Κακοήθεια στο συκώτι


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ο κτηνιατρος μπορεί να συνταγογραφήσει κανα λεξοτανίλ ή ζάναξ? Γιατι έτσι που σε πάνε, σε βλέπω Μυρτώ μου να τα χρειάζεσαι!:(:(

Επίσης μήπως η τσούπρα είναι ολίγον θέατρο? Δλδ να κάνει ότι αργοπεθαίνει και να αποζητά απλά την προσοχή αφού δεν ενιωθε καλά λόγω αφυδάτωσης?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Estranged η πολυδιψία είναι είτε από πρόβλημα στα νεφρά ή , το πιο πιθανό στην περίπτωση σας επειδή αφυδατώνεται από την διάρροια.
Ghelly δεν ξέρω παίζει γιατί μόλις ακούει ψυγείο να ανοίγει πετάγεται σαν τον λάζαρο..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Estranged η πολυδιψία είναι είτε από πρόβλημα στα νεφρά ή , το πιο πιθανό στην περίπτωση σας επειδή αφυδατώνεται από την διάρροια.
Ghelly δεν ξέρω παίζει γιατί μόλις ακούει ψυγείο να ανοίγει πετάγεται σαν τον λάζαρο..
Αυτό από τον βασιλιά το περίμενα... ε όχι και αυτή.... Μάαααααλιστα!
 
  • Like
Reactions: Orilis




D

Deleted member 14614

Guest
Χθες είχε κρίση και τον ξενύχτησα, άσε που βγήκαμε στις 2 η ώρα το πρωί για περπάτημα και χόρτα.
Παρεμπιπτόντως χθες μετά τα χόρτα διψούσε αφύσικα πολύ
Μάλλον επειδή νυστάζω, δεν στροφάρει πολύ. Τον έβγαλες για να φάει χόρτα?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Μάλλον επειδή νυστάζω, δεν στροφάρει πολύ. Τον έβγαλες για να φάει χόρτα?
Χαχα όχι καλά στρόφαρες. Τον έβγαλα γιατί το χει ξαναπάθει και τον βοηθάει το περπάτημα, και πάντα όταν είναι σε αυτή την κατάσταση κάνει σαν τρελός να φάει χόρτα. Δεν τον αφήνω πολύ, αλλά επειδή φαίνεται να τα ζητάει, whatever helps, τον αφήνω να βοσκήσει λίγο.
 
  • Like
Reactions: Orilis


D

Deleted member 14614

Guest
Χαχα όχι καλά στρόφαρες. Τον έβγαλα γιατί το χει ξαναπάθει και τον βοηθάει το περπάτημα, και πάντα όταν είναι σε αυτή την κατάσταση κάνει σαν τρελός να φάει χόρτα. Δεν τον αφήνω πολύ, αλλά επειδή φαίνεται να τα ζητάει, whatever helps, τον αφήνω να βοσκήσει λίγο.
Λογικό είναι να κάνει σαν τρελός, αλλά τα χόρτα επιβαρύνουν μια τέτοια κατάσταση! Γενικά, οτιδήποτε εκτός του ρυζιου/κοτόπουλου ή της gastrointestinal. Φιλικά στο λέω, απόφυγέ το, γιατί το έκανα κι εγώ αυτό το λάθος!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Λογικό είναι να κάνει σαν τρελός, αλλά τα χόρτα επιβαρύνουν μια τέτοια κατάσταση! Γενικά, οτιδήποτε εκτός του ρυζιου/κοτόπουλου ή της gastrointestinal. Φιλικά στο λέω, απόφυγέ το, γιατί το έκανα κι εγώ αυτό το λάθος!
Ναι ε; Νόμιζα ότι απλά δεν κάνουν τίποτα κ δεν ήξερε κανείς γιατί το κάνουν, δεν ήξερα ότι επιβαρύνουν (γιατί αλήθεια, ξέρεις; ). Ατύχησε λοιπόν, δεν θα γίνει χορτοφάγος. Ευχαριστούμε για την πληροφορία!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Ναι ε; Νόμιζα ότι απλά δεν κάνουν τίποτα κ δεν ήξερε κανείς γιατί το κάνουν, δεν ήξερα ότι επιβαρύνουν (γιατί αλήθεια, ξέρεις; ). Ατύχησε λοιπόν, δεν θα γίνει χορτοφάγος. Ευχαριστούμε για την πληροφορία!
Καταρχάς, τα χόρτα που μασουλάνε στις πόλεις, πολλές φορές είναι ραντισμένα. Άρα, μιλάμε για δηλητήρια σε μικρές, όμως, ποσότητες. Από εκεί και πέρα, όταν είναι ευαίσθητο το γαστρεντερικό (όπως στην περίπτωσή σου), επιβαρύνεται πολύ με οτιδήποτε φάει εκτός των ενδεδειγμένων. Μου το είπε ο κτηνίατρος, με τον οποίο κρατάμε, πλέον, τη χρόνια γαστρεντερίτιδα σε ένα καλό επίπεδο. Όντως, στην πράξη είδα ότι όταν κόψαμε την... σαλάτα, τα προβλήματα μειώθηκαν.
 
  • Like
Reactions: Estranged




Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Περαστικά ρε συ ..... και εμείς με εμετούς από προχτές, λες να έχει καμιά επιδημία;;
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Δεν ξέρω, εγώ δεν νομίζω οτι ειναι απλώς γαστρίτιδα, χθες πέρασα όλη νύχτα δίπλα της, ασθμαίνει βαριά και ψιλοτρέμει, ενώ τρώει και πίνει πολύ νερο μου φαίνεται πολύ παράξενη.
Το χειρότερο είναι ότι την Παρασκευή, αύριο δηλαδή φεύγω για επαγγελματικό ταξιδι και γυρνάω Τρίτη και δεν ξέρω πως θα την αφήσω.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Ευχομαι γρηγορα περαστικα στη μεγαλοκοπελουδα σου Μυρτω...ισως και λογω ηλικιας να συμβαινουν σε μεγαλυτερο βαθμο ολα αυτα....
Ωστε πεταγεται οταν ακουει να ανοιγει το ψυγειο ε;;; χμμμμμ.....κανει πολυ παρεα με τον Ελβις φαινεται.... :p
 
  • Like
Reactions: Orilis and l.Kyveli


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Δεν ξέρω, εγώ δεν νομίζω οτι ειναι απλώς γαστρίτιδα, χθες πέρασα όλη νύχτα δίπλα της, ασθμαίνει βαριά και ψιλοτρέμει, ενώ τρώει και πίνει πολύ νερο μου φαίνεται πολύ παράξενη.
Το χειρότερο είναι ότι την Παρασκευή, αύριο δηλαδή φεύγω για επαγγελματικό ταξιδι και γυρνάω Τρίτη και δεν ξέρω πως θα την αφήσω.
Μηπως θα ηταν πιο φρονιμο τις μερες που θα λειπεις να την πας στον γιατρο σου να την παρακολουθει;; Να μεινει στο ιατρειο αν γινεται...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Κρίμα βρε Μυρτώ... :( Περαστικά σας!
Μήπως έχει να κάνει με καρδιά; Εμένα και προς τα εκεί μου κάνουν τα συμπτώματα... προφανώς βέβαια θα την ακροάστηκε καλά η/ο γιατρός, αλλά λέω τώρα. Αν πετάγεται πάντως α-λα-Λαζάρρρρρρρρ, νομίζω είστε σε καλό δρόμο!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Astr0peleki

Active Member
23 Μαϊου 2015
39
47
Αθήνα
Εύχομαι περαστικά μέσα από την καρδιά μου! Αυτό με τις γαστρίτιδες, το πέρασα κι εγώ με τον γεράκο μου, συχνά -στα 14 με 15 ετών-. Ο κτηνίατρος του έδινε και μια πάστα με προβιοτικά, για να του 'στρώσει' τη χλωρίδα του εντέρου. Τους τελευταίους μήνες της ζωής του βέβαια έγινε αυτό και τελικά δεν τον βοήθησαν. Κι ούτε είχε θέματα με πάγκρεας, ζάχαρο ή κάτι άλλο, γιατί κάναμε εξετάσεις, σχεδόν κάθε εβδομάδα, τους τελευταίους 5 μήνες του. Ο γιατρός έλεγε επιπλοκές λόγω ηλικίας...Δεν βοήθησε βέβαια και η θεραπεία για τα αρθριτικά του, είχε επιβαρυνθεί με χάπια και ενέσιμη-αργότερα- αγωγή...Τεσπα, αισθάνομαι χάλια, όταν ακούω για σκυλάκια που υποφέρουν, λιγότερο ή περισσότερο. Μακάρι να υπήρχαν και πιο συνεργάσιμοι κτηνίατροι (έχω εγώ τον δικό μου καημό)...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Ευχαριστώ παιδιά.
Θα μείνει με πολύ κόσμο στο σπίτι της οπότε δεν παίζει να την πάω να μείνει αλλού όπως πχ ένα ιατρείο.
Χθες ήταν πολύ χάλια αλλά έχω την εντύπωση ότι μπορεί να φταίει οτι αυτές τις ημέρες δεν της δίναμε το χάπι της καρδιάς.
Θα πάρω σε λίγο τον κ Κουτίνα που της είχε κάνει υπέρηχο καρδιάς να ρωτήσω.
Από χοντρό μια χαρά πάει δυστυχώς. 1 κιλό έχασε από πέρσι μόνο..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Από χοντρό μια χαρά πάει δυστυχώς. 1 κιλό έχασε από πέρσι μόνο..
Μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς, αυτό που ρωτάει ο sea-mol?
Η μπερδεύτηκα εγώ, με την απάντησή σου?:unsure:
 
  • Like
Reactions: Serge and sea-mol


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22