Καινουργιος υποψηφιος ιδιοκτητης σκυλου,αποριες.


Status
Κλειδωμένο θέμα


kateopre

Well-Known Member
31 Μαϊου 2014
55
33
@kateopre Σε παραθέτω στην απάντηση σου από πάνω
Σε αυτο το ποστ εξηγώ τους λόγους που προτιμούσα κάποια συγκεκριμένη φυλή απο ενα ημίαιμο.Το σκυλάκι που πηρα (απο ανεύθυνη γέννα ναι το ξέρω) ειναι επίσης κάποια συγκεκριμένης φυλής,ζει μια χαρά σε διαμέρισμα,το μέγεθος του ειναι ακριβώς όσο το μποστονακι που σκεφτόμουν και στα χαρακτηριστικά της φυλής δεν αναφέρεται κάτι αποτρεπτικο απο αυτά που είχα αναφέρει.Η μονη διάφορα ειναι η περισσότερη εκτόνωση τον οποίο χρονο τελικά ειμαι σε θέση να διαθεςω και ο κίνδυνος κούφια η ωρα για αρρώστιες,ενα ρίσκο που μόλις είδα τη μικρή ειμαι διατεθειμένος να πάρω.
 
  • Like
Reactions: StellitsaD






Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Τη λογική να μην ζευγαρωνει κανεις τα σκυλιά του την καταλαβαίνω απόλυτα.Στο θέμα όμως δεν καταλαβαίνω τη λογική.Δεν ζευγάρωσα τα σκυλιά μου.

Συντηρείς όμως τη συνήθεια του τρόμπα που ζευγάρωσε τα δικά του. Όσο τα σκυλιά τα δίνουν (είτε με πληρωμή είτε τα χαρίζουν) και δεν τους μένει το "στοκ" τόσο θα συνεχίζουν να κάνουν το ίδιο... ειναι απλά κοινή λογική, και υποτίθεται πως είχες διαβάσει και "ψάξει".
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
το μέγεθος του ειναι ακριβώς όσο το μποστονακι που σκεφτόμουν
Δεν θα το έλεγα, το pitbull terrier ξεπερνάει συνήθως τα 20 κιλά ενώ το boston είναι κάπου κατω απο 10-11 κιλά. Πως δηλαδή το μέγεθος θα είναι "ακριβώς όσο το μποστονάκι" που λες?
Φαίνεται πόσο καλά γνωρίζεις για τις φυλές αυτές.
Βέβαια το δικό σου δεν είναι καν pitbull οπότε μπορεί να είναι μικρότερο αλλά ποιος ξέρει, μπορεί και να ξεπεράσει τα 30 κιλά, και τι θα κάνεις τότε? θα το δώσεις πίσω?
 
  • Like
Reactions: ghelly and kanarini


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Το σκυλί αν δεν εχει πεντιγκρι ειναι τοσο ημιαιμο οσο οποιοδηποτε θα ειχες μαζεψει απο το δρομο.
Οσο για το αν εχει εσυ ευθυνη για την ανευθυνη γεννα, να σου πω το σκεπτικο μου. Εχεις, σχεδον ιση, με αυτον που τα εβαλε να ζευγαρωσουν. Αν δεν ησουν εσυ ετοιμος και διαθεσιμος να παρεις τα κουταβια ισως λιγοτεροι ανθρωποι να σκεφτονταν να ζευγαρωσουν τα σκυλια τους για να μην τους μεινουν. Αλλα υπαρχετε εσεις και ο κυκλος δεν τελειωνει ποτε.

Ειναι σαν να παω να αγορασω κλεμμενα αντικείμενα και να θεωρω οτι δεν ειναι εγκλημα γιατι η κλοπη εχει ηδη γινει!

Κατάλαβες τωρα γιατι σου λεω οτι παραμυθιαζεσαι; θεωρεις κοροιδια να δωσεις 1200 για ενα κουταβι, δικαιωμα σου αλλα δε σε ενοχλει να γεννιονται χιλιαδες ημιαιμα με αβεβαιη καταληξη. Το δικο σου το ενα κουταβι σκεφτηκες μονο.
 
  • Like
Reactions: mareco and kanarini


kateopre

Well-Known Member
31 Μαϊου 2014
55
33
Συντηρείς όμως τη συνήθεια του τρόμπα που ζευγάρωσε τα δικά του. Όσο τα σκυλιά τα δίνουν (είτε με πληρωμή είτε τα χαρίζουν) και δεν τους μένει το "στοκ" τόσο θα συνεχίζουν να κάνουν το ίδιο... ειναι απλά κοινή λογική, και υποτίθεται πως είχες διαβάσει και "ψάξει".
Αμα τα πούλαγε και έβρισκε αγοραστές θα συντηρούσαν τη συνήθεια του.Ο τύπος οταν πήγα εγω ειχε στο σύνολο 6 κουτάβια ήδη 57 ημερών τα οποία και έψαχνε εναγωνίως να δώσει γιατι δεν ειχε τι να τα κανει.Τη στιγμή που απο αυτο που έκανε δεν μπόρεσε να έχει οικονομικό όφελος πως συν τηρήθηκε η συνήθεια του.Αμα του μείνει οπως λες το στοκ (που θα του μείνει) και στείλει τα κουτάβια σε κανά καταφύγιο τι θα άλλαζε;πως η πράξη μου τον ωθεί με οποιοδήποτε τροπο να κανει το ίδιο;Τι όφελος ειχε απο αυτή;
 


kateopre

Well-Known Member
31 Μαϊου 2014
55
33
Δεν θα το έλεγα, το pitbull terrier ξεπερνάει συνήθως τα 20 κιλά ενώ το boston είναι κάπου κατω απο 10-11 κιλά. Πως δηλαδή το μέγεθος θα είναι "ακριβώς όσο το μποστονάκι" που λες?
Φαίνεται πόσο καλά γνωρίζεις για τις φυλές αυτές.
Βέβαια το δικό σου δεν είναι καν pitbull οπότε μπορεί να είναι μικρότερο αλλά ποιος ξέρει, μπορεί και να ξεπεράσει τα 30 κιλά, και τι θα κάνεις τότε? θα το δώσεις πίσω?
Η μαμά της μικρης ειναι μικρόσωμη γύρω στα 16 κιλά.Ο κτηνίατρος μου είπε οτι τόσο περίπου θα γίνει και αυτή.Το Μποστονακι που ήταν διαθέσιμο αλλα δεν τα βρήκαμε θα γινόταν γύρω στα 13.Δεν ξέρω και πολλά ειναι αλήθεια,ρωτάω και μαθαίνω.
 




kateopre

Well-Known Member
31 Μαϊου 2014
55
33
Το σκυλί αν δεν εχει πεντιγκρι ειναι τοσο ημιαιμο οσο οποιοδηποτε θα ειχες μαζεψει απο το δρομο.
Οσο για το αν εχει εσυ ευθυνη για την ανευθυνη γεννα, να σου πω το σκεπτικο μου. Εχεις, σχεδον ιση, με αυτον που τα εβαλε να ζευγαρωσουν. Αν δεν ησουν εσυ ετοιμος και διαθεσιμος να παρεις τα κουταβια ισως λιγοτεροι ανθρωποι να σκεφτονταν να ζευγαρωσουν τα σκυλια τους για να μην τους μεινουν. Αλλα υπαρχετε εσεις και ο κυκλος δεν τελειωνει ποτε.

Ειναι σαν να παω να αγορασω κλεμμενα αντικείμενα και να θεωρω οτι δεν ειναι εγκλημα γιατι η κλοπη εχει ηδη γινει!

Κατάλαβες τωρα γιατι σου λεω οτι παραμυθιαζεσαι; θεωρεις κοροιδια να δωσεις 1200 για ενα κουταβι, δικαιωμα σου αλλα δε σε ενοχλει να γεννιονται χιλιαδες ημιαιμα με αβεβαιη καταληξη. Το δικο σου το ενα κουταβι σκεφτηκες μονο.
Το σκεπτικό σου ειναι σωστό,δεν νομίζω όμως να ταιριάζει με την περίπτωση μου.Δεν ήμουν διαθέσιμος να πάρω τα κουτάβια,προέκυψε,άρα δεν θα μπορούσα να ήμουν κίνητρο για να γίνει η γέννα οπως θα ήμουν αν ήξερε ο τύπος που υπάρχουν "διαθέσιμοι" για τα κουτάβια.Επισης δεν γνωρίζω τους λόγους που ο τύπος το έκανε αυτο (εκείνος μου είπε πως ήταν ατύχημα) αλλα πως μπορεί να τον βοήθησα να το ξανακάνει;Βρέθηκε με τόσα κουτάβια και προσπαθεί να τα δώσει,τι μπορεί να του αρέσει τόσο απο αυτή την ιστορία ώστε να την επαναλάβει;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και ο καθενας που εχει παρει σκυλο byb μπορει να βρει δικαιολογιες για τον εαυτο του που κανουν την δικη του οχι σαν ολες τις αλλες. Η αληθεια ειναι οτι οι byb γεννες ειναι ο βασικος λογος παρατημενων ζωων. Ολα αυτα που λες ειναι δικαιολογιες. Δυστυχώς, εσυ εισαι μερος του προβλήματος.
 
  • Like
Reactions: mareco and kanarini


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
@kateopre και τα δικα μου σκυλια "προιοντα" ανευθυνων ηταν. Αντι να απολογεισαι στον καθενα εδω μεσα κοιτα πως θα μεγαλωσεις σωστα το σκυλι γιατι εσυ θα μενεις μαζι του οχι εμεις. Βαλε κι αλλες φωτο απο τη φατσα.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Δεν καταλαβαίνω καθόλου πώς το να υιοθετήσουμε δωρεάν ένα ανεπιθύμητο σκυλάκι, απ όπου και αν προέρχεται, μας καθιστά συνυπεύθυνους και αρωγούς της διαδικασίας που το παρήγαγε.

Και αν αυτό ισχύει, παρά το οτι εγώ δεν το καταλαβαίνω, γιατί δεν έχει εφαρμογή στην περίπτωση των φιλοζωικών ; Πώς οι υιοθεσίες μέσω των φιλοζωικών δεν συνεισφέρουν τότε και δεν στηρίζουν όχι μόνο την παραγωγή ανεπιθύμητων ζώων αλλα και την εγκατάλειψή τους στον δρόμο ;
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Δεν καταλαβαίνω καθόλου πώς το να υιοθετήσουμε δωρεάν ένα ανεπιθύμητο σκυλάκι, απ όπου και αν προέρχεται, μας καθιστά συνυπεύθυνους και αρωγούς της διαδικασίας που το παρήγαγε.

Και αν αυτό ισχύει, παρά το οτι εγώ δεν το καταλαβαίνω, γιατί δεν έχει εφαρμογή στην περίπτωση των φιλοζωικών ; Πώς οι υιοθεσίες μέσω των φιλοζωικών δεν συνεισφέρουν τότε και δεν στηρίζουν όχι μόνο την παραγωγή ανεπιθύμητων ζώων αλλα και την εγκατάλειψή τους στον δρόμο ;
Προσωπικά δε γνωρίζω περιστατικό φιλοζωικού σωματείου ή καταφυγίου στο οποίο πήραν υπ ευθύνη τους σκυλάκια κατευθείαν από ασυνείδητο που το έπαιξε ''εκτροφέας''. Το αν τα βρήκαν στο δρόμο, σε τι κατάσταση και από πού εν τέλει προέρχονταν είναι άλλο θέμα. Για το αν είμαστε συνυπεύθυνοι παίρνοντας σκύλο από τέτοια γέννα θεωρώ πως έχει να κάνει με την οπτική καθενός. Γα μένα πλέον είναι ηθικό το ζήτημα.
Και αυτό που αναφέρεις συνεχώς kateopre ότι θα μπορούσε να τα αφήσει σε ένα καταφύγιο, από που προκύπτει; Γνωρίζεις έστω και στο ελάχιστο από ποιους συντηρούνται τα καταφύγια, πώς λειτουργούν, τι θυσίες κάνουν όλοι οι εθελοντές που ασχολούνται, πόσο ασφυκτικά γεμάτα είναι και αν δέχονται νέα ζώα;
 
  • Like
Reactions: kanarini


kateopre

Well-Known Member
31 Μαϊου 2014
55
33
Προσωπικά δε γνωρίζω περιστατικό φιλοζωικού σωματείου ή καταφυγίου στο οποίο πήραν υπ ευθύνη τους σκυλάκια κατευθείαν από ασυνείδητο που το έπαιξε ''εκτροφέας''. Το αν τα βρήκαν στο δρόμο, σε τι κατάσταση και από πού εν τέλει προέρχονταν είναι άλλο θέμα. Για το αν είμαστε συνυπεύθυνοι παίρνοντας σκύλο από τέτοια γέννα θεωρώ πως έχει να κάνει με την οπτική καθενός. Γα μένα πλέον είναι ηθικό το ζήτημα.
Και αυτό που αναφέρεις συνεχώς kateopre ότι θα μπορούσε να τα αφήσει σε ένα καταφύγιο, από που προκύπτει; Γνωρίζεις έστω και στο ελάχιστο από ποιους συντηρούνται τα καταφύγια, πώς λειτουργούν, τι θυσίες κάνουν όλοι οι εθελοντές που ασχολούνται, πόσο ασφυκτικά γεμάτα είναι και αν δέχονται νέα ζώα;
Η αλήθεια ειναι οτι δεν γνωρίζω.Αν δεν δέχονται νέα σκυλάκια πιθανόν να το άφηνε στο δρόμο (αν και δεν το νομίζω γιατι μου φάνηκε καλός άνθρωπος και τον πιστεύω οτι η γέννα προήλθε απο ατύχημα).Τελοσπαντων,όπου γράφω καταφύγιο ας βάλουμε μια νοητή παύλα φιλοζωικη παύλα δρόμο,κανεις δεν ξέρει ποια θα ήταν η κατάληξη.Εγω προσωπικά δεν έχω κανένα ηθικό ζήτημα με την επιλογή μου,ίσα ισα που έχω πει σε όλους τους γνωστούς μου μήπως θα θέλανε ενα κουταβάκι γιατι έχει ακόμα 6 αυτός.
 




stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Ναι ίσως και να το παρουσίαζε...Η λογική είναι ότι γιτουτό φωνάζουμε μην ζευγαρώνει κανείς τα σκυλιά του(εκτός από τους εκτροφείς)...Για λόγους υγείας και για πολλά άλλα ...
Γιατι τα βαζετε με τον ανθρωπο που πηρε το δισμοιρο κουταβι απο τον ανευθυνο που ζευγαρωσε το σκυλι του κ δεν κραζετε τον ανευθυνο. Τουλαχιστον ο kateopre εσωσε το κουταβι! Κραξτε τον αν κανει κ αυτος γεννα...
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Γιατι τα βαζετε με τον ανθρωπο που πηρε το δισμοιρο κουταβι απο τον ανευθυνο που ζευγαρωσε το σκυλι του κ δεν κραζετε τον ανευθυνο. Τουλαχιστον ο kateopre εσωσε το κουταβι! Κραξτε τον αν κανει κ αυτος γεννα...
Γιατί ο ανεύθυνος δεν μπήκε στο φόρουμ να ζητήσει δημόσια συμβουλές και μετά να κάνει κάτι άλλο...
 
  • Like
Reactions: Ghost


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Γιατί ο ανεύθυνος δεν μπήκε στο φόρουμ να ζητήσει δημόσια συμβουλές και μετά να κάνει κάτι άλλο...
Εαν το εβρισκε να βωλοδερνει στο δρομο κ να κινδυνευει κ το επερνε θα ηταν λιγοτερο ανευθυνος και θα του λεγατε μπραβο ,φανταζομα!Μπορει κ οι 2 τροποι να μν ειναι αναγνωρισιμοι , αναγνωριστε του ομως το καλο που εκανε για το συγκεκριμενο σκυλακι χ,ψ ρατσας, που πιθανο λιγο καιρο μετα το βλεπαμε σε ποστ καποιου ο οποιος το μακαριζε...
 
  • Like
Reactions: kateopre


Status
Κλειδωμένο θέμα