Καινουργιος υποψηφιος ιδιοκτητης σκυλου,αποριες.


Status
Κλειδωμένο θέμα

Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Συννεφάκια πράσινα,κίτρινα και ιδίως ροζ, βλέπουν αυτοί που ζουν εκεί πάνω!!
Φυσικά και δεν ξέρεις τι κάνω για διάφορα φιλοζωικά σωματεία, δεν είμαστε ¨κολλητάρια".
Για τις στυγνές δολοφονίες (το σωστό), που δυστυχώς γίνονται, ό,τι οι πενιχρές δυνάμεις μου επιτρέπουν, κάνω. Τουλάχιστον σε αυτά, δόθηκε μία ευκαιρία να βρούν ιδιοκτήτες και να πάρουν χάρη. Εσύ προτείνεις θανάτωση, με συνοπτικές διαδικασίες. Αυτή είναι η συμβουλή σας στα νέα μέλη!!
Τέλος με εικασίες και υποθέσεις (νομίζω ότι πλήρωσε το 200ράκι του κλπ), δεν στοιχειοθετείται τίποτα. Φανερώνει μόνο την αγωνία σου, να υπερασπιστείς τις απόψεις σου, με κάθε "πρόσφορο" ακόμη και αναπόδεικτο τρόπο.
Τέλος, αν έχεις έστω και λίγο σεβασμό, για τις άμοιρες ευθυνών αυτές ζωές, πρέπει να χαίρεσαι που υπάρχουν άνθρωποι, που βλέπουν το δάσος και όχι το δένδρο!
Μην ανόιξεις κουβέντα, ό,τι ήταν να πούμε το είπαμε. Αλλωστε όπως γράφει και ο L. Pirantello "έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε"!
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Είναι εξαιρετικά εύκολο να το παίζουμε "συμπονετικοί" με τους ηλιθιους και τα κορόιδα. Μας δινει μια εσάνς ανωτερότητας, νιώθουμε καλύτεροι του μεσου όρου... απλωνουμε φτερούγες συμπάθειας.
Η φιλοζωια όμως δεν ειναι το εδώ και τώρα, ειναι το μακροπρόθεσμο. Και σε αυτό το μακροπρόθεσμο αξία εχει η μάχη, ο πόλεμος, να μας βρίζουν ως γραφικους... όχι να χτυπάμε συμπονετικά την πλάτη λέγοντας στον εκάστοτε ανευθυνο "ε δεν ηξερες, δεν πειράζει. Καλύτερα θα ηταν να βρισκόταν στο δρόμο? μην τους ακους που σε βρίζουν, δεν νιώθουν"
+1 Γιατί κουράστηκα να γράφω(προς το παρόν)
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
@Ran Tan Plan

Ευτυχώς, υπάρχουν φρεσκότερα μέλη, στον ιδιωτικό μου αυτόν χώρο, με περισσή διάθεση, να λένε τα ίδια και τα ίδια, που λέω κι εγώ, για πολλά τώρα χρόνια και που πλέον τα έχω βαρεθεί, μέχρι κι εγώ να τα ακούω. Ευτυχώς, γιατί θα αναγκαζόμουν να σου απαντήσω ενδελεχώς και πολύ βαριέμαι. Το φυλάω πια το σάλιο μου, δεν το χαραμίζω.

Ναι...δυστυχώς, δεν πρόκειται να αλλάξουν τα πράγματα, όσο υπάρχουν μυαλά σαν τα δικά σου και σαν μερικών ακόμη. Εμείς όμως, θα εξακολουθήσουμε να τα λέμε. Και σε όποιον αρέσει :)
+1 επίσης
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
+1 Γιατί κουράστηκα να γράφω(προς το παρόν)
+1 επίσης
Εσύ είσαι στα φρεσκότερα μέλη, που κανονικά, δεν θα έπρεπε να έχεις ήδη, κουραστεί να γράφεις. Γι'αυτό, άσε τα "+/- 1" και γράφε (y):sneaky:
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Εσύ είσαι στα φρεσκότερα μέλη, που κανονικά, δεν θα έπρεπε να έχεις ήδη, κουραστεί να γράφεις. Γι'αυτό, άσε τα "+/- 1" και γράφε (y):sneaky:
Χαχαχα ρε συ mareco το ξαναλέω "στου κουφού την πόρτα"?
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τέλος, αν έχεις έστω και λίγο σεβασμό, για τις άμοιρες ευθυνών αυτές ζωές, πρέπει να χαίρεσαι που υπάρχουν άνθρωποι, που βλέπουν το δάσος και όχι το δένδρο!
Αυτός που παίρνει κουταβι από brb είναι αυτός;;
Αυτού του ήρθε το δέντρο κατακέφαλα και βλέπει αστεράκια! :) Βασικά, το έχει γραμμένο το δάσος.


Είστε όλοι άσπλαχνοι, εγώ αυτό καταλαβαίνω. Δεν έχετε καρδιά εσείς;;;;


το εχω κάνει μιουζικαλ το θεμα, ενα ακόμα δεν πειράζει.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Συννεφάκια πράσινα,κίτρινα και ιδίως ροζ, βλέπουν αυτοί που ζουν εκεί πάνω!!
Φυσικά και δεν ξέρεις τι κάνω για διάφορα φιλοζωικά σωματεία, δεν είμαστε ¨κολλητάρια".
Για τις στυγνές δολοφονίες (το σωστό), που δυστυχώς γίνονται, ό,τι οι πενιχρές δυνάμεις μου επιτρέπουν, κάνω. Τουλάχιστον σε αυτά, δόθηκε μία ευκαιρία να βρούν ιδιοκτήτες και να πάρουν χάρη. Εσύ προτείνεις θανάτωση, με συνοπτικές διαδικασίες. Αυτή είναι η συμβουλή σας στα νέα μέλη!!
Τέλος με εικασίες και υποθέσεις (νομίζω ότι πλήρωσε το 200ράκι του κλπ), δεν στοιχειοθετείται τίποτα. Φανερώνει μόνο την αγωνία σου, να υπερασπιστείς τις απόψεις σου, με κάθε "πρόσφορο" ακόμη και αναπόδεικτο τρόπο.
Τέλος, αν έχεις έστω και λίγο σεβασμό, για τις άμοιρες ευθυνών αυτές ζωές, πρέπει να χαίρεσαι που υπάρχουν άνθρωποι, που βλέπουν το δάσος και όχι το δένδρο!
Μην ανόιξεις κουβέντα, ό,τι ήταν να πούμε το είπαμε. Αλλωστε όπως γράφει και ο L. Pirantello "έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε"!

Α, έτσι για να ξέρουμε τί λέμε.. κάνεις την ακριβώς ίδια εικασία από την αντίθετη πλευρά. Εικάζεις - θεωρείς πως ο θεματοθέτης λέει την αλήθεια όσον αφορά πως δεν πλήρωσε. Δεν ήταν κανείς μπροστά εκείνη τη στιγμή, επομένως ο καθένας σε αυτό μπορεί να πιστέυει ό,τι θέλει.

Αν έχεις κάνει όσα σε αυτό το ποστ υπαινίσεσαι, ένας λόγος παραπάνω που θα έπρεπε να μην επικροτείς τις ΒΥΒ και πετ σοπ τακτικες.

Εγώ δεν προτείνω θανάτωση. Είπα ξεκάθαρα τί προτείνω. Απόκτηση μέσω φιλοζωικής για τους λόγους που ήδη ανέφερα, και εμπάργκο σε κάθε ΒΥΒ κρετίνο.

Εσύ αλήθεια τί προτείνεις? Και όχι μόνο εσύ, και όλοι οι λοιποί του ίδιου μήκους κύμματος. Δίνεις καμιά λύση? Η απλά να ρίξουμε στην πυρά, σαν τις "μάγισσες" στο μεσαίωνα όσους τολμάνε να πούνε τα πράγματα στεγνά με το όνομά τους ?

Για απάντησέ μου και κάτι άλλο... θεωρείς πως εσύ προσωπικά κοιτάς το δάσος και όχι το δέντρο? Γιατι αν ναι να σε ενημερώσω πως το μόνο που κοιτάς είναι ένα αλσύλιο 25-30 δέντρων και τίποτα περαιτέρω.

Θα πρότεινα αφαίρεση παρωπίδων άμεσα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
Ο/Η δε Gaara, προσπαθεί σε προηγούμενο ποστ, με αυτομέθοδο, να μας αποδείξει του λόγου το αληθές, λύνοντας εξισώσεις!!
Πού πού? Πάντα το συμπαθούσα αυτό το παιδί!

Αλλωστε όπως γράφει και ο L. Pirantello "έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε"!
Κατάμπερδεύτηκα. Εγώ μόνο το ομώνυμο έργο του Σαίξπηρ ήξερα. Και ο Πιραντέλλο ίδιο τίτλο? Απαπα αυτοί οι μεταφραστές, αχταρμά τα χουνε κάνει.

Κατά τ'άλλα τι λέμε? Μιας που είναι το των θεαμάτων και των ακουσμάτων, είναι Τρικυμία το θέμα ή Πολύ κακό για το τίποτα?
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Οπότε ας μην κάνουμε τίποτα ή καλύτερα ας τους διευκολύνουμε. Επειδή τίποτα δε λειτουργεί και τίποτα δεν θα αλλάξει.
Κατα την γνώμη μου, το να γυρίσουμε την πλάτη στις πρακτικές τους, το "άστον να του μείνουν να δούμε τί θα κάνει" είναι αυτό που τους διευκολύνει. Γιατί θα κάνουν ανενόχλητοι αυτό που κάνουν πάντα, απλά θα τα πετάξουν και θα συνεχίσουν το ίδιο βιολί.
Επιμένω οτι είναι πολύ καλύτερα να πάρουμε τα κουτάβια και να του φουσκώσουμε μια καταγγελία για όλες τις παραβάσεις.

Και αυτά τα λες, ενώ ξέρεις ότι ο περισσότερος κόσμος όπως και o @kateopre, απλώς παίρνουν κουτάβια από brb όχι επειδή σώζουν ένα κουταβι που θα πάει στα αζήτητα αλλά επειδή ζουν την πλάνη ότι είναι καθαρόαιμο τρομαρα τους. Ότι είναι ράτσας.
Για τις ανακολουθίες στο σκεπτικό και την επιπολαιότητα της επιλογής του @kateopre και όσων κάνουν τέτοιες επιλογές με τέτοιο τρόπο δεν νομίζω οτι χρειάζεται να τοποθετηθώ, τα έχετε ήδη πεί οι υπόλοιποι. Συμφωνώ απόλυτα οτι αυτό ακριβώς το σκεπτικό και αυτή ακριβώς η επιπολαιότητα είναι που στηρίζει τους ασυνείδητους.

Αλλά όχι η καθαυτή πράξη του να υιοθετήσει δωρεάν κουτάβι απ όπου και αν προέρχεται, διαφωνώ με τον γενικό αφορισμό οτι όποιος παίρνει δωρεάν κουτάβι απο ασυνείδητους τους υποστηρίζει και είναι συνυπεύθυνος.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
@Ran Tan Plan

Ευτυχώς, υπάρχουν φρεσκότερα μέλη, στον ιδιωτικό μου αυτόν χώρο, με περισσή διάθεση, να λένε τα ίδια και τα ίδια, που λέω κι εγώ, για πολλά τώρα χρόνια και που πλέον τα έχω βαρεθεί, μέχρι κι εγώ να τα ακούω. Ευτυχώς, γιατί θα αναγκαζόμουν να σου απαντήσω ενδελεχώς και πολύ βαριέμαι. Το φυλάω πια το σάλιο μου, δεν το χαραμίζω.

Ναι...δυστυχώς, δεν πρόκειται να αλλάξουν τα πράγματα, όσο υπάρχουν μυαλά σαν τα δικά σου και σαν μερικών ακόμη. Εμείς όμως, θα εξακολουθήσουμε να τα λέμε. Και σε όποιον αρέσει :)
Πιό "ενδελεχώς" από ότι συνομιλείς γενικά, δύσκολα γίνεται! Ευχαρίστως όμως, να ακούσω μετά προσοχής ακόμη μία φορά τα ίδια, ίσως με περισσότερη προσθήκη προκλητικότητας και έλλειψης αγωγής! Θα σου απαντήσω, με την ίδια διάλεκτο. Τώρα το σάλιο σου, με τόση μεγάλη και κακή χρήση, που του έχεις κάνει, καλό είναι να φυλάς το εναπομείναν!
Εξακολουθείτε λοιπόν να τα λέτε. Το θέμα είναι ποιός θα σας ακούει σε λίγο, αφού έχετε μείνει οι ίδιοι?
Μπορεί η προτροπή σου λίγο παρακάτω, στο kanarini, να αποδώσει κάτι!
Αυτός που παίρνει κουταβι από brb είναι αυτός;;
Αυτού του ήρθε το δέντρο κατακέφαλα και βλέπει αστεράκια! :) Βασικά, το έχει γραμμένο το δάσος.
Είστε όλοι άσπλαχνοι, εγώ αυτό καταλαβαίνω. Δεν έχετε καρδιά εσείς;;;;
Αγαπητή ήξερα ότι είσαι γραφική. Συμπτωματικά και τυχαία για άλλο λόγο,κάπου αναφέρθηκε από άλλον, η Κα Λουκά. Για ψάξτο!
Τώρα, ότι δεν μπορεις να στοιχειοθετήσεις στο μυαλό σου δέκα λέξεις, να τις κάνεις σοβαρό λόγο και να απαντήσεις, τώρα το έμαθα!
Τέλος με όλους. Δεν μπορώ να σας προσφέρω τίποτα.
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Πού πού? Πάντα το συμπαθούσα αυτό το παιδί!


Κατάμπερδεύτηκα. Εγώ μόνο το ομώνυμο έργο του Σαίξπηρ ήξερα. Και ο Πιραντέλλο ίδιο τίτλο? Απαπα αυτοί οι μεταφραστές, αχταρμά τα χουνε κάνει.

Κατά τ'άλλα τι λέμε? Μιας που είναι το των θεαμάτων και των ακουσμάτων, είναι Τρικυμία το θέμα ή Πολύ κακό για το τίποτα?
στον Εμπορο της Βενετιας του Σαιξπηρ ειμαστε :D
 
  • Like
Reactions: Estranged


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Κατάμπερδεύτηκα. Εγώ μόνο το ομώνυμο έργο του Σαίξπηρ ήξερα. Και ο Πιραντέλλο ίδιο τίτλο?
Αν ξέρεις μόνο τον Σαίξπηρ, ευκαιρία να μάθεις και κάποιον άλλον.Και δεν φταίνε οι μεταφραστές, παρά μόνον η ημιμάθεια!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
Αν ξέρεις μόνο τον Σαίξπηρ, ευκαιρία να μάθεις και κάποιον άλλον.Και δεν φταίνε οι μεταφραστές, παρά μόνον η ημιμάθεια!
Wow... νευράκια... Που και να λεγα κάτι. Άλλος γραφικός, άλλος ημιμάθεια.. Τι είπες καναρίνι? Ανάδρομος Ερμής?

Για την ιστορία επειδή το γοογλαρα πριν γραψω, ο Πιραντελλο βγαινει πρώτος αλλά παίρνω σε πολλές λίστες το As you like it με μετάφραση Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@Ran Tan Plan αν ειναι να εχω το δικο σου λογο που χαρακτηριζεις και προσβαλεις αγνωστους σε φορουμ, προτιμω να μεινω γραφικη :). Τελος κι απο μενα γιατι εχεις ξεμεινει απο επιχειρηματα και εχεις αρχισει να τη "λες".

@Piou πες πως κανω καταγγελια γιατι ειχα ρωτησει τι πρέπει να γινει και μου ειχαν πει στην ουσια τιποτα. Δλδ πρεπει να εχω αποδειξεις οτι πουλαει σκύλους.
Θα σε παρακαλουσα να μου περιγράψεις μια τετοια καταγγελια που εχει γίνει και ειχρ αποτελεσμα και τοτε θα συμφωνησω μαζι οτι αυτος ειναι ο σωστος δρομος.
 
  • Like
Reactions: ghelly and mareco


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Εγω ειμαι περιεργος να ακουσω απο τον πιου και την στελλα μεθοδους καταπολεμησης των αδεσποτων και των ΒΥΒ εφοσον το να σταματησουμε να αγοραζουμε απο δαυτους δεν ειναι λυση
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Wow... νευράκια... Που και να λεγα κάτι. Άλλος γραφικός, άλλος ημιμάθεια.. Τι είπες καναρίνι? Ανάδρομος Ερμής?
Για την ιστορία επειδή το γοογλαρα πριν γραψω, ο Πιραντελλο βγαινει πρώτος αλλά παίρνω σε πολλές λίστες το As you like it με μετάφραση Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε.
Μία εξαίρση,να απαντήσω στην "φίλη" Estranged. Νεύρα δεν υπάρχουν, απογοήτευση μόνο και αίσθημα αδικίας (όχι για μένα φυσικά). Τώρα γραφικός και ημιμαθής, δεν είναι χαρακτηρισμοί που έδωσα εγώ. Τον κέρδισαν μόνοι τους.
Πάντως, από τους 5-6 συμμετέχοντες στην "συζήτηση", δεν περίμενα τίποτα περισσότερο, ή λιγότερο. Με σένα έπεσα έξω. Αλλη εικόνα είχα. Ισως φταίνε οι κακές παρέες, το "καρτέλ"!
 
Last edited:


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Δεν χρειάζεται να είναι η καταγγελία για το οτι πουλάει σκύλους, Betty, το εμπόριο αυτό καθαυτό είναι πολύ δύσκολο, κατα την γνώμη μου αδύνατον να αντιμετωπιστεί στην δική μας κλίμακα. Ούτε καν σε εθνική, με τις εισαγωγές απο άλλες χώρες να επιτρέπονται αναγκαστικά λόγω ΕΕ.
Αλλά μπορούμε να καταγγείλουμε τις παράνομες συνθήκες εκτροφής και διακίνησης. Το οτι τα σκυλιά αυτά δεν έχουν ούτε βιβλιάρια ούτε τίποτα, συνήθως ζούν σε άθλιες συνθήκες, διακινούνται χωρίς την προβλεπόμενη ηλεκτρονική σήμανση σε ηλικία που απαγορεύεται κλπ κλπ.
Αληθινά παραδείγματα δεν ξέρω να σου πώ, και δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν νομίζω, εκτός κάποιων μεμονωμένων, γιατί μόλις φέτος τροποποιήθηκε ο νόμος και αποσαφηνίστηκαν οι αρμοδιότητες των αρχών. Ο καινούργιος νόμος δίνει αρκετά εργαλεία για άμβλυνση της κατάστασης, στο χέρι μας είναι να τα χρησιμοποιήσουμε ή όχι.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
Με σένα έπεσα έξω. Αλλη εικόνα είχα. Ισως φταίνε οι κακές παρέες, το "καρτέλ"!
Όχι πως θα χάσω και τον ύπνο μου, αλλά τι λες βρε αγόρι μου (sic) καλό? o_O

Δηλαδή τι κατάλαβες ότι είπα? (Κατάλαβα τι κατάλαβες αλλά μήπως να πάω να βρω κάποιον που κάνει τηλεξεμάτιασμα? Και δεν πιστεύω στο ξεμάτιασμα αλλά μήπως ηρθε η ώρα να βάλω νερό στο κρασί μου? Μήπως να σταματήσεις να "διαβάζεις ανάμεσα στις γραμμές" γιατί σου έχει κάτσει ο ανάδρομος Ερμής στο κεφάλι? Μήπως να κάνεις ένα διάλλειμα από αυτό το θέμα γιατί σε χαλάει?)

Μήπως να αποχωρήσω όπως πετάχτηκα γιατί δε μου χει κάτσει κι εμένα ο Ερμής (όχι της Σταματίας, αυτός είναι ορθός) και δεν είναι να ανοίγω το στόμα μου σήμερα? Μάλλον αυτό.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: kanarini


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
οταν λες αποσαφηνιστηκαν οι αρμοδιοτητες τον αρχων..αν δεν σου ειναι κοπος ετσι ενα μπαμ-μπαμ.. μπορεις να μου πεις τι εννοεις ? :)
η ενα παραδειγμα ας πουμε, τι κινηση μπορω να κανω αν δω μια κατασταση σχετικη..
θενξ @Piou
 


Status
Κλειδωμένο θέμα