Η ιστορία της Φρίντα


Status
Κλειδωμένο θέμα

Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@admin μηπως θα γινόταν καποια απο αυτα τα ποστ να μεταφερθουν στις σκυλογκρίνιες ή στο αδεσποτα, φαυλος κύκλος;

___________________________________________________
edit: Εγώ προσωπικά θα ήθελα πολύ να απαντήσω στον παραλογισμό που συνεχίζεται αλλα δεν σκοπευω να χαλασω αλλο το θεμα.
 


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Μάς βγαίνει ψυχή να τα σώσουμε.

Μάς βγαίνει ψυχή να τα σώσουμε. Και οι λίγοι που υιοθετείτε τα θέλετε υγιή και νεαρά!!!! Μα δεν βρίσκουμε μόνο νεαρά. Και ο Θεός ξέρει τον κόπο και τα έξοδα απο την στέπη μας γι να γίνουν υγιή.


Ο Θεός ξέρει τον κόπο μας. Τα ζώα μου είναι στειρωμένα, και βρίσκομαι δέκα φορές την μέρα να αναρωτιέμαι πώς βρέθηκα να φροντίζω κουτάβια που τρέχουν μέρα νύχτα μες στο σπίτι και κοπανιώνται στις πόρτες και στους τοίχους. Η απάντηση είναι οι ανεύθυνοι.
 
  • Like
Reactions: Konmac


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Και όχι. Φιλοζωϊα ΔΕΝ είναι να έχεις ένα σκυλάκι και να το'χεις μ στάξει και μη βρέξει.

ΚΑΠΟΙΟΙ σκοτωνόμαστε να φροντίζουμε τα σκυλιά που εσείς αγνοείτε ή και σιχαίνεστε να πλησιάσουν το μπιμπελό σας.
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Χαπάκια να πάρεις εσύ.

Και άντε πήγαινε να μαζέψεις ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ, να πληρώσεις τα ΕΜΒΟΛΙΑ, και να ξετσιμπουριάζεις τα σκυλιά που παράτησαν στην γειτονιά σου οι ανεύθυνοι ιδιοκτήτες.
εγω που δεν εχω ιχνος ντροπης θα σου πω ενα μυστικο
αυτο που ειπες,στο ατομο που το ειπες ακομα και εγω θα ντρεπομουν να το πω
μαζωξου λιγο
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
+1
εγω που δεν εχω ιχνος ντροπης θα σου πω ενα μυστικο
αυτο που ειπες,στο ατομο που το ειπες ακομα και εγω θα ντρεπομουν να το πω
μαζωξου λιγο
Καποια στιγμη πρεπει να μας αναλυσεις το "ακομα και εγω":D

Επι του θεματος
Ως ασχετος μιλαω, υπαρχει λογικη κατι να εκλεισε/εραψε/κουμπωσε κτλ κτλ λαθος ο Αλεκος απτα Εγκληματα και να μην αρκουν οι μαγνητικες? Μηπως πρεπει το σκυλι να ξανα ανοιχτει? Τωρα θα μου πειτε δεν το αντεχει ο οργανισμος το χειρουργειο... Λεω σαν τελευταια ζαρια, η οποια εχει ευθυνη κτλ κτλ ναι... αλλα αν δε φαινεται κατι απο εξω μηπως αξιζει να το δουμε απο μεσα?

Μπορει κ να λεω μαλακιες οκ, αλλα ειναι κ οι περιγραφες της Ελπινορ τετοιες που σε αναγκαζουν να ψαξεις λυση.

Σκατα και μουχλιασμενα ψαρια στα μουτρα της συγκεκριμενης "φιλοζωης"
 
  • Like
Reactions: elpinor


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Μπά;;; Το οτι μια σκυλίτσα έπεσε σε κατάθλιψη μετά την στείρωση, το θεωρείς λόγο να μην ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ τα σκυλιά να στειρώνονται;;;;;
Το μοναδικο που μπορεις να απαιτησεις φτανει μεχρι τα ορια του καθρεφτη. Απο εκει και περα, μπορεις να κανεις προτασεις και μονο. Αν και εφοσον εισακουστουν το ξανασυζηταμε.

On topic

Ξανα το θεμα στειρωση με ολα τα θετικα τα οποια εχει. Μπορει στην συγκεκριμενη περιπτωση να ετυχε, αλλα σε μερικες πετυχενει απλα.

Σφαξτε ελευθερα.
 




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Και όχι. Φιλοζωϊα ΔΕΝ είναι να έχεις ένα σκυλάκι και να το'χεις μ στάξει και μη βρέξει.

ΚΑΠΟΙΟΙ σκοτωνόμαστε να φροντίζουμε τα σκυλιά που εσείς αγνοείτε ή και σιχαίνεστε να πλησιάσουν το μπιμπελό σας.
Κορδέλες τα νεύρα σου ε?
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Χαπάκια να πάρεις εσύ.

Και άντε πήγαινε να μαζέψεις ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ, να πληρώσεις τα ΕΜΒΟΛΙΑ, και να ξετσιμπουριάζεις τα σκυλιά που παράτησαν στην γειτονιά σου οι ανεύθυνοι ιδιοκτήτες.
Η @yasemin τα έχει κάνει άπειρες φορές αυτά που λες,απλά νομίζω ότι δε νιώθει τόσο έντονη την ανάγκη να ακούσει ευχαριστώ και πόσο τέλεια είναι
 




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Στην αρχή ΥΠΕΘΕΣΑ οτι είστε φιλοζωϊκό φόρουμ, και μέχρι σήμερα πραγματικά κατάλαβα το λάθος μου.
Όντως έκανες λαθος, είμαστε ζωοφιλικο και ειδικότερα κυνοφιλικο φορουμ.

Οι περισσότεροι εδώ μέσα και σκυλάκια βοηθάμε και γατάκια και λεφτά δίνουμε και γενικά ότι μπορούμε κάνουμε απλά δε το διατυμπανιζουμε λες και κάναμε κάποιο κατόρθωμα
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Όντως έκανες λαθος, είμαστε ζωοφιλικο και ειδικότερα κυνοφιλικο φορουμ.

Οι περισσότεροι εδώ μέσα και σκυλάκια βοηθάμε και γατάκια και λεφτά δίνουμε και γενικά ότι μπορούμε κάνουμε απλά δε το διατυμπανιζουμε λες και κάναμε κάποιο κατόρθωμα
Να μιλατε για τους εαυτους σας :p
 




admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Οι σχέσεις και οι κοινότητες στο διαδίκτυο δεν θα μπορούσαν να λειτουργήσουν χωρίς κάποιους κανόνες καλής ή σωστής συμπεριφοράς, όπως και οι σχέσεις και οι κοινωνίες στην ζωή μας. Οι κανόνες αυτοί δεν βασίζονται σε νόμους και δεν μπορούν να βασίζονται σε νόμους. Δεν υπάρχει νόμος που να σε υποχρεώνει να λες "Καλημέρα!" όταν συναντάς κάποιον το πρωί ή να λες "Ευχαριστώ!" όταν λαμβάνεις κάτι. Είναι όμως το ίδιο σημαντικοί και όποιος δεν τους ακολουθεί θα έχει σοβαρά προβλήματα κάθε φορά που θέλει να επικοινωνήσει με κάποιον άλλο άνθρωπο και το πρόβλημα επικοινωνίας και κατανόησης είναι κάτι που συναντάμε πολύ συχνά κι εδώ.


Οι γενικοί κανόνες καλής συμπεριφοράς που δημιουργήθηκαν από τις ιδιαιτερότητες του δικτύου είναι:

  • Μετριοπάθεια: Όποια άποψη και αν υποστηρίζουμε πάντα θα υπάρχει κάποιος που έχει σοβαρούς λόγους ή νομίζει πως έχει σοβαρούς λόγους, να υποστηρίζει το αντίθετο. Γι’ αυτό αντί να γράψουμε: "Τα Πιτ Μπουλ είναι άγρια" καλύτερο είναι να γράψουμε: "Εγώ νομίζω πως τα Πιτ Μπουλ είναι άγρια". Όσο πιο απόλυτη η δήλωσή μας τόσο πιο πιθανό είναι να αρχίσουμε να λαμβάνουμε "flames" (επιθετικά μηνύματα από τρίτους).
  • Ευγένεια: Μη ξεχνάτε πως υπάρχουν λέξεις και εκφράσεις που μπορούν να ερμηνευτούν με πολλούς διαφορετικούς τρόπους (ειδικά αν δεν γράφουμε στη μητρική μας γλώσσα). Προσπαθήστε να είστε πολύ περισσότερο ευγενικοί απ’ ότι σε μια συνηθισμένη ζωντανή "συζήτηση" αφού η απουσία άλλων στοιχείων (τόνος φωνής, έκφραση προσώπου κλπ.) οδηγεί πολύ εύκολα σε παρανοήσεις.
  • Περίσκεψη: Ξαναδιαβάστε αυτό που γράψατε πριν το στείλετε και αυτό που σας έστειλαν πριν απαντήσετε. Ένας απίστευτος αριθμός καυγάδων ξεκινούν κυριολεκτικά άνευ λόγου και αιτίας (από παρανοήσεις όπου ο ένας έγραψε το Χ και ο άλλος κατάλαβε το Ψ).
  • Προσαρμοστικότητα: Κάθε χώρος, mailing list, usenet group, forum ή chat room έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες. Υπάρχουν συζητήσεις που μπορεί να είναι απόλυτα αποδεκτές σε ένα χώρο αλλά απαράδεκτες σε ένα άλλο. Γι’ αυτό, κάθε φορά που συμμετέχετε σε ένα νέο χώρο, προτιμήστε να περάσετε λίγο χρόνο παρακολουθώντας τους άλλους για να καταλάβετε το πνεύμα των συζητήσεων.
  • Μετριοφροσύνη: Δεν ξέρετε πόσο πιο ειδικός από σας μπορεί να είναι αυτός με τον οποίο μιλάτε. Μπορεί να είστε συγγενής καρδιοπαθή, άρα ξέρετε κάποια πράγματα, και να βρεθείτε να συζητάτε με ένα γιατρό, που μάλλον ξέρει περισσότερα.
  • Ιεραρχία: Ο list ή group owner και ο administrator είναι οι αδιαμφισβήτητοι "αρχηγοί" και σπανιότατα θα σας υποστηρίξει κανείς αν τους πάτε κόντρα.
  • Θάρρος: Όχι για να τσακωθείτε, αλλά για να παραδεχθείτε τα λάθη σας. Όσο πιο έντονα υποστηρίζετε κάποιο λάθος σας τόσο πιο ανόητος φαίνεστε.
  • Κατανόηση: Η κοινωνία μας χρειάστηκε αιώνες για να βρει και να καθιερώσει τους σημερινούς κανόνες καλής συμπεριφοράς. Είναι φυσιολογικό στο διαδίκτυο να υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ακόμη δεν γνωρίζουν πως πρέπει να συμπεριφέρονται. Θεωρείστε τους κακότροπους ανθρώπους όχι σαν αγενείς αλλά σαν αρχάριους και προσπαθήστε να τους βοηθήσετε να μάθουν να ξεχωρίζουν το σωστό από το λάθος, χωρίς βέβαια να κάνετε τους έξυπνους.
  • Συναδελφικότητα: Οι χρήστες του διαδικτύου εξερευνούν ένα καινούριο χώρο που εξακολουθεί να έχει μυστικά ακόμη και για τους πιο πεπειραμένους. Αυτή η αίσθηση του "νέου συνόρου" φέρνει μαζί τους ανθρώπους του διαδικτύου πιο κοντά και τους κάνει πιο δεκτικούς στην επικοινωνία. Στο διαδίκτυο μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια από έναν άγνωστο ακριβώς όπως μπορείτε να σταματήσετε κάποιον άγνωστο στο δρόμο και να τον ρωτήσετε που βρίσκεται η οδός τάδε. Για να διατηρήσουμε αυτό το όμορφο πνεύμα προσπαθήστε να μην κάνετε κατάχρηση της καλής διάθεσης των άλλων, ζητώντας συνέχεια βοήθεια για ότι σας απασχολεί, και προσπαθήστε να μην παίρνετε αλλά να δίνετε κιόλας βοηθώντας κι εσείς με τη σειρά σας όσους μπορείτε.
  • Προσωπική Επαφή: Μη τσακώνεστε ποτέ μέσω διαδικτύου. Τα γραπτά αποθηκεύονται σε σκληρούς δίσκους και μένουν για καιρό να μας θυμίζουν τα σκληρά λόγια που γράψαμε ή μας έγραψαν. Αν πρέπει οπωσδήποτε να καυγαδίσετε, φροντίστε να το κάνετε από το τηλέφωνο. Τα λόγια χάνονται και δεν θα "στοιχειώσουν" τις σχέσεις σας στο μέλλον.
Από την Ένωση Ελλήνων Χρηστών Ίντερνετ
 


Status
Κλειδωμένο θέμα