Η Μπραντούλα μου


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Η Brandie μεγαλώνει αν και στα μάτια μου είναι ακόμα μικρούλα. Τώρα είναι Trialer αλλά έχει μέλλον ακόμα. Απέδειξε με το πάθος της ότι και τα ιρλανδικά σεττερ είναι ικανά για αγώνες.

protosagonas.jpg
protos agonas 05.jpg
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Ρεεε...το κορίτσι...μεγάλωσε. Ολόκληρη γυναίκα έγινε :)
Δεν μας λες και σε μας που δεν ξέρουμε...που είναι στις φωτό και τι κάνει;
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
κούκλα είναι!:)
Lumpie θα μπορούσες κάποια στιγμή να περιγράψεις την διαδικασία εκπαίδευσής της μικρής;
 






Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Την έστειλες εξωτερικό? Η εκπαιδεύτηκε εδώ? Γιατί trialer στην Ελλάδα?????
Trialer είναι τίτλος που απονέμεται και γραφετε στο pedigree σε ένα σκύλο ο οποίος βαθμολογήθηκε τουλάχιστον με ένα‘‘ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ’’ σε ένα Α.Κ.Ι. πρωταθλήματος CAC.

 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
κούκλα είναι!:)
Lumpie θα μπορούσες κάποια στιγμή να περιγράψεις την διαδικασία εκπαίδευσής της μικρής;
Η διαδικασία της εκπαίδευσης αρχίζει από κουτάβι 2,5 μηνών και πρέπει να είναι καθημερινή αλλιώς είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρει ο σκύλος.
Η αγώνες γίνονται μόνο στην βόρεια Ελλάδα οπότε εκεί γίνεται και η εκπαίδευση. Είναι υπερβολικά επίπονη για το σκύλο γιατί πρέπει να φτάσεις την αντοχή και την ταχύτητα στο maximum.
Η Μπραντούλα άρχισε αργά την εκπαίδευση όταν ήταν 9 μηνών, μιας που θεωρήθηκε ελατωματική και την δώσανε σε μένα την άσχετη.
Τα κατάφερε όμως τελικά σε μικρή ηλικία να γίνει Trialer από τον πρώτο της αγώνα.
Φυσικά της λείπει ακόμα η αγωνιστική εμπειρία δηλαδή μπερδεύεται με τα σφυρίγματα του αντιπάλου αλλά αυτό αναγκαστικά διωρθώνετε μόνο με συμμετοχές στους αγώνες. Αλλά την δουλειά της την γνωρίζει.
Τώρα αγωνίζετε στην έρευνα κυνηγίου.
Ακριβώς 10 χρόνια έχει να παρουσιαστεί θυληκιά Ιρλανδέζα σε τέτοιους αγώνες. Η προηγούμενη ήταν η Θεία της το 2003. Ελάχιστες φορές μπήκαν στην βαθμολογία κάποια αρσενικά με πολύ καλός και δεν γνωρίζω αν έχει πάρει αλλο αρσενικό "εξαίρετος"
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Οφείλω να ομολογήσω ότι τώρα, αν γύρναγα πίσω τον χρόνο κατά 2 χρόνια δεν θα μας έβαζα σε αυτή την διαδικασία (εμένα και την Brandie) απλά είδα ότι άξιζε και το έκανα αποκλειστικά και μόνο για την ανάδειξη της φυλής που υποφέρει από λάθος επιλογές.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Συγχαρητηρια! ;-) Ακουγεται πολυ ενδιαφερον και με ανεβασμενη αδρεναλινη κυναθλημα αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι ακριβως κανετε! Κατι με σφρυριγματα αλλα τι.... Ακουγεσαι ομως πολυ περηφανη γι' αυτην και χαιρομαι! :D
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Μπραβο να σου ζησει!!
Πολυ μαρεσει οταν σκυλοι εργασιας ασχολουνται με το αντικειμενο τους και βρισκουν το στοιχειο τους ..
Μπραβο και εις ανωτερα!!
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Εκτός του ότι είμαι χαρούμενη για το λόγο ότι, ενώ οι περισσότεροι ακόμα και οι εκτροφείς της φυλής θεωρούν ότι τα ιρλανδικά σέττερ δεν μπορούν να τα καταφέρουν σε αυτούς τους αγώνες, εμείς τα καταφέραμε.
Είμαι χαρούμενη γιατί απέδειξα ότι και τα σκυλιά του σαλονιού, όσο κακομαθημένα και να είναι όπως η δικιά μου, τα καταφέρνουν ισάξια και ακόμα καλύτερα στα εργασιακά τους καθήκοντα και σε αντίξοες καιρικές συνθήκες.
Την Μπράντι μου την έχω σαπίσει στις αγκαλιές, κοιμάται μαζί μου στο μαλακό κρεβάτι, της δίνω όλο λιχουδιές και δεν της χαλάω χατίρι αρκεί να τα κερδίσει βάζοντας το μυαλό της να δουλέψει και να με τουμπάρει.
Παρόλα αυτά, στους απαιτητικότατους αγώνες από άποψη σωματικής αντοχής και υπακοής τα πηγαίνει περίφημα. Τώρα αγωνίζεται με χιόνι και τα καταφέρνει.
Το σπίτι το έχω στρώσει όλο με χοντρή μοκέτα για να μη γλιστρά και στους αγώνες και τις προπονήσεις που γίνονται σε κακοτράχαλα βουνά ποτέ δεν μάτωσαν οι πατούσες της εν αντιθέσει με άλλα σκυλιά.
Και συμφωνώ με αυτούς που λένε ότι όσο πιο κοντά είναι ο άνθρωπος με το σκύλο του τόσο πιο έξυπνος γίνετε ο σκύλος.
Ακόμα και τώρα οι εκπαιδευτές του είδους της διαφωνούν με αυτό.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Μπράβο στην Lumpie και μπράβο και στην μαμά της Lumpie για την αφοσίωση της!
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Η Μπραντούλα μου τα κατάφερε!!!!
Εγινε Διεθνής Πρωταθλήτρια!!! ... φυσικά στην εργασία της.
Μη με ρωτήσετε τι σημαίνει αυτό. Εγιναν όλα τόσο γρήγορα...
Καποιοι από εδώ μέσα θα γνωρίζουν. Και τώρα τι κάνουμε;
 


fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Μπράβο! Τα ιρλανδέζικα είναι πανέμορφα!

Πες μας ντε καμια λεπτομερεια για τους αγώνες ή δώσε κάποιο link να καταλάβουμε κι εμείς που "δεν έχουμε μυρωδιά" :).
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Μπράβο! Τα ιρλανδέζικα είναι πανέμορφα!

Πες μας ντε καμια λεπτομερεια για τους αγώνες ή δώσε κάποιο link να καταλάβουμε κι εμείς που "δεν έχουμε μυρωδιά" :).
Αυτά που βρίσκω στο Youtube δεν μου αρέσουν. Θα ξανα προσπαθήσω να βρώ ενα της προκοπής.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Συνχαριτηρια!! Και πολυ σεβασμος!!

Μονο με πολυ δουλεια και απασχοληση με τον σκυλο καταφερνει κανεις να φτασει εκει!!
Μπραβο σας!
Και ακομα πιο πολυ, επειδη δεν την εχετε με τον κλασσικο τροπο του "εργασιακου" σκυλου!
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3