Η ιστορία μιας υιοθεσίας




Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Εάν υπάρχει κήπος, εδώ δύο "δεν-σταματάω-μέχρι-να-τεζάρω" δραστηριότητες που σε πολύ λίγο χρόνο εξαντλούν και τα πιο ενεργητικά σκυλιά:
  1. Σαπουνόφουσκες.
  2. Μπάλα Kerbl (Amazon.de : Schweineball): Σκληρή μπάλα - δεν σπάει ποτέ, τσουλάει (κάνει θόρυβο όταν χτυπάει πάνω σε κολόνες/τοίχους και πολύ θορυβώδης σε τσιμέντο), ο σκύλος δεν μπορεί ποτέ να την μαγκώσει γιατί δεν δαγκώνεται. Σε 15 λεπτά θα είναι τέζα.
Μιας και πλέον υπάρχει η αυλή πρέπει ν ανανεώσω τον παιχνιδοεξοπλισμό μου.
Πήρα μια μπάλα που χρησιμοποιούν στην yoga αλλά κράτησε 5".
Ψάχνω αυτή την μπάλα Kerbl απο Ελλάδα αλλά δεν την βρίσκω. Καμιά βοήθεια ??
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Μιας και πλέον υπάρχει η αυλή πρέπει ν ανανεώσω τον παιχνιδοεξοπλισμό μου.
Πήρα μια μπάλα που χρησιμοποιούν στην yoga αλλά κράτησε 5".
Ψάχνω αυτή την μπάλα Kerbl απο Ελλάδα αλλά δεν την βρίσκω. Καμιά βοήθεια ??
Eδώ δεν την έβρισκα ούτε εγώ. Online απ' έξω μόνο.
Επισήμανση: Υπάρχουν αρνητικά άρθρα για αυτή τη μπάλα, γιατί είναι μια μπάλα που ο σκύλος κυνηγάει μετά μανίας χωρίς να μπορεί ποτέ να την μαγκώσει με το στόμα (είναι πολύ σκληρή) και το ότι δεν πιάνει το στόχο του επιδρά στην ψυχολογία του μπλα-μπλα κλπ. Λογικό μου ακούγεταο -μπορεί και να ισχύει. Γεγονός είναι όμως ότι ακόμη και σε 20 λεπτά έχεις τρελή high energy εκτόνωση ακόμη και σε πιτμπουλοειδή - οπότε διαλέγεις και παίρνεις που λένε.
 
  • Like
Reactions: Pepev50


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Και μένα μου ακούγεται λογικό.
Δεν το θέλω ως μια μόνιμη κ εύκολη πηγή εκτόνωσης. Το θέλω ως ένα διαφορετικό τρόπο άσκησης το οποίο θα γίνεται 1 άντε 2 φορές την εβδομάδα. Διαφορετική άσκηση είναι το tug, διαφορετική το fetch, διαφορετική το agility. Το να κυνηγάει μια μεγάλη ανεξέλεγκτη μπάλα, η οποία θ' αναπηδά ή θα στρίβει σε κάθε ανωμαλία του εδάφους, θα βοηθήσει την αντοχή και την ευκινησία/ευλυγισία της.
Ακόμη το θέλω και για ποικιλία, να μην βαριέται ο σκύλος.
Θα ψάξω έξω λοιπόν. Ευχαριστώ
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Και μένα μου ακούγεται λογικό.
Δεν το θέλω ως μια μόνιμη κ εύκολη πηγή εκτόνωσης. Το θέλω ως ένα διαφορετικό τρόπο άσκησης το οποίο θα γίνεται 1 άντε 2 φορές την εβδομάδα. Διαφορετική άσκηση είναι το tug, διαφορετική το fetch, διαφορετική το agility. Το να κυνηγάει μια μεγάλη ανεξέλεγκτη μπάλα, η οποία θ' αναπηδά ή θα στρίβει σε κάθε ανωμαλία του εδάφους, θα βοηθήσει την αντοχή και την ευκινησία/ευλυγισία της.
Ακόμη το θέλω και για ποικιλία, να μην βαριέται ο σκύλος.
Θα ψάξω έξω λοιπόν. Ευχαριστώ
Eγώ τη θεωρώ ιδανική λύση, απλά σου έγραψα τι άλλο γράφεται. Ειδικά σε σκυλιά που πέρα από τη βόλτα χρειάζονται και "έκρηξη" θεωρώ ότι είναι ιδανική.

Προσοχή: Ποτέ μα ποτέ με δεύτερο σκύλο μαζί γιατί η μπάλα θα διακδικηθεί με άσχημη τροπή.
 
  • Like
Reactions: Pepev50




Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Άγανο - Εμπειρία

Πριν 3 ημέρες στην πρωινή μας βόλτα η Θάλεια φτερνίστηκε 2 φορές έντονα ενώ μύριζε σε ξερά χόρτα. Την βούτηξα αμέσως, της ακινητοποίησα το κεφάλι κ είδα οτι στην άκρη του ρουθουνιού προεξείχε ένα μικρό λεπτό κλαδάκι. Το έβγαλα προσεκτικά κ ήταν σκέτο κλαδάκι. Το σκυλί φτερνίστηκε καμιά 10αριά φορές. Μετά όταν πήγαμε σπίτι ξαναφτερνιζόταν. κ παρατήρησα 2-3 σταγόνες αίμα απο το ρουθούνι.
Έφυγα για δουλειά, πετάχτηκα σπίτι κατά της 12 να την δω κ φτερνίστηκε 1-2 όταν με είδε. Μετά το βράδυ όλο αυτό είχε φθίνουσα πορεία. το επόμενο 24ωρο συνολικά φτερνίστηκε 2-3 φορές. Την επόμενη μέρα μόνο μία. Στο μεσοδιάστημα παίζαμε, έτρεχε, δεν είχε κάποιο πρόβλημα με την αναπνοή, δεν φαινόταν να την ενοχλούσε κάτι, όλα φυσιολογικά. Είχα μιλήσει με τον κτηνίατρο 4-5 φορές κ μου έλεγε οτι σίγουροι θα είμαστε μόνο αν την ψάξω, ωστόσο δεν ήθελα να φάει μια νάρκωση τσάμπα.
Μας έτρωγε όμως και πήγαμε χθες το βράδυ για έλεγχο. Τελικά είχε άγανο αρκετά πιο βαθιά απ όσο μπορούσα να φανταστώ. Ίσως να ήταν σε σημείο που δεν την ενοχλούσε.

Συμβουλή : με την παραμικρή υποψία... καλύτερα μια τσάμπα νάρκωση κ το κεφάλι μας ήσυχο παρά να μείνει μέσα το άγανο.
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τέλος καλό, όλα καλά!
Είναι ύπουλα και ζημιάρικα τα άτιμα, αλλά ήταν τυχερή η νταρντάνα :love:

* Μην το κάνεις κορνίζα ε;
 
  • Haha
Reactions: Pepev50


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Άγανο - Εμπειρία

Πριν 3 ημέρες στην πρωινή μας βόλτα η Θάλεια φτερνίστηκε 2 φορές έντονα ενώ μύριζε σε ξερά χόρτα. Την βούτηξα αμέσως, της ακινητοποίησα το κεφάλι κ είδα οτι στην άκρη του ρουθουνιού προεξείχε ένα μικρό λεπτό κλαδάκι. Το έβγαλα προσεκτικά κ ήταν σκέτο κλαδάκι. Το σκυλί φτερνίστηκε καμιά 10αριά φορές. Μετά όταν πήγαμε σπίτι ξαναφτερνιζόταν. κ παρατήρησα 2-3 σταγόνες αίμα απο το ρουθούνι.
Έφυγα για δουλειά, πετάχτηκα σπίτι κατά της 12 να την δω κ φτερνίστηκε 1-2 όταν με είδε. Μετά το βράδυ όλο αυτό είχε φθίνουσα πορεία. το επόμενο 24ωρο συνολικά φτερνίστηκε 2-3 φορές. Την επόμενη μέρα μόνο μία. Στο μεσοδιάστημα παίζαμε, έτρεχε, δεν είχε κάποιο πρόβλημα με την αναπνοή, δεν φαινόταν να την ενοχλούσε κάτι, όλα φυσιολογικά. Είχα μιλήσει με τον κτηνίατρο 4-5 φορές κ μου έλεγε οτι σίγουροι θα είμαστε μόνο αν την ψάξω, ωστόσο δεν ήθελα να φάει μια νάρκωση τσάμπα.
Μας έτρωγε όμως και πήγαμε χθες το βράδυ για έλεγχο. Τελικά είχε άγανο αρκετά πιο βαθιά απ όσο μπορούσα να φανταστώ. Ίσως να ήταν σε σημείο που δεν την ενοχλούσε.

Συμβουλή : με την παραμικρή υποψία... καλύτερα μια τσάμπα νάρκωση κ το κεφάλι μας ήσυχο παρά να μείνει μέσα το άγανο.
Πριν 20 μερες ο δικος μου εγλυφε δεξι μπροστινο ποδι. Ειδα την ακρη ενος χορτου, το εβγαλα, φαινομενικα,αλλα ο σκυλος συνεχισε να γλυφει. Την επομενη, ενστικτωδως πηγα στον κτηνιατρο. Και γνωριστηκα με το αγανο. Το εβγαλε. 10 μερες μετα τιναζε το κεφαλι του και το έγερνε δεξια. Παλι κτηνιατρο, αγανο στο τυμπανο του δεξιου αυτιου. Το εβγαλε με μεθη. Αν αρχισει να εισχωρει, μετα θελει προσοχη, γιατι τ αγκαθια ανοιγουν σε αντιθετη φορα. Ευτυχως, ο σκυλος δειχνει την ενοχληση του αμεσα. Αν καποιος ειναι λιγο υποψιασμενος, το προλαβαινει.

Περαστικα λοιπον!
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
We work hard, so our dog can have a better life.

Πλέον ζούμε σε ένα μεγάλο κτήμα με ελαιόδενδρα, μακριά από ηχορύπανση και καυσαέρια.
Περιφράξαμε 1,5 στρέμμα μέσα στο κτήμα για να παίζουμε και να κάνουμε τις καγκουριές μας.
Είμαστε 30 m από το τελευταίο ασφαλτοστρωμένο σημείο του δρόμου μας και μετά μόνο βουνό, κανένα άλλο σπίτι.

Η σκυλίτσα μας δείχνει κάτι παραπάνω από χαρούμενη με αυτή την αλλαγή στην ζωή της.
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ααααχ...δεν μπορωωωώ!!!
Αυτό είναι το...χαρούμενο μούτρο της δηλαδή;
Τι γλυκούλαααα (not)
Μη σου τύχει να σκοντάψεις ξαφνικά μες τα σκοτάδια, πάνω στην χαρά της :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Ναι είναι το puppy face της αυτό. Δες πόσο καλοσυνάτα ματάκια έχει. Καθρεπτίζεται η ευγενική της ψυχούλα.

Τα πρώτα βράδια άκουγα το ποδοβολητό και πήγαινα πίσω απο της ελιές για να μην με πάρει σβάρνα.
Πλέον έχω πάρει φακό που φέγγει πραγματική εμβέλεια στα 150 m και της βάζω λουρί με ledοταινία.
Είναι σαν να κυκλοφοράει ένα μικρό ufo :LOL:
 




Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Δεν την βλέπω να χαίρεται κ πολύ με την ιδέα οτι κάποιο άλλο ζώο υπάρχει στην παιδική της χαρά.
Θα κάνουμε βέβαια κάποια στιγμή μια απόπειρα μήπως και τελικά τα καταφέρουμε.
 




Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Η κυρά Μάρω ήταν έξω απο την πόρτα μας σήμερα το πρωί. Η Θάλεια ευτυχώς ήταν στο λουρί και δεν μπόρεσε να την κυνηγήσει αν και ήθελε πάρα πολύ. Πήγε πιο κάτω και μας παρατηρούσε.
Ακόμη έχουμε βρει έναν σκαντζόχοιρο, κουκουβάγιες, εναν τσαλαπετινό, πολλές καρακάξες, κοτσυφάκια και αρκετά ερπετά.
Έχουμε πολλά ζωάκια πλέον :love:
 

Attachments





Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Day 1061

Ένα μήνα στο νέο μας σπίτι! Η φάση της μετακόμισης φρίκαρε αρκετά τη Θάλεια.
Η εικόνα του να βλέπει πακέτα και βαλίτσες της ήταν γνώριμη. Αλλά μόλις γέμιζε το αμάξι ερχόταν και εκείνη μαζί. Τώρα κάθε φορά που το αμάξι γέμιζε και έφευγε.. εκείνη έμενε πίσω.
Μια μέρα αποφάσισε οτι αν δεν δράσει άμεσα θα μείνει πίσω μόνη της και κατέστρωσε το σχέδιό της. Περίμενε υπομονετικά μέσα στο crate μέχρι να βρει την κατάλληλη ευκαιρία. Μόλις έμεινε η εξώπορτα λίγο ανοιχτή, ανοίγει την πόρτα του crate, βγαίνει τρέχοντας έξω, προσπαρνάει όλα τα κουτιά της αυλής, πηδάει την αυλόπορτα και βγαίνει στο δρόμο. Κοιτάζει που είναι το αυτοκίνητο (το οποίο ήταν σταθμευμένο με ανοιχτό πορτ παγκάζ), τρέχει κάνει ένα σάλτο και καρφώνεται ανάμεσα σε όλα τα πράγματα που υπήρχαν ήδη. Κεφάλι ανάμεσα και ο πισινός με την ουρά να προεξέχουν.
Υπήρχαν πάρα πολλές παραβιάσεις και αρκετοί λόγοι να την μαλώσουμε. Αλλά την πήραμε αγκαλιά και την γεμίσαμε φιλιά και την επόμενη ημέρα μπήκε κανονικά στο πορτ παγκάζ κ μετακομίσαμε οριστικά.

Η μετακόμιση έγινε καθαρά για τον σκύλο. Μια χαρά ήταν το προηγούμενο σπίτι. Μας έλειπε η ασφάλεια και η ευκολία μιας μεγάλης αυλής. Πλέον την έχουμε. Ωστόσο αυτή συνοδεύεται και απο υποχρεώσεις που δεν φανταζόμουν. Μιλάμε για μια αγροικία μέσα σε έναν ελαιώνα. Το κτήμα είχε πολλά χρόνια να περιποιηθεί. Περιφράξαμε 1,5 στρέμμα για την πάρτη μας. Μην τα πολυλογώ κάθε μέρα ρίχνουμε μεροκάματα και μεις και οι κηπουροί για να καθαριστεί απο χόρτα και διάφορα άλλα. Μέσα στο σπίτι είμαστε ακόμα με τις κούτες, αλλά δεν πειράζει, έχει και αυτό τη φάση του.

Η σκυλίτσα μας έχει τόση ενέργεια που ούτε καν το φανταζόμασταν. Είναι πολύ χαρούμενη και το δείχνει. Καταρχάς πλέον παίζει με παιχνίδια ενώ πριν με το ζόρι να κυνηγήσει ένα μπαλάκι και αυτό για 2-3 ρήψεις. Μετά το παράταγε. Έχει ξεπαστρέψει σχεδόν όλα της τα παιχνίδια και έχει ξεκινήσει με τα κούτσουρα. Την βγάζω στην παιδική της χαρά και μέσα σε 5' έχει κατουροχέσει για να ξεκινήσει το συντομότερα το παιχνίδι. Το σκυλί πηδάει μόνο του σαν κατσίκι. Πετάει τα κούτσουρα στον αέρα και τα κυνηγάει. Τα πόδια της είναι με πληγές απο τις πέτρες και τα ξύλα αλλά δεν σταματάει να τρέχει. Προχθές την σταμάτησα και την κράταγα για να πάρει μερικές ανάσες και αυτή έκανε σαν greyhound στην γραμμή εκκίνησης της κούρσας. Δεν έχω άλλα λόγια για να περιγράψω την χαρά της.
Στα υπόλοιπα παραμένει η Θάλεια που ξέραμε, μπήκε μέσα στο σπίτι με την ουρά κάγκελο και ύφος τσαμπουκαλεμένο. Δεν αφήνει τους κηπουρούς να πλησιάσουν το σπίτι (ρε Θάλεια, λίγο νερό ήρθαν να ζητήσουν οι άνθρωποι.. έλεος). Όσους γνωρίζει τους καλοδέχεται και εδώ.
Το μόνο πράγμα που πήρε η Θάλεια με την μετακόμιση είναι του κουβερτάκι της. Το πήρε στο στόμα μπήκε στο αμάξι και δεν το άφησε ποτέ. Πάει παντού μέσα στο σπίτι με το κουβερτάκι στο στόμα. Το αφήνει και κάθεται πάνω... γυναίκες :sneaky:

ΥΓ έχει γεννηθεί ο επόμενος μας σκύλος, περισσότερες πληροφορίες εν καιρώ
 

Attachments





Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Κάπως έτσι είναι.
Πιο συγκεκριμένα γράφει : ο δούλος και η δούλη και μετά τα ονόματά μας :LOL:

Πέρα απο την πλάκα, είναι ένα καλό σκυλί το οποίο έχει ίσα δικαιώματα με τα δίποδα σε αυτό το σπίτι.
Δηλαδή τα δικά μας δικά της και τα δικά της μόνο δικά της. Δίκαια πράματα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3