Η συμβιωση με ενα αγγλικο bulldog




fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Σαν κατοχος και εγω ενος αγγλικου μπουλντογκ,εχω να πω πως τα μονα προβληματα που αντιμετωπιζο εντονα ειναι στην πολυ ζεστη οπως και αλες ρατσες αλωστε.Ουτε δερματικα,ουτε βολτα,ουτε κατι αλλο,
θελουν προσοχη δεν ειναι για εξω απο το σπιτι οπως και αλες ρατσες και φυσικα δεν τον αλαζω με τιποτε.Να τον χαιρεσε..............
 


kostasios

Member
29 Δεκεμβρίου 2012
22
0
drama
παιδια θα παρω το σαββατο που μας ερχεται και εγω την δικια μου κουταβα. περιμενα σχεδον 4 μηνες και ηρθε λοιπον η μεγαλη ωρα...
οι εχοντες αγγλικα μπουλντογκ σας παρακαλω δωστε tips βαση της εμπειριας σας...
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Σαν κατοχος και εγω ενος αγγλικου μπουλντογκ,εχω να πω πως τα μονα προβληματα που αντιμετωπιζο εντονα ειναι στην πολυ ζεστη οπως και αλες ρατσες αλωστε.Ουτε δερματικα,ουτε βολτα,ουτε κατι αλλο,
θελουν προσοχη δεν ειναι για εξω απο το σπιτι οπως και αλες ρατσες και φυσικα δεν τον αλαζω με τιποτε.Να τον χαιρεσε..............
τι εννοεις δεν ειναι για εξω απο το σπιτι? ουτε βολτα??
 




kostasios

Member
29 Δεκεμβρίου 2012
22
0
drama
τους θερμους μηνες πρεπει να εισαι προσεχτικος με τις βολτες.. η νωρις το πρωι η απογευματακι... με τιποτα νταλα το μεσημερι δεν βγαζεις το μπουλντοκακι σου εξω για βολτα...
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
μαλλον εννοει να μενουν εξω μονιμα :)
το ελπιζω.....
τους θερμους μηνες πρεπει να εισαι προσεχτικος με τις βολτες.. η νωρις το πρωι η απογευματακι... με τιποτα νταλα το μεσημερι δεν βγαζεις το μπουλντοκακι σου εξω για βολτα...
εννοειται..επισης δεν πρεπει να ανεβοκατεβαινουν σκαλες να μην κανουν παιχιδια με αποτομο στοπ και αλλα παρα πολλα! ειναι απο τις ρατσες που δεν θα επελεγα ομως μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ ηρεμο σκυλι με πολυ καλο χαρακτηρα..πριν 1.5 χρονο που πηγα σε εκτροφειο αγγλικων μου εκανε τρομερη εντυπωση που ουτε ενα δεν γαυγισε οταν μπηκαμε μεσα στο χωρο τους..
 


kostasios

Member
29 Δεκεμβρίου 2012
22
0
drama
το κομματι της σκαλας και του αποτομου στοπ σε παιχνιδι μπορω να πω οτι ειναι μετρα καθαρα προλυπτικα.. δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο θεμα οπως το κομματι της ζεστης.
γενικα ειναι φυλη ξεχωριστη...
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
το κομματι της σκαλας και του αποτομου στοπ σε παιχνιδι μπορω να πω οτι ειναι μετρα καθαρα προλυπτικα.. δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο θεμα οπως το κομματι της ζεστης.
γενικα ειναι φυλη ξεχωριστη...
αυτα που σου λεω ειναι λογια απο εκτροφεα της φυλης..δεν ξερω τι και πως γιατι δεν εχω ψαξει τη φυλη..το συγκεκριμενο κομματι ομως μας το επισημανε παρα πολλες φορες αρα καποιος λογος θα υπηρχε..
οσο για τη ζεστη μας ειπε ουτε και στη θαλασσα να μην τη παιρνει το παιδι που ενδιαφεροταν αν δεν ειναι πολυ πρωι ή πολυ απογευμα..ο ιδιος ειχε φτιαξει στα κενελ συστημα κλιματισμου οπως εχει και στις καφετεριες στους εξωτερικους χωρους το καλοκαιρι!
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Ενοω οτι δεν ειναι να ζει μονιμα εξω απο το σπιτι και εγω δεν αντιμετοπιζω προβλημα στην βολτα του οπως λενε καποιοι αλλοι κατοχοι αγγλικου.Δεν θελουν ζεστη και πολυ υγρασια θελουν υπερβολικα καλο στεγνωμα μετα το μπανιο τους.Εαν το προσεχεις οπως πρεπει,δεν θα εχεις προβλημα
 


GeorgeToumpa

Active Member
25 Ιανουαρίου 2013
38
0
Θεσσαλονίκη
Είναι αποκλειστικά σκύλοι συντροφιάς.. δεν είναι να βγαίνεις έξω κάθε μέρα και να παίζεις μπαλάκι με τις ώρες.. ένα μισάωρο την μέρα δηλαδή είναι αρκετό.. αν και έχω δει κάποια να παίζουν και ποδόσφαιρο 8) με μέτρο και με προσοχή τα πάντα και είναι το ιδανικότερο για μέσα στην πόλη όπως είπε κι ο Tricky
 
Last edited:


kostasios

Member
29 Δεκεμβρίου 2012
22
0
drama
παιδια απο τροφη τελικα που εχετε κατασταλαξει?? οσο γνωριζω θελει τροφη με χαμηλη σε περιεκτικοτητα πρωτεινης. εχετε δοκιμασει την fish4dog ???
 


Dafni Rakis

New Member
11 Οκτωβρίου 2016
4
0
44
Attendorn
Συμφωνω μαζι σου κ με την επιλογη εκτροφειου...απο την Σισυ πηρα κ εγω τον δικο μου κουκλο κ τον λατρευω δεν τον αλλαζω με τιποτα κ για κανεναν λογο.Τα αγγλικα ειναι ερωτας
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Συμφωνω μαζι σου κ με την επιλογη εκτροφειου...απο την Σισυ πηρα κ εγω τον δικο μου κουκλο κ τον λατρευω δεν τον αλλαζω με τιποτα κ για κανεναν λογο.Τα αγγλικα ειναι ερωτας
Θα προτεινα να αφησεις το φτυαρι και να πας στο
Εμείς και τα σκυλιά μας! να μας παρουσιασεις το σκυλο σου :p
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Διαβάζοντας όλο το νήμα διαβάζω ότι:είναι σκύλος συντροφιάς δεν χρειάζεται κάθε μέρα βόλτες.
Συγνώμη τα σκυλιά συντροφιάς δηλαδή κάθε ποτέ τα βγάζετε;;;;και που κάνουν την ανάγκη τους;;;;;
Γιατί εγώ το βγάζω δυο φορές και ετοιμάζομαι για Τρίτη επειδή θελω να εξαφανίζω τελείως την πάνα που ημερησίως βρίσκω τρία τέσσερα σημεία από τσίσα.ειμαι κάπου λάθος και δεν το ξέρω!!
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Να δούμε λίγο αυτό το θέμα και την ερώτηση που έχω είδη κάνει...την γνώμη σας παρακαλω
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Αυτο που εννοει ειναι οτι ειναι σκυλος χαμηλης ενεργειας...δεν εννοει βολτα για τις αναγκες...αλλα βολτα για εκτονωση κ οχι αυτην δεν τη χρειαζεται καθημερινα
 
  • Like
Reactions: mariatheo


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Προσωπικά, θεωρώ ότι ακόμα και σκύλος χαμηλής ενέργειας έχει ανάγκη από καθημερινή βόλτα (πέρα από τις εξόδους για την τουαλέτα). Η βόλτα δεν εκτονώνει μόνο το σώμα, αλλά και το μυαλό, ο σκύλος λαμβάνει πληθώρα ερεθισμάτων, οπτικών, οσφρητικών και ακουστικών. Απλά σε ένα σκύλο χαμηλής ενέργειας πιθανόν μια την ημέρα να είναι αρκετή όταν άλλα θέλουν δύο και τρεις. Ε, αυτά που θέλουν 2 και 3 βόλτες εκτόνωσης, σπάνια χρειάζονται κι έξτρα εξόδους για τουαλέτα. Πόσες βόλτες χρειάζεται ο κάθε σκύλος και τι μεγέθους; Αυτό το κρίνεις από την συμπεριφορά μέσα στο σπίτι. Όσο ο σκύλος καλύπτεται από εκτόνωση, τόσο ομαλή είναι η συμπεριφορά του στο σπίτι.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Αυτο δεν θεωρειται βολτα εκτονωσης...απλα βολτα...η οποια συμφωνω σαφως οτι ειναι ακρως ευεγερτικη...
Ενας σκυλος τοσο χαμηλης ενεργειας κ τα ερεθισματα τα μπουχτιζει γρηγοροτερα και ειναι πολυ πιθανό σε μια απλη βολτα αναγκών, ειδικά αν του πάρει χρονο, να ειναι οκ κ στους υπολοιπους τομεις...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν μπορώ να φανταστώ υγιές σκυλί να καλύπτεται και στα υπόλοιπα μόνο από τις εξόδους για τουαλέτα. Αλήθεια!
 
  • Like
Reactions: spyv and nas