Η ιστορία μου δεν τελείωνει χωρίς εσάς!!!






HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
Συλληπητήρια για την απώλειά σας.
Ενας σκύλος ναι είναι άλλη μια μεγάλη ευθύνη. Μόνο εσείς ξέρετε αν μπορείτε να επωμιστείτε και την ανατροφή ενός σκύλου. Αν όντως μπορείτε για όλους τους λόγους που είπαν οι προηγούμενοι, απευθυνθείτε σε κάποια φιλοζωική, καταφύγιο έστω και στο facebook. Ελπίζω σύντομα να σας καλωσορίσουμε από την αρχή ως ευτυχισμένη ιδιοκτήτρια ενός ευτυχισμένου σκύλου.
 


9 Σεπτεμβρίου 2016
12
3
56
πρώτα από όλα συλλυπητήρια για την απώλεια σας,
τώρα για τον σκύλο εγώ πιστεύω ότι μόνο καλό θα κάνει στην μικρή, φτάνει να αντέχεις εσυ της ευθύνες και τον χρόνο-χρήμα που χρειάζεται ένα σκυλί.
Θα βοηθούσε να μας ελεγες την ηλικία της μικρής γιατιί αλλιώς είναι ενα 5χρονο παιδί και αλλιώς ένα 10χρονο κλπ.
Η αλήθεια είναι ότι όλη την ευθύνη και το τρέξιμο θα το αναλάβεις εσυ και θα πρέπει να το αντέχεις και να σου αρέσει.
και εγώ συμφωνώ με την επιλογή ενος ημίαιμου , και σε μεγαλύτερη ηλικία θα σε γλιτώσει απο πολλα , κουταβολερώματα , κουταβοζημιες.
Τώρα αν θες ένα καθαρόαιμο μια καλή λύση είναι τα αγαπημένα μου κανις , έξυπνα , δεν μαδάνε και κουρεύονται. Αλλά εκεί θα πρέπει να πας σε ένα σοβαρό εκτροφέα (ευτυχώς έχουμε ) και το κοστος ειναι κοντα στο χιλιάρικο νομίζω.
Η κόρη μου είναι 10 χρονών. Με συγχωρέιτε αλλά δεν εννοούσα όλες τις προδιαγραφές μαζί! Προσπαθώ να επιλέξω με τις λιγότερες ευθύνες για μένα γιατί όπως σωστά λέτε ο χρόνος είναι χρήμα...είμαι εργαζόμενη! Ευχαριστώ
 


9 Σεπτεμβρίου 2016
12
3
56
Συλληπητήρια για την απώλειά σας.
Ενας σκύλος ναι είναι άλλη μια μεγάλη ευθύνη. Μόνο εσείς ξέρετε αν μπορείτε να επωμιστείτε και την ανατροφή ενός σκύλου. Αν όντως μπορείτε για όλους τους λόγους που είπαν οι προηγούμενοι, απευθυνθείτε σε κάποια φιλοζωική, καταφύγιο έστω και στο facebook. Ελπίζω σύντομα να σας καλωσορίσουμε από την αρχή ως ευτυχισμένη ιδιοκτήτρια ενός ευτυχισμένου σκύλου.
Είστε ευγενέστατος ευχαριστώ για τη συμβουλή
 


9 Σεπτεμβρίου 2016
12
3
56
Είστε όλοι πολύ καλοί!. και όπως σας είπα ψάχνω σκύλο με τις λιγότερες ευθύνες γιατί αρκετές ξεπηδάνε καθημερινά!! Θα ψάξω και από φιλοζωικές και κάποιες ράτσες, αλλά και τα 1000 ευρώ είναι πολλά για μένα τώρα. Παιδιά ευχαριστώ πολύ...αλλά όχι ότι ξεμπερδεύτηκα!!! Γιατί σκύλο θα πάρω, το θέμα είναι από που όπως και κάποια ράτσα έχει τις προδιαγραφές της περίπτωσής μου.
 
  • Like
Reactions: vek


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Είστε όλοι πολύ καλοί!. και όπως σας είπα ψάχνω σκύλο με τις λιγότερες ευθύνες γιατί αρκετές ξεπηδάνε καθημερινά!! Θα ψάξω και από φιλοζωικές και κάποιες ράτσες, αλλά και τα 1000 ευρώ είναι πολλά για μένα τώρα. Παιδιά ευχαριστώ πολύ...αλλά όχι ότι ξεμπερδεύτηκα!!! Γιατί σκύλο θα πάρω, το θέμα είναι από που όπως και κάποια ράτσα έχει τις προδιαγραφές της περίπτωσής μου.
Δεν υπάρχει σκύλος με λίγες ευθύνες φοβάμαι. Θα πρότεινα να ψάξετε για σκύλο από φιλοζωική, ενήλικο και μαθημενο να ζει με οικογένεια. Πολλές φιλοζωικές κανουν συμβόλαιο υιοθεσίας με δυνατότητα μίας περιόδου προσαρμογής, ώστε αν κάτι φανεί στη συμπεριφορά του σκύλου που δεν μπορείτε να χειριστείτε να ψάξουν για άλλη οικογένεια.
 
  • Like
Reactions: dnassib


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Η κόρη μου είναι 10 χρονών. Με συγχωρέιτε αλλά δεν εννοούσα όλες τις προδιαγραφές μαζί! Προσπαθώ να επιλέξω με τις λιγότερες ευθύνες για μένα γιατί όπως σωστά λέτε ο χρόνος είναι χρήμα...είμαι εργαζόμενη! Ευχαριστώ
10 χρονών μπορεί να αναλάβει ενα μεγαλο κομμάτι (όσο της επιτρέπει και το πρόγραμμα σχολείου κλπ ) με εσάς να της το θυμίζετε ;) τωρα για τις βολτες η δική μου γνώμη είναι οτι δυσκολο είναι να βγάλει ένα 10χρονο έναν σκύλο έστω και 2κιλο μόνο του εκτός και αν μένετε σε καποια μικρή πολη η χωριό.
Αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα θα επέμενα στο κανις, είναι δραστήριο αλλά συχρόνος πανεξυπνο εχει γενικά πολύ καλη υγεία (ακόμα ) και απο μεγέθη υπάρχουν να καλύπτουν όλα τα γούστα και ανάγκες.
Αλλιώς μέσω κοντινής σας φιλοζωικής ή μέσω με προσοχή και εκεί, ένα ενήλικο που μένει στο σπίτι εθελοντή και έχει μάθει καλούς τρόπους και μπορούν να σας ενημερώσουν για τον χαρακτήρα του.
Τις άλλες επιλογές τις είδατε μπορεί να δείχνουν προσιτές και γρήγορες αλλά πολλές φορές κρύβουν μεγάλα προβλήματα.
Μπορώ να σας βεβαιώσω ότι το παγκ είχε τα λιγότερα από αυτά τα προβλήματα και τα 2 αντιμετωπίζονται με αντιβίωση το πρώτο και με μια ειδική αμπούλα το δεύτερο.
Αν θλετε το σαββατο 24/9 στ αλσος κηφισιας εχει εκθεση μονο με κανις εκει θα δείτε και θα μπορεσετε να μιλησετε με εκτροφεις
 


MichalisN

Member
7 Ιουνίου 2016
17
21
Καλησπέρα σας και συλλυπητήρια για την απώλεια σας. Διαβάζοντας όσο έχετε γράψει νομίζω ότι κάνετε ότι θα έκανα και εγώ στη θέση σας, θα φρόντιζα να πάρω ένα σκυλάκι - σύντροφο για το παιδί, πολυ περισσότερο που ήταν κάτι που ήθελε για χρόνια. Και αφού έχετε και εσείς προηγούμενη εμπειρία αυτό διευκολύνει τα πράγματα, έτσι γι αλλιώς δεν χρειάζεστε κανέναν να σας πει τις υποχρεώσεις σας.

Στη θέση σας θα έπαιρνα το παιδί θα πηγαίναμε μαζί σε μια φιλοζωική και με τη βοήθεια των ανθρώπων εκεί θα διαλέγαμε. Να είστε σίγουρη ότι κάθε σκυλάκι θα είναι πιο ευτυχισμένο με το παιδί και με σας παρά στο κλουβί της φιλοζωικής. Η επιλογή του εκτροφείου, μπορεί να πάρει καιρό εμένα μου πήρε 10 μήνες. Και είναι και το θέμα του κόστους αν και επιμένω να λέω ότι υπάρχουν και τιμές χαμηλότερες των 1000 από εκτροφεία.

Όλοι θελουμε το καλύτερο για τα σκυλιά μας, όπως το θελουμε και για την οικογένεια μας και εμάς τους ίδιους. Δυστυχώς ιδανικές συνθήκες δεν υπάρχουν, ποςο μάλλον στις σημερινές καταστάσεις. Παίρνουμε τα σκυλακια και επειδή ακριβώς τα θεωρούμε μέλη της οικογένειας μας, μπαίνουν και αυτά στη δίκη μας καθημερινότητα, με τα καλά και τα στραβά, μας αγαπάνε και τα αγαπάμε. Καλύτερα στο σπιτι μας, με τις οποίες δυςκολιες, παρά στο κλουβί της φιλοζωικής. Στην πορεία μας μαθαίνουν και τα μαθαίνουμε, προσαρμόζονται και προσαρμοζόμαστε.

Υ?Γ. Ίσως δεν χρειάζεται να το πω αφού βλέπω με πόση ευπρέπεια ξεπερνάτε κάποια σχόλια. Μην παρεξηγείτε. Είναι κάτι σαν "εθιμο" εδώ, μόλις εμφανιστεί νέος ιδιοκτήτης να προσπαθούμε να τον πείσουμε ότι κατ αρχήν είναι απολύτως ακατάλληλος. Αν δεν καταφέρουμε να τον κάνουμε να απελπιστει... ε σίγουρα θα γίνει καλός ιδιοκτήτης!
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Καλημέρα και συλλυπητήρια και από εμένα. Δε θα μακρυγορήσω ούτε θα προβώ σε σχετικές αναλύσεις για το αν είναι φρόνιμο να πάρετε στην παρούσα φάση σκύλο - άλλωστε το έκαναν αρκετοί και, θέλω να πιστεύω, πραγματικά καλοπροαίρετα. Μόνο εσείς μπορείτε, εν τέλει, να αποφασίσετε τί είναι καλύτερο για εσάς και για την οικογένειά σας, οπότε θα περιοριστώ στα περί σκύλων και επιλογών:

Συμφωνώ και επαυξάνω με την ιδέα του να ψάξετε για σκύλο από φιλοζωική, ενήλικο και μαθημενο να ζει με οικογένεια. Κάντε μια βόλτα, μιλήστε με τους υπεύθυνους, σκεφτείτε το και δείτε πώς αισθάνεστε -- πιστεύω ότι θα το βιώσετε ως 'διπλά' επουλωτική εμπειρία. Εάν πάρετε ένα νεαρό σκύλο (1-2 χρονών) μαθημένο σε σπίτι / ήπιου χαρακτήρα κτλ, θα είναι σίγουρα πιο εύκολη η μετάβαση, δεδομένου ότι τα κουτάβια θέλουν ΠΟΛΛΗ φροντίδα και υπομονή, καθώς και πολύ χρόνο και γερά νεύρα. Επίσης, έχε υπόψη σου ότι το μικρόσωμο δε σημαίνει σε καμία περίπτωση και πιο 'εύκολη' περίπτωση, είναι τεράστιος μύθος αυτό (δε σου λέω να πάρεις Μεγάλο Δανό, αλλά και 10 και 15 κιλά, μια χαρά θα είναι). Τέλος, τα παγκ είναι υπέροχη φυλή και καταπληκτική με τα παιδιά - μιλάω ως άνθρωπος που μεγάλωσε με παγκ, ήταν ο πρώτος μου σκύλος - ΑΛΛΑ: μαδάνε σαν τρελά, ροχαλίζουν σαν τρελά, έχουν διάφορα προβλήματα υγείας (μάτια, αναπνευστικά και άλλα πολλά) και, γενικότερα, είναι πολύ ανθρωποκεντρικά και δύσκολα την παλεύουν χωρίς παρέα στο σπίτι. ΜΟΝΟ από σοβαρό εκτροφέα αν πάρεις [ευτυχώς υπάρχουν] και πάντα με τη γνώση ότι από πλευράς υγείας είναι πολύ πιθανό να έχεις αρκετά τρεχάματα. Αν επιμένεις για καθαρόαιμο, συμφωνώ με την @vek για το κανίς, αλλιώς δες για ημιαιμάκια στις φιλοζωικές και προσανατολίσου - αν επιμένεις οπωσδήποτε για μικρόσωμο - κατά την γνώμη μου, σε κοκόνι/κοκονοειδές!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU