το πως νιωθετε ,τη στεναχωρια και το θυμο σας ισως ,ετσι νιωθω και εγω ,στο παρελθον υπηρξαν πολλα παρομοια θεματα με θεληση για ενημερωση με διαφανεια που κατεληξαν σε ομηρικους καβγαδες και με μηδενικο αποτελεσμα
 
Last edited by a moderator:


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
εγω αναφερομαι σε ανθρωπους που απέκτησαν σκύλο και εκτρέφουν και διαθετουν σκυλους απο γέννα που εγινε με επιβαση εξωτερικου, οντας γνώστες οτι ο επιβητορας ειναι φορεας pra ,και απέκτησαν κουτάβι απο αυτη τη γέννα, αν είναι συμφωνοι με τον ηθικο κωδικα, δεν νομιζω, δεν εκαναν τεστ στο σκύλο τους αν ειναι φορεας,η μαμα ελευθερη, μηπως αυτό δεν εμπίπτει του θέματος? απο την ιδια γέννα εχω και εγω, οταν ζήτησα χωρίς εξοδα αποστολής μια και εγω εστελνα, να δώσουν αιμα να παει σε αναγνωρισμενο εργαστηριο δεν τους ενδιέφερε, εκτρέφουν λοιπόν και αυτοι, αν το σκυλάκι που θα παρεις απο εκει αυριο σου βγει τυφλο, τι θα πεις στο παιδάκι που το έχει αγαπήσει?, εμεις το ζούμε και έχουμε τυφλό στο σπίτι
 
Last edited by a moderator:




theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
για να το τελειωνουμε , την ηθική περι εκτροφής σύμφωνα και με τα μεχρι σημερα γνωστα την καθορίζει ο εκτροφέας, αυτός κανει τη γέννα για την προοδο της εκτροφής, αυτός φροντιζει με τα μεχρι σήμερα γνωστα, αυτός διαθετει κουτάβια εκει που αυτός εμπιστευεται, και αυτός βάζει και τους ηθικους φραγμους σε αυτά που φέρνει στη ζωή, κανένας κανόνας δεν θα τον περιορίσει, θα βρει τον τρόπο να τον παρακάμψει, και μόνο αυτός που κάνει εκτροφή σύνφωνα με αυτά που έμαθε και πρεσβευει μπορεί να κάνει το σωστό , και σαφώς και μπορεί να έχει και αποτυχίες που μπορεί να τον κατηγορίσουν, αλλά αυτός έκανε τουλάχιστον τα βέλτιστα για την καλή τύχη και την ευζωία αυτών που έφερε στον κόσμο

Μπουρλοτο?

ξεκιναω πρωτα απο εμενα
αδελφος του σκυλου μου που μεγαλωσε με τροφο
γενητορας παμπολων προταθλητων
καταρακτης
αρα υπάρχει στο DNA αλλα δεν υ΄πάρχει τεστ περι διαγνωσης
http://www.kolumbus.fi/jitterbop/index.html

ξεκινησα πρωτα απο εμενα
αρα μπουρλοτο

μηπως θελεις να δεις πόσοι ειναι world ch after him?
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
πεσατε πολοι στον χρονο της απαντησης, μηπως πρέπει καποιος να κάνει τη κότα? ε δεν μου αρέσει να κανω τη κότα, δεν μου αρέσει να με θιγουν σε αυτά που τόσα χρόνια πρεσβευω ,και σαφώς δέχομαι άλλες απόψεις ,εστω και αν οι δικές μου είναι πλεον μειοψηφικές, η ελπιδα πεθαινει τελευταία, η ερημος βλασταίνει
σ αυτο το φορουμ δεν ειναι μειοψηφικες, το κακο - και μαλιστα το μεγαλυτερο - ειναι οτι ειναι στην ελλαδα.
αυτο δεν εχετε καταλαβει και εσεις και ο ΚΟΕ :(.

η ηθικη το '11 ειναι και αυτη ''εμπορευσιμη'' ;), αρα πρεπει πρωτα να την κανεις γνωστή και μετα να την ''πουλησεις'', εν αναγκη να ''κυλιστεις'' για λιγα χρονια και στο βουρκο για χαρη της. δυστυχως ουτε ενοικογενειακα :D εχω καταφερει να πεισω γι αυτο :(

τα καστρα πεφτουν εκ των εσω και οχι κανοντας κυκλο γυρω απο την φωτια :(.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
η γνωση της φυλης του,η σωστη διαβιωση ,η καταλληλοτητα αναπαραγωγης των γεννητορων,οι γνωσεις που απαιτουνται για να μπορεσει να ανταπεξελθει στην εγκυμοσυνη και στο τοκετο και στους βαθμους δυσκολιας αυτων,το σωστο μεγαλωμα των μωρων,η αποκατασταση της μητερας ,η ανευρεση των καταλληλων νεων ιδιοκτητων και η συμπαρασταση του εκτροφεα καθ ολη τη ζωη τους

περα αυτων εγω δεν βρισκω πουθενα αλλου θεμα ηθικης
 
Last edited:


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
http://www.poodle-kennel.com/pages/dog.php?id=19
ειναι pra b
ποσοι απογονοι υπαρχουν εδω?
ποσοι κανανε test, μηπως γιατι κοστίζει?

για να μην πούμε για σκυλιά που δεν επιτρέπεται η αναπαραγωγή τους σε σοβαρες χώρες και γενησανε εδω, εψαχνα να τα βρω στη πατρα και δεν υπήρχαν
μετα πειτε για ηθικους κώδικες και γιατι δεν υπήρχαν τα σκυλια αφου ειχαν περάσει οι 8 εβδομαδες και μετα βαλε κοκονε μπουρλοτο

αρα πλεον μπορει να γίνει κατανοητό οτι η ηθικη περι εκτροφήε ειναι μονο στο ποιότητα του ατόμου που κανει εκτροφη

αυτο δεν εχετε καταλαβει και εσεις και ο ΚΟΕ :(.
εγω ειμαι σπιτι μου,ο ΚΟΕ ειναι τα μελη του, αρα όχι εγω

κανεις τα πάντα για τα κουτάβια, δεν μπορείς να προβλέψεις κληρονομικες ασθενειες εκτός των μεχρι σήμερα γνωστών , δηλάδη τι θα κανεις αν στο αιμα ενος γενητορα βρεις καταράκτη στην ηλικια των 8? τίποτα, απλα ελπίζεις οτι οι απόγονοι δεν θα έχουν, και μεχρι τότε εχεις word ch
το αν σε γνωστα θεματα δεν κανεις test αυτό ειναι αλλου παπα ευαγκελιο

καλο απογευμα, καλή εργασια απο αυριο, καλη ηθική περι εκτροφής και γενικότερα
 






kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Απο χθές μας απειλείς οτι θα το καθαρίσεις το νήμα ρε Κόκονε (ναι, ξέρω, αν έχω πρόβλημα, ας το κάνω μόνη μου... :p).

Eπι της ουσίας:

η γνωση της φυλης του,η σωστη διαβιωση ,η καταλληλοτητα αναπαραγωγης των γεννητορων,οι γνωσεις που απαιτουνται για να μπορεσει να ανταπεξελθει στην εγκυμοσυνη και στο τοκετο και στους βαθμους δυσκολιας αυτων,το σωστο μεγαλωμα των μωρων,η αποκατασταση της μητερας ,η ανευρεση των καταλληλων νεων ιδιοκτητων και η συμπαρασταση του εκτροφεα καθ ολη τη ζωη τους

περα αυτων εγω δεν βρισκω πουθενα αλλου θεμα ηθικης
Καλά και άγια όλα αυτά, αλλά υπάρχει τρόπος να ελεγχθούν? Αν όχι, τι χρησιμότητα έχουν? (υπο τη μορφή "κώδικα ηθικής" εννοώ). Και η κυρα Μαρία μπορεί να σου πει οτι τα'χει όλα αύτα. Πως την ελέγχεις?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τώρα θα τα παρατήσω όλα τα υπόλοιπα που κάνω (ειδικά σήμερα που επέστρεψα στην δουλειά...) και θα κάτσω να τυπώσω την συζήτηση να αρχίσω τα σχεδιαγράμματα και τα βελάκια........

αλλά αν θα σου άρεσε να το κάνεις εσύ be my guest!!!!!

εγώ καταλήγω ότι αν δεν τα "απαιτήσει" πρώτος ο μελλοντικός πελάτης ,ακόμα κι αν τα επιβάλλουν οι ΚΟΕ τα υπουργεία και η CIA, το πρόβλημα θα μένει το ίδιο και ή θα κάνουν αδήλωτες γέννες ή θα τα δηλώνουν αλλού ή τελοσπάντων κάποιο παράθυρο θα βρίσκουν αυτοί που δεν αξίζουν να λέγονται Εκτροφείς

άρα όπως πάντα "μόνο η παιδεία σώζει" ,στην περίπτωσή μας ενημέρωση λοιπόν
και εδώ εμφανίζεται και η """δουλειά""" του φόρουμ
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.822
5.052
patra
grdane.blogspot.com
αυτη την στιγμη... δεν υπαρχει ελεγχος...
αυτο ειναι δεδομενο....
ειναι και ο κυριωτερος λογος που πρεπει να ενημερωνεται ο καθενας τοσο και με συγκεκριμενο τροπο ωστε να μπορει να κανει ο ιδιος τους δικους του προσωπικους ελεγχους...
μα εμεις θα βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα???
ναι μεχρι να αποκτησουμε την παιδεια, την γνωση και τις υποδομες ετσι πρεπει... αν θελουμε να εχουμε ενα υγιες κουταβι...
θα πρεπει να ψαξουμε τον ηθικο εκτροφεα... που δεν αξιοποιει την σκυλα σε καθε περιοδο...
εχει επιλεξει σωστα την θυληκια και τον αρσενικο που θα ζευγαρωσει....
ειναι και οι δυο γεννητορες εντος προτυπου κι αυτο πιστοποιειται απο αρκετες συμετοχες σε εκθεσεις με διακρισεις...
υπαρχουν οι αντιστοιχες εξετασεις δυπλασιας,κλπ που απαιτουνται για την εκαστοτε φυλη... συγκριτικα με τις κληρονομικες ασθενειες....
και εχουν οι γενητορες τον αντιστοιχο χαρακτηρα με αυτον που μας εκανε να επιλεξουμε την συγκεκριμενη φυλη....
και ειμαι σιγουρος οτι με τετοιο ψαξιμο.. οταν εχουμε το κουταβι στα χερια μας... δεν μας ενδιαφερει αν κερδισε ποσα κερδισε και τι εξοδα και τι εσοδα εχει και δηλωνει τον χρονο....
αυτες τις ανυσηχιες τις εχουν αυτοι που βαριουνται να ψαξουν....και πιστευουν απλα οτι τους πουν στα διαφορα μαγαζια...
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
αυτη την στιγμη... δεν υπαρχει ελεγχος...
αυτο ειναι δεδομενο....
ειναι και ο κυριωτερος λογος που πρεπει να ενημερωνεται ο καθενας τοσο και με συγκεκριμενο τροπο ωστε να μπορει να κανει ο ιδιος τους δικους του προσωπικους ελεγχους...
μα εμεις θα βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα???
ναι μεχρι να αποκτησουμε την παιδεια, την γνωση και τις υποδομες ετσι πρεπει... αν θελουμε να εχουμε ενα υγιες κουταβι...
θα πρεπει να ψαξουμε τον ηθικο εκτροφεα... που δεν αξιοποιει την σκυλα σε καθε περιοδο...
εχει επιλεξει σωστα την θυληκια και τον αρσενικο που θα ζευγαρωσει....
ειναι και οι δυο γεννητορες εντος προτυπου κι αυτο πιστοποιειται απο αρκετες συμετοχες σε εκθεσεις με διακρισεις...
υπαρχουν οι αντιστοιχες εξετασεις δυπλασιας,κλπ που απαιτουνται για την εκαστοτε φυλη... συγκριτικα με τις κληρονομικες ασθενειες....
και εχουν οι γενητορες τον αντιστοιχο χαρακτηρα με αυτον που μας εκανε να επιλεξουμε την συγκεκριμενη φυλη....
και ειμαι σιγουρος οτι με τετοιο ψαξιμο.. οταν εχουμε το κουταβι στα χερια μας... δεν μας ενδιαφερει αν κερδισε ποσα κερδισε και τι εξοδα και τι εσοδα εχει και δηλωνει τον χρονο....
αυτες τις ανυσηχιες τις εχουν αυτοι που βαριουνται να ψαξουν....και πιστευουν απλα οτι τους πουν στα διαφορα μαγαζια...
Στο μαγαζι ομως παιρνουν αποδειξη !!
Και ευκολιες πληρωμης , VISA κλπ, εγγυησεις μορφολογιας και αντικατασης του κουταβιου για ενα χρονο !
Αυτο που το βαζεις ?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
αυτη την στιγμη... δεν υπαρχει ελεγχος...
αυτο ειναι δεδομενο....
ειναι και ο κυριωτερος λογος που πρεπει να ενημερωνεται ο καθενας τοσο και με συγκεκριμενο τροπο ωστε να μπορει να κανει ο ιδιος τους δικους του προσωπικους ελεγχους...
μα εμεις θα βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα???
ναι μεχρι να αποκτησουμε την παιδεια, την γνωση και τις υποδομες ετσι πρεπει... αν θελουμε να εχουμε ενα υγιες κουταβι...
θα πρεπει να ψαξουμε τον ηθικο εκτροφεα... που δεν αξιοποιει την σκυλα σε καθε περιοδο...
εχει επιλεξει σωστα την θυληκια και τον αρσενικο που θα ζευγαρωσει....
ειναι και οι δυο γεννητορες εντος προτυπου κι αυτο πιστοποιειται απο αρκετες συμετοχες σε εκθεσεις με διακρισεις...
υπαρχουν οι αντιστοιχες εξετασεις δυπλασιας,κλπ που απαιτουνται για την εκαστοτε φυλη... συγκριτικα με τις κληρονομικες ασθενειες....
και εχουν οι γενητορες τον αντιστοιχο χαρακτηρα με αυτον που μας εκανε να επιλεξουμε την συγκεκριμενη φυλη....
και ειμαι σιγουρος οτι με τετοιο ψαξιμο.. οταν εχουμε το κουταβι στα χερια μας... δεν μας ενδιαφερει αν κερδισε ποσα κερδισε και τι εξοδα και τι εσοδα εχει και δηλωνει τον χρονο....
αυτες τις ανυσηχιες τις εχουν αυτοι που βαριουνται να ψαξουν....και πιστευουν απλα οτι τους πουν στα διαφορα μαγαζια...
Συμφωνω. Και εν κατακλειδι σε μια τετοια περιπτωση θα πρεπει να πληρωσει και κατι παραπανω, πως νσ το κανουμε δηλαδη...


Sent from my Liquid MT using Tapatalk
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Συμφωνω. Και εν κατακλειδι σε μια τετοια περιπτωση θα πρεπει να πληρωσει και κατι παραπανω, πως νσ το κανουμε δηλαδη...
Το θέμα ομως μετά είναι, τι λες σ'άυτόν που σου λέει οτι εμένα κύριε δε μ'ενδιαφέρουν όλα αύτα. Δε θέλω να μπω σ'ολη αυτή τη διαδικασία. Δε με νοιάζει. Και στην τελική, ας μην έχω κι εγγυήσεις, απλά να μοιάζει πάνω κάτω με ράτσας. Τι κάνεις μ'αυτόν που δεν έχει απαιτήσεις, δεν ελέγχει και άρα συντηρεί τον "λιγότερο ηθικό" εκτροφέα και λοιπή βιομηχανία.

Οσο κι αν δε μας αρέσει, υπάρχει τεράστια ζήτηση για τέτοιου είδους κουτάβια. Κι εκεί που υπάρχει ζήτηση, δε χωράει ηθική.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.318
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc