Ινσουλινωμα


Mil

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
77
1
καλησπερα εχω ένα σκύλο 8.5 χρόνων ξαφνικά έπαθε κρίση υπογλυκαιμίας κάναμε εξετάσεις όλες καλές εκτός απο το ζάχαρο που είναι πολυ χαμηλό και ο υπέρηχος έδειξε μια Κουκιδα στο πάγκρεας μπορει Ινσουλινωμα μέσα σε 3 μήνες εχει πάθει δυο σοκ το δεύτερο ποιο βαρύ με τα τόσα γλυκα που περνει και τρώει. Καμία συμβουλή ;;;
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δλδ για να καταλάβω .....η αντιμετώπιση της κατάστασης από πλευράς σας γίνεται με την βρώση γλυκών ; αυτό κάνετε ως θεραπεία της πάθησης, αν είναι ινσουλίνωμα ;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τα γλυκά τα παίρνει από μόνος του ο σκύλος και τα τρώει; δεν πάσχει μόνο από ινσουλίνωμα είναι πιο πολύπλοκο το πρόβλημα.
 


Mil

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
77
1
Οχι περνει κορτιζόνη και ένα φάρμακο που φέραμε απο το εξωτερικό με dioxide γιατι εδω δεν υπαρχει και σε όλη την διάρκεια της ημέρας του δίνουμε μέλι
 


Mil

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
77
1
Οι εξετάσεις του ειναι καλές εχει πολυ χαμηλό ζάχαρο δηλαδή 37 ,40 απ 110 που ειναι το φυσιολογικό και ο υπέρηχος έδειξε μια Κουκιδα στο πάγκρεας απο εκεί υπέθεσε ο γιατρός οτι ειναι Ινσουλινωμα δεν ηταν ξεκάθαρο
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
καλησπερα εχω ένα σκύλο 8.5 χρόνων ξαφνικά έπαθε κρίση υπογλυκαιμίας κάναμε εξετάσεις όλες καλές εκτός απο το ζάχαρο που είναι πολυ χαμηλό και ο υπέρηχος έδειξε μια Κουκιδα στο πάγκρεας μπορει Ινσουλινωμα μέσα σε 3 μήνες εχει πάθει δυο σοκ το δεύτερο ποιο βαρύ με τα τόσα γλυκα που περνει και τρώει. Καμία συμβουλή ;;;
καταρχας να εξετασετε την κουκιδα στο παγκρεας (χειρουργιο) και μετα βιοψια ... και επισης να ανεβασεις το ζαχαρο του σκυλου ... οι κτηνιατροι ξερουν τι χρειαζεται ....
 




Mil

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
77
1
Μου είπε ο γιατρός οτι δεν μπορούμε να τον ανοίξουμε πρώτον ειναι μεγάλος ο σκύλος και θα εχει πρόβλημα στην νάρκωση ειναι το dog de
Bordew του ξεκινήσαμε κορτιζόνη φέραμε χάπια απο έξω και του δίνουμε γλυκα κάναμε και κάτι άλλες εξετάσεις να δούμε το θέμα ειναι μην κάνει μετάσταση μου είπε ο γιατρός άλλου
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
αν ειναι καλοηθης ογκος δεν υπαρχει προβλημα γιατι δεν θα επιρεαζει την υγεια του σκυλου αν ειναι κακοηθεις εχεις προβλημα ... προσωπικη μου γνωμη ?? οσο οι κτηνιατροι δεν αντιμετωπιζουν την αιτια του προβληματος κερδιζουν παραπανω λεφτα ... ξερω οτι καποιοι μπορει να με κραξετε.. οκ δεν τρεχει τιποτα χαλαρα ... αλλα οταν ενα σκυλι ειναι αρρωστο δεν αντιμετωπιζεις τα συμπτωματα μονο και μονο για να παρεις παραπανω λεφτα ειναι αντιεπαγκελματικο και ανευθυνο ... συγνωμη κι ολας !!!!! λυσεις υπαρχουν πχ επισκληριδιος με μια απλη χαλαρωση κι ουτε γατα ουτε ζημια ... και το σκυλι θα ειναι ξυπνιο απλα δεν θα νιωθει τιποτα ... επισης μπορει να γινει και λαπαροσκοπικα ... θεληση να υπαρχει ...
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Το σκυλάκι στη φωτογραφία είναι; Φαινεται πολύ αδυνατισμένος.
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Το σκυλάκι στη φωτογραφία είναι; Φαινεται πολύ αδυνατισμένος.
μπορει να ειναι παλια φωτο .. για να δεις αν ειναι καλα τα κοιτας απο πανω ..
weight.png
 


Mil

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
77
1
Αυτός ειναι τωρα ειναι η φωτό ειναι 49 κιλά αλλά τον έχουμε ξυρίσει στα πλαγιά για να κανουμε υπέρηχο.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
@Mil ψαξτο !!!!!!!!! γιατι λιγο πολυ ολοι παμε σαν τα προβατα στην σφαγη !!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
γιατι λιγο πολυ ολοι παμε σαν τα προβατα στην σφαγη !!!
Εχεις να παραθέσεις κάποια έρευνα επί αυτού;

@Mil αν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου <από τα γραφόμενά σου, δεν έχεις λόγο, να μην έχεις> συμβουλεύεσαι μόνο αυτόν και ακολουθείς τις οδηγίες του. Μόνο εκείνος, ξέρει τον σκύλο και το ιστορικό του. Αν έχεις ενδοιασμούς, πάρε και μια δεύτερη γνώμη.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Oταν μιλαμε για ινσουλινωμα σε σκυλο,δεν προκειται για καλοηθη ογκο.
Το χειρουργειο δεν ειναι τοσο απλο,εξαρταται απο την κατασταση που βρισκεται ο σκυλος και θα πρεπει να εχει ρυθμιστει η υπογλυκαιμια και πριν και μετα.
Υπαρχει και κινδυνος να κανει παγκρεατιτιδα που σε αυτη την περιπτωση ειναι θανατηφορος.
 


Mil

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
77
1
Αυτό μου είπε ο γιατρός οτι δεν γίνεται να τον ανοίξει ειναι δύσκολα
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
το ινσουλινωμα απο οτι καταλαβα ηταν θεωρητικο απο αυτο που ειδε ο κτηνιατρος και μονο .. αρα αν δεν το δεις πως θα ξερεις τι ειναι ? παρε παραδειγμα στον ανθρωπο εχω ογκο μικρο οκ .. θα το βγαλουν θα το δουν και μετα θα μου πουν α ιωαννα ηταν καλοηθης η κακοηθης ... τα συμπτωματα απο την αλλη μπορει να ειναι μια απλη συμπτωση μπορει ομως να ειναι οντως απο τον ογκο ...

Εχεις να παραθέσεις κάποια έρευνα επί αυτού;

δεν χρειαζεται καποια ερευνα ... θα σου πω προσωπικα οτι πηγα το σκυλι μου σε κτηνιατρο του εκανε εξετασεις και δεν βρηκε τιποτα (το σκυλι εκανε εμετους καθε μερα εβηχε και γενικα οτι να ναι !!! ) το μονο που βρηκε ηταν μια σκια λεει στην ακτινογραφια θωρακος .... βασικα δεν θα του εκανε καν εξετασεις εγω του ειπα τι εξετασεις θα κανει στον σκυλο μου ... οποτε θα το θεσω απλα ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ Η ΣΚΙΑ ΡΕ ΜΑΓΚΑ ????? αντι να μου ξαναπει ξαναφερτον σε 10-15 μερες να του κανουμε αλλες 2 αδιαφορησε και ολα καλα !!! την ιδια μερα του εκανε και αναισθησια για την ακριβεια πρωτα ηρεμιση και μετα αναισθησια κι του εβαλε ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΟΣΗ ναι καλα ακουσατε .... αφου ειμασταν στο ακτινολογικο και το σκυλι μου ειχε βραδυπνοια .... και ο κτηνιατρος οχι τρομαξε ετρεχε και δεν εφτανε .... συγνωμη αλλα δεν χρειαζομαι καποια ερευνα να μου πει κατι τετοιο .. και πιστευω δεν ειμαι η μονη που εχει αντιμετωπισει τετοια θεματα !!!
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
@Ioanna93 αρχικά άλλαξε κτηνίατρο. Επίσης δε τα τσουβαλιάζουμε όλα και όλους! Ναι υπάρχουν κτηνίατροι που ισως να μην το έχουν αλλα δε σημαίνει οτι ολοι οι κτηνίατροι δεν ξέρουν τι τους γινεται.....
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ιoanna 93,
Θα σε παρακαλουσα να κατσεις λιγο να σκεφτεις την σοβαροτητα της καταστασης η να διαβασεις ελληνικη και ξενη βιβλιογραφια για την παθηση.

Ξαναειπα οτι προκειται για κακοηθεια οταν μιλαμε για σκυλους.
Ο υπερηχος οντως δεν βοηθαει πολυ γιατι προκειται για παρα πολυ μικρους ογκους,βοηθαει ομως σε περιπτωση μεταστασεων.

Ο κτηνιατρος εχει δωσει κορτιζονη για να αυξησει τα επιπεδα γλυκοζης και τα αλλα χαπια για να αναστειλουν την εκκριση ινσουλινης.

Αυτα τα χειρουργεια δεν ειναι ουτε γατα ουτε ζημια οπως εγραψες.
Ειναι κανονικα χειρουργεια οπου ο γιατρος θα πρεπει να ψηλαφισει το παγκρεας και για να ειναι σιγουρος θα πρεπει να χορηγησει ενδοφλεβια ενα μειγμα methylene blue stain mixed with saline.Τα κυτταρα που θα το ¨"σηκωσουν¨" θα ειναι τα καρκινικα.

Πριν προχωρησει θα πρεπει να συνυπολογησει πολλα και κυριως να εχει ρυθμισει το θεμα της υπογλυκαιμιας.

Ορθως λοιπον προχωραει ετσι και δεν ειναι θεμα εκμεταλλευσης......το χειρουργειο κοστιζει

Μα πανω απο ολα μπορει να κοστισει την ζωη του σκυλακου....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU