Η Ανάσταση πλησιάζει


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859

΄Η φωτογραφία είναι από το ΣΠΑΖ ( Σύλλογος Προστασίας Αδέσποτων Ζώων ,SPAZ Greece)
 
  • Like
Reactions: Gozark




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Πολυ σωστό.
Η δικια μου απο τα βαρελοτα του Πάσχα εγινε κροτοφοβικη...
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Εμενα νομιζω οτι ξεπερασε καπως αυτο το θεμα οταν πριν λιγο καιρο ερχοταν ενας καγκουρακος και μαρσαρε με το παπι χωρις εξατμιση εξω απο το σπιτι μου.
Αντε να δουμε το πασχα.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
To σκυλι των γονιων μου ειχε χωθει απο τον τρομο του κατω απο το κρεβατι με τα βαρελοτα και εκλαιγε!Τρομαξαμε να την βγαλουμε απο εκει...γλιτωσε το καρδιακο στο τσακ!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Eμενα παλι κροτοφοβικα δεν ειναι (δοκιμασμενα κ με δυναμιτακια κ με οπλο) κ οταν γινεται τετοιου τυπου σαματας στο δρομο βγαινουνε στα καγκελα κουνανε ουρες κ γαυγιζουνε.....
Προσωπικα λεω να τα αφησω εξω να δουνε κανα πυροτεχνημα....
 


Jesuss

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
180
1
32
Athens
www.facebook.com
Επειδή θα είναι το πρώτο μας Πάσχα και με έχει πιάσει άγχος από τώρα πως αντιδρώ σε περίπτωση που χεστεί πάνω του??Τα γνωστά,τον αγνοώ?Κι αν αρχίσει να τρέχει πανικόβλητος?Τον αγνοώ περισσότερο?
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Kαι τι συμπερασμα βγαζουμε απο αυτο το topic?

Οπου υπάρχει Ανασταση, παντα θα υπάρχει κι ενας ...Jesuss.

(ενταξει ζωγραφιζω σημερα) :p
 
  • Like
Reactions: anastasiak






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Επειδή θα είναι το πρώτο μας Πάσχα και με έχει πιάσει άγχος από τώρα πως αντιδρώ σε περίπτωση που χεστεί πάνω του??Τα γνωστά,τον αγνοώ?Κι αν αρχίσει να τρέχει πανικόβλητος?Τον αγνοώ περισσότερο?
Φροντίζεις να έχεις όλα τα παράθυρα ερμητικά κλειστά. Αν έχεις crate, τον βάζεις μέσα αρκετά νωρίτερα και εννοείται, τον αγνοείς. Αν δεν έχεις crate, περιόρισέ τον, σε όσο το δυνατόν μικρότερο και ηχομονωμένο χώρο, απ' τον οποίο να μην υπάρχει καμμία περίπτωση να αποδράσει. Την ίδια προσοχή, χρειάζεται και η Κυριακή.
 
  • Like
Reactions: anastasiak




Jesuss

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
180
1
32
Athens
www.facebook.com
Φροντίζεις να έχεις όλα τα παράθυρα ερμητικά κλειστά. Αν έχεις crate, τον βάζεις μέσα αρκετά νωρίτερα και εννοείται, τον αγνοείς. Αν δεν έχεις crate, περιόρισέ τον, σε όσο το δυνατόν μικρότερο και ηχομονωμένο χώρο, απ' τον οποίο να μην υπάρχει καμμία περίπτωση να αποδράσει. Την ίδια προσοχή, χρειάζεται και η Κυριακή.
Ευχαριστώ πολύ mareco :)
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Φροντίζεις να έχεις όλα τα παράθυρα ερμητικά κλειστά. Αν έχεις crate, τον βάζεις μέσα αρκετά νωρίτερα και εννοείται, τον αγνοείς. Αν δεν έχεις crate, περιόρισέ τον, σε όσο το δυνατόν μικρότερο και ηχομονωμένο χώρο, απ' τον οποίο να μην υπάρχει καμμία περίπτωση να αποδράσει. Την ίδια προσοχή, χρειάζεται και η Κυριακή.

Γιατι τοση απομονωση? Λιγο υπερβολικα μου φαινονται αυτα. Γιατι να μην εκθετουμε το σκυλι σε οσο το δυνατον περισσοτερες καταστασεις?
Αν δεν ακουσει ποτε βεγγαλικα πως θα μαθει να μην τα φοβαται? Ετσι απλα αποφευγεις και καθυστερεις μια μελλοντικη δυσαρεστη κατασταση.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην τυχει να ειστε καπου καποια στιγμη και να μην ακουστει καποιος αποτομος δυνατος θορυβος. Δεν θελετε να ειστε προετοιμασμενοι?
Ετσι κοινωνικοποιηται ο σκυλος ? Με το να τον κρυβουμε?
Φυσικα ο καθενας ξερει να ψυχολογει τον σκυλο του και εκτιμα την κατασταση διαφορετικα.
Ο δικος μου μπορω να πω οτι ειναι αρκετα τολμηρος.
Επειδη ομως ειναι κουταβι φοβαται καποια καινουρια πραγματα.
Αν ειναι κατι ασημαντο απλα συνεχιζω την πορεια μου αγνοοντας και δειχνοντας οτι ειναι οντως ασημαντο.
Αν πρεπει να μεινουμε εκει και τον βλεπω να φοβαται και να δισταζει , του δινω ενα ελαφρυ χτυπημα στα πλευρα. Παιρνει ετσι το οκ απο εμενα και ξεθαρευει κατευθειαν.
Μην δημιουργειτε αντικοινωνικα σκυλια επειδη φοβαστε μη γινουν φοβικα.
Αντιμετωπιστε πιθανες φοβιες , μην τις αποφευγεται.
Αυτα πιστευω εγω και ξαναλεω οτι ο καθενας παρατηρει και εκτιμα την κατσταση του δικου σκυλου. Δεν νομιζω οτι υπαρχει γενικος κανονας πουθενα. Το καθε σκυλι εχει τον χαρακτηρα του.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Οι οδηγίες αφορούν κροτοφοβικό σκύλο και την περίπτωση που ο σκύλος, θα...χεστεί πάνω του, από τον φόβο του.
Κατά τα λοιπά, όποιος θέλει να δοκιμάσει τις αντοχές του σκύλου του, μπορεί να το κάνει.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Ναι αλλα νομιζω καποιοι παρεξηγησαν και νομιζουν οτι ειναι για αλλους τους σκυλους.
Οπως νομιζω οτι ειναι ο/η jesuss.
Για κροτοφοβικα δεν εχει ''θεραπεια'' ?
Δεν λεω να τα ριξουμε στα βαθια νερα της αναστασης , αλλα σιγα σιγα δεν μπορει κατι να γινει?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Το παρόν θέμα, είναι η Ανάσταση όμως και τα προβλήματά της.
 




Jesuss

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
180
1
32
Athens
www.facebook.com
Το θεωρείς απίθανο να γίνει κροτοφοβικό αν δεν πάρεις κάποιες προφυλάξεις?Εγώ όχι.Είναι ένα σοκ όπως και να το κάνεις,δεν είναι φορτηγό που πέρασε.

LOvely φέτος μάλον θα λείψω απ'την Ανάσταση μου.:)
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Οχι αλλα εγω για τον δικο μου σκυλο θεωρω οτι προφυλαξη ειναι να ειμαι διπλα του και να τον καθησυχασω την στιγμη του κροτου. Ετσι ωστε να καταλαβει οτι δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο.
Οχι να τον κλειδαμπαρωσω σε crate και μετα σε σεντουκι και μετα σε ενα ηχομονωτικο δωματιο.
( να μην υπερβαλλω λιγο ? )
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3