Ηλεκτρικό κολάρο...

Ηλεκτρικό κολάρο...

  • Ναι εχω κάνει χρήση ηλεκτρικού κολάρου (Η.Κ.) στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 16 6,2%
  • Οχι δεν εχω κάνει χρήση Η.Κ. στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 43 16,7%
  • Ποτε δεν θα έκανα χρηση Η.Κ. στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 177 68,6%
  • Σκεφτομαι να κάνω χρήση Η.Κ. στον σκυλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 16 6,2%
  • Γιατί όχι? Σιγά το πράμα.. θα έκανα χρηση Η.Κ. στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 6 2,3%

  • Total voters
    258



mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
δεν μπορω να βαλω φωτο αυτες που εχω ειναι πανω μαλλον απο το επιτρεπτο μεγεθος.Εχουν αποτυχει ολες μου οι αποπειρας.Κριμα και εχω κατι φοβερες
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
δεν μπορω να βαλω φωτο αυτες που εχω ειναι πανω μαλλον απο το επιτρεπτο μεγεθος.Εχουν αποτυχει ολες μου οι αποπειρας.Κριμα και εχω κατι φοβερες
Από imageshack/photobucket δοκιμασες? Μηπως εχει φαει κολλημα ξανα αν ανεβάζεις απευθειας από τον υπολογιστη σου
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ξαναδοκιμασα τιποτα.αυτα δεν τα ξερω imageshack/photobucket
δοκιμασε να ανοιξεις λογαριασμό σε ενα από αυτά. Εγώ εχω και στα δυο γιατι φουλαρα το πρώτο. Ανεβάζεις εκει τις φωτογραφίες και παίρνεις το αντιστοιχο λινκ της καθε εικόνας και βάζεις αυτό. Οποτε αν θες για φορουμ εχει ηδη προσαρμοστεί στο ανάλογο μεγεθος η εικόνα
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
αυτο ναι ειναι εργαλειο,ο σκυλος μας ομως οχι,ειναι συντροφος,ειναι φιλος,ειναι οικογενεια,το οτι δεν μπορει να αντιδρασει,να μιλησει και να αποφυγει μια κατασταση που του επιβαλλουμε δε σημαινει οτι εμεις πρεπει να το κανουμε
. αν δεν υπηρχαν τα ηλεκτρικα κολλαρα?τι θα κανατε?δε θα επρεπε να βρεθει αυτη η αλλη λυση χωρις αυτον τον τροπο?
γενικα ειμαι της αποψης οτι οοοοολα,μα οοοολα διορθωνοντε χωρις να φτανουμε σε ακραιες καταστασεις και ειδικα τα ζωα ειναι τελεια απο μονα τους,το ηλεκτρικο κολλαρο μαλλον ο ιδιοκτητης θα επρεπε να το φορεσει γιατι απο αυτον σιγουρα θα εχουν ξεκινησει ολα,η απο καποιον αλλο ανθρωπο. η ευκολη λυση δεν ειναι και παντοτε η σωστη ακομη και αν γινεται απο επαγγελματιες.
Στις περισσότερες των περιπτώσεων το Ηλ. κολάρο δεν λύνει το πρόβλημα, απλά το κουκουλώνει.
Βέβαια αυτό είναι αρκετό κάποιες φορές.

Ας πάρουμε σαν παράδειγμα κάποιο σκύλο που το πήραν από τον ιδιοκτήτη του διότι το έβαζε σε κυνομαχίες. Τι θα κάνεις ώστε να καταφέρεις να μην θέλει να αρπάξει ότι τετράποδο βλέπει στο δρόμο?
Θα αναγκαστείς να καταφύγεις στην λύση του κολάρου.
Βλέπεις κάποια καλύτερη επιλογή , εκτός αν είναι προτιμότερη η λύση της ευθανασίας ή της αποξένωσης του σκύλου.
Δεν υπάρχουν καλά ή κακά εργαλεία.Τα πάντα έχουν να κάνουν με το σκοπό της χρήσης τους.
Οπότε καλό είναι να μην ήμαστε καθολικοί!
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
επειδη τυγχανει να ειχα εναν ακριβως τετοιο σκυλο με το παραδειγμα που εφερες αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι ναι μεν ποτε δε του εφυγε αυτο,ομως το μετριασε κατα πολυ και απο εκει και επειτα εγω ημουν αυτη που ηξερα τι σκυλο εχω,ηξερα πως πρεπει να τον εχω,ημουν υπευθυνη γι αυτον και τους γυρω του και παντα προσεχα,παντα ειχα τον νου μου. δεν χρειαστηκα κολαρο, απλα της ακραιες πραξεις μας καλο κατ εμε ειναι να μην τις εφαρμοζουμε σε ζωα που εκ των πραγματων τα δεχοντε ολα χωρις ουτε μη και λεξη.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Συμφωνώ μαζί απόλυτα μαζί σου, αλλά σκύλος ψημένος στις κυνομαχίες δεν ακούει ''μη και λέξη''..
 








deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
δεν διαφωνουμε καπου,απλα ρωταω,αν εχεις προσωπικη αποψη και το λες αυτο που λες. δεν παραξηγουμαστε εδω συζητηση κανουμε:)
 


xristakis

Well-Known Member
27 Μαϊου 2012
47
1
Σαλαμίνα
Εγω το χρησιμοποιώ σε δυο πριπτώσεις.Στην αποφυγή φόλας προκειμενου ο σκύλος να συνδεσει το παι απο ξένο με κάτι κακό(ξέρω ότι δεν υπάρχει 100% πιθανότητα το σκύλι να μην φάει),κ σε <<hard drive>> φυλές όπως πρεσα,μπαντογκ προκείμενου να προσπάθουν να αποφεύγουν το αντίκειμενο με το οποίο προσπαθώ να το χτυπήσω με εξαιρετικα αποτελέσματα(το δεύτερο πάντα σε χαμηλή ταση)προκείμενου να μην αποθανρυνω την επίθεση κ πάντα σε σκύλια τελικού σταδίου έκπαίδευσης στην σωματοφυλάκη
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
δεν διαφωνουμε καπου,απλα ρωταω,αν εχεις προσωπικη αποψη και το λες αυτο που λες. δεν παραξηγουμαστε εδω συζητηση κανουμε:)
Ναι δυστυχώς έχω συναναστραφεί με σκύλους που είχαν παίζει σε κυνομαχίες, είτε κανονικές είτε αυτές που βάζουν κάποιο άλλοι ανόητοι για να αναδείξουν τα σκυλιά τους.

Όπως και να έχει θεωρώ πως υπάρχουν περιπτώσεις που ο σκύλος έχει κλειδώσει πάρα πολύ καλά μια κακιά συνήθεια (είτε αυτό λέγετε καυγάς είτε οτιδήποτε άλλο που μπορεί να είναι επικίνδυνο για αυτόν ή για κάποιον τρίτο) και είναι πραγματικά δύσκολο να του το κόψεις.
Το κολάρο δεν πρέπει να είναι μέθοδος εκπαίδευσης, άλλα μέθοδος διόρθωσης προβληματικών συμπεριφορών όταν πια έχουν αποτύχει όλες οι προσπάθειες με ''θετική εκπαίδευση''

Δεν έχω χρησιμοποιήσει σε δικό μου σκύλο ποτέ, αλλά θα το έκανα αν μια κακιά συνήθεια του σκύλου μου έβαζε σε κίνδυνο αυτόν ή κάποιον τρίτο!
 








Psychomantis

Member
24 Δεκεμβρίου 2017
9
14
35
Καλησπέρα και από εμένα.
Σκέφτομαι να κάνω και εγώ πλέον χρήση του κολάρου για την διόρθωση ή έστω την αποτροπή ακραίων περιπτώσεων.

Ο σκύλος μου, παρόλο που είναι γενικά πολύ υπάκουος και πολύ φιλικός με τους ανθρώπους, έχει τεράστια θέματα με τα υπόλοιπα ζώα (γάτες, σκύλους, πρόβατα, κότες) και θέλει να τα κατασπαράξει. Αν του δωθεί η ευκαιρία δεν ακούει τίποτα.

Επειδή όμως γενικά είναι πολύ ενεργητικό σκυλί, δεν θέλω να το καταδικάσω μια ζωή στο λουρί και εκτόνωση στο σπίτι και την μικρή αυλή. Πηγαίνουμε σε μια ερημική παραλία και τον αμολάω, όμως κατά καιρούς εμφανίζεται κανένα ζωάκι, ή το πιάνει με την μύτη του ο predator, και τρέχει να το βρει.

Νομίζω το κόστος (στιγμιαία φάπα) είναι μικρότερο από το όφελος (ελεύθερο τρέξιμο/παιχνίδι χωρίς λουράκι).

Τι νομίζετε?
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Καλησπέρα και από εμένα.
Σκέφτομαι να κάνω και εγώ πλέον χρήση του κολάρου για την διόρθωση ή έστω την αποτροπή ακραίων περιπτώσεων.

Ο σκύλος μου, παρόλο που είναι γενικά πολύ υπάκουος και πολύ φιλικός με τους ανθρώπους, έχει τεράστια θέματα με τα υπόλοιπα ζώα (γάτες, σκύλους, πρόβατα, κότες) και θέλει να τα κατασπαράξει. Αν του δωθεί η ευκαιρία δεν ακούει τίποτα.

Επειδή όμως γενικά είναι πολύ ενεργητικό σκυλί, δεν θέλω να το καταδικάσω μια ζωή στο λουρί και εκτόνωση στο σπίτι και την μικρή αυλή. Πηγαίνουμε σε μια ερημική παραλία και τον αμολάω, όμως κατά καιρούς εμφανίζεται κανένα ζωάκι, ή το πιάνει με την μύτη του ο predator, και τρέχει να το βρει.

Νομίζω το κόστος (στιγμιαία φάπα) είναι μικρότερο από το όφελος (ελεύθερο τρέξιμο/παιχνίδι χωρίς λουράκι).

Τι νομίζετε?
Για τον Ρένγκο(?) μιλάμε; Εχεις σκεφτεί να πάρεις μακρύ ιμάντα;
 


Psychomantis

Member
24 Δεκεμβρίου 2017
9
14
35
Ναι, για τον Ρενγκο. Έχω και μακρύ ιμάντα, αλλά δεν είναι το ίδιο...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.817
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf