Η ιστορία μιας υιοθεσίας


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Μιας και τα λέμε τόσο ωραία θα ήθελα ακόμα μια συμβουλή.
Μπορείτε να δείτε το βίδεο που έβαλε ο enzo παραπάνω να μου πείτε γνώμες για τη σκύλα?
δεν εννοώ εμφανισιακά σχόλια. Ας πούμε εγω βλέπω ενα ταλαιπωρημένο μεν σκυλί το οποίο κινείται άνετα στο χώρο με κάποια αυτοπεποίθηση. Την βλέπω ξαλαφρωμένη κάπως, οχι φοβισμένη κλπ. Τη γλώσσα του σώματός της προσπαθώ να αναγνώσω.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αχ τι ωραιο θεμα μπραβο σου.. χαρηκα λες και την περιμενω εγω να μου την φερουν απο μερα σε μερα χαχα!! Δεν ειδα περιοχη.. μηπως μπορεις να περασεις να την δεις απο κοντα πχ.. και να εβγαζες κ ενα βιντεακι δικο σου;
 








Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Εκτιμήσεις κτηνιάτρου :
είναι 12-18 μηνών
τουλάχιστον 10 κιλά κάτω απο το κανονικό και θέλει τροφή καλής ποιότητας να πάρει τα πάνω της (εδω θα ήθελα να με συμβουλέψετε, τι μάρκα, ποσότητες κλπ έστω κ με pm)
Ακόμα μου είπαν :
Ζούσε μια ζωή δεμένη σε αλυσίδα ενός μέτρου και είχε στρεσσαριστεί τόσο που έχανε τρίχωμα. Τα κουτάβια την ξεζούμισαν και είναι εξαιρετικά αδύναμη και αγύμναστη. Εχει καλό χαρακτήρα, είναι φιλική και σε κοιτάει στα μάτια.

Γενικά οποιαδήποτε συμβουλή είναι δεκτή και επιθυμητή για να βοηθήσω τη σκελετούλα να ανακάμψει.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Ακόμα μια ερώτηση, τελευταία για σήμερα. Οι μαστοί επανέρχονται με φυσικό τρόπο? Υπάρχει άλλος τρόπος ? Υπάρχει περίπτωση να επανέλθουν στο φυσιολογικό, σα να μην είχε γεννήσει ποτέ ?
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ποσο με συγκινεις να ξερες......
Κ αυτη κουταβα ειναι με βάση την ηλικια της εχεις να χτισεις πανω της....
Κ εμένα μια χαρα να κινειται στο χωρο μου μοιαζει... ανετη περιεργη....σκυλι που δεν θα το σκεφτόμουν για να το προσεγγισω....
Ναι θα ανέβει το στηθος της.....δεν θα φαίνεται ετσι κρεμασμενο θα μαζέψει
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
τα είδες και αυτά έτσι;
Αγύμναστο εντελώς είναι το κακόμοιρο, το πιστεύω οτι ήταν μόνιμα δεμένο.
(το στήθος σίγουρα μαζεύεται , ειδικά με το που βάλει και κανένα μυ πάνω του το ζώο. Αν αποχωριστεί απότομα τα κουτάβια μόνο θα την παρακολουθείς μην πετρώσει . )
ΥΓ. Περιμεντε βρε να την δει από κοντα, να συζητήσει τα της στειρωσης και να του τη δώσουν πρώτα.:p
Πααίντε στου σπύβ να ζαχαρώσετε.
 
Last edited:




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Η ίδια οικογένεια απλώς μπορείς να δεις το κεφάλι και τα πόδια της σε φωτογραφία.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Μικρη πολυ ειναι η καημενη.. οι μαστοι θα φτιαξουν εννοειται.. ρωτησε τον κτηνιατρο αν θελει για αρχη και κανενα συμπληρωμα πχ.. αλλοι δινουν αλλοι δεν δινουν αλλα οι σκυλες δεν ειναι σε τετοια κατασταση βεβαια οπως αυτη εδω η μικρη. Για το ασβεστιο ξερω οσο θηλαζει πχ.. αλλα ρωτα τον γιατρο για αυτα.. τωρα για την τροφη λογικα θα τρωει και πετρες (τι να της εδιναν εκει..) το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι παιζει να μην εχει φαει ποτε ξηρα και ισως για αρχη να της επεφτε βαρια; σιγουρα εκει που ειναι τωρα κατι θα της εχουν ξεκινησει ωστοσο, ισως ειναι καλο να συνεχιζες με το ιδιο και σιγα σιγα να συμπληρωνεις και τιποτα μαγειρευτο πχ.. παντως για αρχη θελει σιγα σιγα η μεγαλυτερη ποσοτητα..
 
  • Like
Reactions: Pepev50




gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Εκτιμήσεις κτηνιάτρου :
είναι 12-18 μηνών
τουλάχιστον 10 κιλά κάτω απο το κανονικό και θέλει τροφή καλής ποιότητας να πάρει τα πάνω της (εδω θα ήθελα να με συμβουλέψετε, τι μάρκα, ποσότητες κλπ έστω κ με pm)
Ακόμα μου είπαν :
Ζούσε μια ζωή δεμένη σε αλυσίδα ενός μέτρου και είχε στρεσσαριστεί τόσο που έχανε τρίχωμα. Τα κουτάβια την ξεζούμισαν και είναι εξαιρετικά αδύναμη και αγύμναστη. Εχει καλό χαρακτήρα, είναι φιλική και σε κοιτάει στα μάτια.

Γενικά οποιαδήποτε συμβουλή είναι δεκτή και επιθυμητή για να βοηθήσω τη σκελετούλα να ανακάμψει.
Μια χαρα. Παρ την με 1000 και ο χαρακτηρας και κυριως το σωμα ειναι ακομα ευπλαστα.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
ενας πολυ καλος εκπαιδευτης μπορει να σε βοηθησει στην αναζητηση και στην επιλογη κουταβιου.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Το αποφασίσαμε, δεν θα πάμε εκεί απλά να τη δούμε, θα πάμε αργά το απόγευμα να την πάρουμε (αφού περάσαμε με επιτυχία την συνέντευξη καλού σκυλογονιού από την φιλοζωική). Μας περιμένουν με ανακούφιση καθώς δεν είχαν που να την πάνε.

Τα κουταβίνια έως το απόγευμα θα έχουν πάει σε νέα σπίτια όπως με ενημέρωσαν.
Η στείρωση είναι δεδομένη αλλά λίγο αργότερα ώστε να πάρει λίγο τα πάνω της.

Εχω στόχο σήμερα να πάρω 2 μπολ, ένα κρεβατάκι XL, τροφή, κολλάρα λουριά βιταμίνες, αμπούλες, σαμπουάν... ξεχνάω κάτι ?
 






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πολυ καλη αποφαση! Με το καλο να την παρετε την κουκλα!:love:

Εαν δε της εχουν κανει εξετασεις αιματολογικες , να κανετε για να ξερετε. Σαμπουαν δε θα επαιρνα, θα την εκανα μπανιο με hibitane και μετα θα της εβαζα μια stronghold να βοηθησει με τα δερματικα. Drontal να παρεις εαν δεν εχει παρει. Και τσιπαρισμα αμεσα.