Και ύστερα αναρωτιόμαστε....!!


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Άρα η μόνη λύση για να πάρεις σκύλο της προκοπής - ως πρωτάρης - είναι να έχεις μπατζανάκη στασκυλοπράγματα που ξέρει ποιος βρωμάει και που ζέχνει...
Ευχαριστούμε που πετάξατε με τις pinky airways...
Το συννεφάκι έφτασε στον προορισμό του...
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Δεν νομίζω ότι ο ταλαίπωρος υποψήφιος αγοραστής θα υποψιαστεί και τον όμιλο - ούτε θα "ξεσκεπάσει" τον εκτροφέα-μούφα.
Άρα η μόνη λύση για να πάρεις σκύλο της προκοπής - ως πρωτάρης - είναι να έχεις μπατζανάκη στα σκυλοπράγματα που ξέρει ποιος βρωμάει και που ζέχνει...

H να κανεις μια σωστη και υπομονετικη ερευνα.. τα παντα των παντων. μη κοιτας μονο βιτρινα- αν δεν θες να εισαι ταλαιπωρος.. μπες μεσα και ψαξε.. ο χωρος ειναι πολυροφο πολυκαταστημα . Αν βαριεσαι και το αντιμετωπιζεις απλα σκυλος ειναι μην τα σκασεις... παρε το σκουπιδι του αλλου , μπορει να ειναι για σενα θησαυρος.

Αυτο που λεω και ξαναλεω, αλλα πρεπει να κοιταξουμε και τον δικο μας ρολο και τις δικες μας καραμελες.
Αγανακτισμενοι η οχι , ας αναλαβουν ολοι τις ευθυνες τους... δεν υπαρχει " τι να λεμε..δεν τα ηξερες?" " βαριεμαι να τα λεω και να τα ξαναλεω"...

Οταν μπηκα σε κοματι αυτου χωρου, συνειδητοποιησα ποσο ρομαντικη υπηρξα.. ηθελα να παρω πισω ολα μου τα λογια..
Ας μη χρωματιζουμε μονο 2 φυλες... ο κυριος πουλαει και την αδερφη του (δεν ξερω αν εχει) σε σχημα σκυλου. Εχει χωμενη την μυτη του παντου. Οταν σου λενε τα πετσοπ οτι το πεντιγκρι θα περασει απο Κ.Ο.Ε για σφραγιδα.. σκεψου ποσο βρωμαει η υποθεση.. οταν εχεις υπογραψει με την αγορα του , οτι μπορει να παρει διακριση σε εκθεση και αν δε βγει καλο εχεις αντικαταστση..
αλλα αμα τα λεμε φανταζεστε καμια τρελη ερωτευεμενη με καθε αδεσποτο , λαθος.

Ο κ.Κανελος.. δεν γνωριζει μονο puppymills.. μην συνεχιζετε στο ροζ.. σαφως ειναι σε επαφη με εκτροφεια, οι εκτροφεις δεν ειναι χαπατα.
Το ανηθικο ειναι η συνεργασια τους με τον εν λογω κυριο... σαφως αυτο δεν γινεται παρα για καποιο συμφερον..

Οι υποψηφιοι λοιπον.. ας κοιτανε 10 βηματα μακρυτερα και 1 πισω.. οι λιστες θελουν καλο ξεσκονισμα.. :(
 
Last edited:




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
H να κανεις μια σωστη και υπομονετικη ερευνα.. τα παντα των παντων. μη κοιτας μονο βιτρινα- αν δεν θες να εισαι ταλαιπωρος.. μπες μεσα και ψαξε.. ο χωρος ειναι πολυροφο πολυκαταστημα . Αν βαριεσαι και το αντιμετωπιζεις απλα σκυλος ειναι μην τα σκασεις... παρε το σκουπιδι του αλλου , μπορει να ειναι για σενα θησαυρος.
Πόσο άλλο να ψάξει? Να βάλει ντετέκτιβ?
Ο άνθρωπος πάει και βλέπει 3 εκτροφείς και τους κατσικώνεται στις ερωτήσεις. Που να φανταστεί ότι ο συμπαθητικούλης/επίσημος/κοετζίδικος/ομιλικός εκτροφέας γεννάει τα καλά και σπέρνει και πετσοπάδικα. Να κρυφτεί στον αχυρώνα μπας και το ανακαλύψει?
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
δεν ξερω βρε vrmode .. ειλικρινα... υποστηριζω την ελληνικη εκτροφη, οσοι με ξερουν προσωπικα το ξερουν..
Αλλα αν πας να παρεις αμαξι.. πιο πολυ ερευνα κανεις... και τελικα διαλεγεις κατι, με το οποιο εισαι συνηθως ευχαριστημενος.. με το σκυλο γιατι δεν συμβαινει αυτο?
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
πως δλδ πολλοι λενε αγορασα σκυλο απο πετ σοπ αλλα μετα εμαθα για τα πετσοπ... προσωπικα δεν μου λεει κατι αυτο.. παρα αρχισες να κανεις ερευνα για τον σκυλο (δλδ τροφες, εξοπλισμο, εκπαιδευση, τροπο ζωης) αφου πηρες σκυλο.. και για αυτο το εμαθες κατοπιν εορτης.
Για μενα αυτη η ερευνα πρεπει να γινεται πριν παρεις σκυλο.. δεν μπορει, καπου θα επεφτε το ματι σου περι πληροφορησης πετσοπικων σκυλιων, δεν ειναι κανα μυστικο... ειδικα αφου εχεις σκοπο να πληρωσεις.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γιατί πρέπει καν να ψάξει, δεν καταλαβαίνω... Γιατί να μην υπάρχει κάποιος ελεγτικός μηχανισμός? Γιατί πρέπει να σπουδασω γενετικη, κτηνιατρική, συμπεριφοριστική κλπ κλπ πριν αποκτήσω ένα σκύλο? Και γιατί πρέπει να αναρωτιέμαι για την Ηθική του καθενός? Μόνο για τον εαυτό μου μπορώ να ξέρω τι παίζει γιατί αν ο άλλος έχει μάθει απλά το παραμυθάκι του πολύ καλά, με πουλάει και με αγοράζει σε milliseconds...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Μόνο για τον εαυτό μου μπορώ να ξέρω τι παίζει γιατί αν ο άλλος έχει μάθει απλά το παραμυθάκι του πολύ καλά, με πουλάει και με αγοράζει σε milliseconds...
Έτσι...
Εγώ με 6-7 χρόνια στη σκυλοπιάτσα και ένσημα στο dogforum κι ακόμη εκπλήσσομαι!
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ναι, κατεβα απο το συνεφακι λεμε!
αν θες απλα ενα σκυλο παρε απο τα δικα μας!

ο κοσμος ειναι ολα γυρω απο το χρημα.. που ζεις?
οποια χρηματικη συναλλαγη ειναι επενδυση σου.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όταν λες τα "δικά μας"? βαζεις εισαγωγικά ή κάτι χάνω?

Και μια άλλη απορία... Αν ο κος αυτός είναι στον ΚΟΕ και σε άλλο όμιλο... Πόσο επηρεάζει αυτό τα σκυλιά εισαγωγής του? Στις εκθέσεις για παράδειγμα?
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Νομιζω ρωτας αυτονοητα.. η τουλαχιστον, ευκολονοητα πραγματα...

[δικα μας,ναι, εννοω την περισυλλογη αδεσποτων... ντόινγκ! :D ]

Προσωπικα θα εβρισκα πολυ ενδιαφερον το θεμα.. με συμετοχη μελων εκτροφεων. να μας πουν και οι ιδιοι την γνωμη τους..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Όταν λες τα "δικά μας"? βαζεις εισαγωγικά ή κάτι χάνω?

Και μια άλλη απορία... Αν ο κος αυτός είναι στον ΚΟΕ και σε άλλο όμιλο... Πόσο επηρεάζει αυτό τα σκυλιά εισαγωγής του? Στις εκθέσεις για παράδειγμα?
Τα εισαγωγής πάνε στα πετσοπ.
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Και εμενα μου ειχε καρφωθει στο μυαλο αυτο το οξυμωρο της υποθεσης.Πως γινεται.....

Θεωρητικα δεν κανει κατι παρανομο. (αλλο πραγμα το ηθικο για αυτους).

Εκλεγεται απο καποιους ...πολυ σωστα ειπωθηκε ''ποιοι ειναι αυτοι τελος παντων?''.

Οι εκτροφεις (ενεργα μελη του ομιλου) ισως ειναι λιγοτεροι απο αυτους που εχουν δικαιωμα ψηφου.
Οι περισσοτεροι που μπορει να εου δικαιωμα ψηφου και ψηφιζουν μπορει να μην ειναι καν κατοχοι ροτ.Απλα φιλοι καποιων....για βοηθεια στις δυσκολες στιγμες.


Τωρα γνωριζω στα σιγουρα πως ο ομιλος στις περισσοτερες εκδηλωσεις μπαινει μεσα.Αυτος που βαζει τα χρηματα για να γινουν οι εκδηλωσεις ειναι ο εν λογω κυριος απο την τσεπη του .(σαφως θα υπαρχουν και αλλοι τροποι να γινουν οι εκδηλωσεις αυτες,αλλα αυτο γινεται...)

Διαθετει τον χωρο του στις διαφορες εκδηλωσεις και τις φιλοξενει ....αφιλοκερδως.(υποθετω).
Το κερδος φανταζομαι ειναι εμμεσο στην προκειμενη περιπτωση

Ειναι απο τα πραγματα που ειναι πραγματικα περιεργα στον χωρο της κυνοφιλιας.

Και ρωτω ο Κοε?δεν πρεπει να κοιταζει και το ηθικο μερος της κυνοφιλιας????
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Ειλικρινά, Kasi, περιμένεις τέτοια συμμετοχή
μπηκα και ειπα την γνωμη μου.. χωρις να περιμενω κατι, αυτη τη φορα.. γιατι στα προηγουμενα, μεταξυ μας σφαχτηκαμε και βγηκα και γεροντοκορη..

αν και δεν ειμαι συνηθισμενη , πηρα σειρα απο προηγουμενα τοπικςςς...
η ελπιδα ξερεις ποτε πεθαινει...? :rolleyes:
προς τιμη τους θα ηταν...
αυτα . τελος.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Όταν όμως υπάρχει όμιλος, ο οποίος τυπικά υφίσταται για τη διαφύλαξη της φυλής και εσύ κόπτεσαι και μαλλιάζει η γλώσσα σου για να στείλεις τον υποψήφιο αγοραστή στον εκτροφέα/όμιλο, δηλαδή τελικά στο ...στόμα του Κανέλλου, τότε καταντάει ένα κακόγουστο αστείο...Εάν πρόκειται ο πελάτης να ψωνίσει από Κανελλομάγαζο έτσι κι αλλιώς, ε ας το κάνει τότε στο petshop που του κάνει και δόσεις με πιστωτική.
Τελλ δεμ γκολντενμάουθ (pes ta xrisostomh!)
Αυτή πρέπει να είναι η γενικά αποδεκτή απορία του ενός εκατομμυρίου .... Το ίδιο εκείνο σκεπτικό που ωθεί κάποιον να πάει στην πηγή, γίνεται παρακάτω το εμπόδιο που του απαγορεύει να πιει νερό από κείνο το σημείο.

Όταν έχεις αποφασίσει να εξερευνήσεις μια ξένη χώρα, η πρώτη ενστικτώδης αντίδραση που έχεις πριν τελικά την επισκεφτείς, είναι αυτή ενός παιδιού: Μαθαίνεις τι ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ και τι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ. Αυτή η "νοητή" οριοθέτηση, ο κανόνας του "by the book" αφορά κάθε ξένη "χώρα", είτε αυτή λέγεται Ινδία, είτε Αίγυπτος, είτε φαρμακευτική εταιρία, είτε γάτα . Οπότε καταλήγουμε σ αυτήν την κοινή διαπίστωση:
Ευχαριστούμε που πετάξατε με τις pinky airways...
Το συννεφάκι έφτασε στον προορισμό του...
Ξέρεις πόσες πτήσεις με περιμένουν ακόμα στη χώρα του σκύλου? :mad::lol::mad:
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Στην έκθεση θα κατέβω για να εκπροσωπήσω το εκτροφείο των σκύλων μου...Θεωρώ ότι είναι μια ευκαιρία (και δεν μας δίνονται πολλές) για να ενημερώσω όσο περισσότερο κόσμο μπορώ για την σωστή αγορά ενός καθαρόαιμου σκύλου...Ναι, φαντάζομαι ότι περίπτερα θα έχουν και το Petcity και ξέρω ότι θα έχει και ο κύριος Κανέλλος...αυτό δεν μπορεί να το σταματήσει κάποιος...Τουλάχιστον όμως θα υπάρχουν και εκτροφεία που μέχρι σήμερα σε τέτοιου είδους εκθέσεις δεν υπήρχαν....οπότε φυσιολογικά ο απλός κόσμος που έρχεται να ενημερωθεί έβλεπε ότι για την απόκτηση σκύλου πρέπει να πάει σε pet shops μόνο...

Το θέμα το άνοιξα γιατί πρέπει όσο το δυνατόν περισσότερος κόσμος να μαθαίνει όσα περισσότερα μπορει. Τέτοιου είδους θέματα δεν πρέπει να ανοίγονται μια φορά και τέρμα...
Να υπενθυμίζουμε ξανά και ξανά και ξανά...
Το άνοιξα γιατί ο κύριος είναι Πρόεδρος Ομίλου και μάλιστα ενός από τους μεγαλύτερους ομίλους στην Ελλάδα μιας αρκετά αγαπημένης φυλής στους 'Ελληνες....

Δυστυχώς δεν είναι ο μόνος στον χώρο...υπάρχουν πολλοί, πάρα πολλοί...΄και κάποιους ούτε τους φαντάζεστε...Δεν θα πάψουν να υπάρχουν ποτέ....για έναν λόγο..

"Είναι πολλά τα λεφτά Άρη"....!!!!
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
@ katerina k.

Θέλω να είμαι σίγουρος πως κατάλαβες ότι χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα την εκδήλωση που θα συμμετέχεις θέλοντας να δείξω πως πολλές φορές μπορεί να "συνυπάρχουμε" με τους "εχθρούς" μας, εν γνώση ή εν αγνοία μας...και όχι γιατί ήθελα να υπαινιχθώ κάτι άλλο.

Γενικά, θα έλεγα να μη δίνουμε στα πράγματα μεγαλύτερες διαστάσεις από ότι έχουν, να μην υπερβάλουμε και να μη τροφοδοτούμε "σενάρια". Όλα αυτά μπορεί να οδηγήσουν σε επισφαλή συμπεράσματα και καμιά φορά να εξυπηρετούν αυτούς και αυτά που αντιμαχόμαστε.

Αν δεν "τα θες στο πιάτο" και αν έχεις μικρή ποσότητα κοινής λογικής και κρίσης...δεν χρειάζεται 4 πτυχία και 5 μεταπτυχιακά για να πάρεις σκύλο όπως τον θες.

Η οργανωμένη κυνοφιλία είναι "σάπια".
Οι εκτροφείς κονομάνε.
Οι κτηνίατροι είναι "κατσαπλιάδες".
Οι εκπαιδευτές είναι "αεριτζήδες".
Οι "πετσοπάδες" είναι "απατεώνες".
Το κράτος είναι μπουρδέλο.
Η κενωνία είναι άτιμη και κακούργα.

...και εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχω αυτοκτονήσει ακόμα.

Ένα βήμα την φορά...Ας γίνουμε εμείς αυτοί που θα θέλαμε οι άλλοι να είναι και το παράδειγμα μας, η εικόνα μας μπορεί να καταφέρει πολλά περισσότερα από...την γκρίνια μας (με τα συγχωρήσεως και με δόση "χιούμορ").
 
Last edited:




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
@ katerina k.

Θέλω να είμαι σίγουρος πως κατάλαβες ότι χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα την εκδήλωση που θα συμμετέχεις θέλοντας να δείξω πως πολλές φορές μπορεί να "συνυπάρχουμε" με τους "εχθρούς" μας, εν γνώση ή εν αγνοία μας...και όχι γιατί ήθελα να υπαινιχθώ κάτι άλλο.

Δεν χρειάζεται να μου εξηγείς. Εννοείται ότι δεν σκέφτηκα ούτε στιγμή ότι υποννόησες κάτι άλλο. Εξήγησα απλά ότι είναι μια ευκαιρία για εμάς, να πούμε 5 πράγματα σε 10 ανθρώπους παραπάνω...

Γενικά, θα έλεγα να μη δίνουμε στα πράγματα μεγαλύτερες διαστάσεις από ότι έχουν, να μην υπερβάλουμε και να μη τροφοδοτούμε "σενάρια". Όλα αυτά μπορεί να οδηγήσουν σε επισφαλή συμπεράσματα και καμιά φορά να εξυπηρετούν αυτούς και αυτά που αντιμαχόμαστε.

Οι διαστάσεις είναι ήδη μεγάλες...θα έλεγα τεράστιες. Ποτέ δεν φτιάχνω σενάρια...δεν έχει χρειαστεί να το κάνω και δεν θα έιχα και κανένα όφελος για να το κάνω, Δεν είμαι επαγγελματίας του χώρου...Μιλάμε για έναν άνθρωπο ο οποίος ήταν ο πρώτος σκυλέμπορας στην Ελλάδα...ο μεγαλύτερος εισαγωγέας σκύλων από puppy farms...και ο κόσμος πρέπει να αρχίσει να μαθαίνει κάποια πράγματα. Ο άνθρωπος αυτός είναι Πρόεδρος Ομίλου, για όνομα του θεού. Αν μπει κάποιος εδώ μέσα και ζητήσει ροτ θα υπάρξουν αρκετοί που θα πούνε..."μπες μέσα στο Site του ομίλου για να βρεις.." Ουάου...για σκέψου.

Εαν δεν "τα θες στο πιάτο" και αν έχεις μικρή ποσότητα κοινής λογικής και κρίσης...δεν χρειάζεται 4 πτυχία και 5 μεταπτυχιακά για να πάρεις σκύλο όπως τον θες.

Μην κρίνεις από τον εαυτό σου και κάποιους από εδώ μέσα...

Η οργανωμένη κυνοφιλία είναι "σάπια".
Οι εκτροφείς κονομάνε.
Οι κτηνίατροι είναι "κατσαπλιάδες".
Οι εκπαιδευτές είναι "αεριτζήδες".
Οι "πετσοπάδες" είναι "απατεώνες".
Το κράτος είναι μπουρδέλο.
Η κενωνία είναι άτιμη και κακούργα.

...και εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχω αυτοκτονήσει ακόμα.

Ε, για αυτοκτονία δεν θα το συζήταγα!!!!!! Αλλά για τα υπόλοιπα σε μεγάλο ποσοστό...είναι ακριβώς έτσι.

Ένα βήμα την φορά...Ας γίνουμε εμείς αυτοί που θα θέλαμε οι άλλοι να είναι και το παράδειγμα μας, η εικόνα μας μπορεί να καταφέρει πολλά περισσότερα από...την γκρίνια μας (με τα συγχωρήσεως και με δόση "χιούμορ").
Δεν γκρίνιαξα...απλά ανέφερα...!!!



:):):):):)