Κάτι να με ''φυλάει''


stellalol1

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2008
73
0
Μαλλον χρειαζομαι λιγη βοηθεια...

Σας εχω πει την ιστορια μου με τον Ρεξακο.... Χτες μιλαγα με τη μητερα μου και με ενα φιλο της, ψυχολογο και μου ειπε οτι θα μου κανε καλο η αποκτηση μιας φατσας.. Ειπε οτι ετσι δε θα ξεχασω τον Ρεξ(κατι που δε θα γινει ποτε αλλωστε), αλλα θα νοιωσω οτι δινω αγαπη σε ενα ζωο που εχει αναγκη... Και δε ξερω.... Εχω αρχισει να το βλεπω θετικα...

Βασικα λεω να αρχισω να ψαχνω για ρατσες γιατι ετσι κι αλλιως τα εκτροφεια δεν εχουν συνεχεια γεννες...

Σκεφτομαι μηπως αυτη τη φορα παρω μεγαλοσωμο σκυλι... ΕΝΑς λογος ΕΙΝΑΙ, οτι θα με κανει να νοιωθω ασφαλεια ΜΙΑς ΚΑΙ μενω μονη μου.

Αν λοιπον καταληξω σε μεγαλο, ειμαι αναμεσα στις γνωστες ρατσες. Γερμανικο και Βελγικο ποιιμενικο, Μποξερ, Ροτι, Ντοπερμαν.

Να πω οτι το σκυλι δε θα περασει απο εκπαιδευτη(στην αρχη τουλαχιστον). Εγω μεγαλη εμπειρια δεν εχω, ομως διαβαζω και ενημερωνομαι. Θελω το σκυλι να ειναι παιχνιδιαρικο-μια μεση κατασταση(ουτε μπορντερ κολι, ουτε και μπασετ). Περα απο αυτο, και αφου δε θα εκπαιδευτει, θα ηθελα να εχει εμφυτο το ενστικτο της προστασιας. Με την εννοια του αν καποιος μπουκαρει σπιτι ή την ωρα που τον βγαζω βολτα μας την πεσουν, να κανει κατι.. Το θεμα ειναι να αισθανομαι ασφαλης...
Βολτες εννοειται θα πηγαινει, και τα επιπεδα ενεργητικοτητας του, τα ανεφερα παραπανω.. Επισης θελω να τα πηγαινει καλα και με τα αλλα ζωα.

Πιστευετε οτι με φροντιδα και αγαπη, χωρις(αρχικα τουλαχιστον), εκπαιδευτη, μπορω να φροντισω ενα τετοιο σκυλι?

Με απλα πραγματα οπως το "μπραβο" και το μαλωμα σε περιπτωσεις δαγκωματων οταν ειναι κουταβι, θα μπορω μελλοντικα να εχω ενα σκυλι που να μη φοβαμαι ανα πασα στιγμη οτι μπορει να με δαγκωσει?

(εχω διαβασει προηγουμενα ποστ, αλλα θα θελα να μου πειτε και για την περιπτωση μου... :roll: )
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μην πάρεις ροττ ή μάλι εαν δεν ΄πεχεις σκοπό να δουλέψεις σε εκπαιδευτή μαζί τους.

το ντόπερμαν έχει ΠΟΛΥ υωηλη ενέργεια και δεν σου ταιριάζει.

το μποξερ είναι καλύτερο από χαρακτήρα αλλά όχι φύλακας.

τελικά τι έμεινε.

ο τα κάνω όλα κια συμφέρω Γερμανικός ποιμενικός.

από μορφολογικές γράμμες φυσικά.

θα σου ταιριάξει καλύτερα από όλα
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Re: το σκεφτομαι....

stellalol1 said:
Βελγικο ποιιμενικο,
δεν νομιζω να εννοουσε μαλινουα! στην ελλαδα με τον ορο βελγικο ποιμενικο συνηθως εννοουν τα Groenendael ! τωρα δεν ξερω πως αν παλευεται χωρις εκπαιδευση
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
για μεγαλοσωμες φυλες οπως αυτες που αναφερες ειναι καλυτερα να πας σε εκπαιδευτη..για να περασεις μαζι του και εσυ πιο αρμονικα και να μπορεις να τον ελενξεις καλυτερα αν χρειαστει..
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Αν και δεν αναφέρεσαι σε Rottweiler πιο πάνω σε παρακαλώ μην κάνεις το λάθος και πας σε αυτήν την φυλή
Από αυτά που διάβασα δεν κάνει για σένα.
Ευχαριστώ
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Καλό είναι που η οικογένεια και οι φίλοι σου σε συμβουλεύουν για να ξεπεράσεις την μεγάλη στεναχώρια από το χαμό του Rex, πρέπει όμως μόνη μέσα σου να νιώσεις ότι είσαι έτοιμη να πάρεις καινούριο τετράποδο φύλο.
Για της ράτσες που ανάφερες εγώ να πρότεινα boxer, παρόλο που δεν φημίζεται τόσο για φύλακας, αλλά και υπόλοιπες ράτσες δεν είναι εγγύηση ότι να κάνουν τον φύλακα στο σπίτι σου.
Με απλα πραγματα οπως το "μπραβο" και το μαλωμα σε περιπτωσεις δαγκωματων οταν ειναι κουταβι, θα μπορω μελλοντικα να εχω ενα σκυλι που να μη φοβαμαι ανα πασα στιγμη οτι μπορει να με δαγκωσει?
Μπορεί να σε δαγκώσει και ένα μικρόσωμο σκυλάκι, αν κάτι πάει στραβά.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Μηπως καλυτερα θα ηταν κατι σε retriever?λεω τωρα μια γνωμη.Το δαγκωμα δεν νομιζω να εχει σχεση με τη φυλη η' το μεγεθος του σκυλιου :wink:
 




marug

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2007
68
0
Προφανώς η Στέλλα εννοεί χωρίς εκπαίδευση σε καθήκοντα φύλαξης.
Γιατί η βασική εκπαίδευση νομίζω θεωρείται απαραίτητη για αυτές τις φυλές που έχουν επίγνωση του μεγέθους και της δύναμης τους.
Με την εννοια του αν καποιος μπουκαρει σπιτι ή την ωρα που τον βγαζω βολτα μας την πεσουν, να κανει κατι.
Και αν κάνει κάτι πως τον σταματάς;
Κάθεσαι και τον κοιτάς να κατασπαράσσει τον υποτιθέμενο εισβολέα;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
marug said:
Γιατί η βασική εκπαίδευση νομίζω θεωρείται απαραίτητη για αυτές τις φυλές που έχουν επίγνωση του μεγέθους και της δύναμης τους.
Και ‘γω αυτό νομίζω Νίκο, αλλά επειδή η stellalol1, δεν το διευκρίνισε, όφειλα να ρωτήσω...
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ROTTIE said:
marug said:
Γιατί η βασική εκπαίδευση νομίζω θεωρείται απαραίτητη για αυτές τις φυλές που έχουν επίγνωση του μεγέθους και της δύναμης τους.
Και ‘γω αυτό νομίζω Νίκο, αλλά επειδή η stellalol1, δεν το διευκρίνισε, όφειλα να ρωτήσω...
Οποιοδήποτε σκυλί-φύλακας, μια βασική υπακοή την χρειάζεται.
Στέλλα, διευκρινήσεις!!!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ενα θηλυκο κανε κορσο ?
ενα αμσταφ ?

αποριπτονται λογο ?


αν και εγω πιστευω οτι ο σκυλος που τις ταιριαζει ειναι ενα αμερικανικο μπουλντοκ :twisted:
 


stellalol1

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2008
73
0
sir-elric said:
ενα θηλυκο κανε κορσο ?
ενα αμσταφ ?

αποριπτονται λογο ?


αν και εγω πιστευω οτι ο σκυλος που τις ταιριαζει ειναι ενα αμερικανικο μπουλντοκ :twisted:
:oops:.... εγινε κατι?
 


stellalol1

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2008
73
0
εννοω Μαλινουα..

Βασικα ελεγα να μη περασει καθολου εκπαιδευση... :roll:

Δε ξερω αν γινεται, γι αυτο σας ρωτησα...

Προς το παρον δεν υπαρχουν χρηματα rottie...πηρα ενα αμαξι και οι δοσεις τρεχουν. Εννοειται βεβαια οτι φτανουν για τη συντηρηση-φροντιδα του σκυλου.

Ελεγα οτι ισως, αφου θα το χω απο κουταβι, μπορω να αποτρεψω το δαγκωμα και να επιβραβευω καθε καλη συμπεριφορα.... να του μαθω και να μη τραβαει στη βολτα..

Τον πρωτο χρονο που ειχα τον Ρεξ, τον ειχα βγαλει βολτα το βραδυ και μας την επεσε ενας τυπος, κοινως ληστης. Δεν ειχα τιποτα πανω μου κι ετσι εφυγε..
Σκεφτομαι οτι καποιος θα σκεφτει πριν πλησιασει ενα μεγαλοσωμο σκυλι...

Αυτα......

Αλλιως λεω για λαμπραντορ ή για γκολντεν ριτριβερ...

Απο την πειρα σας, τι λετε? Δε θελω σε καμια περιπτωση να ταλαιπωρηθω ουτε εγω ουτε το ζωο.(να χουμε δηλ. ενα σκυλι φοβικο, αντικοινωνικο, επιθετικο, κυριαρχικο κλπ)


(υπαρχει μια περιπτωση να μπορουν να μου δανεισουν οι γονεις μου χρηματα για βασικη υπακοη)
 




stellalol1

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2008
73
0
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Ναι, denis κι εγω το σκεφτηκα..

Οποτε ιεμαι μεταξυ Lab, Golden, Boxer kai German Shepherd....

Τι απ'ολα βεβαια ιδεα δεν εχω.... :roll: :roll:

Μεταξυ γκολνεν και λαμπ, τι θα λεγατε? Εχω διαβασει πολλα κειμενα γι αυτες τις φυλες αλλα ακομα δεν εχω ξεκαθαρισει τις διαφορες τους...
 




stellalol1

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2008
73
0
ναι βρε Μακη το ξερω!!

αυτο το σεναριο παιζει, αν αποφασισω οτι δε μπορω να φροντισω σωστα ενα σκυλο-φυλακα :wink: