Θέλω κουτάβι ράτσας...αλλά


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τα εξοδα που δε συμπεριεβαλες κ γραφεις απο κατω στη λιστα, ηταν τα περισσοτερα εξοδα που γινονται μια φορα...δηλαδη στην επομενη γεννα δε θα χρειαστει να τα ξαναγορασεις.
Να καταλαβω προσπαθω δεν ειμαι αρνητικη ,απλα ρωταω,δε θελω να το εκλαβεις αλλιως.
Αν η τιμη ειναι η ιδια στα κουταβια παντα,οταν θα γεννησει 1 ή 2 κουταβια παραπανω θα εχεις κ εσοδα; 'Η θα ριξεις τη τιμη ;
Όχι, όπως και δεν θα την ανεβάσω αν κάνει μόνο ένα ή αν χρειαστεί καισαρική ή αν δεν μείνει έγκυος με την πρώτη (πχ η εκτροφέας πήγε με την αδερφή της Toya από Β. Ολλανδία στη Βαρκελώνη χωρίς αποτέλεσμα) ή, ή, ...

Για να πούμε ότι μία "επιχείρηση" έχει οικονομικό κέρδος πρέπει να υπολογησεις όλα τα έξοδα, έσοδα, κέρδη και ζημιές. Αν κάνω λοιπόν μια Break-even ανάλυση θα τρομάξεις με τη τιμή που θα έπρεπε να ζητήσω.

Αν έχεις να μου προτείνεις ένα ρεαλιστικό οικονομικό πλάνο που θα με κάνει να βγάζω κέρδος, ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Εννοείται οτι θα πληρωθείς για την παροχή υπηρεσιών.


ρε παιδιά με τέτοια κρίση ποιος δεν θέλει δεύτερο εισόδημα?
τόσες φυλές που δεν υπάρχουν εκτροφεία στην ελλάδα, ο κόσμος ψάχνει και δεν βρίσκει,
άντε βάλτε εμπρός για να έχετε δευτερο εισόδημα και να κάνετε και το χόμπυ σας.

(οποιος πιστευει αυτά που λέει)
:D:D:D
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
σοφουλι εχεις απολυτο δικιο και συμφωνω....αλλωστε το 2ο σκυλακι (το 1ο ειναι αυτο στην φωτο) που πηρα πριν 3 μηνες ηταν αδεσποτο και το μαζεψα απο τον δρομο. αλλα το θεμα ειναι αλλο...οτι δηλαδη οταν καποιος προσπαθει να κρατησει ή να καλυτερευσει μια ρατσα, αναγκαστηκα ζηταει και χρηματα. τωρα αν ειναι πολλα...πραγμα που το ξερουμε πριν αγορασουμε, απλα δεν αγοραζουμε. το αδεσποτο εχει ηδη γεννηθει και καποιος το εχει βρει..οποτε εχει καποια εξοδα. οταν ομως ο αλλος κανει μια γεννα εχει ακομα αλλα τοσα εξοδα και παραπανω. και γι αυτο αλλωστε και ζηταει πολλλλαααα λεφτα.
Συμφωνώ, και η τιμή που δίνουν οι εκτροφείς τα σκυλιά τους δεν μου φαίνεται καθόλου μεγάλη.
Και είτε εκτροφικός είτε αδέσποτος ο σκύλος έχει πολλά έξοδα. Και αν δεν είμαστε διαθετημένοι να τα καλύψουμε δεν παίρνουμε σκύλο.
1000 ευρώ δεν είναι πολλά για σκύλο πχ (τυχαία τιμή)
Με 1000 ευρώ παίρνεις μια άψυχη LCD τηλεόραση, γιατί να μην τα έχεις για μια ψυχούλα που θα ζει μαζί σου 10-17 χρόνια;;;
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
βρε παιδια αλλο τα αδεσποτα και αλλο ενα σκυλι ρατσας. απο την αποψη οτι το αδεσποτο μπορει να μην ειναι μορφολογικα σωστο, να εχει γενετικα προβληματα κτλ. οταν ο αλλος σου δωσει ενα σκυλι που θα ειναι αψογο και ο ιδιος θα εχει κανει μεγαλο αγωνα για να σου δωσει ενα τετοιο σκυλι, φυσικα και θα σου ζητησει χρηματα..
Ποιος σου ειπε οτι τα καθαροαιμα δεν εχουν γεννετικα προβληματα.Αν κουβεντιασεις με ενα κτηνιατρο θα δεις οτι ειναι ακριβως τα ιδια ποσοστα με τις αιμομυξιες και τα συναφη που γινοντε πολλες φιλες τις εχουνε χαλασει οι ιδιοι οι εκτροφεις
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Alexia ο spyrou παραπανω σου απανταει στη λιστα που εκανες,τα περισσοτερα απο τα εξοδα σου τα εχω κι εγω ,εμενα ομως δεν μου τα πληρωνει κανενας. george Α υπαρχει ενα μπερδεμα στην ολη υποθεση τα λεφτα που εισπρατει ο εκτροφεας αποτα κουταβια μπορει να μη μενουνε στη τσεπη του.Στην ουσια ομως οι αγοραστες πληρωνουν το χομπυ του εκτροφεα.Επιμενω οτι τα λεφτα δε μενουνε για να αγορασεις σπιτι αυτοκινητο κοτερο κ.λ.π αλλα δαπανουντε στην εκτροφη.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
κάποτε οχι πριν πολλά χρόνια, υπήρχαν πολλά περισσότερα εκτροφεία, η τάση είναι να λιγοστευουν, το βλέπουμε και απο τις συμμετοχές στις εκθέσεις, αυτό δείχνει τις δυσκολίες του χόμπυ (και είναι πολλές).
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
1000 ευρώ δεν είναι πολλά για σκύλο πχ (τυχαία τιμή)
Tι εννοείς "για σκύλο"?? Σκύλο γενικά μπορείς να βρεις ευκολότατα δωρεάν. Ως εκ τούτου ναι, είναι πολλά. Αν τώρα θέλεις σκύλο που να πληροί ορισμένες προδιαγραφές, ανάλογα με τις προδιαγραφές αυτές μπορεί τα 1000 να είναι πολλά ή λίγα.

Originally Posted by andrykor
βρε παιδια αλλο τα αδεσποτα και αλλο ενα σκυλι ρατσας. απο την αποψη οτι το αδεσποτο μπορει να μην ειναι μορφολογικα σωστο, να εχει γενετικα προβληματα κτλ.
Ποια ακριβώς θεωρείς οτι είναι η διαφορά αδέσποτου και σκύλου ράτσας? Επίσης τι εννοείς μορφολογικά σωστό?? Με ποια κριτήρια?

Λυπάμαι που ακόμα κι εδω εκφράζονται απόψεις αυτού του είδους με αυτόν τον τρόπο.....
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Alexia ο spyrou παραπανω σου απανταει στη λιστα που εκανες,τα περισσοτερα απο τα εξοδα σου τα εχω κι εγω ,εμενα ομως δεν μου τα πληρωνει κανενας. george Α υπαρχει ενα μπερδεμα στην ολη υποθεση τα λεφτα που εισπρατει ο εκτροφεας αποτα κουταβια μπορει να μη μενουνε στη τσεπη του.Στην ουσια ομως οι αγοραστες πληρωνουν το χομπυ του εκτροφεα.Επιμενω οτι τα λεφτα δε μενουνε για να αγορασεις σπιτι αυτοκινητο κοτερο κ.λ.π αλλα δαπανουντε στην εκτροφη.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιοι έχουν πρόβλημα με το να έχει κέρδος ο εκτροφέας (αν έχει). Εμένα ποσώς με χαλάει αυτό. Γιατί να μην έχει απο τη στιγμή που πουλάει προϊον σωστής ποιότητας που έχει ζήτηση και το κάνει με ήθος και αξιοπρέπεια (τα τελευταία δυο είναι που με χαλάνε ότανδεν υπάρχουν.... οχι το κέρδος.)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
έλα ντε.....γιατί να μην υπάρχει και κέρδος απο κάποιον επαγγελματία που κάνει σωστά την δουλιά του;
Δηλαδή όλοι εμείς που είμαστε επαγγελματίες στον χώρο μας και πληρωνόμαστε για την δουλιά μας είμαστε ασυνείδητοι;

Αν ο εκτροφέας δεν έχει κέρδος πως θα συνεχίσει να κάνει αυτό που κάνει; Ωραία τα πάθη και τα χόμπυ αλλά για πόσο μπορεί να αντέξει κάποιος στις υποχρεώσεις που τρέχουν; Πως θα καταφέρει να αγοράσει καινούργια σκυλιά και να συντηρήσει τα παλιά;
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
έλα ντε.....γιατί να μην υπάρχει και κέρδος απο κάποιον επαγγελματία που κάνει σωστά την δουλιά του;
Αυτο !! Τουλαχιστον να το παραδεχονται,οχι να λενε ειναι χομπι κ μπαινουν μεσα με τα εξοδα τους...
Κ μενα μ'αρεσει να κανω κοσμηματα πχ κ τα δινω δωρο στις φιλες μου ,δε τους ζηταω χρηματα.Απο τη στιγμη που θα ζητησω χρηματα, το εχω κανει επαγγελμα.
Τωρα δε μιλαμε αν καποιος εκανε μια γεννα κ τελος...λεμε να το κανει συστηματικα.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Tι εννοείς "για σκύλο"?? Σκύλο γενικά μπορείς να βρεις ευκολότατα δωρεάν. Ως εκ τούτου ναι, είναι πολλά. Αν τώρα θέλεις σκύλο που να πληροί ορισμένες προδιαγραφές, ανάλογα με τις προδιαγραφές αυτές μπορεί τα 1000 να είναι πολλά ή λίγα.
Για σκύλο ράτσας από εκτροφείο.Το γράφω στο ποστ μου. 1000 ευρώ δεν είναι πολλά χρήματα να δώσεις όταν έχεις καταλήξει ότι θέλεις μια συγκεκριμένη φυλή.
(Μα νομίζω πως είναι ξεκαθαρισμένο ότι το καθαρόαιμο θα το πάρεις από σωστό εκτροφείο.)
Εγώ δεν ήθελα καθαρόαιμο, και υιοθέτησα ημίαιμο. Αλλά εάν ο στόχος μου ήταν να πάρω πχ ένα ΓΠ θα τα έδινα και δεν μου φαίνονται καθόλου πολλά 1000 ευρώ. (και πίστεψε με δεν τα έχω ;) )
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
@katerina116
μα και το χόμπυ σου μπορείς να το κάνεις επάγγελμα( και να είσαι και πολύ ευτυχισμένος)...όπως και απο το επάγγελμα μπορεί να μπαίνεις μέσα!
 


nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Aπ οτι καταλαβαινω η ολη παρεξηγηση δημιουργειται γιατι οι ιδιοι οι εκτροφεις λενε οτι δεν εχουν κερδος.

Αυτοι που ειμαστε εξω απ το χωρο λοιπον σκεφτομαστε οτι αν για καθε κουταβι που γεννιεται τα εξοδα μεχρι να φτασει στον υποψηφιο ιδιοκτητη ειναι 350-450 ε τα υπολοιπα μεχρι τα 700 800 1000 ειναι κερδος. Πως λοιπον κ εκτροφεις μας λετε οτι δεν εχετε κερδος?

Ομως οπως ειπε ο Ferb αυτα δεν μενουν για κοτερα και αυτοκινητα αλλα για την συνεχιση της εκτροφης. Το κερδος λοιπον ξαναματαεπενδυεται για την συνεχιση του χομπυ , της τρελλας, του οπως θελετε πειτε το.

Αρα κερδος υπαρχει , για να συνεχισει να υπαρχει και το εκτροφειο. Εγω προσωπικα δεν βλεπω κατι κακο σε αυτο.

Και αν μενει και κατι παραπανω, και παλι δεν ειναι κακο, προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος?:p

Γιατι προσπαθειτε να αποδειξετε οι μεν στους δε οτι δεν ειστε ελεφαντες?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Νομίζω πως τα συνολικά έξοδα του εκτροφέα δεν είναι μόνο τα έξοδα μιας γέννας.
Ότι αγοράζουμε, δεν πληρώνουμε μόνο το κόστος πρώτων υλών πληρώνουμε και το κόστος παραγωγής και συντήρησης.
Και την ΔΕΗ και τα μεροκάματα και πολλά πολλά έξοδα του επαγγελματία.
Για μένα καλά θα κάνει ένας σωστός εκτροφέας να έχει κέρδος, κάπως πρέπει να ανταμιφθεί για τον χρόνο που αφιερώνει και να καλύψει τα όποια έξοδα συνεπάγονται.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
κατ΄αρχήν για μένα ο εκτροφέας δεν πρέπει να ''μπαίνει μέσα'', γιατί πολύ απλά θα πάψει να είναι ''σωστός'' ή θα σταματήσει να κάνει εκτροφή.

Εγώ διδάσκω πιάνο (είναι το επάγγελμά μου και ζω απο αυτό αλλά ταυτόχρονα μου αρέσει και θα μπορούσε κάποιος να το χαρακτηρίσει και χόμπυ -με την ευρεία έννοια)..
όταν οι μαθητές μου πάψουν να με πληρώνουν ,λυπάμαι αλλά δεν θα μπορέσω να συνεχίσω την χομποδουλιά μου πολύ απλά γιατί θα πρέπει κάπως να επιβιώσω...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ανυπομονώ να μου πείτε πως θα κάνω την εκτροφή κερδοφόρα.

Ήθελα να κάνω την αίτηση για την επωνυμία σαν εταιρία ή ατομική επιχείρηση για να μπορώ να αφαιρώ τα έξοδα και να γλιτώνω το ΦΠΑ. Η γνώμη της λογίστριας μου ήταν το πολυ 1 με 2 χρόνια να δεχτεί η εφορία να λειτουργεί η εταιρία με ζημιά.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
άρα θα συνεχίσεις να τροφοδοτείς- όσο μπορείς- την εκτροφή που κάνεις από όποια άλλα εισοδήματα και για όσο καιρό αντέξεις ψυχολογικά και οικονομικά....
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Ενταξει αν δεν αντεχεις οικονομικα σταματησε το χομπι αυτο κ απολαυσε τη σκυλιτσα σου μοναχη της ,δε θα εκλειψουν τα westie.
Τωρα μου ηρθε κ μια αλλη απορια...ο αρσενικος γιατι θελει τοσα λεφτα για να κανει σεξ; Για τα εξοδα των εκθεσεων ;
 


mpinios

Member
25 Σεπτεμβρίου 2010
12
0
εγω πηρα το σκυλο μου 1200euro.........το θέμα χαρακτήρα στα αίματα των γονιών...
το θέμα της ιστορικότητας σε προηγούμενες γέννες...
το θέμα των τυχόν εκπαιδεύσεων που μπορεί να έχουν γίνει στους γοννείς...
το θέμα των τυχόν εκθεσιακών-μορφολογικών βραβείων...
το θέμα της κοινωνικοποίησης των κουταβιών απο τον εκτροφέα....κοιταξα εαν υπαρχουνε τα παραπανω και το πηρα,πιστευω ολοι πρεπει να κοιταμε τα παραπανω για το σκυλο μας...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ενταξει αν δεν αντεχεις οικονομικα σταματησε το χομπι αυτο κ απολαυσε τη σκυλιτσα σου μοναχη της ,δε θα εκλειψουν τα westie.
Τωρα μου ηρθε κ μια αλλη απορια...ο αρσενικος γιατι θελει τοσα λεφτα για να κανει σεξ; Για τα εξοδα των εκθεσεων ;
το τι θα κάνει ο κάθε ένας είναι δική του δουλιά και δεν αφορά κανέναν άλλο (κουμάντο ο καθείς στο σπίτι του..)

τώρα για την απορία σου έχω δύο απαντήσεις....

η πρώτη- που είναι κόσμια.....:
δεν είναι μόνο τα έξοδα εκθέσεων που έχει ο αρσενικός επιβήτορας αλλά και τα έξοδα εξετάσεων υγείας, προπόνησης, εκπαίδευσης, συντήρησης, κλπ.

και τη δεύτερη απάντηση που επειδή δεν είναι τόσο κόσμια...
την αφήνω να την σκεφτείς μόνη σου....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.055
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli