Θέλω G.S, Labrador, G. Dane & Beauceron


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
δεν μου απαντησες ακομα που θα ζουν οι σκυλοι.

Για μενα δεν αποτελει προβλημα ο αριθμος, οι διαφορετικες φυλες ή το φυλο. Ολα ειναι θεμα κατοχου. Η κορη μου απο πολυ μικρη (απο 5-6 ετων) εμαθε να φροντιζει και να διαχειριζεται σωστα επτα (7) σκυλες διαφορων φυλων που ζουσαν ολες μαζι μεσα στο σπιτι χωρις προβλημα, χωρις να ειναι στειρωμενες , ακομα και οταν ειχαμε γεννα...Ειναι θεμα γνωσεων, ικανοτητας, υπευθυνοτητας, καταλληλης επιλογης σκυλου / ων και φυσικα και θεμα σπιτιου / χωρου και οικονομικο.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγώ περίμενα 23! Πλήρωσα μια μικρή περιουσία για να σπουδάσω εκπαίδευση σκύλων στην Αμερική (φαντάσου ΕΓΩ πόσο αγαπώ τους σκύλους!) αλλά ποτέ στην ζωή μου δεν είχα πάνω από δύο σκύλους ταυχτόχρονα (και είμαι 35 τώρα).

Αν το βλέπεις "ρομαντικά (έτσι ήμουν κι εγώ στην ηλικία σου) και θέλεις να ονειρεύεσαι, ασχολήσου (ΠΟΛΥ) και "ερωτεύσου" κι ονειρέψου, ΜΙΑ φυλή.

Υπάρχει άπειρη "τροφή" για τα όνειρά σου με μόνο έναν σκύλο πρωταγωνιστή.

ΔΕΝ είναι θέμα μόνο κατόχου (νομίζεις δεν "μπορώ" να έχω περισσότερα; ).
Το θέμα είναι ΤΙ θέλεις να ΚΑΝΕΙΣ με τον σκύλο σου. Όσα περισσότερα σκυλιά έχεις, τόσα λιγότερα πράγματα μπορείς να κάνεις μ' αυτά (και ΓΙΑ αυτά).
Εγώ πάντα ήθελα πολλά να κάνω.


Στη φάση που είσαι τώρα, το σωστότερο βήμα είναι να επισκευτείς ένα, ένα, σπίτια κι οικογένειες που έχουν τις φυλές που σ'ενδιαφέρουν. ΜΟΝΟ έτσι θα καταλήξεις στο ποιό σου τεροιάζει περισσότερο.

Αν δεν βρείς οικογένεια με μία από τις φυλές που σ'ενδιαφέρουν ΑΠΕΚΛΥΣΕ την.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη βλακεία από το να αγοράζεις σκύλο που δεν έχεις καν δει ποτέ ζωντανό (και ακόμη καλύτερο στον δικό του χώρο)!!!!

Θα σου δώσω ένα μικρό παράδειγμα:

Ένας κολλητός μου με Χάσκυ (σε μικρό διαμέρισμα στα Εξάρχεια) είχε αποφασίσει να πάρει κι ένα Μάλαμιουτ Αλάσκας. Προσπαθούσα επί εβδομάδες να τον κάνω να αλλάξει γνώμη.

Παρ' όλο που είχε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ταλέντο στην εκπαίδευση (Χάσκυ άψογα εκπαιδευμένο και ΧΩΡΙΣ λουρί) και ήταν και πολύ αθλητικός νεαρός (μια ζωή εκδρομή με τον σκύλο ήταν στα βουνά!) το έπεισα τελικά να μην πάρει άλλο σκύλο.

Ήταν δύσκολο πολύ, βασικά επειδή είχε δει ΜΟΝΟ ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ τα Μάλαμιουτ. Δεν μπορούσε να φανταστεί την κατάσταση (με δύο ελκηθρόσκυλα σε διαμέρισμα μιά σταλίτσα) με τίποτα. ΟΤΙ και να έλεγα. Το έβλεπε πολύ "ρομαντικά".

Πως τον έπεισα;

Είχα ένα Σνάουτσερ τότε 6 ετών (μαζί βγάζαμε βόλτα τα σκυλιά από μωρά) ο οποίος ήταν υπόδειγμα υπακοής και συμπεριφοράς. Ο φίλος μου τον λάτρευε σαν δικό του.

Του είπα να του αφήσω τον σκύλο μου τον 45 κιλών για ένα Σαββατοκύριακο, ως δοκιμή. Το ίδιο περίπου μέγεθος έχει με το Μάλαμιουτ αν και ήταν ήδη εκπαιδευμένος και κύριος άρα θα ήταν "παιχνιδάκι" η δοκιμαστική συμβίωση! Για να μην πω πως τα Σνάουτσερ δεν μαδάνε ενώ τα Μάλαμιουτ μαδάνε όσο τίποτα στον κόσμο.

"ΜΑ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ!!!!" Μου απάντησε.
"ΑΪ γειά σου!" του κάνω.

Η γνώριμη εικόνα τον έπεισε σε δευτερόλεπτα.
Δες τα σκυλιά από κοντά. Βρές κοινόφιλο που μένει μόνος του με 4 μεγαλόσωμα σκυλιά (ή έστω και δύο) και ρώτα τον για την καθημερινή του ζωή. Αλλά πήγαινε ΣΠΙΤΙ του.

Πήγες στην Έκθεση σκύλων στο Ηράκλειο;
 
Last edited:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Δρ μου, ολα αυτα που λες ειναι θεμα κατοχου! Και κατοχων! Και ποσο ασχολουνται με τους σκυλους τους, οχι μονο ενα ατομο, ολη η οικογενεια...Για μενα προσωπικα οταν ημουν 20-30 ετων το οριο ηταν 7 σκυλοι - χωρις κεννελ και χωρις υπαλληλους :) γι αλλον ειναι 1, 2, 3,4...για μενα τωρα ειναι 3 σκυλοι γιατι εχω μεγαλωσει αλλα ολη μου η οικογενεια ξερει και μπορει...απλα κανω και αλλα πραγματα! Ηξερα και δυο γεροντια-θρυλους στη φυλη (Μολοσσους) που ειχαν 30 σκυλους μονοι τους και τους γυμναζαν, τους ετρεχαν, τους κοινωνικοποιηουσαν, τους φροντιζαν και εκαναν τις γεννες...μονοι τους! Δεν εκαναν βεβαια τιποτ' αλλο... τετοιοι ανθρωποι δεν υπαρχουν ισως σημερα θα μου πεις :) ειναι και θεμα φυλης βεβαια!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μαρία, δεκτόν αλλά ο φίλος μας είναι αρχάριος και μένει ΜΟΝΟΣ του.

Η γνώριμη εικόνα που του άρεσε ήταν οι 4 σκύλοι του παππού.
Ο παππούς έκανε τίποτα ποτέ με τα ζώα του (εκτός από το να τα φροντίζει και να τα σερβίρει); Πήγαινε πουθενά με τους σκύλους του; Με έναν;

Πιο ωραία εικόνα δεν είναι αυτή:
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=3528
 








giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
δεν μου απαντησες ακομα που θα ζουν οι σκυλοι.
Αναλογα με το ποσους θα μπορω να παλεψω :D

2 θα ειναι μια χαρα μεσα στο σπιτι...
Τωρα απο εκει και περα... θα δω πως θα ειμαι και θα κρινω... ετσι νομιζω ειναι το ποιο σωστο :rolleyes:
 






giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Μαρία, δεκτόν αλλά ο φίλος μας είναι αρχάριος και μένει ΜΟΝΟΣ του.

Η γνώριμη εικόνα που του άρεσε ήταν οι 4 σκύλοι του παππού.
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=3528
ποτε παλι ειπα εγω για σκυλους του παππου??? λολ

Δεν ηταν του παππου ουτε του πατερα ολλη η οικογενια τους φροντιζε... και δεν ηταν δεμενοι σε ενα βαρελι ... ελεος:D
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ηξερα οτι μια μικρη αυλη η ενα σπιτι δεν θα ηταν και το καλλιτερο μερος διαβοιωσης για αυτον....
Και ετσι μετα απο πολλα χρονια μια και απο τα 10μου ηθελα δικο μου φιλο ηρθε η ωρα (ειμαι 26 :D) και εχω πλεον πολυυυυυυυυ χωρο για το σκυλο.

Η οικογενια(παππουδες) ειχαν παντα σκυλια φυλαξης κυριως λυκοσκυλα και ετσι εχω μια παραπανω συμπαθεια σε αυτα...
Για ακόμη μια φορά με μπέρδεψες τελείως.

Καλή σου τύχη πάντως....
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
εγω δεν το ειχα γραψει καλα τοτε!! σορρυ...στα 10 δεν φροντιζα σκυλο μονος μου εννοειται αυτο...

τεσπα


σε ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω ;)
 


diablo2

Well-Known Member
22 Νοεμβρίου 2007
148
0
4 μεγαλα θηλυκα χωρις καμια εμπειρια ? Καλα κρασια θα πηξεις θα δεις το λαμπραντορ σα πιτμπουλ θα δαγκωνει και δεν θα το πιστευεις τα λυκοσκυλα του παππου δεν εχουν καμια σχεση με αυτες τις ρατσες που θες ένα διαλεξε και συγκεντρωσου πανω του παλι 10000 λαθη θα κανεις άμα εχεις 3 και 4 την πατησες χοντρα
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
xaxaxa μα βρε παιδια...μα να διαβαζετε λιγο πριν απαντησετε... ειπα εγω οτι θα παω να παρω 4 μαζεμενα? λολ ετσι στην τυχη??

ωρες ωρες μου ερχετε να μη γραφω :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22