Η συμβιωση με ενα αγγλικο bulldog


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ενα ενηλικο αγγλικο θεωρω πως με 3 εικοσαλεπτες-μισαωρες θα ειναι κουρασμενο....
Κ γω δεν το φανταζομαι με το κατσικι που συγκατοικω...φημες λενε οτι υπαρχουν κ σκυλια που εχουν πολυ μικρες αναγκες...

Ας μας πει κ καποιος που εχει ενα βουδα για σκυλο....
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ας μας πει κ καποιος που εχει ενα βουδα για σκυλο....
Μας φωνάξατε;
Ο.... βούδας θέλει κατ' ελάχιστο 2 ώρες το καλοκαίρι (σπασμένες στα 3), και 3 ώρες τον χειμώνα (στα 2 ή στα 3). Περπάτημα, όχι τρέξιμο. Το prestige του δεν του επιτρέπει να τρέχει, πλην εξαιρετικών περιπτώσεων, γένους θηλυκού.
Στο σπίτι μαμ & νάνι. Όταν δεν τρώει φωτοσυνθέτει στον ήλιο ή ροχαλίζει στα πόδια μου.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Πριν λίγο καιρό έτυχε να γνωρίσω μια τύπισσα που έχει ένα θηλυκό αγγλικό μπουλντόγκ, 14 χρονών παρακαλώ, πολύ ακμαίο και καλοδιατηρημένο και μου είπε ότι την βγάζει βόλτα 2 φορές τη μέρα για ένα εικοσάλεπτο και μία το μεσημέρι για κάνα τέταρτο (όχι το καλοκαίρι). Αυτά τώρα που είναι γριούλα, παλιότερα οι βόλτες ήταν μεγαλύτερες και ζωηρότερες, χωρίς πίεση και τέτοια, καθημερινές όμως.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ενα ενηλικο αγγλικο θεωρω πως με 3 εικοσαλεπτες-μισαωρες θα ειναι κουρασμενο....
Κ γω δεν το φανταζομαι με το κατσικι που συγκατοικω...φημες λενε οτι υπαρχουν κ σκυλια που εχουν πολυ μικρες αναγκες...

Ας μας πει κ καποιος που εχει ενα βουδα για σκυλο....
O Gordo ειναι ηδη 3 χρονων και δεν , επαναλαμβανω, ΔΕΝ θελει να βγαινει εξω για βολτα.
Τον βγαζω με το ζορι γιατι θελω εγω και οχι αυτος. Ευτυχως εχω αυλη και παει για την αναγκη του. Και το θεμα ειναι οτι δεν ειναι σπανιο αυτο το φαινομενο στα μπουλντογκ. Πολλα μπουλντογκ δεν θελουν να βγουν βολτες.
Παρολο που ειναι πολυ ενεργος και οχι το μπουλντογκ που εχουν ολοι σαν εικονα στο μυαλο τους (οτι ολη την ωρα ειναι αραχτος και κοιμαται), αλλα ολη την ωρα ψαχνει με κατι να ασχοληθει. Ή θα παει να τσιγκλισει τον Solo μπας και ασχοληθει λιγο μαζι του ή θα προκαλεσει εμας .
Ωστοσο οταν τον βγαζω εξω, δεν γουσταρει και ο νους του ειναι να γυρισουμε σπιτι. Και δεν μπορω να πω οτι ειναι φοβικος μιας και ο συγκεκριμενος δεν νιωθει.
Επισης την βολτα δεν την γλυτωνω επειδη δεν θελει ο Gordo, γιατι εχω και τον Solo που τοσα χρονια εχει μαθει 2 βολτες (μεσημερι + βραδυ) οποτε καποιες φορες τον σερνω μαζι μας τον χοντρο. Αλλα πραγματικα ειναι το χειροτερο του, ξενερωνει πραγματικα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Μας φωνάξατε;
Ο.... βούδας θέλει κατ' ελάχιστο 2 ώρες το καλοκαίρι (σπασμένες στα 3), και 3 ώρες τον χειμώνα (στα 2 ή στα 3). Περπάτημα, όχι τρέξιμο. Το prestige του δεν του επιτρέπει να τρέχει, πλην εξαιρετικών περιπτώσεων, γένους θηλυκού.
Στο σπίτι μαμ & νάνι. Όταν δεν τρώει φωτοσυνθέτει στον ήλιο ή ροχαλίζει στα πόδια μου.
χαχα, αυτός δεν είναι βούδας. Η Χαρά μου είναι πραγματικός θηλυκός βούδας. Όταν βγαίνουν στην αυλή κατουροχέζει γρήγορα και μετά ξαπλώνει στο πατάκι της εξώπορτας. Όταν πάμε βόλτα με λουρί δεν πρέπει να απομακρυνόμαστε πολύ από το σπίτι για κινδυνεύω να την κουβαλάω αγκαλιά πίσω - μετά από κανένα τέταρτο απλά ξαπλώνει κάτω και δεν σηκώνεται με τίποτα. Στο σπίτι έχει στιγμιαίες εκρήξεις ενέργειας για κανένα μισάωρο ανά 24-ωρο οπότε παίζει τρελά με τα άλλα. Το υπόλοιπο της μέρας (και της νύχτας) ξαπλάρει με μικρά διαλείμματα για φαγητό και νερό. Η Φρόσω της έμοιασε αρκετά αλλά έχει λίγο παραπάνω ενέργεια ενώ ο Μάρκο είναι το ακριβές αντίθετό της (κάτι σαν το Βέγγο) ;)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Βούδας είπατε?εδω...
κ οχι οτι κ οτι!
χοντρός νωχελικος Βούδας!
Το λοιπον η Ήρα ξυπνάει συνήθως μετα τις 12,υπηρχαν περιπτωσεις που έπρεπε να ξυπνήσω υπερβολικά πολυ νωρις κ ειτε με κοιταγε με μισανοιχτο μάτι (ενα,οχι κ τα δυο) του στυλ "τι θες μωρη λαλακισμενη κ διακοπτεις την κουρα ομορφιας μου?"
Ή δεν μισανοιγε ουτε το μάτι,σηκωνομουν,ετοιμαζομουν (που δε κανω κ μιση ωρα) κ αυτη ηταν ακομη στο κρεββατι κ κατεληγα να την ικετευω να σηκωθεί.
Πολλες φορες την εξωθω δια της βιας να περασει την πορτα εστω να κατουροχεσει το πρωι,παει με τα πολλα στα γρηγορα κ μετα ή παει κ λιαζεται (σα τις γάτες) ή ερχεται κατευθειαν πισω για μασαμπουκα...
μετα την μασαμπουκα παλι ύπνος...
εκτος κ αν βγω κ εγω εξω κ με ακολουθησει-οπου συνήθως αραζει καπου κοντα μου κ ή με ακολουθεί πανω κατω ή αραζει καπου να εχει οπτικη επαφη μέχρι να την ξαναπαρει ο υπνος...κοιμαται μεχρι ταπογευμα...όπου συνήθως εκει ζητάει μονη της να βγει για λιγο,εκτός κ αν την παω εγω βολτα στην θαλασσα... συνήθως στον γυρισμο ταχει φτύσει κ την τραβάω κ της δινω κουραγιο "αιντε κοπέλα μου ακομη λιγο κ φτανουμε σπιτι" ή της λεω "τα τα τα" (σαν το περπατα περπατα περπατα,οχι σαν το τι τι ε τι τι ε τι τι,τι τι,τι τι ε!)
Οταν φτασουμε με το καλό ταχει φτυσει τοσο που αφου βρει ενα καλο δροσερό πλακακι καταρρέει,σε καποια φαση θα σηκωθει κ απτο πλακακι θα παει ή στο κρεββάτι της ή στο κρεββάτι μου ή στον καναπέ (αναλογα που ειμαι),θα κοιμηθει μεχρι τις 12-1,θα φαει βραδινό,θα παει στα γρηγορα στον κηπο για τσισακακια (αμα βρεχει,φυσάει πολύ κλπ θα παω κ γω μαζι της για να δινω το παράγγελμα "κανε τσισα,κανε κακά"),στο 5' θαχει γυρισει πισω,κ θα πεσει να κοιμηθει πάλι!
Αυτο ειναι πανω η καθημερινοτητα ενος Βουδα (εκτος απροοπτου-σημερα πχ πηγαμε για καφε,κοιμηθηκε στην καφετερια κ οχι στο σπιτι) :ROFLMAO:
 


daidalus

Member
28 Μαϊου 2018
5
0
40
O Gordo ειναι ηδη 3 χρονων και δεν , επαναλαμβανω, ΔΕΝ θελει να βγαινει εξω για βολτα.
Τον βγαζω με το ζορι γιατι θελω εγω και οχι αυτος. Ευτυχως εχω αυλη και παει για την αναγκη του. Και το θεμα ειναι οτι δεν ειναι σπανιο αυτο το φαινομενο στα μπουλντογκ. Πολλα μπουλντογκ δεν θελουν να βγουν βολτες.
Παρολο που ειναι πολυ ενεργος και οχι το μπουλντογκ που εχουν ολοι σαν εικονα στο μυαλο τους (οτι ολη την ωρα ειναι αραχτος και κοιμαται), αλλα ολη την ωρα ψαχνει με κατι να ασχοληθει. Ή θα παει να τσιγκλισει τον Solo μπας και ασχοληθει λιγο μαζι του ή θα προκαλεσει εμας .
Ωστοσο οταν τον βγαζω εξω, δεν γουσταρει και ο νους του ειναι να γυρισουμε σπιτι. Και δεν μπορω να πω οτι ειναι φοβικος μιας και ο συγκεκριμενος δεν νιωθει.
Επισης την βολτα δεν την γλυτωνω επειδη δεν θελει ο Gordo, γιατι εχω και τον Solo που τοσα χρονια εχει μαθει 2 βολτες (μεσημερι + βραδυ) οποτε καποιες φορες τον σερνω μαζι μας τον χοντρο. Αλλα πραγματικα ειναι το χειροτερο του, ξενερωνει πραγματικα.

Καλησπερα καινουριος και εγω στην παρεα σας, καθως απο το πουθενα βρεθηκα με ενα γλυκιτατο αγγλικο μπουλντογκ το οποιο μου χαρισαν πριν απο μια εβδομαδα, αρσενικο 29 κιλων... η απορια μου για την οποια θα ηθελα και την βοηθεια σας ειναι πως ο σκυλος δεν θελει να βγαινει βολτα..... μολις καταλαβει οτι ετοιμαζομαστε για βολτα στραβωμουτσουνιαζει προσπαθω με το ζορι να τον τραβηξω μεχρι εξω αλλα πεισμωνει και δεν θελει με τιποτα.... προτιμα να ειναι ολη μερα στο σπιτι μαζι μας και η να παιζουμε η να κοιμαται... φυσικα αυτο προκαλει προβλημα και στην τουαλετα του καθως οπως εχει γινει κανει τις αναγκες του μονο στην πανα.... Τις πρωτες 3 ημερες που τον εφερα στο σπιτι τον εβγαζα κανονικα βολτα τον πηγαινα 2 φορες την ημερα (νωρις το πρωι και νωρις το βραδυ) απο μιση ωρα αλλα πιθανολογω οτι ηταν πολυ και κουραζοταν και ισως γι αυτο δεν θελει με τιποτα τωρα..... το θεμα ειναι δεν μπορω να βρω με πιο τροπο να τον κανω να αρχισει να βγαινει παλι σιγα σιγα....
 




daidalus

Member
28 Μαϊου 2018
5
0
40
8 το πρωι και 9 το βραδυ αλλα οτι ωρα και να προσπαθησω το ιδιο κανει.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Τι ηλικία έχει;
Πριν πως ζούσε; Τι συνήθειες είχε;
 


daidalus

Member
28 Μαϊου 2018
5
0
40
Ειναι 3 ετων. ζουσε σε μια μονοκατοικια οποτε ουσιαστικα μπαινοβγαινε αναμεσα σε σπιτι και κηπο για την αναγκη του οποτε ηθελε.... τον εκαναν και μια εξωτερικη βολτα πρωινη για περιπου 15 λεπτα....
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Νομίζω ότι θα πρέπει να βάλεις σε εφαρμογή, μια δοκιμαστική περίοδο, με αυστηρή χρήση crate. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, αν δεν ξέρεις τι είναι, γιατί είμαι από κινητό και δυσκολεύομαι να βάλω link. Βοηθάει πολύ το ότι δεν είναι δραστήριος σκύλος. Έχε τον λοιπόν συνεχώς στο crate, και βγάζε τον συχνά και απευθείας εκτός σπιτιού. Αν δελεάζεται με μπαλάκι ή λιχουδιά, χρησιμοποίησε το. Στην ανάγκη, πάρτον αγκαλιά και βγάλτον. Ελπίζω ότι δεν θα θέλει, να κάνει τις ανάγκες του, εκεί που θα πρέπει να μείνει και ξαπλωμένος. Και αναλόγως της επιτυχίας ή μη, βλέπουμε.
 


daidalus

Member
28 Μαϊου 2018
5
0
40
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,ξερω τι ειναι το crate το θεμα ειναι πως δεν βλεπω τοσο πολυ το θεμα της τουαλετας του ως προβλημα οσο το οτι δεν βγαινει για βολτα.... πχ οταν τον αφηνω το βραδυ στο σαλονι να κοιμηθει το πρωι δεν εχει λερωσει πουθενα... ομως στην διαρκεια της ημερας δεν θελει βολτα με αποτελεσμα λογικα καποια στιγμη να κανει τις αναγκες του στην πανα... δλδ ουσιαστικα το θεμα ειναι οτι δεν θελει να πηγαινει βολτα αν πηγαινε βολτα δεν θα υπηρχε και θεμα με τις αναγκες του.... ισως ειναι και σε φαση προσαρμογης καθως ειναι λιγοτερο απο 1 εβδομαδα στο σπιτι μας και σε διαφορετικο τροπο ζωης....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Μπορεί να είναι στρεσαρισμένος από την αλλαγή περιβάλλοντος και να θέλει τον χρόνο του. Γιατί τον έδωσαν οι προηγούμενοι κηδεμόνες του?
 
  • Like
Reactions: Konmac


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.119
10.068
Athens
Πιθανόν να αισθάνεται ανασφάλεια ακόμη και να φοβάται την απομάκρυνση από το σπίτι. Σε αυτή την περίπτωση θα δοκίμαζα για αρχή πολύ μικρές βόλτες έστω μέχρι τη γωνία, ίσα να να κάνει την ανάγκη του και πίσω αν δεν θέλει να συνεχίσει, χωρίς να τον ζορίσω. Εδώ μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κίνητρα, κρατώντας π.χ. ένα μπαλάκι ή κάποιο παιχνίδι που πιθανόν να το αρέσει. Επίσης, δοκίμασε να στήσεις ένα σκηνικό ως εξής: Βάλε να σας περιμένει απ' έξω ένα άλλο άτομο της οικογένειας ή φίλος που να τον "γουστάρει" πολύ και να δείξει τρελές χαρές όταν σας δει, δήθεν ότι τον πετύχατε έξω, έτσι ώστε να δημιουργήσεις την εικόνα ότι "έξω συμβαίνουν καλά πράγματα". Δοκίμασε και αυτό κάμποσες φορές.

Εάν ζεσταίνεται ήδη πολύ, ένα γιλέκο ψύξης μπορεί να τον βοηθήσει (https://www.dogforum.gr/community/threads/Ζέστη-και-άσκηση.17740/#post-892245). Όπως και να 'χει, θα σου λεγα να το πάρεις έτσι κι αλλιώς γιατί είναι απολύτως απαραίτητο έως και ζήτημα ζωής στις φυλές αυτές.

Tέλος μην τον ζορίζεις για πολύ ώρα βόλτα αν δεν αντέχει. Πριν αρχίσει να λαχανιάζει πολύ τον μαζεύεις, και πίσω. Το μισάωρο είναι οριακό για τη φυλή αυτή με ζέστη.
 
  • Like
Reactions: Eroe and Hiraeth


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
να σου ζησει ο μπουλντογκακος :).

εχετε αναπτυξει καθολου σχεση μεταξυ σας; παιζετε; ασχολεισαι μαζι του κατα τη διαρκεια της ημερας;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.753
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π