Θέλω Χάσκυ...


Status
Κλειδωμένο θέμα

Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το Χάσκυ είναι πολύ κοινή φυλή στην Ελλάδα και έχουμε και πολύ καλούς εκτροφείς.

Αφού η γιαγιά δεν σου χαλάει χατήρι, πες της να το ψάξει εκείνη. Έτσι κι αλλιώς δικός της θα είναι ο σκύλος (ότι και να λες εσύ, ο σκύλος αυτήν θα ξέρει για αφεντικό -και αυτό έλλειπε κιόλας!).

Απορώ γιατί κακομαθαίνουν τόσο πολύ τα εγγόνια τους....
Αν ήμουν εγώ δεν θα στο επέτρεπα με τίποτα να μου φορτώνεις ότι σκύλο γουστάρεις.

Μακάρι να μην πάρεις ποτέ σκύλο μέχρι να μάθεις να αναλαμβάνεις ΠΛΗΡΩΣ, ΟΛΕΣ τις ευθύνες του. Έτσι όπως το πας, κι εσύ θα χάσεις (όχι μόνο ο σκύλος).

Δεν είναι δα και είδος υπό εξαφάνιση! Μπορείς να πάρεις σκύλο άλλη φορά... όταν θα είσαι έτοιμη ΕΣΥ να του παρέχεις όλα όσα χρειάζεται. Προς τι η βιασύνη;

Κακομαθημένο....

Πολλές φορές έχω εκπαιδεύσει σκύλους σε παρόμοιες καταστάσεις. Πήρε ο γιόκας Ρότβαιλερ και μετά έφυγε Αγγλία για σπουδές κλπ.

ΦΡΙΚΑΡΟΥΝ μόλις λέω πως η μαμά, ή η γιαγιά (ή και η υπηρέτρια μερικές φορές) θα είναι ο πρωταγωνιστής στα μαθήματα (βασικός χειριστής) καθώτι ο σκύλος με αυτές ζει περισσότερο. Μιά φορά έβαλα κάποιον να υπογράψει πως δεν θα ξαναπάρει ποτέ τον σκύλο "του" από την μητέρα του, πριν ξεκινήσω μια πολύπλοκη εκπαίδευση μαζί της. Θα ήταν πολύ κρίμα όλη η εκπαίδευση να πήγαινε στράφι, όταν θα γύριζε το κακομαθημένο από τις σπουδές....

Το παραπάνω είναι ένα φαινόμενο καθαρά Ελληνικό (μόνο η Ελληνίδες κακομαθαίνουν τόσο τα παιδιά τους). Στο εξωτερικό θα είχε πέσει κάτω από τα γέλια η γιαγιά σου αν τις πρότεινες τέτοιο πράγμα....

Κι αν αγαπούσε τους σκύλους πολύ, θα είχε ΔΙΚΟ της (και σίγουρα ΟΧΙ ΧΑΣΚΥ), και δεν θα χάλαγε την ώρα της μαζεύοντας τα κόπρανα του σκύλου κάποιας άλλης.
 
Last edited:


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Στου κουφού τη βρόντα όσο θέλεις πόρτα!!!!!

Το μόνο που προσφέρει το συγκεκριμένο νήμα, είναι ο παραδειγματισμός και η τροφή σκέψης για άλλους.
Δυστυχώς!!
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Dr.Zhivago δεν ροτισα κανενα νομιζο να μου πει αν και ποσο ειμαι κακομα8ημενος εγω ρωτισα να μου πειτε καποιες πληροφοριες σε αυτο που ρωτισα αν δν μπορεις να δωσεις μην κανεις ποστ...Εγω ροτισα να μου πειτε καποιες πληροφοριες και οι μισοι με λετε κακομα8ημενο οκ ειμαι αφου το 8ελετε ετσι αλλα δεν ειναι αυτο το 8εμα μας.....Πληροφοριες εχεις για αυτο που ροτισα? αν οχι μν κανεις ποστ πλιζ.....
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τις καλύτερες πληροφορίες σου έδωσα, μα όπως κάθε κακομαθημένο παιδάκι, θ'αργήσεις να τις καταλάβεις.

Η βασική: Δεν μπορείς ακόμη να έχεις σκύλο.
Απλά τα πράγματα.

Και κακώς δεν σου το έχει πει η γιαγιά και η μαμά...
...ΠΟΛΥ κακώς. Να δεις που θα πληρώσουν για το λάθος τους.

Έχω βρεθεί στη θέση σου. Ξέρω πως είναι να θέλεις σκύλο ΠΑΡΑ πολύ την λάθος στιγμή.

Όμως είναι ΠΟΛΥ καλύτερο να κάνεις υπομονή και να περιμένεις (μέχρι να είναι σωστές οι συνθήκες) παρά να ταλαιπωρείς ένα κουταβάκι, την γιαγιά, και ποιός ξέρει ποιούς άλλους, ΧΩΡΙΣ να είναι δικός σου ο σκύλος (δεν παίζει να σε αναγνωρίσει ποτέ ως αφεντικό αν δεν μένει μαζί σου).

Η γιαγιά σου κακόμαθε τη μαμά σου (και το κάνει ακόμη) και τώρα εσύ έχεις σειρά. Προσπάθησε να ξεφύγεις (να ωριμάσεις) γιατί οι ανεύθυνοι άνθρωποι έχουν πολλαπλά προβλήματα στη ζωή (δεν ταλαιπωρούν μόνο τα ζώα αλλά και τον εαυτό τους).
 
Last edited:




twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
ζιβαγκο ενταξει μου εχεις δωσει καποιες πληροφοριες ενας απο τους ελαχιστους εδω μεσα..
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Παιδιά, τα off topic και οι προσωπικές επιθέσεις απαγορεύονται στο φόρουμ (και σβήστηκαν). Αν συνεχίσει έτσι το θέμα αναγκαστικά θα κλειδωθεί.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αυτό το "Θέλω Χάσκυ" μου θύμισε κάτι αστείο.

Η μαμά μου λατρεύει τους σκύλους. Είναι 62 ετών (σαν την γιαγιά του μικρού) και ζει σε πολύ μεγάλο σπίτι στην εξοχή (με τον μπαμπά μου). Η αγαπημένη φυλή της μαμάς μου είναι το Γερμανικό Πόιντερ (Κούρτσχααρ). Κάθε τόσο, εδώ και χρόνια, μου λέει:

"Θέλω Κούρτσχααρ!"

Πάμε μαζί σε εκθέσεις σκύλων και κάθε φορά ξαναερωτεύεται τα Κούρτσχααρ φτού κι απ' την αρχή...

Μεγάλο σπίτι και κόρη εκπαιδεύτρια σκύλων... γιατί δεν έχει τον σκύλο των ονείρων της;

Γιατί δεν την αφήνω.

Δεν έχει καμιά δουλειά μια νοικοκυρούλα 62 ετών με Κούρτσχααρ. Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να του δώσει ότι του χρειάζεται (μεγάλες βόλτες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ με ελεύθερο τρέξιμο και παιχνίδια).

Το Χάσκυ έχει ακόμη περισσότερες απαιτήσεις (ίδια άσκηση, αλλά πιο πολύπλοκη εκπαίδευση, και πολύ περισσότερο καλλωπισμό).

Δεν μπορείς να έχεις πάντα ότι θέλεις.
Έτσι είναι η ζωή.

Μερικέ φορές ΠΟΝΑΕΙ (εγώ πόναγα όταν δεν μπορούσα ακόμη να πάρω τον πρώτο μου σκύλο) αλλά η ζωή ΑΝΤΑΜΟΙΒΕΙ εκείνους που κάνουν υπομονή.
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
επρεπε να εχει κλειδωθει το θεμα οταν αυτος που το ανοιξε αρχισε τις προσβολες και τα ψεμματα απέναντι σε ανθρωπους που προσπαθησαν να τον βοηθησουν... τεσπα....
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
επρεπε να εχει κλειδωθει το θεμα οταν αυτος που το ανοιξε αρχισε τις προσβολες και τα ψεμματα απέναντι σε ανθρωπους που προσπαθησαν να τον βοηθησουν... τεσπα....
Έχεις δίκιο.
Κι εγώ κάπου εκεί έχασα την υπομονή μου και μετανοιώνω. :(
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2

Ειναι λιγο τραγικο να κανουμε τετοιου ειδους σχολια η υποδειξεις. Δεν μπορεις να ξερεις γιατι και πως γραφει ετσι ο χρηστης και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να τον κρινεις με τετοιο στυλ. Ειναι ρατσιστικο θα ελεγα! Και εγω με δισκολια καταφερνω να διαβασω αυτα που λεει, αλλα το κανω. Αν το στελνεις απο ενδιαφερον να τον κανεις καλυτερο, καντο με ΠΜ. :rolleyes:
 


Status
Κλειδωμένο θέμα