Θέλω κουτάβι ράτσας...αλλά


smike

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
81
0
Αθηνα
Στη βραδυνη μας βολτα .
Βλεπω εναν με εναν Γερμανικο ποιμενικο .
Γεια σας ωραιος σκυλος του λεω , να τον χαιδεψω??
Οχι μου λεει τον εκπαιδευω .(πρωτο φαουλ). Ασε που ειναι και στα ντουζενια του!!!
Θα τον στειρωσετε τον ρωταω??
Σιγα μην τον στειρωσω !!! ΘΑ ΤΟΝ ΖΕΥΓΑΡΩΣΩ , αφου ειναι καθαροαιμος !!! (δευτερο φαουλ)
Ειναι απο εκτροφειο??
Βεβαια !!! τον εχω φερει απο Ουγγαρια!!! (τριτο φαουλ)

Στο τριτο καηκε , και εφυγα.
ΠΑντως στην περιοχη απο οοοοοολους που εχω ρωτησει για καθαροαιμα οοοοοοοοολοι εντελως τυχαια τα εχουν φερει απο ουγγαρια .(pet shop δηλαδη)

Ενας μονο με ενα ντοπερμαν πανεμορφο το ειχε φερει απο εκτροφεα απο σερβια .
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ...Γεια σας ωραιος σκυλος του λεω , να τον χαιδεψω??
Οχι μου λεει τον εκπαιδευω .(πρωτο φαουλ).

2) ...Ειναι απο εκτροφειο??
Βεβαια !!! τον εχω φερει απο Ουγγαρια!!! (τριτο φαουλ)
1) Πολλές φορές, έχω συναντηθεί με διάφορους και έχω κάνει κι εγώ το "πρώτο φάουλ"...
Οντως, τη συγκεκριμένη στιγμή που έχω, για παράδειγμα, τη Μόκα σε εντολή (και την εκτελεί, επιτέλους, άψογα, ανάμεσα στις περισπάσεις)... το λέω κι εγώ "την έχω σε εντολή"... και ξυνίζουν τα μούτρα, λέγοντας "μα αφήστε τα σκυλάκια να παίξουν"... εννοώντας, όπως καταλαβαίνεις "να ξεχαρμανιάσει το σκυλάκι της επάνω στη Μόκα"...

2) Και όμως (ταυτόχρονα με τα εκατοντάδες puppy mills), η Ουγγαρία διαθέτει και αρκετούς από τους πιο ευσυνείδητους και φημισμένους εκτροφείς στον κόσμο... σε αρκετές φυλές...
 
Last edited:


smike

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
81
0
Αθηνα
1) οκ πασο . Αν και στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν μου φανηκε οτι ηταν σε εντολη αφου τραβαγε σαν παλαβος το λουρι ο σκυλος.
2)Τι να πω , ξανα μανα πασο . Νομιζα πως η Ουγγαρια ηταν η puppymill land .

Ασε γιατι σημερα εγινα μπιλιες με εναν "εκπαιδευτη" για πολλους και διαφορους λογους , με το κερασακι στην τουρτα ... μιλαγε στο κινητο για εμπορευμα απο ....ουγγαρια ... εντελως τυχαια

Ειμαι περιεργος ανθρωπος τελικα....
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
ολα καλα ρε παιδια. αλλα αυτα τα ζωακια στις βιτρινες τους ποιος θα τα σωσει κ πώς? υποφερουν. πηγα χθες να παρω τροφη κ ηταν στη βιτρινα ενα τεκελ το οποιο βρωμοκοπουσε γτ μαλλον ετρωγε τα περιττωματα του κ με κοιτουσε στα ματια εντελως ακινητο με βλεμμα που ποτε στη ζωη μου δεν εχω ξαναδει οχι απλα σε σκυλο αλλα σε οτιδηποτε ζωντανο. ενα απεγνωσμενο βλεμμα ικεσιας. δεν εχω ξαναδει κατι που να με συγκινησει τοσο. θα το επαιρνα εκεινη τη στιγμη αν μπορουσα. αυτα ποιος θα τα σωσει?
 




Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
δεν μπορω να περιγραψω το βλεμμα του. τα ματακια του. αν μπορουσα τωρα θα ηταν εδω μαζι μου κ θα το προσεφερα την καλυτερη ζωη που μπορει να εχει ενα κουταβι. κ αυτα? αυτα δεν πρεπει να σωθουν καπως? το υγειονομικο δε μπορει να κανει κατι? που μπορω να απευθυνθω? δε μπορει να ζουμε σε πολιτισμενο κρατος εν ετει 2012 σε λιγο!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
γτ του φαινονται πολυ μπασκλασαριες κ κακοφτιαγμενα....
Στραβόχ.... ο πατέρας του και έβγαλε αυτόν...
Ας πάρει ένα λούτρινο που είναι καλοφτιαγμένο και δε λερώνει, γιατί με το πρώτο κατούρημα μέσα στο σπίτι, βλέπω το σκύλο στα αδέσποτα...
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
Στραβόχ.... ο πατέρας του και έβγαλε αυτόν...
Ας πάρει ένα λούτρινο που είναι καλοφτιαγμένο και δε λερώνει, γιατί με το πρώτο κατούρημα μέσα στο σπίτι, βλέπω το σκύλο στα αδέσποτα...

το πολυ πολυ να λυπηθει τα λεφτα του κ να το δεσει στο μπαλκονι.
 


thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
ρε παιδια που μπορω να καταγγειλω για αυτο που εγραψα πιο πανω??? για αυτο το λαμπραντορακι???? δεν αντεχω να σκεφτομαι οτι θα ειναι μεσα στο κλουβι αλλο τοσο καιρο........εστειλα σε blogs εστειλα στο αδεσποτο....υπαρχει καπου αλλου?
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
θελω κ εγω να μαθω για το σκυλακι που ειδα! δεν ειναι αποψη το να αδιαφορουμε μεχρι να σταματησουν να φερνουν! γτ δεν θα σταματησουν ποτε! κ εμεις τι? θα κανουμε οτι δε βλεπουμε? η σιωπη ειναι συνενοχη!
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457


thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
Παιδιά τι να κάνουμε, δεν απαγορεύεται η πώληση ζώων από καταστήματα! Δεν βρίσκεις άκρη απο πουθενά!

Γιατί ψωνίζετε από τέτοια καταστήματα???? Υπάρχουν πετ σοπ που δεν εμπορεύονατι ζώα
http://www.dogforum.gr/v3/κανονισμοί.σχόλια.προτάσεις-30/pet.shop.που.δεν.πωλούν.ζώα-6575/
Εγω προσωπικα δεν ψωνιζω απο τετοια καταστηματα ...αλλα περναω αρκετα συχνα απο εκει και το ειδα
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
συνηθως παω στο πετ σοπ της γειτονιας που πουλαει μονο καναρινια απο ζωα. ε... εκλεισε αυτο παει. κ ειμαι στο ψαξιμο. να εχει κ αυτη που θελω να μην πουλαει κ ζωα να ειναι σε ολα οκ. γτ μερικοι που δεν εχουν ζωα σε βιτρινες δε σημαινει οτι δε φερνουν κιολας. σχετικα προσφατα το ανακαλυψα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν καταλαβαινουν οι κολλημενοι. χθες τα ελεγα ολα αυτα σε καποιον κ μου λεει μπα δεν υιοθετω θα καταληξω στην αγορα τελικα. κ του λεω οκ τοτε βρες εναν αναγνωρισμενο εκτροφεα κτλ κτλ. κ μου λεει ε ειπαμε. θα μου παει ο κουκος αηδονι. σκυλι θελω για τα παιδια. οχι να το παω σε καλλιστεια. τι του απανταμε?

οτι αντι να δωσει 400 ευρω στο πετσοπ μπορει να βρει απο εκτροφειο σκυλο για την οικογενεια του απλα με λιγα περισσοτερα χρηματα... δεν χρειαζεται μια περιουσια για να αποκτησεις εκτροφικο σκυλο...
 


STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
οτι αντι να δωσει 400 ευρω στο πετσοπ μπορει να βρει απο εκτροφειο σκυλο για την οικογενεια του απλα με λιγα περισσοτερα χρηματα... δεν χρειαζεται μια περιουσια για να αποκτησεις εκτροφικο σκυλο...
Ε, μια μικρη περιουσια χρειαζεται ομως...
πχ στα γαλλακια εκτροφειου δεν πεφτεις κατω απο 1000...αντε να πεισεις τωρα τον αμαθη να δωσει απο 400 ---->1000
Και στην τελικη ας κρατησει και τα 400 να παρει παιχνιδακια στα παιδια του να παιζουν και ενα ωραιοτατο ημιαιμο σκυλακι τσαμπα!

Για τις αλλες ρατσες δεν εχω αποψη...ακομα.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Πρόσφατα συνάντησα ένα φίλο , ήμουν στο αμάξι με τη channel .
Την ειδε και μου ειπε : <<ένα τέτοιο πήρε και ο αδελφός μου , αλλά του πήγε πολλά>>
-πόσο πολλά ρωτάω εγώ , 600€ μου λέει.
Παίρνω ύφος 100 καρδιναλίων και του λέω << εεεμ δεν είναι τέτοιο>> δείχνοντας τη channel και για να μη σας κουράζω με την όλη έκβαση της κουβέντας διαπίστωσα ότι ο γερμανικός αυτός ποιμενικός είχε αγοραστεί από πολύ γνωστό εκτροφείο της Ελλάδας. (διασταυρωμένη διαπίστωση )
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Σε καμία περίπτωση δεν έκανα σύγκριση από την τιμή , απλά το ποσό αυτό με παρέπεμψε σε πετ σοπ .
Τελικά αρχίζουν οι τιμές να μην είναι <<απαγορευτικές>>
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
ε ναι τι νομιζεις? λιγα ακομα αν δωσει αυτος ο ηλιθιος που παει στα πετ σοπ παιρνει απο εκτροφεα. δεν υπαρχει σωστη ενημερωση. κ πιστεψε με, κρατιεμαι πολυ για να μην παρω ενα απο αυτα στα πετ σοπ. τα λυπαμαι τοσο πολυ οταν τα βλεπω ετσι. ποιος ξερει που θα καταληξουν. αν κ για μενα Νο1 ειναι η υιοθεσια κ μετα η επιλογη του εκτροφεα.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ανοίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα που αν το αρχίσουμε δε μας βλέπω να τελειώνει ποτέ.
Πολλές παράμετροι συντελούν για την απόφαση .