Κακοήθεια στο συκώτι


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Την τελευταία φορά που αγόρασα τροφή δενβρήκα τον κωδικό που παίρνω συνήθως και πήρα έναν άλλο της ίδιας μάρκας. (acana grasslands αντί lamp&apple).
Για δύο τρεις ημέρες η Λούση έκανε σποραδικά κάποιους εμετούς οπότε ξεκίνησα να της δίνω ρυζάκι με κοτόπουλο. Είχαμε πάει στον γιατρό το Σάββατο που μας πέρασε για προληπτικές εξετάσεις και την είχε βρει πολύ καλά.

Κι εκεί που περιμέναμε και τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις αίματος ήρθε η Λούση εχθές και έγινε χάλια. Εγώ γύρισα και την βρήκα σαν ετοιμοθάνατη χωρίς υπερβολή. Ξαπλωμένη, χωρίς διάθεση ούτε να κουνήσει την ουρά της ανοιγόκλεινε μόνο τα μάτια της. Ήταν σε τόσο άσχημο σημείο που αναρωτήθηκα αν θα πρέπει να πάει στον γιατρό ή αν πεθαίνει και δεν πρέπει να την ταλαιπωρήσω τις τελευταίες της στιγμές.
Ευτυχώς επικράτησε η άποψη να την πάμε στο γιατρ, και σηκωτή , δεν περπάταγε, την πήγαμε. Όταν φτάσαμε εκεί περπατούσε κάπως.

Να μην τα πολυλογώ άλλο, οι εξετάσεις για τα νεφρά είναι καλές, ζάχαρο δεν έχει , η γιατρος το αντιμετώπισε σαν γαστρίτιδα με φάρμακα για να καταπραϋνει την κοιλιά της και ορό.
Είναι καλύτερα σήμερα, όχι τέλεια, ακόμη είναι εξασθενισμένη αλλά όχι όπως εχθές.
Παίρνει primperan, zantac και τρώει gastroinstestinal.

Η γιατρός εξήγησε την κατάσταση αυτή ως αφυδάτωση και ελπίζω να είναι μόνο αυτό και να γίνει περδίκι σύντομα.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ανεβασμένη κρεατινίνη στον Τζιμάκο... η Λουσυ με αφυδάτωση και γαστρίτιδα...

κατα τα άλλα όλα καλα?

(περαστικάαααααααααα)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Ανεβασμένη κρεατινίνη στον Τζιμάκο... η Λουσυ με αφυδάτωση και γαστρίτιδα...
Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ. Σε καμμιά 10αριά μέρες, θα μας γράψει ότι κάποια μπούρδα, βρήκε κι έφαγε και ο άλλος σαχλαμάρας, και πάλι θα την τρέχουν στους γιατρούς, την μανούλα.

Ας είναι έστω, ανώδυνα και περαστικά, τα τρεχάματα :)
 






LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Μυρτώ γρήγορη ανάρρωση στην κοριτσάρα σας!

Και μια ερώτηση: οι άλλοι δύο πώς συμπεριφέρθηκαν όταν βρήκες τη Λούση σε αυτήν την κατάσταση;
Ρωτάω γιατί εσύ αναφέρθηκες στο περιστατικό, αν η ερώτηση σε κάνει να μην νιώθεις καλά ζητώ συγνώμη και αγνόησε την. :)
 
  • Like
Reactions: aem50 and l.Kyveli


D

Deleted member 14614

Guest
Πω ρε παιδί μου, περαστικά! Καλά, πόσους εμετούς πια έκανε κι έπαθε αφυδάτωση? Ξέρω ότι από 3-4 περίπου και πάνω την ημέρα αρχίζουμε να το φοβόμαστε για αφυδάτωση (κοντεύουμε να πάρουμε διδακτορικό στις γαστρίτιδες χαχα).
Πάντως, έτσι όπως το περιγράφεις (εφόσον δεν έφαγε κάτι από κάτω, κλπ), κάποιο συστατικό την πείραξε από την καινούρια τροφή μου φαίνεται.
Περαστικά και αγύριστα! :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παιδά δεν ξέρω. Ότι έκανε εμετούς έκανε, αλλά έπινε και πολλά νερά. Εγώ ήμουν σίγυρη για κάτι πιο σοβαρό, νεφρά κλπ.
Δεν είναι καλά ακόμη..Εϊναι ιδιαίτερα ήσυχη, κοιμάται συνέχεια, σαν να είναι πολύ κουρασμένη. Δεν μπορώ να καταλάβω.
Τις τελευταίες μέρες της φεύγουν και τα τσίσα. Δεν ξέρω ανησυχώ πολύ και ας μην δείχνουν οι εξετάσεις τίποτα. Και αυτό παράξενο μου φαίνεται.

Τα σκόρδα δεν κάνουν τίποτα αν σας πω τι περάσαμε όλο το χειμώνα θα μιλάτε για εξορκισμό!
Κατερίνα στην ερώτηση σου ο Τζιμάκος ήταν πολύ σοβαρός ο Έλβις πάλι...θου κύριε μην ανοίξω το στόμα μου για αυτό το πανέξυπνο ζώο!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Δεν είναι καλά ακόμη..Εϊναι ιδιαίτερα ήσυχη, κοιμάται συνέχεια, σαν να είναι πολύ κουρασμένη. Δεν μπορώ να καταλάβω.
Τις τελευταίες μέρες της φεύγουν και τα τσίσα.
Αυτά είναι λογικές αντιδράσεις, καθώς έχει στρεσαριστεί. Τα ίδια κι ο δικός μου, όποτε πάθαινε γαστρίτιδα. Αν, όμως, επιμείνει κι άλλο αυτό με τα τσίσα, κοίταξέ το, δεν θα οφείλεται σε γαστρίτιδα.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli






D

Deleted member 14614

Guest
Η γιατρός μου είπε ηλικία. Είναι και 14. Δεν ξέρω..
Α, εδώ πάω πάσο τότε! Αφού είναι μεγαλοκοπέλα, τότε, λογικά υπάρχουν άλλα σταθμά με το θέμα της συχνοουρίας.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Κυκλοφορεί και μικρόβιο γαστρίτιδας που προκαλεί εμετούς και διαρροιες..Το πέρασε και η Μουκα για 2 μερες...περαστικά!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli










vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Περαστικά Μυρτώ. Τα περάσαμε κι εμείς πριν ένα μήνα με την Ίσιδα. Εμάς δεν έτρωγε για μια εβδομάδα και έκανε διάρροιες με αίμα και βλένες και έκανε εμετούς. Από τη δεύτερη μέρα που την πήγαμε στο γιατρό μας απαγόρεψε το φαγητό, όχι πως έτρωγε η καημένη. Της έκανε γενικές και βιοχημικές, τον ανησύχησε μήπως είναι κάτι από το πάγκρεας. Της έκανε μια αντιεμετική ένεση και της έδωσε για τρεις μέρες μια πάστα για τη διάρροια. Ευτυχώς οι εξετάσεις ήταν καλές και τα συμπτώματα υποχώρησαν. Αν δεν υποχωρούσαν ή οι εξετάσεις εδιχναν κάτι ύποπτο θα μπαίναμε σε πιο εξειδικευμένες.
Το παρακολουθούμε βέβαια αλλά μέχρι στιγμής όλα καλά. Μετά για να ξαναφάει κατόπιν οδηγιών για μέρες έτρωγε κοτόπουλο η γαλοπούλα βαραστή με ρύζι. Άντε μετά να φάει την κροκέτα.
Της έκανα προσαρμογή με λίγες κροκέτες και το πουτ@ν@κι ξεχώριζε τις κροκέτες και τις έβαζε στην άκρη.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Περαστικά Μυρτώ. Τα περάσαμε κι εμείς πριν ένα μήνα με την Ίσιδα. Εμάς δεν έτρωγε για μια εβδομάδα και έκανε διάρροιες με αίμα και βλένες και έκανε εμετούς. Από τη δεύτερη μέρα που την πήγαμε στο γιατρό μας απαγόρεψε το φαγητό, όχι πως έτρωγε η καημένη. Της έκανε γενικές και βιοχημικές, τον ανησύχησε μήπως είναι κάτι από το πάγκρεας. Της έκανε μια αντιεμετική ένεση και της έδωσε για τρεις μέρες μια πάστα για τη διάρροια. Ευτυχώς οι εξετάσεις ήταν καλές και τα συμπτώματα υποχώρησαν. Αν δεν υποχωρούσαν ή οι εξετάσεις εδιχναν κάτι ύποπτο θα μπαίναμε σε πιο εξειδικευμένες.
Το παρακολουθούμε βέβαια αλλά μέχρι στιγμής όλα καλά. Μετά για να ξαναφάει κατόπιν οδηγιών για μέρες έτρωγε κοτόπουλο η γαλοπούλα βαραστή με ρύζι. Άντε μετά να φάει την κροκέτα.
Της έκανα προσαρμογή με λίγες κροκέτες και το πουτ@ν@κι ξεχώριζε τις κροκέτες και τις έβαζε στην άκρη.
Ακριβώς τα ίδια....
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Εμείς κολίτιδα μια βδομάδα ήδη και αντί να γίνεται καλύτερα πάει χειρότερα. Χθες είχε κρίση και τον ξενύχτησα, άσε που βγήκαμε στις 2 η ώρα το πρωί για περπάτημα και χόρτα. Γυρίσαμε μόλις από κτηνίατρο και αλλάξαμε απο flagyl σε stormogyl γιατί του καθόταν καλύτερα σε παλιότερες κολίτιδες, το flagyl το παίρνει πρώτη φορά και δε βλέπω χαΐρι. Αφαγία και αίμα είχε μόνο την πρώτη μέρα, ευτυχώς.
Παρεμπιπτόντως χθες μετά τα χόρτα διψούσε αφύσικα πολύ, και ξέχασα να το πω στην κτηνίατρο. Εμετούς δεν είχε ως τώρα, από τι να'ναι τόση δίψα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU