Η ιστορία της Φρίντα


Status
Κλειδωμένο θέμα

Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μαλιστα... Καταλαβαινεις φανταζομαι οτι αλλα σε ρωτησα άλλα απαντας .
Οπως και να χει, σαν φιλοζωη της πλακας λοιπον θα σταματησω για να μη λεω και οτι μου ρθει ε?
 
  • Like
Reactions: ioanna a


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Επειδή όμως εγώ, δεν σταματάω εύκολα, ως γνωστόν...
Η στείρωση του θηλυκού σκύλου, συνήθως, διενεργείται για να αποτρέψει τους οίστρους και τις αναπιθύμητες εγκυμοσύνες.
Αυτό επιτυγχάνεται με την αφαίρεση των ωοθηκών και της μήτρας (ωοθηκυστερεκτομή – ΩΗΕ).
Αυτό, το ήξερες όταν συμφώνησες. Υπέγραψες ότι το δέχεσαι. Αρα, κορόιδεψες από την αρχή της "σχέσης" κιόλας και άρα, το φάουλ μέρος, στην διμερή αυτή σύμβαση, είσαι εσύ.

Γιατί να βρώ απο τον δρόμο ?
Γιατί όχι; Στον δρόμο ήταν κι αυτά, που μάζεψαν άλλοι, πριν από εσένα, για εσένα. Δεν καταλαβαίνω τον ενδοιασμό.

Μήπως εκεί δεν θα κατέληγαν κι αυτά ή σε κανένα στρατόπεδο συγκέντρωσης αδέσποτων και ορφανών κουταβιών-σκυλιών
Η...σε κάποιο άλλο εξίσου καλό ή και ακόμη καλύτερο σπίτι. Να τα λέμε όλα τα ενδεχόμενα. Αυτοί που τα μάζεψαν και τα φρόντισαν, μέχρι να τα πάρεις εσύ, λες να σκόπευαν να τα ξαναφήσουν στον δρόμο;

...άν δέν τα έπαιρνε κανένας μ@λ@κ@ς
από εμάς πού θέλουμε το καλύτερο γι αυτά και ψάχνουμε ποιό είναι αυτό πρίν απο κάθε ενέργεια και πράξη. !!! (τροφή,αμπούλες,κολάρα,συνθήκες διαβίωσης,κτηνίατρος σοβαρός και τόσα άλλα ούκ έστιν αριθμός. )
Ενώ οι άλλοι που έχουν φάει τα σκατά των σκυλιών του δρόμου και έχει ματώσει η τσέπη και τα κουράγια τους, δεν θέλουν το καλό τους. Επιθυμούν διακαώς, να βρουν τον πρώτο τυχόντα που θα τους κοροιδέψει, για να τα ξεφορτωθούν.

Δέν πάς τήν ψυχούλα πού μεγαλώνης στόν πρώτο φτηνό χασάπη επειδή το λέει το συμβόλαιο.!!!
Ετσι σου γράφουν στο συμβόλαιο;

Όσο για την στείρωση υπάρχουν πολλές μέθοδοι και επιστημονικές απόψεις.
Διαβάζεις, κρίνεις, αποφασίζεις.
Πριν δεχθείς εγγράφως, ότι συμφωνείς σε κάτι άλλο, που είναι προαπαιτούμενο, για να παραλάβεις τον σκύλο σου.

Στο δια ταύτα...φιλόζωοι της πλάκας, ναι υπάρχουν. Οπως και απανταχού απατεώνες, που επειδή βαριούνται να ψάξουν στους δρόμους, επιλέγουν να εξαπατήσουν.

Ευλόγησον!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Η στείρωση του θηλυκού σκύλου, συνήθως, διενεργείται για να αποτρέψει τους οίστρους και τις αναπιθύμητες εγκυμοσύνες.
Αυτό επιτυγχάνεται με την αφαίρεση των ωοθηκών και της μήτρας (ωοθηκυστερεκτομή – ΩΗΕ).

Γιατί να βρώ απο τον δρόμο ? Μήπως εκεί δεν θα κατέληγαν κι αυτά ή σε κανένα στρατόπεδο συγκέντρωσης αδέσποτων και ορφανών κουταβιών-σκυλιών άν δέν τα έπαιρνε κανένας μ@λ@κ@ς
από εμάς πού θέλουμε το καλύτερο γι αυτά και ψάχνουμε ποιό είναι αυτό πρίν απο κάθε ενέργεια και πράξη. !!! (τροφή,αμπούλες,κολάρα,συνθήκες διαβίωσης,κτηνίατρος σοβαρός και τόσα άλλα ούκ έστιν αριθμός. )
Δέν πάς τήν ψυχούλα πού μεγαλώνης στόν πρώτο φτηνό χασάπη επειδή το λέει το συμβόλαιο.!!!
Φιλόζωοι της πλάκας βλέπω υπάρχουν πολλοί.
Όσο για την στείρωση υπάρχουν πολλές μέθοδοι και επιστημονικές απόψεις.
Διαβάζεις, κρίνεις, αποφασίζεις. Δέν είναι pet είναι ψυχές πού ζούν και μεγαλώνουν μαζί ΣΟΥ. !!!

ΑΥΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!
Νομιζω οτι η αντιρρηση ειναι στο οτι συμφωνησες σε καποιους ορους οποιοι και να ηταν αυτοι και τελικα δεν τους τηρησες. Οχι η στειρωση per se.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το σύνηθες μετά τη στείρωση είναι ότι γίνονται βαρελάκια

Πιστεύω πως θα βρουν το λόγο όταν σταματήσουν να συγκεντρώνονται στη στείρωση ως το λόγο των θεμάτων που έχει το σκυλί
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
@elpinor

Μακάρι να μην χρειαστεί να πάνε σε ομοιοπαθητικό, 4 γιατροί πολλές φορές (όχι πάντα) είναι αρκετοί


Και μια γενικότερη παρατήρηση που έχει να κάνει με αυτό που αποκόμισα τον τελευταίο καιρό στο φόρουμ

Δεν μπορείς να κάνεις κουβέντα της προκοπής γιατί έρχονται από παντού μέλη με προφανώς απωθημένα και γενικεύουν τόσο πολύ που εμένα τουλάχιστον με κάνουν να μετανιώνω που συμμετείχα

Εδώ μιλάμε για συγκεκριμένους ανθρώπους, αυτούς κρίνουμε αν θέλουμε και όχι αυτό που λέγεται φιλοζωία / φιλόζωοι / φιλοζωικές που κάποιοι από μας (και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου) δεν είμαστε άξιοι για πολλούς από αυτούς ούτε να τους πιάνουμε στο στόμα μας
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το ίδιο ξεπατικωτούρα συνέβη και στο άλλο θέμα @takisft
Στο ίδιο σακί τσουβαλιάστηκαν τα πάντα και εκεί.
Είχες δίκιο. Καμία διαφορά τελικά o_O
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το ίδιο ξεπατικωτούρα συνέβη και στο άλλο θέμα @takisft
Στο ίδιο σακί τσουβαλιάστηκαν τα πάντα και εκεί.
Είχες δίκιο. Καμία διαφορά τελικά o_O
Ας μην τσουβαλιάζουμε όλους όσους συμμετείχαν στα θέματα αυτά (ήταν πολλά και το καθένα είχε το δικό του νόημα)

Ειπώθηκαν πολλές απόψεις και κάποιες μπορεί να θάφτηκαν και να μην ακούστηκαν μέσα στον πάταγο των παθών και των μαχών
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Νομιζω οτι η αντιρρηση ειναι στο οτι συμφωνησες σε καποιους ορους οποιοι και να ηταν αυτοι και τελικα δεν τους τηρησες. Οχι η στειρωση per se.
Τα κουτάβια σήμερα κλείνουν 4 μήνες.Γεννήθηκαν Χριστούγενα.
Άρα δεν έχω παραβεί κανέναν όρο του ιδιωτικού συμφωνητικού.
Εγώ όμως θα αποφασίσω τι είναι το καλύτερο γι αυτά και ποιά μέθοδο στείρωσης θα επιλέξω και γιά ποιό απ τα δύο.
Νομίζω ότι με νοιάζει περισσότερο η υγεία τους και το μέλλον τους από την γενική φιλοζωική αγάπη.
Δε λέω ότι οι άνθρωποι των σωματείων δεν κάνουν μεγάλο αγώνα και το σέβομαι.
Αλλά οι γενικεύσεις δεν είναι και ο καλύτερος δρόμος.
Δέν έχω τίποτα προσωπικό με κανέναν εδώ στό forum αλλά νομίζω ότι πρέπει να έχω τήν ελευθερία τής γνώμης μου και τήν ευθύνη των πράξεων μου.

Αν μερικοί έχουν άλλη άποψη, φυσικά καλώς την έχουν.

ΥΓ1. πόσοι εδώ έχουν κάνει σοβαρά λάθη είτε από άγνοια είτε από αμέλεια. ?
ΥΓ2. Τί εννοείς (η στείρωση per me ?)
 
Last edited:


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Το σκυλί δεν πρεπει απλα να παει σε κτηνίατρο ή να ρωτήσουμε
και αλλο κτηνίατρο το σκυλί πρεπει να νοσηλευθεί ΑΜΕΣΑ.
Να μπει για νοσηλεία και να το ξεσκονίσουν με υπέριχους
καρδιογράφημα γενικές αιματος ειδικές αίματος.

Οπως και να εχει ειναι εξερετικά σπάνιο να ειναι ολο αυτο απο την στειρωση. Πολλές φορές επικεντρωνόμαστε σε κατι που ξερουμε
αλλα να το εχει βρει και κατι αλλο και να μην το ψάχνουμε και να
τα ρίχνουμε ολα στο πρωτο προβλημα.

Κατα τα αλλα καλα ειναι να τιμάμε την υπογραφή μας ακομα και
αν κάναμε συμφωνία με τον διάολο.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ας μην τσουβαλιάζουμε όλους όσους συμμετείχαν στα θέματα αυτά (ήταν πολλά και το καθένα είχε το δικό του νόημα)

Ειπώθηκαν πολλές απόψεις και κάποιες μπορεί να θάφτηκαν και να μην ακούστηκαν μέσα στον πάταγο των παθών και των μαχών
Το τσουβαλιασμα του τσουβαλιασματος. :LOL:
τσουβαλιασμα inception

Τα κουτάβια σήμερα κλείνουν 4 μήνες.Γεννήθηκαν Χριστούγενα.
Άρα δεν έχω παραβεί κανέναν όρο του ιδιωτικού συμφωνητικού.
Εγώ όμως θα αποφασίσω τι είναι το καλύτερο γι αυτά και ποιά μέθοδο στείρωσης θα επιλέξω και γιά ποιό απ τα δύο.
Νομίζω ότι με νοιάζει περισσότερο η υγεία τους και το μέλλον τους από την γενική φιλοζωική αγάπη.
Δε λέω ότι οι άνθρωποι των σωματείων δεν κάνουν μεγάλο αγώνα και το σέβομαι.
Αλλά οι γενικεύσεις δεν είναι και ο καλύτερος δρόμος.
Δέν έχω τίποτα προσωπικό με κανέναν εδώ στό forum αλλά νομίζω ότι πρέπει να έχω τήν ελευθερία τής γνώμης μου και τήν ευθύνη των πράξεων μου.

Αν μερικοί έχουν άλλη άποψη, φυσικά καλώς την έχουν.

ΥΓ1. πόσοι εδώ έχουν κάνει σοβαρά λάθη είτε από άγνοια είτε από αμέλεια. ?
ΥΓ2. Τί εννοείς (η στείρωση per me ?)
Δεν διαφωνω σε τιποτα απ οτι εχεις πει.

Εχεις επαφη με τους ανθρωπους απ οπου πηρατε τα σκυλια;
Το χαρτι που υπεγραψες σε δεσμευει;

Δεν ειναι ευκολα θεματα αυτα, ουτε και αποφασεις. Και συμφωνω δε θα επρεπε να υπαρχει ενας κανονας για ολους αλλα να βλεπουν καθε περιπτωση χωριστα. Αυτο θα ηταν το ιδανικο. Αλλα και μεγαλη πολυτελεια για αυτους τους ανθρωπους.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Στο σχολείο η δασκάλα βάζει τα παιδιά να γράψουν έκθεση με θέμα το μήλο.
Ο Τοτός όμως εκείνες τις μέρες είχε δει ένα ντοκιμαντέρ για το σκουλήκι και τη σημασία του στην φύση και έτσι γράφει:

Το μήλο βγαίνει από ένα δέντρο, τη μηλιά. Όταν ωριμάζει το μήλο πέφτει από τη μηλιά και το μαζεύουμε από κάτω. Αν δεν το μαζεύουμε, τότε θα βγάλει σκουλήκια. Το σκουλήκι είναι…κτλ…
Η δασκάλα θυμώνει αλλά δεν λέει τίποτα. Η επόμενη έκθεση που βάζει στα παιδιά έχει θέμα το σπίτι και ο Τοτος γράφει: Το σπίτι είναι το μέρος που μένουμε. Το σπίτι έχει τοίχους, ταβάνι, πόρτες και παράθυρα. Τα παράθυρα είναι φτιαγμένα από ξύλο. Το ξύλο θέλει περιποίηση, γιατί αν δεν το περιποιηθούμε θα βγάλει σκουλήκια. Το σκουλήκι είναι…κτλ…

Αγανακτισμένη η δασκάλα ψάχνει να βρει ένα θέμα που να μην μπορεί να υπάρχουν σκουλίκια και βάζει έκθεση με θέμα: Το φεγγάρι. Η έκθεση του Τοτού: Χθες το απόγευμα καθόμουνα στον κήπο μας. Κάθισα μέχρι που βράδιασε και βγήκε το φεγγάρι. Άρχισα να χαζεύω το φεγγάρι και πόσο όμορφο είναι ήταν. Ξαφνικά, εκεί που κοιτούσα το φεγγάρι, σκύβω κάτω και τι να δω; Στα πόδια μου ήταν ένα σκουλήκι. Το οποίον σκουλήκι κλπ.
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Εχεις επαφη με τους ανθρωπους απ οπου πηρατε τα σκυλια;
Το χαρτι που υπεγραψες σε δεσμευει;

Δεν ειναι ευκολα θεματα αυτα, ουτε και αποφασεις. Και συμφωνω δε θα επρεπε να υπαρχει ενας κανονας για ολους αλλα να βλεπουν καθε περιπτωση χωριστα. Αυτο θα ηταν το ιδανικο. Αλλα και μεγαλη πολυτελεια για αυτους τους ανθρωπους.[/QUOTE]

Ελάχιστη, δέν τους βρίσκω στο τηλ.
Δέν είπα ότι δέν θα κάνω στείρωση, το θέμα είναι τί είδους και σε ποιόν γιατρό.
Φυσικά και δέν έχω πρόβλημα με την αρρενωπότητα του μικρού ή την θυληκότητα της μικρής.
Με την υγεία τους δεν θέλω να έχω πρόβλημα και ποιό πολύ γι αυτούς.

Δεν χρειάζεται να αντιδικούμαι, άλλωστε κάτι κοινό μας ενώνει και βρισκόμαστε τόσες ώρες την ημέρα εδώ μέσα.

Φιλικά Στέφανος.
 




stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Είναι αξιόπιστοι, εκπαιδευμένοι και ενημερωμένοι οι περισσότεροι Έλληνες κτηνίατροι ή η ρουτίνα
του καλού μεροκάματου τους αφήνει στη Nirvana τους. !!!!

(Όχι βέβαια πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι)
πχ
<<Το 2014 εγκρίθηκε στις ΗΠΑ η κυκλοφορία του Zeuterin®. Πρόκειται για ένα διάλυμα γλυκονικού ψευδάργυρου και L-Αργινίνης, το οποίο προορίζεται επίσης για στείρωση αρσενικών σκύλων και χορηγήται με ενδο-ορχική έγχυση. Είναι αποτελεσματικό όταν χρησιμοποιείται μόνο σε ζώα ηλικίας 3 έως 10 μηνών. Όμως και σε αυτές τις ηλικίες το σκεύασμα αποδείχθηκε περιορισμένης χρήσης, γιατί η έγχυση έχει ιδιαίτερες δυσκολίες εφαρμογής και για να την εκτελέσουν οι κτηνίατροι χρειάζονται ειδική εκπαίδευση.

Τέλος, στην Ευρωπαϊκή Ένωση κυκλοφορεί το Suprelorin®. Πρόκειται για υποδόριο εμφύτευμα, το οποίο περιέχει ένα πεπτίδιο-ανταγωνιστή της GnRH, την ντεσλορελίνη (deslorelin). Το Suprelorin® προορίζεται να προκαλέσει προσωρινή στείρωση σε αρσενικούς σκύλους και ferrets. Η στείρωση επιτυγχάνεται 6 εβδομάδες μετά την εφαρμογή του εμφυτεύματος και διαρκεί περισσότερο από 6 μήνες.>>
 
Last edited:


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Διαβάστε αυτό το κείμενο και θα καταλάβεται. (ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει).

http://www.zeil.gr/?page_id=318

Με ορθογραφικά λάθη σε επίσημο άρθρο. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Η στείρωση ωφελεί το ζώο.

Η δράση των ορμονών στα αστείρωτα ζώα οδηγεί σε νοητική και σωματική κακοδιαθεσία και επηρεάζει αρνητικά τη συμπεριφορά του ζώου(αφού πρόκειται για συσσωρευμένους ανικανοποίητους οίστρους).

Επίσης η στείρωση διευκολύνει τη συμβίωση ανθρώπου και ζώου καθώς αφού γίνει δεν τίθεται πια θέμα λεκέδων από τις περιόδους των θηλυκά,τάσης φυγής για τους αρσενικούς σκύλους και ‘ραντίσματος’ για οριοθέτηση εδάφους του από τους αρσενικούς γάτους(κάτι που προκαλεί στην ουρά τους και τα μέρη που ‘ραντίζουν’ εξαιρετικά δυσάρεστη μυρωδιά που δύσκολα εξουδετερώνεται) και γενικότερα νευρικότητα-επιθετικότητα από πλευράς του ζώου.
 




stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Υπαρχουν πολλα θεματα ειδικα για τη στειρωση. Θες να συνεχισουμε εκει γιατι εδω ειναι το θεμα για τη σκυλιτσα; :)
Έχεις δίκιο.
Το βράδυ ή αύριο γιατί τώρα πρέπει να πάω κάπου. Το pc το έχω σχεδόν πάντα ανοιχτό και φαίνεται οτι είμαι on line.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Στέφανε αν δεν είχε τόσα θαυμαστικά το:
Με ορθογραφικά λάθη σε επίσημο άρθρο. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
παίζει ο grammar nazi μέσα μου να καταπιεζόταν, γιατί λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε ( :whistle: ).

1) To per se δεν σημαίνει "κατ'εσέ" για να κλίνεται (per se, per me, κατ'εσέ, κατ'εμέ, κοκ) - άσε που θα'ταν per te αν ήταν κατ'εσέ.

2)
και θα καταλάβεται.
Δεν χρειάζεται να αντιδικούμαι
Και τα δυό είναι με "ε". Ενεργητική φωνή, Β' και Α' πληθυντικό αντίστοιχα.

Κατά τ'άλλα τι εννοούσες για το Suprelorin και το άλλο σκεύασμα, δεν κατάλαβα. Με ενδιαφέρει γιατί το Suprelorin μου το προτείνει η κτηνίατρός μου.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Θεωρώ πολύ σημαντικό αυτό το νήμα για την μικρή φρίντα, για να το χαλάμε με διάφορα άλλα. Ας το αφιερώσουμε καθαρά στην μικρή και την εξέλιξή της (και ας φαγωθούμε σε άλλο νήμα, 100δες υπάρχουν :) )
 
  • Like
Reactions: vek


Status
Κλειδωμένο θέμα