Και ύστερα αναρωτιόμαστε....!!


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Κατ'αρχήν, θα ήθελα να πω πως το προηγούμενο σχόλιο μου δεν είχε σκοπό να ειρωνευτεί κανέναν ή να υποβαθμίσει το θέμα...απλά το "νέο" αυτά μου έφερε στο νου.

Αν δεν κάνω λάθος, έχει ξανασυζητηθεί κιόλας το θέμα παλαιότερα...πολύ παλαιότερα.

Πως θα έπρεπε όμως εμείς, όσοι γράφουμε εδώ (γιατί τι άλλο κάνουμε όταν δε γράφουμε εδώ δε το γνωρίζω) να αντιμετωπίσουμε αυτό το θέμα, πέρα από την αναφορά του;

* Να υπενθυμίσω ότι ο κύριος δεν κάνει κάτι παράνομο...απλά κάνει κάτι που εμείς (πιθανόν) δεν συμφωνούμε.
 


George.Akita

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2011
73
5
Greece
Καλησπερα εγω ενα πραγμα θα σας πω πριν 2-3 μερες γνωρισα μια κοπελα που εχει κ αυτη Ακιτα και ειναι 9 μηνων το πληρωσε 700 Ε χωρις pedigree και το σκυλι δεν ειναι καθαροαιμο φαινεται ξεκαθαρα και απτο τριχωμα του κ ιδι εχει προβληματα π.χ σταματαει να τρωει συγκεκριμενες τροφες & οταν μπηκε στην θαλασσα εβγαλε κ προβλημα νομιζω δερματικη αλλεργια ? κατι τετιο ...μαντεψτε οταν πηρε τον ανθρωπο που εχει το petshop ο ιδιος την ενημερωσε πως ηταν ο "μεσαζοντας" και πως ο κυριος Κανελος τις εφερε το σκυλι .

Δυστηχως δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφια του σκυλου χωρις την αδεια τις παρ'ολα αυτα οσα εχω δει & ακουσει πρεπει να ειναι απαραδεκτος (εννοειται της φωναξα που πληρωσε τοσα πολλα λεφτα για να αγορασει απο petshop αντι απο εκτροφεα) .
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Dj Αυτό που με ενοχλεί, είναι ότι εγώ, σαν απλή κι ανώνυμη σκυλοιδιοκτήτρια, οφείλω
α) να ξέρω τη σωστή μέθοδο απόκτησης σκύλου
β) τα σωστά και τα ηθικά της εκτροφής
γ)να αναγνωρίζω τον υπευθυνο από τον ανεύθυνο
δ)να έχω μια α' ευαισθησία όσον αφορά τα αδέσποτα
ε)να μάχομαι εναντίον κουταβέμπορών
στ)να μην ψωνίζω από πετ σοπ που πουλάει ζώα (κοινως να μη συνεργαζομαι με κουταβέμπορο και συνεργάτες του)
ζ)Να μην προτιμάω εκπαιδευτή που εμπορεύεται κουτάβια
η)....
θ)...

Και να ενημερώνω όλους τους γύρω μου για τα παραπάνω... Όταν, δε, κάποιο απλό μέλος, τολμήσει να πεί ότι δεν κάνει κάτι από τα παραπάνω, αρχίζουν οι σελίδες... κραξίματος (κι εγώ μαζί στο κράξιμο)

Όταν όμως κάποιος πιό "μεγάλος" πάει κόντρα στα παραπάνω, και το λέει, άμεσα ή έμμεσα... Χειροκροτάμε κι από πάνω... (κι εγώ μαζί)

Μου έχει μείνει καρφωμένο ένα θέμα στο μυαλό, η κοπή της πίτας, (αν και κόντευα να το ξεχάσω) αλλά υπάρχουν κι άλλα, κι άλλα... Απλά επιμένω να είμαι πάνω στο συννεφάκι μου (κι εγώ johnk) απλά δεν είναι πιά ροζ... Τείνει να πάρει πιό ρεαλιστικό χρώμα... Αυτή τη στιγμή το βλέπω σκούρο.. Αλλά θα παραμείνω πάνω, γιατί ελπίζω να ανέβει κόσμος, μπας κι αποκτήσουμε παρέα. "Μεγάλη" παρέα
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. Κατ'αρχήν, θα ήθελα να πω πως το προηγούμενο σχόλιο μου δεν είχε σκοπό να ειρωνευτεί κανέναν ή να υποβαθμίσει το θέμα...απλά το "νέο" αυτά μου έφερε στο νου.

Αν δεν κάνω λάθος, έχει ξανασυζητηθεί κιόλας το θέμα παλαιότερα...πολύ παλαιότερα.


2. Να υπενθυμίσω ότι ο κύριος δεν κάνει κάτι παράνομο...απλά κάνει κάτι που εμείς (πιθανόν) δεν συμφωνούμε.
Αγαπητέ Dj,

1. Νομίζω ότι κάνεις πολύ καλά και το διευκρινίζεις, μιάς και (πάλι νομίζω - όλο αυτό κάνω) αρκετά μέλη ίσως παρεξήγησαν το πρώτο σου post...
Μην ξεχνάς ότι τους τελευταίους μήνες έχουμε πολλά νέα μέλη, τα οποία δεν είναι τόσο παλιά, όπως εσύ...:) ακόμα και όπως εγώ...

2. Εδώ θα συμφωνήσω επίσης...
Απλά, οφείλεις να πάρεις υπόψη σου πως οι περισσότεροι "ιδιώτες" (με την καλή έννοια, εννοώ - είτε "νεόκοποι", είτε έμπειροι "σκυλάδες"), είμαστε ιδιαίτερα ευαίσθητοι στα θέματα του "σκύλου" (και της "σκύλας" :cool:)...

Εξάλλου, dogforum είμαστε... και το ήξερες από την αρχή, έτσι?:D
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ George.Akita

Αναρίθμητα τα παραδείγματα τέτοιου είδους...ακόμα περισσότερα τα κουτάβια που δεν πρόλαβαν καν να γίνουν "παράδειγμα"...

@ Kritikopoula

Τελικά ο καθένας κάνει ότι θέλει...Καλώς ή κακώς, δεν υπάρχει κάποιος να "απαιτήσει τις οφειλές". Οφείλουμε να κάνουμε κάποια πράγματα όταν θέλουμε συγκεκριμένο αποτέλεσμα...για εμάς δηλαδή τελικά.

Να "κράζουμε" δεν πρέπει...κανέναν. Πρέπει να ξεχωρίσουμε την ενημέρωση, το "κράξιμο", το χιούμορ, κλπ.

Ο "μεγάλος" δεν "γεννήθηκε μεγάλος"...Κάποιοι ή/και κάποιες νοοτροπίες και πρακτικές τον "έχρισαν μεγάλο".

Προσωπικά, σπάνια "χειροκροτώ"...Δεν νιώθω άνετα όταν αντιλαμβάνομαι πως με "χειροκροτούν"...Δεν έχω θετική πρώτη άποψη για τους "χειροκροτητές"...

Δε θυμάμαι το θέμα "κοπή τη πίτα"...

Υπάρχουν πράγματα που μπορεί να κάνει ο κάθε ένας, όπου και αν "κατοικεί" (συννεφάκι ή αλλού)...Είναι σε προσωπικό επίπεδο κυρίως, που για εμένα συνεχίζει να είναι το πιο ουσιαστικό επίπεδο. Οι "συλλογικές" δράσεις/αντιδράσεις είναι πιο επιρρεπείς στην "εκμετάλλευση", "χειραγώγηση", "εκτροχιασμό"...κλπ.

@ johnk

1. Καθαρά χιούμορ/σκέψεις στιγμής...

2. Δε θα συμφωνήσω...ή τουλάχιστον θα μου επιτρέψεις να μην είμαι σίγουρος για την ύπαρξη ή τη σωστή έκφραση και άποψη της "ευαισθησίας"...και δε μιλώ για συγκεκριμένους ανθρώπους αλλά για πάρα πολλούς "ευαίσθητους" που γνωρίζω και συνδιαλέγομαι στην πραγματική ζωή.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το θέμα της κοπής της πίτας, πέρασε και δεν ακούμπησε... Ήταν συντομο, χαρούμενο, γεμάτο ευχές στα λίγα μηνυματα που γράφτηκαν και...αδιάφορες οι όποιες απορίες περιείχε...
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Έχει σχέση με αυτό το θέμα;...Πως συνδέεται;

Συγχώρεσε με...Δεν έχουν "ύφος" οι ερωτήσεις μου, απλά προσπαθώ να καταλάβω...:)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Να αγιασει το στομα σου!!!!!!
Και δεν ειναι μονο ο Κανελλος... πριν λιγο καιρο διαμαρτυρηθηκα εντονα για μια εκδηλωση στο χωρο του που ΒΕΒΑΙΑ δεν συμμετειχα και πηρα απαντηση : ειναι εκλεγμενος Προεδρος Ομιλου.....
Την εκδήλωση των Dogo εννοείς?
Ακριβως.
Έχει σχέση με αυτό το θέμα;...Πως συνδέεται;

Συγχώρεσε με...Δεν έχουν "ύφος" οι ερωτήσεις μου, απλά προσπαθώ να καταλάβω...:)
Η κοπή της συγκεκριμένης πίτας έγινε σε χώρο που υπάρχει μεγάλη μεγάλη η διαφήμιση του προέδρου που λέει η Κατερίνα. Αν καταλαβαίνω καλά, είναι και δικός του ο χώρος που έγινε η εκδήλωση... Εκείνο το θέμα δεν έχει άμεση σχέση με το παρόν, αλλά είναι άλλο ένα θέμα που αυτοί που ξέρουν, προτιμάν να σιωπήσουν. Άλλωστε δεν οφείλουν τίποτα, όπως πολυ σωστα είπες πιό πάνω.

Πάντα φιλικά!
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Κατάλαβα (επιτέλους)! :D

Φτάνουμε στις επιλογές λοιπόν πάλι...Προσωπικές επιλογές που καμιά φορά εκφράζονται και συλλογικά.

Μπορεί ο καθένας μας να απέχει, να ψηφίσει "κατά", να προτείνει κάτι άλλο, να ενημερώσει και να επιχειρηματολογήσει...πολλά μπορούν να γίνουν και από πολλούς.

Το θέμα είναι "Ποιοι έχουν διάθεση να κάνουν και τι;"...

Για παράδειγμα, στην έκθεση Pets Today 2012 που θα συμμετάσχει και η katerina k. μπορεί να (και μάλλον θα...) υπάρχει περίπτερο της Pet City, άλλων εισαγωγέων σκύλων και κατοικίδιων, άλλων καταστημάτων/εταιρειών που εμπορεύονται σκύλους και άλλα ζώα...ίσως και του κου Κανέλλου.

Σίγουρα θα είναι και πολλοί άλλοι...φιλόζωοι (λιγότερο ή περισσότερο), ευαίσθητοι (λιγότερο ή περισσότερο), κ.ο.κ.

Τι συμπεράσματα να βγάλουμε;...Τι να "κάνουμε";

Τελικά, μόνο ο καθένας μονάχος του μπορεί να αποφασίσει τι θέλει να κάνει...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Για παράδειγμα, στην έκθεση Pets Today 2012 που θα συμμετάσχει και η katerina k. μπορεί να (και μάλλον θα...) υπάρχει περίπτερο της Pet City, άλλων εισαγωγέων σκύλων και κατοικίδιων, άλλων καταστημάτων/εταιρειών που εμπορεύονται σκύλους και άλλα ζώα...ίσως και του κου Κανέλλου.

Σίγουρα θα είναι και πολλοί άλλοι...φιλόζωοι (λιγότερο ή περισσότερο), ευαίσθητοι (λιγότερο ή περισσότερο), κ.ο.κ.

Τι συμπεράσματα να βγάλουμε;...Τι να "κάνουμε";

Τελικά, μόνο ο καθένας μονάχος του μπορεί να αποφασίσει τι θέλει να κάνει...
H έκθεση είναι μια εκδήλωση "ευρείας κατανάλωσης" γύρω από τα κατοικίδια. Εκεί μπορούν να συμμετάσχουν οι πάντες. Προσωπικά θα προτιμούσα την "ευρύτητα" και στις "κλειστές" εκθέσεις μορφολογίας όπως αυτές του ΚΟΕ και του ΟΚΑ για να μάθει ο κόσμος ότι υπάρχουν όροι όπως η μορφολογία και ο εκτροφείς και ότι σκύλους δεν αγοράζουμε μόνο στα σουπερμάρκετ τύπου petcity. Αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα...

Όταν όμως υπάρχει όμιλος, ο οποίος τυπικά υφίσταται για τη διαφύλαξη της φυλής και εσύ κόπτεσαι και μαλλιάζει η γλώσσα σου για να στείλεις τον υποψήφιο αγοραστή στον εκτροφέα/όμιλο, δηλαδή τελικά στο ...στόμα του Κανέλλου, τότε καταντάει ένα κακόγουστο αστείο...Εάν πρόκειται ο πελάτης να ψωνίσει από Κανελλομάγαζο έτσι κι αλλιώς, ε ας το κάνει τότε στο petshop που του κάνει και δόσεις με πιστωτική.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.654
19.887
Όταν όμως υπάρχει όμιλος, ο οποίος τυπικά υφίσταται για τη διαφύλαξη της φυλής και εσύ κόπτεσαι και μαλλιάζει η γλώσσα σου για να στείλεις τον υποψήφιο αγοραστή στον εκτροφέα/όμιλο, δηλαδή τελικά στο ...στόμα του Κανέλλου, τότε καταντάει ένα κακόγουστο αστείο...Εάν πρόκειται ο πελάτης να ψωνίσει από Κανελλομάγαζο έτσι κι αλλιώς, ε ας το κάνει τότε στο petshop που του κάνει και δόσεις με πιστωτική.
Αυτή είναι η μεγάλη αλήθεια, που πονάει εμάς εδώ μέσα :(
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Όμως γιατί? Γιατί κάνανε την κοπή της πίτας στο χώρο του και γιατί οι άλλοι τον έχουν για πρόεδρο?
Εντάξει ναι, δεν είναι παράνομο αυτό που κάνει, αλλά είναι κυνοφιλικά (τουλάχιστον) ανήθικο.
Εδώ προσπαθούμε να πείσουμε τον κάθε άσχετο (κυνοφιλικά άσχετο) να μην ψωνίζει από μαγαζιά που έχουν κουταβέμπορους για προμηθευτές και οι κάθε άλλο παρά άσχετοι, έχουν τόσο στενά πάρε δώσε?

Γαμώτο δηλαδή!!!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αυτή είναι η μεγάλη αλήθεια, που πονάει εμάς εδώ μέσα :(
Δεν θέλω να σας λυπήσω ...αλλά όλοι εδώ μέσα για τον Κανέλλο δουλεύουμε! :lol:
Εγώ δεν έχω γράψει πολλά και δη για τα ροτ, αλλά θα ψάξω να βρω τα post μου και θα του ζητήσω προμήθεια σύμφωνα με το μοντέλο cpp - δηλαδή cost per post.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ vrmode και mareco

Για αυτό τον λόγο δεν "στέλνω" και δεν πρέπει να "στέλνουμε". Πρέπει να ενημερώνουμε...και κυρίως για το τι πρέπει να ψάχνει ο υποψήφιος αγοραστής, τι να ξεχωρίζει, ποιες "ποιότητες" να εκτιμά και ποιες να τον "υποψιάζουν"...Όχι "πρόσωπα"...Όχι "Ομίλους"...έτσι απλά.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.654
19.887
Όμως γιατί? Γιατί κάνανε την κοπή της πίτας στο χώρο του και γιατί οι άλλοι τον έχουν για πρόεδρο?
Εντάξει ναι, δεν είναι παράνομο αυτό που κάνει, αλλά είναι κυνοφιλικά (τουλάχιστον) ανήθικο.
Εδώ προσπαθούμε να πείσουμε τον κάθε άσχετο (κυνοφιλικά άσχετο) να μην ψωνίζει από μαγαζιά που έχουν κουταβέμπορους για προμηθευτές και οι κάθε άλλο παρά άσχετοι, έχουν τόσο στενά πάρε δώσε?

Γαμώτο δηλαδή!!!!!
Τώρα...ειλικρινά...εκφράζουμε τέτοιες απορίες; Ολγάκι...ροζ κι εσύ;
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν είναι απορίες ακριβώς. Αγανακτισμένες ρητορικές ερωτήσεις :p

Δε θα με χάλαγε να απαντήσει κάποιος όμως. Κάποιος από τον όμιλο ροτ πχ.
Αλλά ζητάω πάρα πολλά μάλλον..............
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
@ vrmode και mareco

Για αυτό τον λόγο δεν "στέλνω" και δεν πρέπει να "στέλνουμε". Πρέπει να ενημερώνουμε...και κυρίως για το τι πρέπει να ψάχνει ο υποψήφιος αγοραστής, τι να ξεχωρίζει, ποιες "ποιότητες" να εκτιμά και ποιες να τον "υποψιάζουν"...Όχι "πρόσωπα"...Όχι "Ομίλους"...έτσι απλά.
Δεν νομίζω ότι ο ταλαίπωρος υποψήφιος αγοραστής θα υποψιαστεί και τον όμιλο - ούτε θα "ξεσκεπάσει" τον εκτροφέα-μούφα.
Άρα η μόνη λύση για να πάρεις σκύλο της προκοπής - ως πρωτάρης - είναι να έχεις μπατζανάκη στα σκυλοπράγματα που ξέρει ποιος βρωμάει και που ζέχνει...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.654
19.887
Ακριβώς.
Αυτή είναι η μόνη σου ελπίδα.
Ευτυχώς, που με έχει φωτίσει ο Θεός και μέχρι σήμερα δεν έχω λιγουρευτεί εκτροφικό σκύλο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν νομίζω ότι ο ταλαίπωρος υποψήφιος αγοραστής θα υποψιαστεί και τον όμιλο - ούτε θα "ξεσκεπάσει" τον εκτροφέα-μούφα.
Άρα η μόνη λύση για να πάρεις σκύλο της προκοπής - ως πρωτάρης - είναι να έχεις μπατζανάκη στα σκυλοπράγματα που ξέρει ποιος βρωμάει και που ζέχνει...
Και πάλι τίποτα δεν είναι εγγύηση... Υπάρχουν και τα αποσμητικά *lingua*