Θέλω G.S, Labrador, G. Dane & Beauceron


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
εν πασει περιπτωσει, το μπωσερον μπορει να σου βγει τελικα το πιο ηρεμο απ ολα...ξεκινα απο το λαμπραντορ εισαγωγικα να δεις πως πας...μελετα, διαβασε, μιλα με εκτροφεις, ρωτα και καλη επιτυχια:)
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
και βεβαια δεν κανουν 4 γιατι ξεχασες το γερμανικο :D Δεν μου λες?? ποσο καιρι πριν την εποχη που θελω να παρω το σκυλο πρεπει να εχω μιλισει με εκτροφεα για να μου κρατισει κουταβι?? κανενα 6μηνο?? λεω να το παρω απο αυγουστο και μετα... νομιζω οτι ενα 6μηνο θα ειναι αρκετο
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
αν διαβαζες προσεκτικα παραπανω και δεν απαντουσες μονος σου θα καταλαβαινες οτι την επαφη θα πρεπει να την κανεις το νωριτερο δυνατο. Εγω περιμενα 4 χρονια ! Εκτος και αν βαριεσαι ....
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
τα διαβασα ολλα ,,...ναι ειδα για τα 2 χρονια που ειπες... καλα αφου το λες εσυ... αυριο θα πεσουν τηλεφωνα :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γιώργο, σε συζήτηση να βρισκόμαστε είναι το θεμα...
Μια Γ.Π, μια Beauceron, μια Labrador, μια μολοσσό, μια όλα μαζί, μια χωρια, μια 2 στην αρχή και 2 στη συνέχεια…

Με λίγα λόγια, να χαμε να λέγαμε
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
δεν μπορει να καταληξει σε μια μονο φυλη...αυτο ειναι το θεμα :)
απο μια θα ξεκινησει παντως!
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Rottie??Fainomenon?? μα τι λετε??? Και τα 4 σκοπευω να αποκτησω σε βαθος χρονου!!! :D:D:D:D Το θεμα ειναι ποιο θα παρω πρωτο :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Σκέψου τότε με την ησυχία σου Γιώργο και όταν με το καλό αποφασίσεις, τα ξαναλέμε. ;)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
μπορει να χρειαζεται βοηθεια ο ανθρωπος για να καταληξει στη φυλη που του ταιιαζει καλυτερα απ ολες...και καλυτερη βοηθεια απο το να μιλησει με εκτροφεις δεν υπαρχει!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Σωστα, αλλά δεν νομίζω ότι θέλει να καταλήξει σε μια φυλή. Τις θέλει όλες! ;)
Σας ευχομαι καλη συνέχεια στην κουβέντα σας!
:)
 




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Σωστα, αλλά δεν νομίζω ότι θέλει να καταλήξει σε μια φυλή. Τις θέλει όλες!
Ετσιιιιιιιιιιιι :D . Κοιτα ισως το ποιο ευκολο να ειναι το Γ.Π μια και εχει 2 εκτροφεια εδω που ειμαι το ενα φαινεται καλο και θα παω να το δω... αρα αν δεν ειναι μαπα το καρπουζι με βολευει.. μετα ερχονται το λαμπραντορ και το μποσερον που ειναι στην αθηνα... και τελος ο μολοσσος που ειναι εξωτερικο... αν και πιστευω οτι αν ειχε στην Ελλαδα θα ηταν πολυ πιθανο να ηταν πρωτη επιλογη.αλλα θα το ψαξω καλα και αυτο πριν τον βαλω στο Νο4 :D:D:D

και αυτο γινεται, αν ταιριαζουν μεταξυ τους και με προυποθεσεις κατοχου βεβαια :)
ο κατοχος θα ειναι μια χαρα.. θα εχει μεγαλο κηπο 1,5στρεμα και αμα φυσαει παει παραλια για Kitesurf αρα θα λοιωνουν(οπως και εγω) τα σκυλια εκει χειμωνα καλοκαιρι :D Και οι βολτες τους θα ειναι 5 φορες την εβδομαδα αλλα οχι 1 ωρα και τετοια... αμα λεμε βολτα το εννουμε :D ε και τον υπολοιπο χρονο στον κηπο ;)

5 μερες*
 
Last edited by a moderator:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
τα σκυλια που θα ζουν?

διαβασε τις απαιτησεις καθε φυλης ξεχωριστα - δεν ισχυουν για ολες τα ιδια!

Εγω ορθολογικα θα σου προτεινα να παρεις το Μολοσσο πρωτα και αυτη να μεγαλωσει ολα τα υπολοιπα - μια σωστη μολοσσινα θα τα διδαξει ολα άψογα! :D
Αρκει να την μεγαλωσεις πρωτα εσυ την ιδια σωστα...

Γεινκα μη βιαστεις να καταληξεις γιατι μπορει ν αλλαξεις γνωμη...
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Κάπου διαβασα τη λέξη ''Νεας Γης'':D.Αγαπητε μου,αν όλη την ήμερα είσαι στη θάλασσα γιατί τα προσπερνάς?
Ήμουν το καλοκαίρι 35 μερες στην Κρήτη (έχω 2 Νέας Γης) και σε πληροφορώ ότι το αεράκι τσι Κρήτης και η θάλασσα είναι ότι καλύτερο για τη φυλή;)
 
Last edited:




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
τα σκυλια που θα ζουν?

διαβασε τις απαιτησεις καθε φυλης ξεχωριστα - δεν ισχυουν για ολες τα ιδια!

Εγω ορθολογικα θα σου προτεινα να παρεις το Μολοσσο πρωτα και αυτη να μεγαλωσει ολα τα υπολοιπα - μια σωστη μολοσσινα θα τα διδαξει ολα άψογα! :D
Αρκει να την μεγαλωσεις πρωτα εσυ την ιδια σωστα...

Γεινκα μη βιαστεις να καταληξεις γιατι μπορει ν αλλαξεις γνωμη...
κοιτα βασικα η μονη μου εννοια ειναι αν οντως θα μπορεσω να εχω μαζι μου οπως πρεπει 4 μεγαλα σκυλια. ομως με καθυσιχαζει το γεγονος οτι θα τα παρω ενα ενα αρα αν δω οτι δε με παιρνει δεν θα παρω 4.... απλα γενικα σαν ατομο θα ηθελα τουλαχιστον 2. απο εκπαιδευση και το θεμα της συμπεριφορας τους δεν θα εχω προβλημα... αλλα εχεις δικιο αυτο πρεπει να το δω καλα.. αν θα ταιριαξουν μαζι... αν και με λιγη καλη θελιση ολλα γινονται :D

Κάπου διαβασα τη λέξη ''Νεας Γης'':D.Αγαπητε μου,αν όλη την ήμερα είσαι στη θάλασσα γιατί τα προσπερνάς?
Ήμουν το καλοκαίρι 35 μερες στην Κρήτη (έχω 2 Νέας Γης) και σε πληροφορώ ότι το αεράκι τσι Κρήτης και η θάλασσα είναι ότι καλύτερο για τη φυλή;)
ναι οταν διαβασα οτι ειναι φυλη "του νερου" το σκεφτικα αλλα δεν ξερω ποση προντιδα μπορει να θελει ενας σκυλος με τοσο μεγαλο τριχωμα αν μπαινει σχεδον καθε μερα στην θαλασσα... τωρα θα μου πεις 4 θελεις και κολας σε λιγες τριχες παραπανω?? δικιο θα ειχες... θα το δω στην πορεια σιγα σιγα... αν μπορω να ανταπεξελθω... μακαρι να μπορω :D και αν μπορω ας παρω και 10 που λεει ο λογος...
 
Last edited by a moderator:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Rottie??Fainomenon?? μα τι λετε??? Και τα 4 σκοπευω να αποκτησω σε βαθος χρονου!!! :D:D:D:D Το θεμα ειναι ποιο θα παρω πρωτο :D
Άρχισε με ένα, περίμενε να μεγαλώσει και μετά βλέπεις και για τα επόμενα. Το κουτάβι χρειάζεται πολύ αφοσίωση και υπομονή. Όταν έχεις ήδη ένα καλά εκπαιδευμένο σκυλί το επόμενο κουτάβι μαθαίνει πολύ πιο γρήγορα.

Κ ακόμα κάτι, Τα θέλεις όλα μεγαλόσωμα. Το οικονομικό το έχεις σκεφτεί:?: :?:
Τροφή, εμβόλια, αρρώστιες, ...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Γιατί θέλεις τόσα πολλά σκυλιά;

Επίσης, δεν απάντησες στο που θα μένουν.
Προφανώς έξω από το σπίτι; Θα τα βάζεις μέσα κατά βάρδιες (πως αλλιώς;);

ΕΧΕΙΣ υπηρέτρια;

Μαδάνε πολύ όλες οι φυλές που διάλεξες (και λόγο μεγέθους "παράγουν" και πολλά κόπρανα και ούρα) θες υπηρέτρια με σθένος κι υπομονή!

Τα λεφτά όπως επισήμανε η Αλέξια είναι ένα ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ θέμα.

Θα θέλεις 200 ευρώ το μήνα μόνο σε (ΦΘΗΝΟ) φαγητό.... βάλε και 500 ευρώ το χρόνο κτηνιατρικά έξοδα (εμβόλια και καμιά αντιβίωση) συν 72 ευρώ κάθε 3μηνο για αποπαρασιτώσεις (ενδο) συν 40 ευρώ το μήνα σε εξωάποραρασιτώσεις
= 3700 ευρώ το χρόνο (ΧΩΡΙΣ λουριά, κολλάρα, σπιτάκια, κλουβιά, παιχνίδια, περίπου 1000 ακόμη).

Δηλαδή τουλάχιστον 300 ευρώ το μήνα αφού έχεις ήδη αγοράσει όλα τα βασικά τους απαραίτητα.... ΧΩΡΙΣ το κόστος της υπηρέτριας!!!

Φίλε, κοίτα την "υπογραφή" μου. Ελπίζω να είσαι ευκατάστατος.

Αν δεν σου αρέσουν οι στειρώσεις ξανασκέψου το... Όταν οι "τσούλες" σου (γιατί όταν έρθει η ώρα έτσι θα συμπεριφέρονται) μαζέψουν όλα τα αρσενικά από τα γύρο περίχωρα (και μπουν μέσα και δυό-τρείς) θα θέλεις ΟΛΕΣ να τις στειρώσεις.
Περίπου 1000 ευρώ ακόμη.

Σε βρήσκω υπερβολικά επιπόλαιο. Από τη μαμά με κανέναν σκύλο κατ' ευθείαν στους τέσσερις (έστω και με σειρά). Συνταγή για καταστροφή -και δεν εννοώ μόνο οικονομική, που να ξέρω εγώ τα οικονομικά σου (πάντως αν δεν είσαι πλούσιος είσαι πολύ, πολύ ανώριμος).

Τελικά όμως, είναι παράλογο να μένεις μόνος σου με τέσσερις μεγαλόσωμους σκύλους ΟΠΟΙΟΣ και νά είσαι (εκτός από εκτροφέας δηλαδή) και ΟΣΑ λεφτά και να έχεις.

Δεν νομίζω πως θα έχεις χρόνο ν' ασχοληθείς πολύ προσωπικά με κανένα από τα τέσσερα. Μαζί θα παίζουν και θα τη "βρήσκουν" βέβαια δεν λέω... ΕΣΥ τι έχεις να κερδίσεις δεν κατάλαβα.

Θα μπορούσες να έχεις έναν σκύλο και να παίζει στη βόλτα του με τα άλλα στην γειτονιά. Το ίδιο θα ήταν, απλά θα σ' αγαπούσε περισσότερο γιατί θα ασχολιόσουν πιο πολύ μαζί του (χωρίς "παρεμβολές"). Θα μπορούσε να μπαίνει (και να μένει το βράδυ) μέσα στο σπίτι μαζί σου, πράγμα που θα σας "έδενε" ακόμη περισσότερο.

Όπως ανέφερα σε άλλα θέμα είμαι ΣΙΓΟΥΡΗ πως θα είσαι πιο ευτυχισμένος αν έχεις μόνο έναν αλλά ΣΩΣΤΑ και μέσ' την καλή χαρά. Θα πηγαίνετε μαζί και για καφέ ακόμα....!

Με τέσσερις μουλάρες ΟΥΤΕ στην παραλία δεν θα μπορείς να πηγαίνεις.

ΓΙΑΤΙ θέλεις τέσσερις σκύλους; Επειδή δεν μπορείς ν' αποφασίσεις;
Αυτό μεταφράζεται για μένα ως: "Γιατί ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ! και έχω μάθει να ΕΧΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ!"

Δεν ξέρω τι άλλο να πω....
Καληνύχτα μάλλον (μία πήγε!!!)
 
Last edited:




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Βρε παιδια?? αφου το εχω ξανα πει....
Ενα ενα θα τα παρω για να δω μεχρι που μπορω το παλεψω...
Σηγουρα θα αποκτησω τουλαχιστον 2...
Το κοστος ζωης τους και τετοια τα ξερω...

Ειπαμε εεεενα εεεενα... και αμα δω οτι μπορω να εχω μονο 2 οκ.. τοτε 2...
Μπορει να τα λατευω αλλα επικρατει η λογικη συνηθως.

"Γιατί ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ! και έχω μάθει να ΕΧΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ!" οχι εχω μαθει... μην με περνας για τετοιο...

Απλα δεν καθετε ο Κ#λος μ κατω με τπτ:D...
Νοου φιαρ... ξερω τα ορια μου...

Παντως 1 μονο αποκλειεται... 2 σηγουρα αλλα οπως ειπαμε ενα ενα :D

Αμα φανταστεις οτι περιμενα 13 χρονια πανω κατω για να κανω αυτο που θελω θα καταλαβεις οτι μονο επιπολαιος δεν ειμαι :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22