Η ιστορία μιας υιοθεσίας


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Αν ο δεύτερος σκύλος είναι δική σου απόφαση και όχι της Θάλειας, τότε η μόνη σου απαίτηση είναι απλά να το πάρει απόφαση. Δε μπορείς να απαιτήσεις να της αρέσει κιόλας. Θέλεις απλά να μη σκοτώνονται, τουλάχιστον όσο είσαι παρών, και αυτό μπορεί να πάρει από λίγο ως πολύ καιρό.
Καταλαβαίνω απόλυτα πως το θέτεις. Ωστόσο αυτό το... απο λίγο εως πολύ καιρό σημαίνει οτι το κουτάβι που το διάλεξα μόνο και μόνο για τον φοβερό χαρακτήρα του κινδύνευε να "χαλάσει" απο το bulling που δεχόταν απο την Θάλεια. Για να μην πω και τα σωματικά τραύματα αν συνέχιζε να το δαγκώνει. Και τι θα γινόταν όταν το κουτάβι ενηλικιωνόταν και έλεγε : εως εδω ! και άρχιζε σοβαρός σκυλοκαυγάς?!

Εγω δεν ήθελα 2ο σκύλο υπό αυτές τις προϋποθέσεις. ήθελα να γίνουν ζευγάρι (πλατωνικά βέβαια, όχι με κουταβάκια)

Πριν κανά χρόνο σε μια βόλτα στο βουνό έπιασε μια μυρωδιά απο άλλα ζώα. Ξεκίνησε να την ακολουθεί γοργά, απομακρύνθηκε πολύ. έτρεχα πίσω της, άκουσα σκυλοσκουξίματα. όταν την βρήκα ήταν πάνω απο 3 ψιλομαδημένα σαλιωμένα τσοπανάκια (μεγαλοκούταβα 7-8 μηνών) τα οποία ήταν και τα 3 ξάπλα με τις ουρές στα σκέλια.
Εεε ο κουταβίνος που έφερα σπίτι δεν γύρναγε κοιλίτσα. Ίσως εκείνη να το κατάλαβε και να μην τον ήθελε.
 




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
@Pepev50 καλημέρα κι από εμένα!

Τα όποια δικά σου λάθη είναι προφανώς λάθη απειρίας και για να λέμε και την αλήθεια είναι λάθη που πιθανόν όλοι έχουμε κάνει με τα δικά μας σκυλιά. Η διαφορά είναι ότι στο δικό μου πχ χαζόσκυλο παρόμοιο λάθος από εμένα είχε αντίδραση της πλάκας από τον σκύλο, αλλά στην Θάλεια λόγω ξεροκεφαλιάς, ιδιοσυγκρασίας της φυλής, μαγκιάς αν θέλεις, είχατε τις αντιδράσεις που είχατε.
Προσωπικά τα 3 αυτά πράγματα που γράφεις (επίθεση σε κουτάβι, αντίδραση σε σένα, κυνήγι σε άλλα ζώα) θα με προβλημάτιζαν πολύ ως προς τις αντιδράσεις της πλέον και προς τους ανθρώπους.
Πώς είναι οι αντιδράσεις της ως προς τρίτους; Έχεις παρατηρήσει διαφορές πριν και μετά από τα γεγονότα;
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
...ήθελα να γίνουν ζευγάρι (πλατωνικά βέβαια, όχι με κουταβάκια)...
Θέλεις τον σκύλο σου Χ 2, δε διαφωνώ, κι εγώ το ίδιο θα ήθελα :) Όλα τα χαρακτηριστικά που σου αρέσουν στη Θάλεια είναι αυτά που θα σε δυκολέψουν διπλά, αν επιλέξεις ένα αντίστοιχο δεύτερο σκύλο.
Έστω ότι η Θάλεια το κατάπινε λίγο πιο εύκολα τώρα, δεν το βρίσκω πολύ σίγουρο ότι θα απέφευγες προβλήματα αργότερα όταν θα ενηλικιωνόταν το κουτάβι. Αν θέλεις να επαναλάβεις το πείραμα με αντίστοιχης ιδιοσυγκρασίας σκύλο, νομίζω ότι κατ' αρχάς θα πρέπει να γίνεις λιγότερο συναισθηματικός. Η τουλάχιστον δοκίμασε με κάποιο σκύλο που να είναι ηπιότερος στα θέματα που η Θάλεια είναι έντονη.
 
  • Like
Reactions: Pepev50


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Στερείται λογικής όλο αυτό το σκεπτικό.
Ειδικά σε τέτοιες καταστάσεις που ο σκύλος χρειάζεται ακριβώς το αντίθετο. Να νοιώσει δηλαδή πως ο άλλος σκύλος (οποιοσδήποτε σκύλος) δεν αποτελεί "απειλή" για την μεταξύ σας σχέση.
Με το να την αγνοήσεις και να την διορθώσεις της επιβεβαίωσες απλά πως ο άλλος σκύλος ΕΙΝΑΙ απειλή. Για σας τους 2, εσένα και την Θάλεια.

Οποτε έχεις χρόνο και διάθεση ρίξε μια ματιά εδώ
Η λογική ήταν η εξής :
Εισαγωγή
Είμαστε μια αγέλη απο 3 άτομα. Θάλεια ελπίζω να ξέρεις οτι είσαι στην 3η θέση αλλά σε αγαπάμε πάρα πολύ. Αν πχ η Θάλεια πάει να σκαλίσει τη σακούλα με τα σκουπίδια την μαλώνουμε και την βάζουμε "τιμωρία" όπως μπες μέσα στο crate και κάτσε εκεί.
Στην Θάλεια δεν επιτρέπεται να ανεβαίνει σε κανέναν καναπέ, πόσο μάλλον κρεβάτι. Κοιμάται στο πάτωμα ή στο crate της, αυτή επιλέγει. ποτέ δεν κοιμάται στο υπν/τιό μας. δεν της επιτρέπεται καν να μπαίνει εκεί. Αυτό γίνεται επειδή η γυναίκα μου έχει αλλεργία στο σκύλο και πρέπει συνεχώς να πλένει τα χέρια της μετά απο πολλή επαφή. αν κυκλοφορούσε και στο υπν/τιο θα είχε μεγάλο πρόβλημα άρα έχουμε βρει αυτή την λύση. Το σκυλί λοιπόν ξέρει τους κανόνες στο σπίτι και δεν τους παραβιάζει ποτέ, απλά δέχεται τους κανόνες.
Η Θάλεια το τελευταίο διάστημα έκανε κάτι "γλυκουλινιές" που επιδέχονται διπλής ερμηνείας.
πχ καθόμουν στον καναπέ, ερχόταν σε μένα και ανέβαινε με τα μπροστινά της πόδια πάνω στα πόδια μου. εμένα μου φαινόταν γλυκουλινιά και την χάιδευα. κάποιος μου είπε οτι στην σκυλόγλωσσα μπορεί να θεωρηθεί ως κτητικότητα, όπως πχ πατάνε τα παιχνίδια τους που τα θεωρούν δικά τους έτσι έκανε κ σε μένα.
το βράδυ που δάγκωσε πολύ άσχημα το κουτάβι (γιατί το είχε δαγκώσει και άλλες φορές αλλά λιγότερο) κοιμήθηκα στον καναπέ με το κουτάβι (κυρίως γιατί δεν ήθελα να πάθει κανα ψυχολογικό, μπορεί και απο τύψεις) και η Θάλεια κοιμήθηκε στο υπν/τιο με την γυναίκα μου.
Την επόμενη μέρα το πρωί ήταν που με απείλησε. Ίσως να θεώρησε οτι ανέβηκε ένα σκαλί στην ιεραρχία και να το κατέβηκα εγω.. και να αντέδρασε αναλόγως απειλώντας μας ευθέως.

Άρα το σκεπτικό (πριν βέβαια φτάσουμε στην απειλή προς εμένα) ήταν : Θάλεια, η αγέλη δεν σε θέλει όταν δεν κάνεις αυτό που θέλει και έτσι όπως το πας θα εξοριστείς. Τουλάχιστον αυτό ήταν στο δικό μας μυαλό. Αν έκανε 1 φορά κάτι που ήθελα κάναμε πάρτι, οχι απλά επιβράβευση.. πάρτι.
Δεν της έδωσα δικαίωμα να την πέσει στον μικρό. Δεν τον είδε καν ποτέ στα χέρια μου.

Η σχέση της με τ άλλα ζώα γενικώς (οχι μόνο με τα σκυλιά) είναι κακή. Θέλει να τους επιτεθεί.
Είναι αυτό που έχουμε δουλέψει περισσότερο απ όλα με πολύ μικρή βελτίωση. Μόνο με 3 σκυλιά εδω και 4 χρόνια δεν είχε επιθετικές τάσεις. και τα 3 αρσενικά του δρόμου. Ωστόσο και τα 3 τα δάγκωσε κάποια στιγμή, το ένα γιατί πήγε να φάει απο το χόρτο που έτρωγε εκείνη, το 2ο επειδή ήρθε και κούρνιασε στα πόδια μου και το 3ο επειδή πήγε να την καβαλήσει.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
@Pepev50 καλημέρα κι από εμένα!

Τα όποια δικά σου λάθη είναι προφανώς λάθη απειρίας και για να λέμε και την αλήθεια είναι λάθη που πιθανόν όλοι έχουμε κάνει με τα δικά μας σκυλιά. Η διαφορά είναι ότι στο δικό μου πχ χαζόσκυλο παρόμοιο λάθος από εμένα είχε αντίδραση της πλάκας από τον σκύλο, αλλά στην Θάλεια λόγω ξεροκεφαλιάς, ιδιοσυγκρασίας της φυλής, μαγκιάς αν θέλεις, είχατε τις αντιδράσεις που είχατε.
Προσωπικά τα 3 αυτά πράγματα που γράφεις (επίθεση σε κουτάβι, αντίδραση σε σένα, κυνήγι σε άλλα ζώα) θα με προβλημάτιζαν πολύ ως προς τις αντιδράσεις της πλέον και προς τους ανθρώπους.
Πώς είναι οι αντιδράσεις της ως προς τρίτους; Έχεις παρατηρήσει διαφορές πριν και μετά από τα γεγονότα;
το ίδιο προβληματισμό είχα και γω την επόμενη μέρα. και άσε τους ξένους, αν έχουμε ένα μωρό στο μέλλον..? τι θα γίνει?

έκανα δοκιμές λοιπόν. έφερα ερεθιστή και ήταν ΑΨΟΓΗ. ουτε υπερβολική στα δαγκώματα και την συμπεριφορά της ούτε οκνή. ήταν όσο έπρεπε. Μάλιστα ήταν τόσο συνεργάσιμη που άφηνε απλά με την εντολή μου χωρίς ν' αναγκαστώ να πάω εκεί ή να φωνάξω περισσότερο.

ήρθαν σπίτι επισκέπτες (πολλές φορές) οικογένειες με παιδάκια, ενήλικα ζευγάρια κλπ, πάλι ήταν άψογη. Με το σκυλί ελέυθερο στο σπίτι, οχι κλεισμένο στο crate φυσικά.

είχαμε και ένα απρόοπτο. ένα πρωινό Κυριακής μπήκε μέσα ο κηπουρός (χωρίς να μ εχει ενημερώσει ο μπαγάσας) τον είδε η Θάλεια και άρχισε να τρέχει προς το μέρος του γρυλλίζοντας. του φώναξα μείνε ακίνητος. Η Θάλεια σταμάτησε μπροστά του γρύλλιζε, γάβγιζε και δεν τον άφηνε να κουνηθεί. Ευτυχώς που έμεινε ακίνητος, αν κουνιόταν θα τον δάγκωνε. Αυτό βέβαια το έχουμε δουλέψει με τον ερεθιστή και έτσι το ξέρει. Στα μάτια μου είναι ο τέλειος σκύλος φύλακας σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες... στα μάτια μου και όσο αντικειμενικός μπορώ να είμαι.

Γενικά δεν έχει κάποιο θέμα με τους ανθρώπους, τρώει αυτούς που πρέπει και καλοδέχεται αυτούς που θέλουμε.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θα ήθελα να πω τα δικά μου πάλι περί "αγέλης" και όλα αυτά τα χαρωπά, αλλά δεν θα το κάνω.
Το μόνο που θα ήθελα να επισημάνω στο θεμα της ανθρωποσκυλίσιας "αγέλης" είναι πως για άλλη μια φορά αυτή η θεωρία κάνει περισσότερο κακό και λειτουργεί σαν μπούμερανγκ. Ποτέ και για κανέναν λόγο δεν μπορούμε να μιμηθούμε έναν σκύλο. Δεν είμαστε σκύλοι και οι σκύλοι το ξέρουν πολύ καλά. Το κλείνω εδώ για να μην χαλάσω το θέμα με τις μαλακίες μου.
Επίσης ένα άλλο θέμα που διαφωνώ, αφορά την "επιθετική" εκπαίδευση, αυτή της τιμωρίας (και άλλων μορφών). Θεωρώ πως χαλάμε τις καρδιές μας άδικα, όταν μπορούμε να φερθούμε και να διαχειριστούμε τέτοιες καταστάσεις πολύ πιο έξυπνα. Κάτι που επίσης οδηγεί σε έναν φαύλο κύκλο.
Anyway ο καθένας όπως νοιώθει καλύτερα.
:)

Η σχέση της με τ άλλα ζώα γενικώς (οχι μόνο με τα σκυλιά) είναι κακή. Θέλει να τους επιτεθεί.
Είναι αυτό που έχουμε δουλέψει περισσότερο απ όλα με πολύ μικρή βελτίωση. Μόνο με 3 σκυλιά εδω και 4 χρόνια δεν είχε επιθετικές τάσεις. και τα 3 αρσενικά του δρόμου. Ωστόσο και τα 3 τα δάγκωσε κάποια στιγμή, το ένα γιατί πήγε να φάει απο το χόρτο που έτρωγε εκείνη, το 2ο επειδή ήρθε και κούρνιασε στα πόδια μου και το 3ο επειδή πήγε να την καβαλήσει.
Αφού τα ξέρατε όλα αυτά, πώς και το τολμήσατε;
 
  • Love
Reactions: zerom0 and Amaliaz


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Θέλεις τον σκύλο σου Χ 2, δε διαφωνώ, κι εγώ το ίδιο θα ήθελα :) Όλα τα χαρακτηριστικά που σου αρέσουν στη Θάλεια είναι αυτά που θα σε δυκολέψουν διπλά, αν επιλέξεις ένα αντίστοιχο δεύτερο σκύλο.
Έστω ότι η Θάλεια το κατάπινε λίγο πιο εύκολα τώρα, δεν το βρίσκω πολύ σίγουρο ότι θα απέφευγες προβλήματα αργότερα όταν θα ενηλικιωνόταν το κουτάβι. Αν θέλεις να επαναλάβεις το πείραμα με αντίστοιχης ιδιοσυγκρασίας σκύλο, νομίζω ότι κατ' αρχάς θα πρέπει να γίνεις λιγότερο συναισθηματικός. Η τουλάχιστον δοκίμασε με κάποιο σκύλο που να είναι ηπιότερος στα θέματα που η Θάλεια είναι έντονη.
Μα είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα είχα προβλήματα και γι αυτό δεν έμεινε ο μικρός.
Ωστόσο ξέρω και άλλα σκυλιά με πιο "έντονη" προσωπικότητα απο της Θάλειας, στριμμένα σκυλιά τα οποία έκαναν μεν στην αρχή τα δικά τους αλλά μετά απο λίγες ώρες, ή την επόμενη ημέρα σεβάστηκαν αυτό που ήθελε ο μπαμπάς και η μαμά. και συμβίωσαν χωρίς προβλήματα εδω κ πολλά χρόνια. τα έχω δει αυτά τα σκυλιά, στην Αθήνα, στην επαρχεία και στο εξωτερικό.
Έτσι κ μεις πήραμε την απόφαση να δοκιμάσουμε.

Ενας φίλος μου είπε ζευγάρωσέ την με τον καλύτερο σκύλο που μπορείς να βρεις για την Θάλεια και κράτα ενα κουτάβι. Δεν σκέφτομαι να την ζευγαρώσω. Αν και όσο και να φανεί περίεργο μου έχουν ζητήσει κουτάβια o_O αν ποτέ την βάλω :LOL:
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
το ίδιο προβληματισμό είχα και γω την επόμενη μέρα. και άσε τους ξένους, αν έχουμε ένα μωρό στο μέλλον..? τι θα γίνει?

έκανα δοκιμές λοιπόν. έφερα ερεθιστή και ήταν ΑΨΟΓΗ. ουτε υπερβολική στα δαγκώματα και την συμπεριφορά της ούτε οκνή. ήταν όσο έπρεπε. Μάλιστα ήταν τόσο συνεργάσιμη που άφηνε απλά με την εντολή μου χωρίς ν' αναγκαστώ να πάω εκεί ή να φωνάξω περισσότερο.

ήρθαν σπίτι επισκέπτες (πολλές φορές) οικογένειες με παιδάκια, ενήλικα ζευγάρια κλπ, πάλι ήταν άψογη. Με το σκυλί ελέυθερο στο σπίτι, οχι κλεισμένο στο crate φυσικά.

είχαμε και ένα απρόοπτο. ένα πρωινό Κυριακής μπήκε μέσα ο κηπουρός (χωρίς να μ εχει ενημερώσει ο μπαγάσας) τον είδε η Θάλεια και άρχισε να τρέχει προς το μέρος του γρυλλίζοντας. του φώναξα μείνε ακίνητος. Η Θάλεια σταμάτησε μπροστά του γρύλλιζε, γάβγιζε και δεν τον άφηνε να κουνηθεί. Ευτυχώς που έμεινε ακίνητος, αν κουνιόταν θα τον δάγκωνε. Αυτό βέβαια το έχουμε δουλέψει με τον ερεθιστή και έτσι το ξέρει. Στα μάτια μου είναι ο τέλειος σκύλος φύλακας σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες... στα μάτια μου και όσο αντικειμενικός μπορώ να είμαι.

Γενικά δεν έχει κάποιο θέμα με τους ανθρώπους, τρώει αυτούς που πρέπει και καλοδέχεται αυτούς που θέλουμε.
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Η σκέψη μου σε τέτοιες περιπτώσεις πηγαίνει πάντα στο πώς θα αντιδράσει ο σκύλος σε μια τυχαία/απρόσεκτη/υπέρμετρα ενθουσιώδη κίνηση ενός τρίτου, και κυρίως παιδιού. Προφανώς χρειάζεται συνεχής εγρήγορση και επαγρύπνηση από μέρους σας.
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα σας, εύχομαι τα καλύτερα από εδώ και πέρα.
 
  • Like
Reactions: Pepev50


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Θα ήθελα να πω τα δικά μου πάλι περί "αγέλης" και όλα αυτά τα χαρωπά, αλλά δεν θα το κάνω.
Το μόνο που θα ήθελα να επισημάνω στο θεμα της ανθρωποσκυλίσιας "αγέλης" είναι πως για άλλη μια φορά αυτή η θεωρία κάνει περισσότερο κακό και λειτουργεί σαν μπούμερανγκ. Ποτέ και για κανέναν λόγο δεν μπορούμε να μιμηθούμε έναν σκύλο. Δεν είμαστε σκύλοι και οι σκύλοι το ξέρουν πολύ καλά. Το κλείνω εδώ για να μην χαλάσω το θέμα με τις μαλακίες μου.
Επίσης ένα άλλο θέμα που διαφωνώ, αφορά την "επιθετική" εκπαίδευση, αυτή της τιμωρίας (και άλλων μορφών). Θεωρώ πως χαλάμε τις καρδιές μας άδικα, όταν μπορούμε να φερθούμε και να διαχειριστούμε τέτοιες καταστάσεις πολύ πιο έξυπνα. Κάτι που επίσης οδηγεί σε έναν φαύλο κύκλο.
Anyway ο καθένας όπως νοιώθει καλύτερα.
:)

Αφού τα ξέρατε όλα αυτά, πώς και το τολμήσατε;
Θεωρώ οτι υπάρχουν 2 σχολές, στα περί αγέλης. Διαβάζω και τις 2 πλευρές, μου είναι πιο κατανοητή η 1η και γι αυτό την χρησιμοποιώ στο λόγο μου.
Όπως αντίστοιχα υπάρχει η παραδοσιακή εκπ/ση και η θετική εκπ/ση. Και κει 2 σχολές.

Με την μικρή μου εμπειρία δεν είναι όλα άσπρο μαύρο. Παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του σκύλου η φυλή του κλπ ίσως ο συνδυασμός αυτών να είναι η καλύτερη λύση. Γι αυτό στο πρόβλημα που είχα απευθύνθηκα στους πιο έμπειρους σκυλογονιούς που γνώριζαν τον σκύλο μου και οχι σε κάποιον που δεν τον ήξερε.

Το κακό με την Θάλεια είναι οτι ήρθε σπίτι μας ενήλικη και δεν ξέρουμε τίποτα απολύτως για το παρελθόν της. Στην πορεία ανακαλύπτουμε πράγματα.
Αλλά θέλαμε και έναν 2ο σκύλο. Με τον εκτροφέα του κουταβιού (και οχι μόνο) είχα συζητήσει πάρα πάρα πολύ για το που θα έρθει το κουτάβι του. Δεν μπορούσαμε να προδικάσουμε το αποτέλεσμα. Άρα έπρεπε να δοκιμάσουμε :).

Ακόμη υπήρχε και κάτι άλλο το οποίο πίστεψα οτι θα έπαιζε θετικό ρόλο. Όταν ήρθε το κουτάβι η Θάλεια ήταν σε ψευδοκύηση, με γάλα κ έσκαβε φωλίτσες. Πίστευα οτι θα το έβλεπε σαν παιδάκι της και οτι ίσως το θήλαζε κιόλας. κούνια που με κούναγε...

Και το καλοκαίρι βρήκα στο δρόμο ένα λευκό μικρό (αν υπήρχε λευκό corgi θα ήταν αυτό) στο τσακ ήμουν να το μαζέψω. δεν το έκανα..
Όσο ζει η Θάλεια δεν θα πάρω άλλο σκύλο, αυτό έχω στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή.
Ίσως οι πιο έμπειροι σκυλογονείς να ήξεραν το αποτέλεσμα. Θυμάμαι το @mareco να κοιτάζει την Θάλεια και με ένα σαρκαστικό χαμόγελο να ψιθυρίζει : να σε δω μωρή Θάλεια πως θα είσαι σε λίγες μέρες που θα χάσεις την πρωτιά εδω μέσα (εννοούσε όταν θα έρθει το κουτάβι)
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Λέμε και ξαναλέμε οτι τα γονίδια όσο και αν προσπαθούμε να τα εξαφανίσουμε υπάρχουν και κάποια στιγμή εμφανίζονται.

Αν η Θάλεια είναι διασταύρωση cane corso με pit bull.. (θα μπορούσε) έχουμε το corso* το οποίο δεν φημίζεται για την κοινωνικότητά του στα άλλα ζώα με ένα pit το οποίο φημίζεται για την αντικοινωνικότητά του.

* Γιατί φίλε λες οτι το corso δεν φημίζεται για την κοινωνικότητά του? μην ξεχνάς οτι είναι σκύλος αγροκτήματος άρα δουλεύει με ζώα.
το cane corso πριν αναγνωριστεί ως το corso που ξέρουμε σήμερα (30-40 χρόνια πριν, σχετικά πρόσφατα δλδ) λεγόταν και cane da presa και ήταν σκύλος κοινομαχιών κατά κύριο λόγο.

Άρα, υπάρχει περίπτωση η κακή συμπεριφορά της Θάλειας προς τα άλλα ζώα να είναι γονιδιακή?
Απαντώ με βάσει την παραπάνω εικασία πως.. ΝΑΙ

Υπάρχει περίπτωση η κακή συμπεριφορά της Θάλειας προς τα άλλα ζώα να είναι επίκτητη λόγω κάποιων βιωμάτων του παρελθόντος?
Απαντώ πως επειδή δεν ξέρουμε τίποτα για τον πρώτο χρόνο της ζωής της.. ΝΑΙ υπάρχει περίπτωση

Εκεί έχω καταλήξει, είτε το έναν, είτε τον άλλον λόγο, είτε είναι ο συνδυασμός των 2.
Και το σέβομαι-αποδέχομαι πλέον, γι αυτό μάλλον δεν θα έχω ποτέ 2ο σκύλο όσο ζει το Θαλούρι.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Δες και τα θετικα, σιγουρα κερδισες πολλα απο την εμπειρια και τουλαχιστον δε θα μεινεις με την απορια. Γιατι θα σε ετρωγε παντα η σκέψη του δευτερου κ.τ.λ

Ασχετο αλλα με την ψευδοκυηση και τα ολα θεματα και εφοσον δε θες να την ζευγαρωσεις εχεις σκεφτει μηπως ειναι ωρα να προχωρησεις σε στειρωση. Πρωτον πριν μεγαλωσει παρα πολυ και δευτερον ορμονες, πονος ολα αυτα δεν νομιζω να βοηθανε σε τιποτα και πιθανα να επηρεαζουν την ψυχολογια της και την διαθεση της , ενεργεια της αρνητικα.

ΥΣ. Μας ειπες τα ερωτικα σας με την Θαλεια , μια φωτο βρε δεν εκανες τον κοπο να βαλεις να την θαυμασουμε.
 
  • Like
Reactions: Pepev50


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Η σκέψη μου σε τέτοιες περιπτώσεις πηγαίνει πάντα στο πώς θα αντιδράσει ο σκύλος σε μια τυχαία/απρόσεκτη/υπέρμετρα ενθουσιώδη κίνηση ενός τρίτου, και κυρίως παιδιού. Προφανώς χρειάζεται συνεχής εγρήγορση και επαγρύπνηση από μέρους σας.
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα σας, εύχομαι τα καλύτερα από εδώ και πέρα.
Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να σας εξηγήσω με λόγια μου βγάζει την αίσθηση οτι με τους ανθρώπους δεν θα έχω ποτέ πρόβλημα. Εξάλλου δεν μου έχει δώσει ποτέ το δικαίωμα (περίπου 4 χρόνια) να αμφιβάλλω, παρόλο που έχει ζήσει αρκετά πιο στρεσογόνες κατάστασεις απο τον μέσο σκύλο.
Εξαίρεση αποτελεί η πρόσφατη απειλή προς εμένα. που και αυτή δεν ξέρω πως να την αξιολογήσω.
Ωστόσο όπως μου είπε ο ερεθιστής (αν θεωρείται έγκυρη η άποψή του) αν ήθελε θα σε δάγκωνε.
δεν σε δάγκωσε άρα όλα καλά.


Μιας και έχουμε πει τόσα πολλά, να σας πω και κάτι που σκοπίμως δεν σας έχω πει τόσο καιρό.
Ο λόγος μπορεί να είναι χαζός αλλά αυτός είναι : δεν ήθελα να νομίζετε οτι την έχω ψωνίσει με τον σκύλο :sneaky:

Πριν 2 χρόνια ταξιδέψαμε στην Ιταλία σε μια εκδήλωση του μητρικού ομίλου της φυλής. Το κάναμε καθαρά για την εμπειρία και οχι για οποιοδήποτε τίτλο.
Η εκδήλωση είχε εξετάσεις εργασίας και μορφολογίας.
Το κομμάτι που ενδιέφερε εμάς στην μορφολογία ήταν αυτό της αναγνώρισης. Δηλαδή μπορούσε η Θάλεια να κριθεί απο επίσημο κριτή της φυλής για το αν αυτό που βλέπει είναι ή δεν είναι cane corso.
Ο κριτής είπε οτι βλέπει ένα cane corso :giggle:

Στο 2ο σκέλος είναι οι απαραίτητες εξετάσεις εργασίας.
Ο σκύλος μπαίνει στον στίβο μαζί μου, υπάρχει ένας κριτής, ένας βοηθός κριτή και 4-5 άτομα κομπάρσοι. Ο κριτής δείχνει επι τόπου που θέλεις να πας, πχ πέρνα ανάμεσα απο αυτούς, κύκλωσε τον άλλον κλπ. πρέπει ο σκύλος να περάσει χαλαρός και ωραίος.
Μετά σου λέει να προχωρήσεις σε μια ευθεία καμιά 20αριά m και κάποιος πυροβολεί 3 φορές με περίστροφο για να δουν αν ο σκύλος έχει κροτοφοβία ή αν αγριεύει.
Μετά γυρνάμε προς το group των ανθρώπων και ξαναπερνάμε ανάμεσα, σταματάμε, χαιρετάμε κάποιον κλπ.
Ξαφνικά κάποιος αρχίζει και τρέχει μέσα στο στίβο. Είναι ο μοναδικός που κινείται τόσο έντονα, άρα ο σκύλος πρέπει να τον κοιτάξει, να τον lockάρει ιδανικά. Αυτός πάει και κρύβεται πίσω απο μια κρύπτη. Σου λέει ο κριτής να πας κοντά σε αυτήν περίπου 10m. Βγαίνει ο ερεθιστής κραδαίνοντας ένα stick (χωρίς φωνές κλπ) αμολάς τον σκύλο, τον δαγκώνει παλεύουν λίγο και πας και τον μαζεύεις.

Η Θάλεια μας, το μαναράκι μας τα έκανε όλα όπως έπρεπε. Μπήκε μέσα χαλαρή, ούτε το μάτι δεν έπαιξε με τους πυροβολισμούς. Έδωσε το πιο θεαματικό δάγκωμα της ημέρας.
Πικάντικη λεπτομέρεια : Όταν μπήκαμε στο στίβο άκουσα τους Ιταλούς να χαζογελάνε και συγκράτησα την λέξη πίκολο (μικρό). Προφανώς αναφέρονταν στο μέγεθος της που είναι μικρότερο απο το συνηθισμένο. Όταν έφυγε η Θάλεια να πάνω στον ερεθιστή με δυνατό άλμα δεν ακουγόταν τίποτα. Απόλυτη σιγή, λες και τους κόπηκε το γέλιο, απο την ορμή που είχε έκανε ολόκληρη περιστροφή δαγκωμένη στο μανίκι όπως κάνουν τα μαλινουά. Μετά είχαμε παλαμάκια μπράβο και λοιπά
Κουκουβάγιες εμείς όπως φαντάζεστε, πέρασε την εξέταση εργασίας.
Απο τις 13 συμμετοχές πέρασαν 2 ή 3 σκυλιά. Τα υπόλοιπα κόπηκαν.

Το Θαλουράκι μας πλέον έχει ped ΒΕΑ1 και CAL2.

Το όνομα αυτής : Thalia Black Pearl of Roma (στην λέξη Roma, βάλτο τον τόνο όπου θέλετε :LOL: )

Άπειρη υπερηφάνεια αυτό το σκυλί.
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Η Θάλεια μας, το μαναράκι μας τα έκανε όλα όπως έπρεπε.
Κουκουβάγιες εμείς όπως φαντάζεστε, πέρασε την εξέταση εργασίας.
Ο λόγος μπορεί να είναι χαζός αλλά αυτός είναι : δεν ήθελα να νομίζετε οτι την έχω ψωνίσει με τον σκύλο
Αντικειμενικά όμως, δεν θα μας πέρναγε ποτέ απ' το μυαλό :ROFLMAO:
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@tasos malinoua άρχισα να διαβάζω από αυτή την σελίδα και ήδη καταλαβαίνω γιατί το περίμενες, ειδικά μετά το κείμενο του Mareco.

@Pepev50 έχω μια απορία. Το σκυλί έχει πάει σε ερεθιστη, αλλά δεν έχει πάει ποτέ σε εκπαιδευτή για βασική;
Όσο για αυτό που λες για τα γονίδια ισχύει... Κάποια σκυλιά ποτέ δεν θα παίξουν η δεν θα κοιμηθούν αγκαλιά με άλλα, όμως θα μπορούν να τα ανεχτουν μετά από δουλειά στον ίδιο χώρο.
Κατ εμέ το να αγνοείς έναν σκύλο με κυριαρχικες τάσεις, στην προσπάθεια του να σε καβαλήσει με όποιον τρόπο, είναι καταστροφικό.
Επίσης από αυτά που διαβάζω στις δύο τελευταίες σελίδες νομίζω πως διαφορετική άποψη έχετε τα τρία μέλη της αγέλης για την ιεραρχία.

@Υorkaddict υπάρχει θέμα για την ομάδα - αγέλη και πως λειτουργούμε μέσα σε αυτή η να ανοίξω; όλο με τσιγκλάς με τα ποστ σου να χαλάσω το υπάρχον θέμα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αστεράκι η Θάλεια!

Πάντως στη θέση σου δεν θα απογοητευομουν όσον αφορά τον δεύτερο σκύλο. Βλέπω πως θα το γούσταρες πραγματικά και είναι κρίμα για μια δυο αναποδιές να μην το ξαναπροσπαθησεις.
Έχω την αίσθηση δηλαδή (με βάση όσα διαβάζω) πως όλο αυτό ναυάγησε όχι αποκλειστικά λόγω ιδιαίτερου χαρακτήρα της Θάλειας, αλλά και δικής σας αντιμετώπισης. Και δεν το λέω δηκτικα. Μη με παρεξηγήσεις. Όλοι μας έχουμε κάνει λάθη και πρώτος εγώ.

Ψάχνεις έναν σκύλο που θα "δένει" με την Θάλεια (όσον αφορά τον χαρακτήρα). Εγώ το βλέπω με τους δικούς μου που ο ένας είναι περίπου σαν την Θάλεια σου και ο άλλος πολύ συγκαταβατικος και ισορροπημένος. Δεν έχουν τσακωθεί ποτέ και έχουν μεταξύ τους την σχέση που θα ήθελες. Δεν το θεωρώ δηλαδή ακατόρθωτο να το πετύχεις κι εσύ.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@Υorkaddict υπάρχει θέμα για την ομάδα - αγέλη και πως λειτουργούμε μέσα σε αυτή η να ανοίξω; όλο με τσιγκλάς με τα ποστ σου να χαλάσω το υπάρχον θέμα.
Δεν είχα πρόθεση να τσιγκλισω κανέναν.
Νομίζω δεν υπάρχει θέμα αποκλειστικά για αυτό.
Είναι ένα θέμα που σηκώνει συζήτηση και με μεγάλη μου χαρά θα συμμετάσχω.
:)
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ταπεινή προσωπική άποψη. Δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ την συνύπαρξη παιδιού, ιδιαίτερα αυτού που θα έρθει ως νέο μέλος στην οικογένεια, στον ίδιο χώρο με σκυλί το οποίο παρουσιάζει αυτή την συμπεριφορά. Σκυλί το οποίο θα επιτεθεί σε κουτάβι ή παιδί ( αντικειμενικά ποιο αδύναμα πλάσματα απ' αυτό ) δεν έχει ισορροπημένο χαρακτήρα. Ότι και να μου αιτιολογήσουν εκ των υστέρων εκπαιδευτές, συμπεριφορμιστές, σκυλάδες, μανικάδες κλπ δεν το λαμβάνω σοβαρά υπ' όψιν γιατί όταν γίνει η στραβή θα έχει ολέθρια αποτελέσματα.

Και η στραβή έχει συμβεί όχι μόνο σε άπειρους ιδιοκτήτες αλλά και σε έμπειρους ( θεωρητικά τουλάχιστον ) σκυλάδες. Μέλη του φόρουμ έχουν καταθέσει παρόμοιες εμπειρίες.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
@Pepev50 μπορω να σου γραψω την 28 και την 29
δεν εννοουσα το πως θα αντιδρουσε με αλλο σκλι στο σπιτι
οτι καποιος σκυλοιδιοκτητης μπορει να εχει κανει λαθη αλιμονο,πιστευω ολοι εδω μεσα εχουμε κανει
οτι σε απειλησε θεωρω αναμενομενο και οτι θα σε δαγκωνε η στο μελλον θα σε δαγκωσει...βασικα πιστευα θα παει κατευθειαν σε δοντι.σε καποιον το ειχα πει κιολας αλλα δεν θυμαμαι σε ποιον..

τις απαντησεις τις εχεις γραψει μονος σου σε αυτα που ψαχνεις
δεν μπηκες χτες στο φορουμ
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3