Θελω να γινω ιδιοκτητης σκυλου αλλα ποιας ρατσας ακριβως?


matzoo

Member
3 Νοεμβρίου 2010
16
0
Καλησπερα!Με λενε Αλεξανδρο και σπουδαζω στην αθηνα...Μενω σε ενα σπιτι 50 τετραγωνικων...μικρο δλδ..!Ειμαι λατρης των Gameness Apbt...αλλα λογου του χωρου δεν ξερω αν θα μπορει ο σκυλος να ζησει μαζι μου σε ενα τετοιο διαμερισμα..!Εννοειτε πως γνωριζω την ασκηση που χρειαζεται αυτο το σκυλι και εννοειτε πως θα του την παρεχω...Γνωριζω αρκετα την φυλη...αλλα το θεμα με την ελλειψη χωρου με ταλαιπωρει...ενταξει οταν θα ειναι κουταβι..αλλα μετα θα εχει προβλημα με τον χωρο??Πειτε μου τις γνωμες σας??!!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλημέρα Αλέξανδρε..
Νομίζω πως το σκυλί δεν έχει πρόβλημα με τον χώρο, εφόσον εκτονώνεται καθημερινά αρκετά.
Οπότε δεν βρίσκω πρόβλημα στ 50 τετραγωνικά :)

Εσύ πως σκοπεύεις να διαμορφώσεις την καθημερινότητα σου με τον σκύλο;;

Θα ήθελες να μας πεις πως διάλεξες αυτή την φυλή;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Κοίτα..σε τόσο μικρό χώρο φαντάζομαι ενα σκυλί με το μέγεθος του ίσως να ταλαιπωρείτε λίγο...πρέπει να είσαι πολύ υπεύθυνος!Αν δεν εκτονώνεται αρκετά ίσως να έχεις-εχετε πρόβλημα...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Milva αυτό πιστεύω κ εγώ. Αν και δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις γι αυτήν την φυλή, θεωρώ πως οι περισσότερες φυλές είναι εντάξει με τον χώρο όταν η εκτόνωση είναι αρκετή.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Kαλως ηρθες!
Ενημερωσου λιγο παραπανω για τα πιτμπουλ και θα καταλαβεις οτι τα 50τμ ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε απασχολει.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν υπάρχει ισορροπία σωστή από το θέμα εκτόνωσης τότε ο σκύλος δεν χρειάζεται 50τμ αλλά 1τμ ίσα ίσα να σωριαστεί!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Συμφωνώ με Αμαλία και Στέλιο, αν έχεις χρόνο να ασχοληθείς με το σκύλο σου δεν έχει σημασιά πόσα τ.μ. έχει το σπίτι σου. Και το δικό μου τόσο είναι και έχω λαμπραντορ.

Gameness τι θα πει;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Gameness τι θα πει;
Aς πουμε εργασιακο.. εχει να κανει με τη θεληση, την αθλητικοτητα και την αντοχη του σκυλου.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Gameness τι θα πει;
Αγωνιστικότητα. Η αγωνιστική διάθεση αγνοώντας εμπόδια και πόνο

Δες και στην wikipedia

Αγωνιστικότητα θεωρείτο η θέληση του ζώου να φέρει σε πέρας το έργο του με κάθε τρόπο και κόστος για το ίδιο, αγνοώντας τον όποιο φυσικό πόνο
 


matzoo

Member
3 Νοεμβρίου 2010
16
0
Βεβαια αρχικα ειδα την εξωτερικη τοους εμφανιση η οποια μου αρεσε πολυ...!Μετα εμαθα για την συμπεριφορα τους ,τον χαρακτηρα τους...Και τελος συναναστραφηκα με πιτ...βεβαια οχι gameness γιατι ειναι ελαχιστα αυτα τα σκυλια στην ελλαδα...kαι στο τελος τα ερωτευκα!Και εδω και ενα χρονο διαβαζω αρκετα για τα πιτμπουλ!..Αυτα :)
 


matzoo

Member
3 Νοεμβρίου 2010
16
0
Το ανεφερα και στην αρχη οτι ο σκυλος θα εκτονωνεται οσο χρειαζεται!
Φοιτητης ειμαι εχω απειρο χρονο να περνω με τον σκυλο μου!!Ενταξει στις νυχτερινες μου βολτες δεν θα τον παιρνω!αλλα δεν νομιζω να εχει προβλημα!!!!
 






matzoo

Member
3 Νοεμβρίου 2010
16
0
To διαβασα το θεμα!Ολα αυτα τα εχω λαβει υπ'οψιν...Το σκυλι δεν ειναι αναγκαιο να ειναι 24 ωρες το 24ωρο με εμενα...δλδ...αν τον παω βολτα το πρωι μετα παω μαθημα,και μετα για 1 ωρα για καφε...δεν θα παθει τιποτα ο σκυλος!!Εννοειτε πως δεν παω καθε μερα ασταματητα σχολη...απο τις 5 παω τις 3!Επισης αν μια πεμπτη φυγω 1 ωρα να παω μπουζουκια δεν νομιζω παθει ψυχολογικα το σκυλι !Ξερω τοσους και τοσους που λειπουν πρωι και απογευμα επειδη δουλευουν!Αυτο σιγουρα δεν ειναι προβλημα....Βεβαια ρε γαμωτο να πω την αληθεια σκεφτομουν και το αγγλικο μπουλντογκ...λογο το οτι ειναι αραχτος τυπος,το ακρος αντιθετο του gameness apbt.Απλα δεν ξερω ποια σκυλια αντεχουν καλυτερα καποιες ωρες χωρις τον ιδιοκτητης τους...και νομιζω αυτο το χαρακτηριστο ισχυει περισσοτερο στο αγγλικο μπουλντογκ!..Τι λετε?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Βεβαια ρε γαμωτο να πω την αληθεια σκεφτομουν και το αγγλικο μπουλντογκ...λογο το οτι ειναι αραχτος τυπος,το ακρος αντιθετο του gameness apbt.Απλα δεν ξερω ποια σκυλια αντεχουν καλυτερα καποιες ωρες χωρις τον ιδιοκτητης τους...και νομιζω αυτο το χαρακτηριστο ισχυει περισσοτερο στο αγγλικο μπουλντογκ!..Τι λετε?
Αυτο το ''διλημμα'' δεν ευσταθει :D ...ειναι τα δυο ακρα :D:D(οσο αφορα την αναγκη εκτονωσης).

Μην παρεις το σκυλο που καθεται πιο ευκολα μονος του :) (αλλα ουτε και το σκυλο που ειναι ο πιο αθλητικος εαν εσυ δεν εισαι αθλητικος και δραστηριος).

Σκεψου καλα τι θελεις απο ενα σκυλο και τι μπορεις να του δωσεις ...ολοι λειπουμε απο το σπιτι καποιες ωρες (αλλα προσπαθουμε τις υπολοιπες να ειμαστε ''κοντα'' στο σκυλο).
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Καλώς ήρθες.
Με κάλυψαν οι προηγούμενοι.

Προσωπικά θα σου πω ότι αν επιλέξεις την συγκεκριμένη φυλή, (pit)
υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις στο μέγεθος άρα και επιλογές.
Σκέψου δηλαδή ότι ξεκινάνε από 16 kgr....;)
 


matzoo

Member
3 Νοεμβρίου 2010
16
0
Ακριβως ειναι τα δυο ακρα οσο αφορα την αναγκη εκτονωσης...Γιατι ως χαρακτηρα μοιαζουν αρκετα ειναι πεισματαρικα και εχουν πολυ αυτοπεποιθηση και τα δυο...Μα αμα δεν ηθελα το σκυλο για να ειμαστε μαζι την μεγαλυτερη ωρα της ημερας δεν θα ηθελα εναν...Τον θελω για παρεαααααααα και θα ειμαστε η καλυτερη!Επισης γνωριζω οτι τα μπουλντογκ εχουν καποιες αδυναμιες στην μουσουδα τους με το αναπνευστικο τους η οποια ειναι πολυ επιρρεπης σε αυτα τα σκυλια και το φοβαμαι αυτο.
 


matzoo

Member
3 Νοεμβρίου 2010
16
0
Μιλαμε για gameness pit τα οποια δεν εχουν μεγαλη αποκληση δλδ ενα θηλυκο κυμαινεται στα 24-25 kg περιπου
 




μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Μιλαμε για gameness pit τα οποια δεν εχουν μεγαλη αποκληση δλδ ενα θηλυκο κυμαινεται στα 24-25 kg περιπου
Για ψάχτο λίγο καλύτερα...
Π.χ. κατά Garner μεριά. ;)

Αααααα αδιάβαστο σε πιάνω.
Μην επαναληφθεί!!! :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22