Η συμβιωση με ενα αγγλικο bulldog


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν μειώνουμε την βαρύτητα ... εξήγησα παραπάνω τί διαφορά έχει ...

Κανένας εδω δεν αντιπαθεί τα bulldogs, τα bulldogs είναι ένα "έυκολο" παράδειγμα υπερτυπισμού που έχει δημιουργήσει ακραία προβήματα, γι'αυτό αναφέρονται πιο συχνά ... υπάρχουν πολλές φυλές που έχουν παρόμοια προβλήματα ...

Τέλος, εσύ καλά έκανες, δεν στην λέει κανείς εσένα - ο ιδιοκτήτης πρέπει να κάνει αυτά ακριβώς που έκανες ... λίγο αυτό που είπες για κούρεμα - χαρακτήρα μόνο να καταλάβεις ότι δεν είναι το ίδιο ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@Tricky
Προσωπικά θεωρώ το μπουλντόγκ όχι ως την ντροπή των σκύλων, αλλά ως το εξαμβλωματικό αποτέλεσμα της ανθρώπινης ματαιοδοξίας. Ο σκύλος γιατί είναι ντροπή? Η μετάλλαξη του ήταν φυσική επιλογή? Ντροπή είναι να υπάρχουν άνθρωποι που δημιουργούν κακέκτυπα σκύλων, υβρίδια και κλώνους.

Το cherry eye (όσο και πετυχημένη να είναι η επέμβαση) προκαλεί ή όχι ξυροφθαλμία που μπορεί να οδηγήσει ακόμα και σε τύφλωση? Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να έχει το σκύλο με κολλύρια για μια ζωή ή όχι?
Και επειδή όπως σωστά επισήμανες με το σκύλο ζει κανείς και όχι με τον κτηνίατρο είναι δυνατόν να θεωρούμε φυσιολογική την αρρώστια ενώ θα έπρεπε να θεωρούμε φυσιολογική την υγεία?

Εχεις καποια στατιστικα στοιχεια που αγνοω ?
Δες αυτό το ντοκιμαντέρ του BBC. Είναι άκρως διαφωτιστικό.
Γιατί δεν πρέπει να σου αρκεί μόνο το Pedigree

:)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Το cherry eye (όσο και πετυχημένη να είναι η επέμβαση) προκαλεί ή όχι ξυροφθαλμία που μπορεί να οδηγήσει ακόμα και σε τύφλωση? Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να έχει το σκύλο με κολλύρια για μια ζωή ή όχι?
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=3574
Cherry eye συνεπαγεται επεμβαση που συνεπαγεται ξυροφθαλμια που συνεπαγεται κολλυρια για μια ζωη.

Αλλη μια καταστροφικη εξισωση για τα bulldog λοιπον...ουτε ''ισως'' , ουτε ''αυτη η επεμβαση και οχι η αλλη '' .

Ελπιζω να υπαρχει καποιος κτηνιατρος που να μας διαφωτισει επ'ακριβως ...αλλιως , οποιος ενδιαφερεται ας το googlαρει στο ιντερνετ.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν έβγαλα συμπέρασμα ούτε έφτιαξα …«καταστροφικές εξισώσεις» βρε tricky! Απλή ερώτηση έκανα (απόδειξη τα ερωτηματικά στο τέλος των προτάσεων)!;)

Έγραψες:
Εγώ σαν κατοχος και οχι σαν εκτροφεας οφειλω να ξερω τα πιο κοινα προβληματα της ρατσας και να ειμαι ετοιμος να τα αντιμετωπισω.
Για το cherry eye (το αναφέρω γιατί το χρησιμοποίησες ως παράδειγμα), τι γνωρίζεις? Μπορείς να μας διαφωτίσεις?

Και κάτι άλλο. Κακώς αντιδράς αμυντικά και εκνευρίζεσαι. Συζήτηση κάνουμε και σε μια συζήτηση η διαφωνία και η ανταλλαγή επιχειρημάτων είναι αναμενόμενη και πάνω από όλα απαραίτητη για ένα εποικοδομητικό και ενδιαφέρων διάλογο. :)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Και επειδή όπως σωστά επισήμανες με το σκύλο ζει κανείς και όχι με τον κτηνίατρο είναι δυνατόν να θεωρούμε φυσιολογική την αρρώστια ενώ θα έπρεπε να θεωρούμε φυσιολογική την υγεία?
Συμφωνουμε ... εγω ζω με ενα σκυλο που με κανει χαρουμενο ...και νιωθω πως ειναι και αυτος χαρουμενος και αυτο μετραει ...και αυτο μοιραζομαι μαζι σας.

Ροχαλιζει αλλα εγω ροχαλιζω περισσοτερο.
Κουραζεται αν περπατησει 2 χιλιομετρα ή τρεξει εντονα , το ιδιο και εγω με 10 χρονια τσιγαρο στην πλατη.
Οταν μπαινω σπιτι ή στο αμαξι αναβω το aircon για μενα πρωτα και μετα για αυτον.
Θα ηθελα να χασω και εγω 5-6 παραπανισια κιλα.
Θα ηθελα να ειχα τα ματια που ειχα πριν 15 χρονια.
Θα ηθελα να ειχα τελεια δοντια που να μην χαλανε ή πιανουν πετρα.
Θα ηθελα να μην πληρωνα ασφαλιστικες εισφορες ξεροντας οτι καποτε θα αρρωστησω και θα χρειαστω το ''ταμειο''.
Στεναχωριεμαι για την κορη φιλου που διαγνωσθηκε με λευχαιμια και ειναι μολις 18 χρονων.

Αλλοτε υγιεστερος και αλλοτε πιο ασθενικος , ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου εχει προβληματα και αυτος...εγω ετσι το βλεπω.
Ως κατοχος και οχι ως εκτροφεας ή προεδρος Club ή κτηνιατρος .

Φιλικα
Βασιλης
 
  • Like
Reactions: Dafni Rakis


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Την γνώμη μου την είπα και δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνομαι.
Εύχομαι να ζήσεις πολλά, καλά και ευτυχισμένα χρόνια με το σκύλο σου. :)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Και κάτι άλλο. Κακώς αντιδράς αμυντικά και εκνευρίζεσαι. Συζήτηση κάνουμε και σε μια συζήτηση η διαφωνία και η ανταλλαγή επιχειρημάτων είναι αναμενόμενη και πάνω από όλα απαραίτητη για ένα εποικοδομητικό και ενδιαφέρων διάλογο. :)
Δεν εκνευριζομαι καθολου ...θα εκνευριζομουν αν πιστευα πως τα bulldog ειναι η τελεια ρατσα που δεν εχει προβληματα...εξαρχης , δεν ηθελα να παρω θεση σε αυτο το θεμα γιατι πολλες φορες τα γεγονοτα μπορουν να σε προλαβουν:)

Απλα θεωρω αδικο να στοχοποιουνται καποιες φυλες σκυλων ενεκα των προβληματων που μπορει να παρουσιασουν ...ή επειδη εχουμε στο μυαλο μας το προτυπο ενος σκυλου που τρεχει χιλιομετρα και πηδαει εμποδια.

Και ,συγγνωμη Rottie, αλλα διακρινω μια διαρκως αρνητικη σταση απεναντι στη ρατσα αυτη απο μερικους απο εσας ...το αρχικο μου ποστ δεν ηταν διαφημιστικο της φυλης , ουτε με νοιαζει αν θα παρει κανεις bulldog.
 
  • Like
Reactions: Dafni Rakis


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
.ή επειδη εχουμε στο μυαλο μας το προτυπο ενος σκυλου που τρεχει χιλιομετρα και πηδαει εμποδια.
συγνωμη γιατι θα τρελαθω! το προτυπο του σκυλου ποιο θα επρεπε να ειναι ? ενα ζωο που δεν μπορει να περπατησει, να αναπνευση και να δει? γιατι θα τρελαθουμε τελειως.


δηλάδη δεν μπορουσαν να πανε την φυλη σε κατι σαν αυτο εδω
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
ιδιαιτεροτητα του μπουλντογκ ειναι ο χαρακτηρας του οχι τα προβληματα υγειας αυτα ειναι ελλατωματα

λες οτι καλυτερα ειναι ετσι αφου δεν θα ζησει γεραματα αλλα για πες μου ποτε αυτος ο κυβος με ποδια ηταν νεος ;
και ποτε θα ζησει τα γεραματα τελικα ;

και για να μην παρεξηγηθω να σου πω οτι μου αρεσουν τα μπουλντογκ πολυ αλλα σε εναν θνητο κοσμο δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
συγνωμη γιατι θα τρελαθω! το προτυπο του σκυλου ποιο θα επρεπε να ειναι ? ενα ζωο που δεν μπορει να περπατησει, να αναπνευση και να δει? γιατι θα τρελαθουμε τελειως.
Μα δεν υπαρχει λογος να τρελαινεσαι ...εφοσον το bulldog ειναι :

1) ενα ζωο που δεν περπαταει ουτε 50 μετρα
2) δεν αναπνεει ουτε βλεπει
3) ειναι εξαμβλωμα απο κατασκευης
4) γεννιεται και πεθαινει μεσα σε ενα βουβο πονο
και οσα αλλα νομιζετε οτι ισχυουν , τοτε φτιαξτε ενα anti-bulldog.org που να καταδικαζει την εκτροφη του ...παγκοσμιως δεν υπαρχει κανενα οποτε θα ειναι δημοφιλες το δικο σας...:D.

Αντιθετως , υπαρχουν αλλα anti-ρατσα.org για αλλους λογους.

Επισης κοιταξτε αν τα premiums των ασφαλιστικων εταιρειων στο εξωτερικο ειναι μεγαλυτερα για τα bulldog απο οτι ειναι πχ για τα rotts
Επισης , την επομενη φορα που καποιο bulldog κερδισει σε εκθεση , να πεταξετε ντοματες στους κριτες και να αποχωρησετε σε ενδειξη διαμαρτυριας.

Εγω ομως ειμαι απλα ενας κατοχος σκυλου ...και για να γινω πλεον πειστικος , μενω στο Χαλανδρι και εχω μεγαλο κηπο : φερτε τα κουταβια σας να παιξουν μια ωρα με τον δικο μου να δουμε , θα αντεξει ? και οχι , δεν θα εχω απινιδωτη , ουτε μπουκαλα οξυγονου :D:D

Φιλικα
Βασιλης
 
  • Like
Reactions: Dafni Rakis




rico

Member
2 Οκτωβρίου 2008
23
0
καλώς ήρθες φίλε και μετά από μέρες χαίρομαι που σας βρίσκω παιδιά
 
Last edited by a moderator:






nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
Πριν 1,5 χρονο περιπου αν με ρωταγες σχετικα με τα σκυλια θα σου απαντουσα πολυ λιγα πραγματα.Αποφασησα λοιπον να παρω σκυλο και εψαξα πολυ για ρατσες διαβασα πολλα,μιλησα με διαφορους.Στο πισω μερος του μυαλου μου υπηρχε(και υπαρχει) το bulldog μια ρατσα που θαυμαζα απο μικρος ηταν σαν μυθος στο μυαλο μου,σιγα σιγα αρχισε το ψαξιμο και ο κατεγισμος πληροφοριων απο διαφορες πηγες.Οσο μαθαινα τοσο απογοητευομουν αλλα εγω εκει.Πρωτο σοκ η τιμη αφου Ελλαδα την ειχα καταργησει εψαξα απο γερμανια τιμη 2000Ε συνεχισα και βρηκα ακρη να φερω με 1300.Εμαθα πως γενιουνται,εμαθα πως δημιουργηθηκαν και το βασικοτερο εμαθα οτι δεν υπαρχει πλεον στοιχειο απο αυτο που θαυμαζα εγω απο μικρος.Ισως να ηταν ενας λογος που πηρα μποξερ γιατι εχει πιο πολλα στοιχεια απο αυτο που εγω θαυμαζα.(τωρα δεν αλλαζω με τιποτα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).Θλιβομαι οταν βλεπω μπασε,οταν βλεπω γερμανικο "χωρις" πισω ποδια,οταν βλεπω ενα ροτ που δεν μπορει να κουνηθει,ενα ατροφικο μποξερ γιατι θα μπορουσα να εχω κι εγω.Δεν ειναι λιγες οι φορες που ο δικος μου ροχαλιζει απιστευτα η πνιγεται απ'τα σαλια του.Μπορει να ξεφυγα αλλα το θεμα ειναι οτι ανθρωπος εχει βαλει το χερι του για ολες τις ρατσες,απο εκει και περα ΠΡΕΠΕΙ να τις βελτιωνουν και οχι να τις καταστρεφουν.Πραγματικα αν εβλεπα τοτε καλο "δειγμα" θα επαιρνα μπουλντογκ καλο για μενα και οχι για τις υπερεκτιμημενες εκθεσεις.(Στο κατω κατω δεν θα παντρευομουνα ποτε μοντελο.)Να χαιρεσαι τον φιλαρακο σου και να τον προσεχεις.:)
 


AriSM

New Member
29 Ιουλίου 2012
3
0
Athens
Παιδια υπαρχει κανενα εκτροφειο στην Ελλαδα ?? Δεν προκειται να δωσω τα λεφτα μου σε πετ σιτυ αλλα δεν εμπιστευομαι και τισ αγγελιες, help!!
 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf