Η Ήρα είναι άρρωστη


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Χθες ηταν όλο ζωντάνια. Το πρωι σηκωθηκε μεσα στο κεφι.
Πηγαμε στο γραφειο και ηταν μια χαρα μεχρι τις 1:30 το μεσημερι που πηγα να την δω τελευταια φορα.
Μετα πλακωσε δουλεια. Στις τρεις πηγα να την παρουμε να φυγουμε.

Απο τον τροπο και μονο που σηκωθηκε και με ακολουθησε καταλαβα ότι δεν είναι καλα. Ηταν μαραμενη.

Από το πρωι μεχρι κατά τις 11 ειχε σχετικη δροσια. Μετα αρκετη ζέστη αλλά η Ηρα καθεται αναμεσα στα δεντρα και το ποτιστικό μπεκ του γκαζον παντα το εχω να χτυπαει κοντα της και όταν ζεσταινεται παει δίπλα και δροσιζεται.
Από τις μία μεχρι τις τρεις ειχε συννεφια και δροσια.

Γυρισαμε σπιτι και επεσε κατω. Παντα ορμαει στην τροφη της αλλά σημερα ουτε που την ακουμπησε.
Με το ζορι σηκωνε το κεφαλι της και ανοιγοκλεινε τα μάτια της.

Πηρα αμεσως την γιατρο μας στο σπιτι της και η γυναικα ξεσηκωθηκε και πηγε στο ιατρειο της που είναι 100 μετρα από το σπιτι μας.
Με το που βγηκαμε σαν καπως να συνηλθε.


Η γιατρος δεν διεγνωσε τιποτα παθολογικο, ουτε δηλητηριαση, τσιμπημα κλπ αλλά αμεσως με εστειλε για γενικη αιματος γιατι το δικο της μηχανημα αναλυσης ειχε χαλασει.
Φοβηθηκε ερλιχίωση ή οτιδηποτε άλλο.

Εχω φιλο μικροβιολογο που ανοιξε απογευμα το μηχανημα για χαρη μου.
Τελικα οι εξετασεις ηταν πολύ καλες.
Η κτηνιατρος το απεδωσε σε ζαβλακωμάρα από τη ζέστη και ειπε αν δεν συνελθει συντομα να την ξαναπαω για περαιτέρω εξετασεις..
Της εφτιαξα κάτι σπιτικο και το εφαγε. Παλι καλα.

Εβρεξε στην Ξάνθη το απογευμα και η Ηρα συνηλθε αρκετα.
Η κτηνιατρος μου ειχε πει να την παω και μια μκρη βολτα αν συνελθει όπως και εκανα.
Η βολτα που είναι η ζωή της Ηρας ηταν μάταιη και επιστρεψαμε γρηγορα.
Παλι καμια ορεξη για φαϊ. Επεσε κατω και λαγοκοιμαται.

Τωρα την εχω δίπλα μου μαραμένη και ειμαι παρα πολύ ανήσυχος.
Και αυτό που με απασχολει περισσοτερο είναι ότι η πινσερινα μας καθεται δίπλα της και την προσεχει.
Ετσι κανει κάθε φορα που καποιος από εμας δεν είναι καλα.
Δεν θα κοιμηθω αποψε. Να δουμε τι θα μας ξημερωσει.

Αρης
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αντε βρε το σκυλάκι.... περαστικά της....:(:(

Τιποτε άλλο, κανένα σύμπτωμα δεν έχει?? Εμετούς? Διάρροιες??

Μάλλον η ζέστη την πείραξε.....
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Οχι Πηγη, τιποτα. Καμια γαστρεντερικη διαταραχη και τα κοπρανα της ηταν καλα οπτικα, και το πρωι και πριν λιγο που ημασταν εξω.
Τωρα δεν τρωει ουτε μαγειρευτο ουτε λιχουδιες.
Η θερμοκρασια της ηταν φυσιολογικη οπότε αποκλειστηκε η θερμοπληξια.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Μηπως φταει ο καιρος???
Εχει πολυ υγρασια και δεν ειναι και το καλυτερο.

Της εχεις κανει εξεταση δυσπλασιας?? Το αδεσποτακι που φροντιζω
λογω του καιρου ειναι πολυ υποτονικο. Ουτε να φαει θελει ουτε και
σηκωνεται με ευκολια. Και τα δικα μου σημερα με το ζορι φαγανε λιγο
ξηρα τροφη.

Βεβαια ειδικος δεν ειμαι. Εικασιες κανω.

Ευχομαι παντως να μην ειναι τιποτα απο αυτα και απλα να ειναι λογω της ζεστης. Μιας που και οι εξετασεις αιματος βγηκαν καλες.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aρη εφόσον ο γιατρός δεν διέγνωσε κάτι αυτό σημαίνει πως λογικά δεν θα είναι κάτι ανησυχητικό..

Εκεί που είναι είναι τωρα ειναι δροσερά..?
Τα περισσότερα σκυλιά το καλοκαίρι είναι πιο ήσυχα λόγο ζεστης από τον χειμώνα..:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ειρηνη, η Ηρα παντα αποζητουσε την υγρασια.
Τωρα είναι πολύ δροσερα και εξω και στο σπιτι γιατι εβρεξε.
Την εχω δει και άλλες φορες ζαβλακωμενη από τη ζέστη αλλά καμια σχεση με τωρα.
Εξετασεις δυσπλασιας δεν εχω κανει.

Κάτια, η γιατρος με καθησυχασε για την ωρα αλλά εγω που την εχω δίπλα κου και την βλεπω, κοντευω να σκασω.
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ναι αλλα ζεστη και υγρασια πολυ κακος συνδυασμος.:(

Νερακι πινει?? Δεν πειραζει αν δεν φαει για μια μερα.

Συμμεριζομαι το αγχος και την στεναχωρια σου, κανε το βραδυ υπομονη και το πρωι ξαναπαρε την κτηνιατρο σου αν και θελω να πιστευω οτι η Ηρα αυριο θα ειναι που καλυτερα!

Θα αναμενουμε τα νεα σας!!
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
μηπως εκει αναμεσα στα δεντρα και το ποτιστικό μπεκ του γκαζον η υγρασια ειναι μεγαλη? δεν ξερω, μια υποθεση κανω,ευχομαι να μην εχει τιποτα σοβαρο:)

Eirini-Fontas μαζι γραφουμε!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ειχε την πρωτη της περιοδο ακριβως πριν 3 μηνες οπότε δεν τιθεται τετοιο ζητημα.

Σκεφτηκα να την βαλω στο αυτοκινητο και να την παω στη θεσσαλονικη σε καμια κλινικη αλλά δεν ξερω αν πρεπει να την ταλαιπωρησω.
Αν συνεχιστει αυτο αυριο ισως την παω αφου δω πρωτα την γιατρο μας.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Βασω, δεν καθεται στην υγρασια. Εχει παρα πολυ χωρο.
Αλλά εχει και τη δυνατοτητα να παει αν θελει και συχνα παει.
Δεν εχει διαθεση για να πιει νερο απο τοτε που επεσε.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Ειχε την πρωτη της περιοδο ακριβως πριν 3 μηνες οπότε δεν τιθεται τετοιο ζητημα.

.
τι ζητημα? εγω για ψευδοκυηση αναρωτηθηκα.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Σκεφτηκα να την βαλω στο αυτοκινητο και να την παω στη θεσσαλονικη σε καμια κλινικη αλλά δεν ξερω αν πρεπει να την ταλαιπωρησω.
Αν συνεχιστει αυτο αυριο ισως την παω αφου δω πρωτα την γιατρο μας.

Καταρχήν περαστικά σας όσο το δυνατό γρηγορότερα.
Κατά δεύτερον μην αγχώνεσαι γιατί σε καταλαβαίνει και το ζώο και αγχώνεται και αυτό.
Δες πως θα είναι και αύριο και πράτεις ανάλογα. Μπορεί να της έδωσε κάποιος να φάει κάτι περίεργο όσο δεν την έβλεπες??

ΥΓ Πριν πας σε οποιαδήποτε κλινική στη Θεσσαλονίκη ρώτα..Κάποιες δεν είναι ούτε για να περνάς απ' έξω..:rolleyes:
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ευκολο να το λες βρε Βασω, αλλά πώς να μην αγχωνομαι?
Η Ηρα εχει γινει το άλλο μου μισο.
Κατεβηκα πριν λιγο για ένα λεπτο στο περιπτερο και παρόλα τα χάλια της βγήκε στο μπαλκονι και με περιμενε.
Ησυχασε όταν μπηκα στο σπιτι.

Δεν μπορω να ξερω αν καποιος της εδωσε να φαει κατι αλλά όπως ειπα δεν εχει συμπτωματα γαστρεντερολογικής φυσεως.

Για τις κλινικες δεν εχω ιδεα. Αν χρειαστει θα σας ρωτησω.
 


Serme

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2009
97
0
Athens,Greece
Καλησπέρα κ απο μένα.Αν κ δεν είμαι τόσο έμπειρος,θα ήθελα να εκφράσω την γνώμη μου..απ τη μία όντως κ εγώ τη ζέστη σκέφτομαι γιατί ανάλογη συμπεριφορά έχουν αρκετά ζωάκια (π.χ. τα σκιουράκια μου κ τα καναρίνια μου τώρα με τη ζέστη δεν τρώνε σχεδόν καθόλου και ούτε έχουν όρεξη για παιχνίδι και κελάηδημα αντίστοιχα..) απ την άλλη,διάβαζα ένα βιβλίο σχετικά με την ψυχολογία των σκύλων..πολλές φορές όταν αλλάζει κάτι (πχ κάποια κατάσταση κλπ) ή νιώθουν ότι το "αφεντικό" τους δεν είναι καλά απο άποψη ψυχολογίας συμπεριφέρονται κάπως έτσι..δεν είμαι και σίγουρος,αλλά γράφω σύμφωνα με τα "λεγόμενα" του βιβλίου..:rolleyes: Πάντως εύχομαι να ξαναβρεί τη διάθεση της πολύ σύντομα..:(
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Serme, τυχαινει να ειμαι καλα ψυχολογικα τον τελευταιο καιρο.
Αλλά ετσι κι αλλιως, και τα δυο σκυλια μου και ειδικα η πινσερίνα, δεν καταρρέουν όταν δεν ειμαστε καλα, σωματικα ή ψυχικα.
Ερχονται και μας προσεχουν.
Θα το δεις όταν θα παρεις με το καλο το μινι πιν.


Το καλο ειναι οτι η Ηρα εφαγε κατι πριν απο λιγο.
 


Serme

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2009
97
0
Athens,Greece
(Καταρχάς ευχαριστώ που δέχτηκες την άποψη μου:)) Αυτό είναι ευχάριστο!:)Υπομονή!Όπως είναι γνωστό,ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός!:) Η πινσερίνα ακόμα δίπλα στην 'Ηρα είναι?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Η Ζηνα εφυγε και αυτο ειναι ισως καλο σημαδι.
Η Ηρα μια συνερχεται και μια πεφτει παλι.
Αισθανομαι παντως οτι παει καλυτερα.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια.
 


Serme

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2009
97
0
Athens,Greece
Το γεγονός ότι έφυγε δίπλα απο την Ήρα είναι πολύ καλό δεδομένου αυτό που είπες ότι έτσι κάνει κάθε φορά που κάποιος απο σας δεν είναι καλά!:) Ελπίζω μέχρι το πρωί να είναι κ πάλι καλά!:) Για οποιαδήποτε αλλαγή στη συμπεριφορά της ενημέρωσε μας!
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Μια και ανέφερες τις κλινικές του ΑΠΘ, να ξέρεις πως αν ισχύει το πρόγραμμα που έχουνε στο site τους (http://www.vet.auth.gr/public_el.htm) το παθολογικό λειτουργεί καθημερινά εκτός Δευτέρας. Αυτό σημαίνει ότι θα βρεις καθηγητή και όχι μόνο φοιτητές.
Δε λέω για τις κλινικές για να σε αγχώσω (νομίζω δε σου χρειάζονται), αλλά για να σε ξεαγχώσω.
Με το σκεπτικό ότι το να τρέξεις με μη επείγον περιστατικό για να σε δει τελικά ο φοιτητής, κάνεις μια τρύπα στο νερό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU