Ηλεκτρικό κολάρο...

Ηλεκτρικό κολάρο...

  • Ναι εχω κάνει χρήση ηλεκτρικού κολάρου (Η.Κ.) στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 16 6,2%
  • Οχι δεν εχω κάνει χρήση Η.Κ. στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 43 16,7%
  • Ποτε δεν θα έκανα χρηση Η.Κ. στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 177 68,6%
  • Σκεφτομαι να κάνω χρήση Η.Κ. στον σκυλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 16 6,2%
  • Γιατί όχι? Σιγά το πράμα.. θα έκανα χρηση Η.Κ. στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 6 2,3%

  • Total voters
    258

TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
-είσαι σίγουρος/η ότι το σκυλί είχε αυτή την συμπεριφορά εξαιτίας της χρήσης του κολάρου; (διότι οι φοβίες δημιουργούνται για πολλούς λόγους...)
-είσαι σίγουρος/η ότι ο άνθρωπος που έκανε τη χρήση του κολάρου ήξερε τι κάνει και πως να το χρησιμοποιήσει;
 


markos14

Well-Known Member
23 Μαϊου 2013
109
0
Βόλος
αυτος το εδωσε σε καποιον εκπαιδευτη και μετα απο λιγο χρονικο διαστημα το πηρε σε αυτην την κατασταση. ε μετα δεν ηθελε ενα φοβικο σκυλο και ηθελε να τον παρατησει. το ακουσαμε και τον πηραμε.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ένας κακός εκπαιδευτής μπορεί να καταστρέψει πάρα πολύ εύκολα έναν σκύλο χωρίς να έχει δει ο ίδιος ηλεκτρικό κολάρο ούτε σε φωτογραφία....
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Κι εγώ ήμουν κατά του ηλ. κολάρου μέχρι που η σκύλα μου πέρσι το καλοκαίρι έφαγε ποντικοφάρμακο... Είχε το συνήθειο να τρώει από κάτω και δεν μπορέσαμε να το κόψουμε με άλλο τρόπο, ακόμα και φίμωτρο να της φορούσα έτριβε τη μουσούδα μαζί με το φύμωτρο πάνω σε ότι ήθελε να φάει ώστε έστω και κάτι ελάχιστο να περάσει μέσα. Είχε τρομερό θέμα όταν την είχα πρωτοβρεί που θεωρούσαμε επιτυχία ότι είχε σταματήσει να τρώει ότι βρει όταν ήταν στο λουρί γιατί όταν ήταν ελέυθερη δεν το συζητάμε... Αφού πέρασα όλο αυτό αναθεώρησα και το χρησιμοποίησα, με την εκπαιδευτρια, αυστηρά και μονο για το συγκεκριμένο πρόβλημα (να μην τρώει από κάτω). Πλέον όταν το φοράει δεν τρώει από κάτω, δλδ πλέον μας φτάνει και η χρήση ενός νταμι κολάρου (ψέυτικο απλά να έχει την αισθηση ο σκύλος ότι το φοράει). Δεν κρίνω λοιπόν και δεν καταδικάζω, γιατί αν δεν σου τύχει δεν μπορείς να το καταλάβεις. Και για εμένα από το να "χάσω" την σκύλα προτειμώ το κολάρο.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αυτος το εδωσε σε καποιον εκπαιδευτη και μετα απο λιγο χρονικο διαστημα το πηρε σε αυτην την κατασταση. ε μετα δεν ηθελε ενα φοβικο σκυλο και ηθελε να τον παρατησει. το ακουσαμε και τον πηραμε.
,,,,,,,
μπορει να τοχε σαπισει στο ξυλο,,,,
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εγω παντως στο θεμα φαγητου την εχω κανει εξπερ,,, απαξ και πω ΜΗ,, θα χτυπιεται θα χοροπ[ηδαει θα γρυλλιζει θα γαυγιζει θα με σκουνταει αλλα αν δεν πω παρτο,,, δεν τολμαει,,,, ==))
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ποτε δε θα το εκανα αυτο στα σκυλια μου γιατι πριν χρονια ειχα υιοθετησει ενα γκολντεν ριτριβερ που το παρατησε ενας που ειχε κανει χρηση του κολαρου και το καημενο δεν πλησιαζε κανεναν και τιποτα. ηταν τοσο τρομοκρατημενη οταν την πηρα.
Αυτό λέγεται λάθος και επικίνδυνη χρήση του κολλάρου και ποιος ξέρει τι άλλα τραύματα έχει περάσει το κακόμοιρο σκυλί.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Πιστευω παντως, αν το ηλεκτρικο κολλάρο είχε άλλο ονομα, θα ήταν μια χαρά αποδεκτο απο όλους, και όλοι θα λέγανε τι χρησιμο εργαλειο ειναι!(στα σωστα χερια παντα..)

Το όνομα είναι αυτο που σε κάνει να σκεφτεσαι, οτι ειναι βια...Πολυ άσχημο όνομα. Σαν να υποβάλλεις τον σκύλο σε κινέζικα βασανιστήτια ακουγεται.
 




Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Έχω δει και καλή και κακή χρήση του ηλεκτρικού κολάρου. Κακή χρήση με μια κοπέλα με ένα τύπου κόκερ σπάνιελ που του το φορούσε για να μην γαβγίζει και την ενοχλεί και καλή χρήση με μια ημίαιμη αδέσποτη που την υιοθέτησε μια κοπέλα, και στο μόνο που είχε τρελό θέμα ήταν στο φαγητό, ότι έβρισκε απο κάτω το χλαπάκιαζε...Οπότε δεν είναι στο αντικείμενο ηλεκτρικό κολάρο το θέμα αλλά στο πόση φαιά ουσία έχει ο κάθε ιδιοκτήτης και ο κάθε εκπαιδευτής.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ποτε των ποτων σε καμια περιπτωση...
γενικα...αν ποτε χασει εστω κ μια τριχα ενω δεν πρεπει ειμαι ικανη κ για φονο!
Υπαρχουν πολυ τροποι να διδαξεις κ να συνετισεις το σκυλι σου,γιατι να το κανεις να υποφερει ποτε μου δεν καταλαβα?!?
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ο σκυλος δεν υποφερει. Καταρχας το κολλαρο κακως λεγεται ηλεκτρικο αφου τα περισσοτερα δουλευουν με δονηση. Παλμικο θα πρεπε να λεγεται. Και σιγουρα ειναι πιο ηπιο απ το να τρελαινεις το σκυλο στο πνιξιμο με τον πνιχτη.
Αναλογως την περιπτωση, υπαρχουν σκυλια που πραγματικα επωφεληθηκαν απο τη χρηση του.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Το ηλεκτρικο κολλαρο ειναι εργαλειο που δεν πρεπει να χρησιμοποιειται απο σαδιστες ανθρωπους.Ειναι παντα η τελευταια των τελευταιων μεθοδοσ.Και ναι υπαρχουν σκυλια που εχουν μια εμμονη στο να κανουν κατι και δεν μπορεις με κανενα αλλο μεσον να τη διορθωσεις. Απο το να τρωνε σκατα, να κυνηγανε γατες, να το σκανε.... Δεν χρειαζεται για ολα τα σκυλια αλλα μονο για μια μικρη μειονοτητα ακριβως για σκυλια που εχουν δυνατη προσωπικοτητα και τους εχει κολλησει κατι συγκεκριμενο και δεν εχει βοηθησει η θετικη εκπαιδευση, ουτε καν η λιγοτερη θετικη. Ας μην κρινουμε λοιπον γιατι οποιος δεν εχει δυσκολο σκυλο δεν μπορει να καταλαβει. Θυμάμαι περιστατικο ιδιοκτητης σκυλου που ο σκυλος του ηταν ευκολος στο φαγητο, να κατακρινει με μεγαλη ευκολια αλλον ιδιοκτητη με σκυλι εξαιρετικα λιτοφαγο και αδυνατο για τους μεζέδες και τα χατηρια που του εκανε, ενώ του εξηγουσε ο αλλος οτι εχει τυχει να αφησει το σκυλο του και 2/μιση μερες νηστικο και δεν εγινε κατι και φοβηθηκε γιατι ηταν ηδη αδυνατο και τον ξεκινησε παλι στους μεζέδες. Κάποια σκυλια εχουν αυτο το κατι στον χαρακτηρα τους σωματικό ή ψυχολογικο που δυστυχως οτι και να κανεις δεν αλλαζει.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Το ηλεκτρικο κολλαρο ειναι εργαλειο που δεν πρεπει να χρησιμοποιειται απο σαδιστες ανθρωπους.Ειναι παντα η τελευταια των τελευταιων μεθοδοσ.Και ναι υπαρχουν σκυλια που εχουν μια εμμονη στο να κανουν κατι και δεν μπορεις με κανενα αλλο μεσον να τη διορθωσεις. Απο το να τρωνε σκατα, να κυνηγανε γατες, να το σκανε.... Δεν χρειαζεται για ολα τα σκυλια αλλα μονο για μια μικρη μειονοτητα ακριβως για σκυλια που εχουν δυνατη προσωπικοτητα και τους εχει κολλησει κατι συγκεκριμενο και δεν εχει βοηθησει η θετικη εκπαιδευση, ουτε καν η λιγοτερη θετικη. Ας μην κρινουμε λοιπον γιατι οποιος δεν εχει δυσκολο σκυλο δεν μπορει να καταλαβει. Θυμάμαι περιστατικο ιδιοκτητης σκυλου που ο σκυλος του ηταν ευκολος στο φαγητο, να κατακρινει με μεγαλη ευκολια αλλον ιδιοκτητη με σκυλι εξαιρετικα λιτοφαγο και αδυνατο για τους μεζέδες και τα χατηρια που του εκανε, ενώ του εξηγουσε ο αλλος οτι εχει τυχει να αφησει το σκυλο του και 2/μιση μερες νηστικο και δεν εγινε κατι και φοβηθηκε γιατι ηταν ηδη αδυνατο και τον ξεκινησε παλι στους μεζέδες. Κάποια σκυλια εχουν αυτο το κατι στον χαρακτηρα τους σωματικό ή ψυχολογικο που δυστυχως οτι και να κανεις δεν αλλαζει.
mountain μας συστήθηκες εσύ και ο σκυλάκος σου?:rolleyes: Δυο μέρες νηστικός???Τι μέθοδος εκπαιδευσης ειναι αυτη?:mad:
 
Last edited:


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
αυτο ναι ειναι εργαλειο,ο σκυλος μας ομως οχι,ειναι συντροφος,ειναι φιλος,ειναι οικογενεια,το οτι δεν μπορει να αντιδρασει,να μιλησει και να αποφυγει μια κατασταση που του επιβαλλουμε δε σημαινει οτι εμεις πρεπει να το κανουμε
. αν δεν υπηρχαν τα ηλεκτρικα κολλαρα?τι θα κανατε?δε θα επρεπε να βρεθει αυτη η αλλη λυση χωρις αυτον τον τροπο?
γενικα ειμαι της αποψης οτι οοοοολα,μα οοοολα διορθωνοντε χωρις να φτανουμε σε ακραιες καταστασεις και ειδικα τα ζωα ειναι τελεια απο μονα τους,το ηλεκτρικο κολλαρο μαλλον ο ιδιοκτητης θα επρεπε να το φορεσει γιατι απο αυτον σιγουρα θα εχουν ξεκινησει ολα,η απο καποιον αλλο ανθρωπο. η ευκολη λυση δεν ειναι και παντοτε η σωστη ακομη και αν γινεται απο επαγγελματιες.
 


mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Δεν αφορουσε εμενα η κουβέντα εγω την παρακολουθουσα. Απο οτι καταλαβα ο ιδιοκτητης του λιτοφαγου σκυλου στην προσπαθειά του να μην δινει πλεον μεζεδες στον σκυλο του τον αφησε με κροκετες μονο με συνοδεια λιγου γιαουρτιου. Ο σκυλος ομως ετρωγε ελαχιστα. Ουσιαστικα δυομιση μερες το σκυλι ηταν νηστικο.Τελικα απο οτι έλεγε τον ξαναξεκινησε στο ψητο κοτοπουλο που ο σκυλος του ετρωγε αυτο και μονο αυτο και παλι σε λιγη ποσοτητα. Ρυζι με λαχανικα που του εβαζε το έφτυνε, σπανια να φαει.Κροκετες ειχε αλλαξει οπως ειπε τουλαχιστον 5 μαρκες super premioum ολες. Κατι ψελλισε αν θυμαμαι καλά γιατι εχει περάσει καιρος, οτι σκεφτοταν για barf αλλα δεν ειχε χρηματα για καταξυκτες...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
mountain μας συστήθηκες εσύ και ο σκυλάκος σου?:rolleyes: Δυο μέρες νηστικός???Τι μέθοδος εκπαιδευσης ειναι αυτη?:mad:
Μαλλον η τακτικη βλέπεις μπωλ-γυρνας τα μουτρα σου-παιρνω μπωλ και ως το επομενο γεύμα εισαι νηστικός. Απλά καποια σκυλια δεν χαμπαριάζουν και ως και 4-5 μερες σου βγάζουν την ψυχη νηστικά λιιιιιιιιιιιγο πριν πεσουν σε υπογλυκαιμια
 


mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Οσον αφορα εμενα ειμαι ιδιοκτητης ημιαιμου μεσαιου μεγεθους, αρσενικου σκυλου. Ειναι 2/μιση χρονων. Σε καποια ο χαρακτηρας του δειχνει ενα τρομερα ευκολο σκυλι και σε καποια αλλα ειναι τρομερά επιμονος. Ειναι ενα πολυ χαρουμενο σκυλι, εξαιρετικα διαδραστικος και εκφραστικος, ξερουμε ανά πάσα στιγμη τι σκέφτεται... Ειναι ερωτιαρης ερωτευεται τις νταρντάνες σκυλες -απο διπλασιες στο μεγεθος του και πανω, στειρωμενος αλλα αντρακι!
 
Last edited:


mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Απο εκπαιδευση μονο στρατιωτακι δεν τον εχουμε, κανει οτι θελει οτι γουσταρει αλλα μας αρεσει που εχει προσωπικοτητα εντονη. Καμια φορα θα βγαλω και γκαριδα και θα μαζευτει αν το παρακανει αλλα δεν συμβανει και συχνα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf