Καλό Σαμαράκι για Rottweiler


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Το βασικό ειναι να την μάθεις να μην τραβάει γιατι σιγα σιγα θα
μάθει μόνη της να μην τραβάει στις γάτες αλλα θα το συνεχίσει πιο
έντονα σε θυληκά σκυλια οσο ενηλικιώνεται και θα ειναι χειρότερο.
Μπορείς να την μάθεις καλητερα με πνίκη και μετα διαλέγεις
κολάρο ή σαμαράκι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν δεν τραβάει, εντάξει είναι το σαμαράκι.
Αν τραβάει, με το σαμαράκι θα τραβάει περισσότερο. Οντως, έχεις λιγότερο έλεγχο.
Και προσοχή, αν τραβήξει προς τα πίσω, μπορεί να βγει και να μείνεις με το σαμάρι στο χέρι.

...οταν τραβαει πνιγενεται και λαχανιαζει πιο γρηγορα και φοβαμαι μη παθει τιποτα
Υποθέτω, όχι με μεγάλη σιγουριά, γιατί έχω μεγάλη απορία επί αυτού, πως αν κινδυνεύουν να πάθουν κάτι, μπορούν απλώς...να σταματήσουν να τραβάνε τα ηλίθια. Αν η επιθυμία τους για βλακεία, ξεπερνάει τον πόνο τους πχ, ε...καλά να πάθουν!
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Το στηθολουρο εγω το χρησιμοποιω πλεον μονο για να τον δενω στο αυτοκινητο.
Mε το στηθολουρο δεν ελεγχεις την κεφαλα του! Και αυτο ειναι πολύ κρισιμο!
Εκτος ολων των αλλων που αναφερθηκαν, ο δικος μου εχει την ταση να γυρναει να μυρισει ειδικα οσους φοβουνται και αυτο δεν ειναι ευχαριστο για κανεναν οταν τυχει να διασταυρωθουμε με καποιον καπου στενα.
Ασε που αμα παει να κανει σε άλλα σκυλια τις μαγκιες του τυπου «Τι θε ρε!!! @#@$» με το κολαρο τον στρωνω στα γρηγορα στο «τι» πριν προλαβει να πει τα υπολοιπα!
Εν τω μεταξυ, με το κολαρο μπορω να του αποσυντονισω και την θεση «μαχης», ενω με το στηθολουρο ειναι σαν να τον στρωνω σε θεση για επιθεση.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν είναι τίποτα απόλυτο για το τράβηγμα.
Η Λούση μας όταν έμενε με την πρώτη της μαμά έβγαινε βόλτα με τσόκερ!!!! Εϊπατε τίποτα; Ντάξει τρελό σκηνικό, θεία με φουστίτσες και γιακαδάκια να σκάει μύτη στην παραλία της Βάρκιζας με λύκο με πνίχτη με καρφιά...Την είχε πετάξει πολλές φορές κάτω και ήταν ο τρόπος που είχε βρει αφού προφανώς κάποιος την είχε συμβουλεύσει έτσι.
Όταν την πήραμε εμείς πετάξαμε τον πνίχτη με τα καρφιά και πήραμε σαμαράκι..Δεν τραβούσε ποτέ...Ίσως βέβαια είχε λειτουργήσει και χρόνια ο πνίχτης και πλέον δεν τραβούσε ούτε με σαμάρι..δεν ξέρω.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Και προσοχή, αν τραβήξει προς τα πίσω, μπορεί να βγει και να μείνεις με το σαμάρι στο χέρι.
:eek:
Δεν το ειχα σκεφτει ποτε!
Συμβαινει γενικα αυτο; Με ολα τα στηθολουρα;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ναι, δυστυχώς μπορεί να συμβεί, όσο απίθανο κι αν ακούγεται.
Κι εμένα μου το έλεγαν, και δεν το πίστευα ότι μπορεί να γίνει με στηθόλουρο, μέχρι που το είδα live.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
39
Εγω στο pet creation που έφτιαξα τους ρώτησα και μου παν πως δεν θα βγεί. Εχω προσπαθήσει κιόλας να της το βγάλω εγώ τραβώντας το ανάποδα αλλά δεν τα κατάφερα.
Πως θα βγάλει κεφάλι και πόδια... δε νομίζω οτι είναι και πολύ εύκολο.
Το θεωρώ ασφαλές δηλαδή σε μεγάλο ποσοστό.

απο τράβηγμα είμαστε στα ίδια είτε με στηθόλουρο είτε χωρίς.
 




cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Πολυ αρματωσιά βρε τι ειναι αυτό για κυνήγι θα πάτε; :eek:

Με αυτη την αλυσίδα τον βγάζεις βόλτα; :ROFLMAO:

μην ασχολεισαι, ποζερια ειναι η φωτο απο οταν ητανε κουταβι..:cool::p


Παρολαυτα δεν θα εβγαζα το σκυλο μου βολτα με σαμαρακι, οκ δεν τραβαει, αλλα αν το αποφασισει να το κανει γιατι ξυπνησε με τρελο πρεη και "ποιος τη χιεζει την εντολη εδω η γατα απεναντι πρεπει να πεθανει", θα σταματησουμε το dog surfing οταν ξανααποκτησει αυτοδυναμη κυβερνηση το πασοκ.
Το σαμαρι αγοραστηκε και το χρησιμοποιουμε 100% για το bitework, ισως και καμια φορα στη βολτα γιατι μαρεσει να το βλεπω πανω του και γιατι μπορω να τον κρατησω απτη λαβη αμα παει να φαει καναν απροσεκτο που μπορει να περασει πολυ κοντα μας...
 
  • Like
Reactions: ISKENDER and mareco




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Το σαμαράκι είναι για σκυλιά που δεν τραβάνε, ή τουλάχιστον θα τραβήξουν μια στο τόσο σε κάτι απρόβλεπτο, όχι καθε τρεις και λίγο με μαθηματική ακρίβεια.
Δεν είναι αλήθεια. Έτσι με τρομάξανε κι εμένα και δεν του βαζα σαμαράκι 2 χρόνια. Έβριζα την ώρα και τη στιγμή που το καθυστέρησα τόσο.

Αλλά όντως δεν ελέγχεις την κεφάλα. Κακό για αυτούς που έχουν σκυλιά-σκούπες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν είναι αλήθεια. Έτσι με τρομάξανε κι εμένα και δεν του βαζα σαμαράκι 2 χρόνια. Έβριζα την ώρα και τη στιγμή που το καθυστέρησα τόσο.

Αλλά όντως δεν ελέγχεις την κεφάλα. Κακό για αυτούς που έχουν σκυλιά-σκούπες.
Αντικειμενικά, έχεις πολύ μικρότερο έλεγχο, απ'ότι με το κολάρο.
Τα υπόλοιπα, εξαρτώνται από την ιδιοσυγκρασία του σκύλου.
Πάντα και παντού, υπάρχουν οι εξαιρέσεις :)
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Αντικειμενικά, έχεις πολύ μικρότερο έλεγχο, απ'ότι με το κολάρο.
Τα υπόλοιπα, εξαρτώνται από την ιδιοσυγκρασία του σκύλου.
Πάντα και παντού, υπάρχουν οι εξαιρέσεις :)
Κι όμως, αυτό με τον καιρό κατάλαβα ότι συμβαίνει γιατί παίρνουν τα λάθος σαμάρια ή δεν χρησιμοποιούν το σαμάρι σωστά, όχι γιατί αντικειμενικά είναι έτσι.

Η ιδιοσυγκρασία του σκύλου μου είναι χείριστη έτσι κι αλλιώς, δε μιλάμε για κανένα βολικό σκυλάκι, που κάνει σαν το κοριτσάκι από τον εξορκιστή στη θέα σκύλου και τρομοκρατεί όλο τον κόσμο.

Με το σαμάρι, ειδικά αν είναι αυτά που έχουν πάνω από τη λούπα του λαιμού ως τη λούπα της κοιλιάς έναν ενωτικό ιμάντα ή άλλη επιφάνεια την οποία μπορείς να κρατήσεις σα χειρολαβή, αντικειμενικά με αυτό το κράτημα έχεις πολύ καλύτερο έλεγχο αν το σκυλί αρχίσει να χτυπιέται και δεν υπάρχει κανένας τρόπος να κρατησεί το πάτημά του για να τραβήξει. Με το κολάρο και όλο του το σώμα είναι ελεύθερο να χτυπηθεί σα χταπόδι και στο τράβηγμα αφού συνηθίσει το πνίξιμο δε μασάει τη μία του (και έχει δυναμώσει και τους κατάλληλους μυς, βόλτα σε πάει, πνιγόμενο).

Επίσης, και σε στιγμές με μικρότερο τράβηγμα, όχι τέτοιο αμόκ, που δεν θα χρειαστεί να το πιάσεις από τη "χειρολαβή", λίγο από ενα πλάι να το τραβήξεις, χάνει πάλι όλο του το πάτημα. Νταξ, αν το τραβήξεις ευθεία πίσω, πρόβλημά σου που νομίζεις ότι πας για IPO. Με το κολάρο απ'την άλλη, από όπου και να τραβήξεις είναι το ένα και το αυτό: βράχος.

Εμένα και λιγότερο τραβάει με το καλημέρα που του το βαλα, που έχασε 2-3 πατήματα και αποσυντονίστηκε, και τον ελέγχω πολύ καλύτερα. Πλέον με το κολάρο αν χρειαστεί να τον βγάλω (π.χ. τη μέρα που του βάζω αμπούλα) έχω τρομερό άγχος μη γίνει στραβή.

Α, επίσης, το κολάρο τραβώντας πίσω μου το χε βγάλει 2 φορές. Το σαμάρι ποτέ. Πίσω από τα πόδια; Αδύνατον. Εκτός από κάτι μη λειτουργικά σαμάρια που δένουν βλακωδώς και απορώ με τι λογική τα σχεδιάσανε.

Σόρρυ αλλά αυτό το "το σαμάρι είναι για να τραβάει, δεν έχεις έλεγχο και είναι επικίνδυνο" πλέον το θεωρώ 100% μπούρδα λόγω του ότι είτε α) έχουν χρησιμοποιήσει βλακώδη σαμάρια ή β) το χρησιμοποίησαν μόνο σε κάτι IPO κτλ ΓΙΑ ΝΑ μπορεί να τραβάει χωρίς να πνίγεται και δεν έχουν ανακαλύψει πώς αλλιώς να το χρησιμοποιήσουν.

edit: TL;DR κάτι που μπορεί να μετακινήσει/χειριστεί μισό κορμό δε μπορεί να δίνει λιγότερο έλεγχο από κάτι που δεν χειρίζεται τίποτα παρά μόνο το κεφάλι.

Όσο για τα σκυλιά/σκούπες, εντάξει, ομολογουμένως δεν έχω σε τέτοιο βαθμό. Εκεί όπου χρειαστεί δουλεύω πόδι. Πιθανότατα στα τρελαμένα κοιλιόδουλα να μην προλαβαίνεις ούτε για πλάκα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Hammer




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
25. Τραβάει όσο ο άλλος μας σκύλος (αυτός παίζει κάπου 35-40).

Το επιχείρημα "πάρε το 50κιλο να δεις πόσο τραβάει" είναι άκυρο παρεμπιπτόντως.

Όσα κιλά και να είναι, το α) να τραβάς στο πλάι για να αποσυντονίσεις το πάτημα έχει σίγουρα λιγότερο force με το β) να τραβάς (βασικά δεν τραβάς, κρατάς και εύχεσαι) ευθεία πίσω. Η φυσική πάντα θα λέει ότι το force στο (α) είναι μικρότερο από το force στο (β) για σκυλί ίδιου βάρους.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Όσα κιλά και να είναι, το α) να τραβάς στο πλάι για να αποσυντονίσεις το πάτημα έχει σίγουρα λιγότερο force με το β) να τραβάς (βασικά δεν τραβάς, κρατάς και εύχεσαι) ευθεία πίσω. Η φυσική πάντα θα λέει ότι το force στο (α) είναι μικρότερο από το force στο (β) για σκυλί ίδιου βάρους.
Τι ακριβώς εννοείς με αυτό, γιατί έχω και μια θολούρα τέτοια ώρα;
Το "β" είναι η χρήση του κολλάρου; Οτι τραβάς πίσω και κάνεις τον σταυρό σου;
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Οσα κιλα και να ειναι; Δε ξερω τι σου λεει εσενα η φυσικη!
Εμενα ομως αν εχει μετωπο προς τον "εχθρο" και εγω βρεθω απο πισω, στην περιπτωση του κολαρου μπορω να τον φερω σβουρα, ενω με το σαμαρι μενει πακτωμενος στη θεση του και ψαχνω κοντρες για τα ποδια γιατι αν ξεκινησει δεν τον σταματαω!
Και ειναι μονο 36 κιλα, φαντασου να ηταν βαρυτερος!
Οσο δε για τον ελεγχο του κεφαλιου, πως περνας με το σαμαρι διπλα σε ανθρωπους και να εχεις το ελεγχο του στοματος του, αν τυχει να ειναι στενο το περασμα, ωστε να νοιωθουν και αυτοι (λεμε τωρα) αλλα και εσυ ανετα;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Οσα κιλα και να ειναι; Δε ξερω τι σου λεει εσενα η φυσικη!
Εμενα ομως αν εχει μετωπο προς τον "εχθρο" και εγω βρεθω απο πισω, στην περιπτωση του κολαρου μπορω να τον φερω σβουρα, ενω με το σαμαρι μενει πακτωμενος στη θεση του και ψαχνω κοντρες για τα ποδια γιατι αν ξεκινησει δεν τον σταματαω!
Και ειναι μονο 36 κιλα, φαντασου να ηταν βαρυτερος!
Οσο δε για τον ελεγχο του κεφαλιου, πως περνας με το σαμαρι διπλα σε ανθρωπους και να εχεις το ελεγχο του στοματος του, αν τυχει να ειναι στενο το περασμα, ωστε να νοιωθουν και αυτοι (λεμε τωρα) αλλα και εσυ ανετα;
Ξαναδιάβασε το σεντόνι, έχουν απαντηθεί οι απορίες σου και οι διαπιστώσεις σου.

Όχι μαρεκο, το β ειναι να τραβήξεις ευθεία πίσω και όχι στο πλάι. Είτε με σαμάρι, είτε με κολάρο, αν και στην προκειμένη αναφερόμουν στο σαμάρι.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Οπου και να βρεθω τον φερνω σβουρα!
Γιατι ο μοχλος λαιμος - βαση στηριξης (ποδια) ειναι πολυ μεγαλυτερος.
Στο σαμαρι επειδη πιανει στο κεντρο της βασης στηριξης ο μοχλος ειναι ελαχιστος και πρεπει να μετακινησω ολον τον ογκο του, πραγμα μερικες φορες αναλογα με το που βρισκεσαι, αδυνατον ή αργο!

Για το στομα δεν μου απαντησες!
Στη μια περιπτωση του εγκλωβιζω πληρως το κεφαλι κρατωντας το απο την συνδεση του οδηγου με το κολαρο, στην αλλη με το στηθολουρο μπορει να περιστραφει και να κινηθει περιπου 70 και βαλε, ποντους προς το πλαι!

Ακομα και στην περιπτωση που τολμουσες να περασεις αν τον ειχε με κολαρο και τον κραταγε απο κει, θα περναγες εντονα διπλα απ τον σκυλακο του ισκεντερ αν τον ειχε με στηθολουρο;
 
Last edited:


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τοχω ξαναπεί,
εμας μας βολεύει πολυ καλύτερα το σαμαρι,
ναι εχω πολυ καλύτερο ελεγχο πανω της
αρκει ενα ανεπαίσθητο τραβηγματακι στο λουρι,
φαινεται να "επικοινωνουν" πολυ καλυτερα αυτα τα δυο (λουρι-σαμαρι) εναντιθεση με το κολάρο που ακομη κ στον αερα να την σηκωσω φαινεται να μην χαμπαριαζει.
Με το κολάρο τραβαει σαν δαιμονισμένη (ακομη κ μενα που κ που,ειδικα αμα δει κάτι κ θελει να το κυνηγησει),στο 5λεπτο της εχει βγει η γλωσσα κ ακούγεται λες κ θα μεινει στον τοπο απο ωρα σε ωρα,οταν γυρναμε κανει δεκα ωρες να συνελθει,κ ναι φοβαμαι οτι θα παθει ζημιά στην τραχεία οποτε οσο μπορω το αποφευγω.
Να το βγάλει ειναι αδυνατο,περαν οτι δεν εχει τραβηξει ποτε στη ζωη της προς τα πισω (γενικα δεν ειναι χαρακτηρας που θα κανει κατι εν γνωση της να με στεναχωρησει) αλλά επίσης για να το βγαλει θα πρεπει να σπασει τα μπροστινά της πόδια...αφου τοχω τσιτα πανω της,ισα ισα να χωράνε δυο δάχτυλα.

Καταληγω οτι εξαρτάται το σκυλι τελικά...
Αμα ομως μπορει καποιος να ξεφορτωθεί το κολάρο δεν χάνει τιποτα να δοκιμάσει κ το σαμαρι εφοσον το σκυλι αντιδρα θετικα/καλυτερα μαυτο...αλλα αμα δε το δοκιμάσει δε θα μάθει κ ποτε του
 
  • Like
Reactions: Hammer