Κάτι δεν πάει καλά- τελικά...ιογενής γαστρεντερίτιδα


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τι να πω βρε Γιαννη μου... περαστικα ευχομαι να γινει γρηγορα καλα η μικρουλα σου !!!!
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
να σου πω περαστικα
καταλαβαινω το πονο και την ανυσηχια σου ,αλλα να σε ρωτησω αν καταλαβα καλα :το προηγουμενο σκυλακι σου πεθανε απο τυφο πριν 2 μηνες και μετα εσυ πηρες αλλο κουταβι και το εφερες στον ιδιο χωρο με το προηγουμενο που ειχε πεθανει ? ειχες κανει σωστη απολυμανση πριν το φερεις ? γνωριζεις οτι μπορει να επιβιωση ο ιος στο χωρο και να κολησει το επομενο κουταβι ? ειχες ενημερωσει το γιατρο και τον εκτροφεα για αυτο ?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
να σου πω περαστικα
καταλαβαινω το πονο και την ανυσηχια σου ,αλλα να σε ρωτησω αν καταλαβα καλα :το προηγουμενο σκυλακι σου πεθανε απο τυφο πριν 2 μηνες και μετα εσυ πηρες αλλο κουταβι και το εφερες στον ιδιο χωρο με το προηγουμενο που ειχε πεθανει ? ειχες κανει σωστη απολυμανση πριν το φερεις ? γνωριζεις οτι μπορει να επιβιωση ο ιος στο χωρο και να κολησει το επομενο κουταβι ? ειχες ενημερωσει το γιατρο και τον εκτροφεα για αυτο ?
Το προηγουμενο σκυλακι πεθανε απο ογκο στον εγκεφαλο στα γεραματα. Δεν νομιζω να εχει καποια σχεση.
Εμεις τον πεισαμε να ξαναπαρει κουταβι για να το ξεπερασει πιο ευκολα... και να... :(
 






Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
φιλε Viper μπορω αν θελεις ανεπιφυλακτα να σου δωσω τηλεφωνο και διευθυνση, να χρεισιμοποιησεις και το ονομα μου σε γιατρο με το χερι στη φωτια και το κεφαλι μου στη καρμανιολα θα κανει τα αδυνατα δυνατα για να το σωσει
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
εννοειται πως ειναι αδικο,αλλα θα το ξεπερασει.ολα μια χαρα θα πανε,το αγχος του θα του αυξηση την αγαπη για το κουταβι κ θα ζησουν μια χαρα μετα απο αυτο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Ναι ρε συ, εννοείται... αλλά έτσι που το γράφεις, είναι σαν να φταίμε που τον παροτρύναμε...

Μην απαντήσεις σε αυτό, δεν υπάρχει λόγος. Καταλαβαινόμαστε... :)
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Πω πω βρε παιδί μου.... Από προχθες με την ιστορία της mareco τα΄χω στο μυαλό μου, αλλά δεν ήθελα να πω τίποτα.....

Τεσσάρων μηνών η μικρή μου, τρεις μέρες αφού είχε κάνει και το τελευταίο εμβόλιο, κουτάβι που ήταν μέσα στο σπίτι, εκδήλωσε τύφο. Και ήταν Μεγάλη Πέμπτη. Μη σου πω τι Πάσχα έκανα εκείνη τη χρονιά.....

Τα κατάφερε όμως κι ας χάσαμε δύο μέρες εξαιτίας του μην τον χαρακτηρίσω που με είχανε στείλει για γιατρό τότε.
Μεγάλο Σάββατο πρωί τη βάλαμε σε ορό σε κλινική που βρήκα από τον τηλεφωνικό κατάλογο γιάτί τέτοια μέρα άντε να έβρισκα κτηνίατρο ανοιχτό. Και μέχρι εκείνη την ώρα το σκυλάκι ήταν ένα σακουλάκι κόκκαλα, δεν είχε δύναμη να κάνει την παραμικρή κίνηση. Έκανα τότε τη διαδρομή Γαλάτσι - Ηλιούπολη κάθε δώδεκα ώρες, μέρα και νύχτα, για να της βάζουν ορό μέχρι και την Τρίτη του Πάσχα.

Παράλληλα της έκαναν ενέσιμη αντιβίωση για να μην επιβαρύνεται το στομαχάκι της. Νερό της δίναμε με τη σύριγγα, δυο-τρεις σταγόνες τη φορά, γιατί μόνη της ούτε που πλησίαζε.

Τα κατάφερε όμως και τώρα είναι ήδη τεσσεράμισι ετών, μια σκύλα κούκλα, υγιέστατη, γεμάτη ενέργεια, μέσα στην καλή χαρά (μην την ματιάσω!)!

Όλα καλά θα πάνε!
 
Last edited:




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Σοφία, ακριβώς ίδια περίπτωση. Ιδια ηλικία μικρού και στην ίδια εποχή (Πάσχα). Που να το 'ξερα... Είναι ακριβώς ότι έπρεπε να έχω κάνει κι εγώ.
Τώρα που ξέρω, είναι αργά. Εφυγε άδικα κι ας ήταν απο τον δρόμο με τις πιθανότητες κατά του :(:(:(
Μη νομίζεις, ότι ακόμη δεν το σκέφτομαι :(
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
καλημερα!!! καταρχας να σας ευχαριστησω ολους για τις συμβουλες σας και την καταθεση βιωματων κ εμπειριων. σημερα η μπεμπα ηταν αρκετα καλα το πρωι. πηγε στο γιατρο γεματη ενεργεια κ χαρα. θα την κρατησει εκει σημερα γτ θελει να την βλεπει. ειναι κ αυτος αισιοδοξος αλλα εχει μια μικρη επιφυλαξη λογο της κρισιμοτητας της συγκεκριμενης υπουλης ασθενειας.
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
με ορους αντιβιωσεις κτλ θα ειναι ολη μερα σημερα κ αυριο .
 






lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
να μην ανυσηχεις εχω καλο προαισθημα ολα θα πανε καλα!
να στελνεις νεα να ξερουμε!!!
περαστικα στο κουταβι σου!!
 




Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
εδω ειναι χτες. ηταν χαλια. σημερα ειναι καλυτερα. μιλησα με τον γιατρο που την ειχε στη κλινικη του. δειχνει λεει καλα κ ειναι θετικος. απλα επειδη ειναι τυφος εχει μια επιφυλαξη. αυριο πιστευει πως θα το παρουμε σπιτι. εγω λεω να μην σταματησω αντιβιωσεις κ ορους για 1-2 μερες ακομα