Κακη χρονια


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Καλησπερα!
Αποχαιρετισαμε το 2013 με ενα πολυ ασχημο περιστατικο. 9.30 το βραδυ της παραμονης βγαζω τα δυο σκυλια βολτα, τα οποια επειδη μενουμε μπροστα στη θαλασσα αφηνω ελευθερα να τρεξουν.. Μετα απο 5 λεπτα που κατεβαινω να τα παρω βλεπω τη Ριτα μου σπιτζ εναμιση χρονων ετοιμοθανατη, να βγαζει αιμα απο το στομα και τη μυτη και να αναπνεει με δυσκολια.. Τη χτυπησαν με ενα μεγαλο ξυλο.. Ξεσηκωσαμε αρων αρων το γιατρο, να ναι καλα ο ανθρωπος, ο οποιος μας ειπε οτι νευρολογικα ειναι μια χαρα, τα αντανακλαστικα της και ολα ειναι τελεια και οτι προφανως την χτυπησε καπου στη πλατη..Οταν τον ρωτησα αν θα ζησει μου ειπε οτι θα δειξει και οτι υπαρχουν πιθανοτητες να μεινει αναπηρη.. Το μηχανιμα για τις ακτινες δεν δουλευε και ετσι δεν μπορουμε να δουμε τι ακριβως εχει και της εκανε μια ενεση κορτιζωνης.. Ηρθαμε στο σπιτι οπου εκανε 4 φορες εμετο και ενεργηθηκε..Την αφησαμε σε μετρια κατασταση και τωρα που γυρισαμε την ειδα αρκετα πιο ζωντανη να μας σκαρφαλωνει και να δινει φιλια.. Εφαγε κιολας.. Το μονο που με ανησυχει ειναι οτι δεν μπορει να σταθει αρκετη ωρα στα ποδια της και λιγο γερνει.. Αλλα το γεγονος οτι περπαταει κανονικα,σκαρφαλωνει,ανεβηκε και σε κρεβατι παρολο που ο γιατρος ειπε να μην το κανει δεν αποκλειει τις πιθανοτητες για παραλησια? Δεν ξερω ισως θελω απλα ελπιδες αλλα η λογικη μου αυτο μου λεει.. Δεν θα πω κατι για τον ανθρωπο που της το εκανε αυτο ευχομαι μονο να γινει καλα το σκυλι μου! Ευχομαι ευτυχισμενο το 2014 και με οσο το δυνατον λιγοτερα τετοια περιστατικα και τετοιου ειδους ανθρωπους.. Καλη χρονια!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
χρονια πολλα καλη χρονια ευχομαι περαστικα στη σκυλιτσα και προσπαθησε να μην κανει κινησεις οσο γινεται για να αναρωσει γρηγορα γιατι αν περασει η επιδραση της ενεσης μπορει απο τον πονο να μην κινειται καθολου,,, οσο για αυτον που την χτυπησε ευχομαι να τον χτυπησει αυτοκινητο και να του σπασει τα πλευρα και τα χερια !! ==))
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Συγγνώμη, γιατί αφήνεις τα σκυλιά μόνα τους να βολτάρουν και δεν τα επιβλέπεις; Ελπίζω το πάθημα να σου έγινε μάθημα. Εύχομαι να γίνει καλά το σκυλάκι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
*χρυς* λυπάμαι αλλά, υπεύθυνη για ότι έπαθε το σκυλί σου, είσαι αποκλειστικά και μόνο εσύ. Θέλω πάρα πολύ, να σε σχολιάσω πάρα πολύ άσχημα, για σχεδόν όλο το ποστ σου, αλλά θα το αφήσω, λόγω της ημέρας.

Μόνο...ο γιατρός που σου είπε, να μην ανεβοκατεβαίνει σε κρεβάτια κλπ, λες να στο είπε για πλάκα;;;;;;;;;;;

Κράτα τον σκύλο σου ακίνητο όσο γίνεται και μην παίζεις άλλο με την ζωή του. Αρκετά, όσο παραλίγο να του την αφαιρέσεις. Και φαντάζομαι μόνο από καθαρή τύχη ζουν μέχρι τώρα, και τα δύο σκυλιά σου.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Δλδ αφησατε ενα σοβαρα τραυματισμενο πλασμα που δε ξερατε αν θα ζησει χωρις επιβλεψη;μηπως δε καταλαβα καλα;:-:)-(
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δλδ αφησατε ενα σοβαρα τραυματισμενο πλασμα που δε ξερατε αν θα ζησει χωρις επιβλεψη;μηπως δε καταλαβα καλα;:-:)-(
Αφου επρεπε να πανε να γλεντισουν την αλλαγη του χρονου- το βλαμμενο κοπροσκυλο θα προσεχαν, που ηταν τοσο ανευθυνω και πηγε να το χτυπισουν??

Μερικους δεν τους καταλαβαινω!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Χρυς καταλαβαίνεις ελπίζω ότι έθεσες τον σκύλο σου, και τον θέτεις καθημερινά σε κίνδυνο αφήνοντας τον ελεύθερο και ειδικά την νύχτα που ούτε καν οπτική επαφή δεν ´εχεις με τα σκυλιά σου.
Επιπλέον την άφησες και έφυγες και ούτε καν την περιόρισες να μην χοροπηδάει. Κάντο από σήμερα ακολουθώντας τις οδηγίες του γιατρού και μην τα ξανααφήσεις ελεύθερα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Χρυς καταλαβαίνεις ελπίζω ότι έθεσες τον σκύλο σου, και τον θέτεις καθημερινά σε κίνδυνο αφήνοντας τον ελεύθερο και ειδικά την νύχτα που ούτε καν οπτική επαφή δεν ´εχεις με τα σκυλιά σου.
Επιπλέον την άφησες και έφυγες και ούτε καν την περιόρισες να μην χοροπηδάει. Κάντο από σήμερα ακολουθώντας τις οδηγίες του γιατρού και μην τα ξανααφήσεις ελεύθερα.

+1
δεν θελω να επεκταθώ λόγω ημερας, γιατι ως γνωστόν εκανα και εξορκισμό στο πνευμα των εορτών.
Αλλά ευχομαι γρήγορα να γινει καλά το σκυλι και αυτό να γινει μάθημα.... σχεδον όλεθριο όμως το πάθημα!
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Την ειχα δεμενη σε σημειο που δεν εφτανε κανενα κρεβατι η καναπε να ανεβει, με κουβερτα για να κοιμηθει και νερο.. Ειχε παρει παυσιπονο ειτε εμενα εδω ειτε οχι αν ηταν να γινει κατι θα γινοταν.. Oσο για το οτι τα αφησα ελευθερα ειναι κατι που γινετε καθε βραδυ και ετσι εχουν μαθει, δεν αλλαξε 15 χρονια που ειχαμε σκυλια και ουτε θα αλλαξει ( το λεω για κατι παθηματα και μαθηματα που αναφερθηκαν).. και οσο για το ηλιθιο κοπροσκυλο και κατι αλλες αηδιες που ακουσα αμα ηταν ετσι δεν θα ετρεχα 10 η ωρα στην κοντινοτερη πολη να σωσω το σκυλι.. αντε γιατι μου φαινεται μερικους η χρονια σας βρηκε ακομα πιο αγενης απο οτι ησασταν.. Καλη χρονια
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Παυσίπονο;
Τι παυσίπονο;
Ποιός σου είπε για παυσίπονο;

Δηλαδή...αν γινόταν κάτι όση ώρα έλειπες, θα ήταν απλώς γραφτό της και...στα π@π@κια σου!!!
Σιγά μη χάλαγες και την βραδιά σου!!!

Very very nice!!!!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Χρυς κοπέλα μου υποχρέωση σου ήταν να πας στην κοντινότερη πόλη για να σώσεις τον σκύλο. Λέμε μπράβο για τα αυτονόητα συχνά εδώ στο φόρουμ αλλά μην κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας. Αυτό θα έλειπε να το άφηνες αιμόφυρτο και να έφευγες . Τι θα διέφερε τότε από ένα άμοιρο αδέσποτο;
Aν θες να σταθείς στον τόνο των απαντήσεων και να χάσεις την ουσία πρόβλημα σου. Αν θέλεις να σκεφτείς λίγο παραπάνω ότι επειδή κάνεις κάτι 15 χρόνια δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί μία στιγμή να έχει ολέθρια αποτελέσματα τότε ίσως να αναθεωρήσεις . Άλλωστε το να αναθεωρείς και να αλλάζεις εξυπνάδα δείχνει αν μη τι άλλο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Σε περίπτωση πάντως, που αυτοσχεδιάζεις για το παυσίπονο και δεν το σύστησε ο γιατρός σου, σταμάτα να αυτοσχεδιάζεις.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Την ειχα δεμενη σε σημειο που δεν εφτανε κανενα κρεβατι η καναπε να ανεβει, με κουβερτα για να κοιμηθει και νερο.. Ειχε παρει παυσιπονο ειτε εμενα εδω ειτε οχι αν ηταν να γινει κατι θα γινοταν.. Oσο για το οτι τα αφησα ελευθερα ειναι κατι που γινετε καθε βραδυ και ετσι εχουν μαθει, δεν αλλαξε 15 χρονια που ειχαμε σκυλια και ουτε θα αλλαξει ( το λεω για κατι παθηματα και μαθηματα που αναφερθηκαν).. και οσο για το ηλιθιο κοπροσκυλο και κατι αλλες αηδιες που ακουσα αμα ηταν ετσι δεν θα ετρεχα 10 η ωρα στην κοντινοτερη πολη να σωσω το σκυλι.. αντε γιατι μου φαινεται μερικους η χρονια σας βρηκε ακομα πιο αγενης απο οτι ησασταν.. Καλη χρονια

Ναι, παντα φταινε οι αλλοι, οταν κανουμε της μαλακιες και δεν μας λυπουνται κιολας?

Οταν δικο μου σκυλι εμεινε σχεδον παραλυτο ( χωρις να το εχει χτυπησει κανεις- απλα επαθε προβολη δισκου ενω τεντοθηκε!) οχι μονο εμεινα σπιτι μου μεχρι την αποκατασταση, αλλα ζουσαμε οικογενειακος στο πατωμα, για να μην κανει προσπαθειες να μετακινηθει και να ερθει κοντα μας!

Το να το πας σε ιατρο ηταν το λιγοτερο που ΟΦΕΙΛΕΣ να κανεις! Δεν ηταν και καθορθωμα!
 


wizardsm

Well-Known Member
1 Μαϊου 2013
268
1
περαστικα στο σκυλακι..αλλα και εσυ πρεπει να εισαι μαζι τους να μην να αφηνεις μονα τους χωρις επιβλεψη!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ααααχ καλά τα "αχ το αμοιρο το σκυλάκι" αλλά *χρυς* λίγη αυτοκριτική δεν βλάπτει!!!
Όλα αυτά που περνάει το σκυλι -λυπάμαι αλλά δεν τα περνας εσύ και δεν συμπάσχεις όταν σηκώθηκες και εφυγες- τα περνάει από δική σου ξεροκεφαλιά/απρονοησία/εγωισμό. Οπότε μην μιλάς για αγένεια, όταν πρώτη φέρεσαι αγενώς προς το ίδιο το σκυλι....
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Εύχομαι το σωματικό και ψυχικό σοκ που υπέστη το σκυλάκι να είναι περαστικό. Το γεγονός ότι περπάτησε κλπ αν μη τι άλλο είναι ελπιδοφόρο. Με εξέπληξε το ότι δεν καταφέρθηκες εναντίον του αρρώστου που το χτύπησε, σπανίζει μια τέτοια αντίδραση. Συμβουλή μου, να προσέχεις περισσότερο απο δω και στο εξής, κυκλοφορούν πολλοί εγκεφαλικα "αναπηροι" αναμεσα μας
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Σε περίπτωση πάντως, που αυτοσχεδιάζεις για το παυσίπονο και δεν το σύστησε ο γιατρός σου, σταμάτα να αυτοσχεδιάζεις.
καλο θα ηταν να διαβαζουμε πριν πεταξουμε οποιαδηποτε ανοησια μας ερθει στο κεφαλι.. προανεφερα οτι ο γιατρος της εκανε την κορτιζωνη.. δεν αυτοσχεδιασα πουθενα. ακολουθω πιστα οδηγιες του γιατρου
 




*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Οπως και να εχει εγω δεν ανεφερα το θεμα για να διξω ποσο ανευθυνη και ανεγκεφαλη ειμαι..αλλωστε καθενας εχει δικο του προσωπικο κριτηριο για το σωστο και το λαθος και αλλο τροπο σκεψης και συμπεριφορας. ζω σε ενα χωριο με 2000 κατοικους ολοι γνωστοι μεταξυ μας.. ξερουν οτι εχουμε σκυλια οπως και οι περισσοτεροι.. οι συνηθεια να βγαινουν πρωι και βραδυ μονα για τη βολτα τους ειναι καθιερωμενη απ την αρχη σχεδον της ζωης τους.. και σε τελικη αναλυση δεν μπορει νομιζω ανθρωπος να φανταστει οτι ακομα και να το μισεις το σκυλι δεν πας να το χτυπησεις πρωτοχρονιατικα..ακομα και αυτο να μην σκεφτεις σκεφτεσαι τους ανθρωπους που το αγαπανε και θα στεναχωρεθουν, αν βεβαια εισαι λιγο ανθρωπο. μπορεις να χτυπησεις ενα κουδουνι (γιατι καθονται ακριβω κατω απο το σπιτι τα ζωα δεν απομακρυνονται) και να πεις μαζεψε τα ενοχλουν.. δεν ψαχνω ουτε δικιολογιες ουτε τιποτα αλλωστε δεν θεωρω οτι φταιω σε κατι ουτε εκανα κατι λαθος.. για το γλεντι που αναφερθηκε δεν ημουν καν σε γλεντι αλλα ετσι ειναι οι περισσοτεροι.. κρινουν χωρις να ξερουν απλα μ αυτο που φανταζονται.. το σκυλι ηθελε ηρεμια ειχε παρει κορτιζωνη και ηθελε να ηρεμισει.. οποιος και να ηταν δεν μπορουσε να του προσφερει τπτ δεν ειμαστε κτηνιατροι..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU