Καλώς σας βρήκαμε!!!!






Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Πλυσιμο με hibitane scrub και fusidin.....και σε μια βδομαδα παλι τα λεμε

Και augmentin τωρα το θυμηθηκα....
Δεν βρισκω habitane στα φαρμακεία γμτ...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μπορεις να παρεις Ampitasol,duxo πορτοκαλι,clorexiderm κλπ
Σε συμφερει το πρωτο και κανει και πολυ καλη δουλεια.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Πλυσιμο με hibitane scrub και fusidin.....και σε μια βδομαδα παλι τα λεμε

Και augmentin τωρα το θυμηθηκα....
Δεν βρισκω habitane στα φαρμακεία γμτ...
Έχει περίπου ένα χρόνο που σταμάτησαν να προμηθεύουν hibitane στην Ελλάδα...τουλάχιστον στην επαρχία είναι άφαντο.
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Είχαμε το ίδιο θέμα κάποτε και ο κτηνίατρος μου έδωσε μια αλοιφή με κορτιζόνη αν θυμάμαι καλά. Σε δύο μέρες σταμάτησε να τρώγεται και σε μια βδομάδα το τρίχωμα είχε επανέλθει κανονικά.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Της εκανε ενεσιμη κορτιζονη σημερα αλλα δεν μου εδωσε να τη συνεχισω στο σχημα θεραπειας...αν θυμηθείς το ονομα της, στειλτο μου σε παρακαλω.
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Σωστα...εχω κιολας...να τη προτιμησω λετε,;;;;

Θα αφησω λιγες μερες με τη προταση της ντοκτορ και αναλογα την πορεια μας θα τη ρωτήσω.
Και παλι σας ευχαριστω ολους
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πήγα πριν από λίγο στον κτηνίατρο και ρώτησα γιατι δεν θυμόμουν
Σου βάζω την φωτογραφία όπως το έγραψε γιατί δεν βγάζω τα γράμματα
IMG_20180530_101004.jpg
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Θεωρειτε δλδ τη κορτιζονη απαρσιτη
Πήγα πριν από λίγο στον κτηνίατρο και ρώτησα γιατι δεν θυμόμουν
Σου βάζω την φωτογραφία όπως το έγραψε γιατί δεν βγάζω τα γράμματα
View attachment 67905
Ευχαριστώ πολύ για τον κοπο σου!!!!
 
  • Like
Reactions: manolo


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Οχι. Οτι σου είπε η γιατρός σου, κάνε.
Μόνο πρόσεχε μετά τις πλύσεις, να στεγνώνεις όσο μπορείς καλύτερα.
Να μην μένει υγρασία.
Και φυσικά, να μην το πειράζει, μέχρι να γίνει καλά.

Με τον Σωτηράκο, επειδή είχα πολύ συχνά hot spots, δεν του έκανα πλέον πλύσεις. Εκανα αφρό με λίγο hibitane σε ένα βρεγμένο βαμβακάκι, το ταμπονάριζα πάνω στην πληγή, να αφρίσει καλά, το άφηνα 5-10 λεπτά να δράσει και το σκούπιζα πάλι ταμποναριστά, με καθαρό χαρτάκι κουζίνας. Οχι νερά δηλαδή. Ειδικά όσο μεγάλωνε.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Περαστικά σας!!Το σπαθόλαδο κάνει καλή δουλειά σε τέτοιες περιστάσεις από όσα έχω διαβάσει
Τα φυτικα που ειναι πιο λαιτ ειναι οτι πρεπει για το αρχικο σταδιο ή για προληψη.
Αν εχει προχωρησει λιγο η κατασταση νομιζω ειναι καλυτερα να βαζουμε κατι εξειδικευμενο, χρειζεται λιγο και η "χημεια".
Το θεμα ειναι να βρεις τι προκαλει το προβλημα, το hot spot ειναι συμπτωμα.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Οχι. Οτι σου είπε η γιατρός σου, κάνε.
Μόνο πρόσεχε μετά τις πλύσεις, να στεγνώνεις όσο μπορείς καλύτερα.
Να μην μένει υγρασία.
Και φυσικά, να μην το πειράζει, μέχρι να γίνει καλά.

Με τον Σωτηράκο, επειδή είχα πολύ συχνά hot spots, δεν του έκανα πλέον πλύσεις. Εκανα αφρό με λίγο hibitane σε ένα βρεγμένο βαμβακάκι, το ταμπονάριζα πάνω στην πληγή, να αφρίσει καλά, το άφηνα 5-10 λεπτά να δράσει και το σκούπιζα πάλι ταμποναριστά, με καθαρό χαρτάκι κουζίνας. Οχι νερά δηλαδή. Ειδικά όσο μεγάλωνε.
Ετσι το κάνουμε κ μεις...
Και τίγκα ξυρισμα εκεί γυρω φυσικα..
 
  • Like
Reactions: mareco


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ευχαριστώ πολύ για τον κοπο σου!!!!
Μην το ξαναπείς. Κανένας κόπος.
Celestoderm-V με garamycin :)
Ιδιο πράγμα με την fucicort.
Δεν κατεω ηντα διάολος είναι ο ένας και ηντα ο άλλος η αν είναι για το ίδιο πράμα. Εγώ είμαι από χωριό αγράμματος και δε θορω πέρα από τη μυτη μου.

Και πέρα από την πλάκα σε ότι έχει να κάνει με την υγεία του σκύλου μου έχω μαύρα μεσάνυκτα. Απλά έχω βρει έναν καλό κτηνίατρο που τον εμπιστεύομαι και για ότι θέμα υγείας προκύψει απευθύνομαι σε αυτόν. Αυτό που θα πρέπει να κάνει ο κάθε ένας δηλαδή με τον σκύλο του.
Στα διάφορα θέματα υγείας του έρμη σπάνια μπήκα στην διαδικασία να ρωτήσω η να γράψω στο φόρουμ. Θεωρώ το φορουμ και τα μελη του τοπ στην Ελλάδα ε ότι έχει να κάνει με τα σκυλιά, διαβάζω, μαθαίνω, ενημερώνομαι σε ότι έχει να κάνει σε θέματα εκπαίδευσης, διατροφής, καθημερινότητας κτλ αλλά όχι υγείας.
Γνώμη μου πως όταν ένα μέλος μπαίνει στην διαδικασία να απευθυνθεί στο φόρουμ για θέμα υγείας, νομίζω πως αντί να ψάχνει απαντήσεις στο φορουμ, να αναρωτηθεί πρώτα ότι μήπως ήρθε ο καιρός να αλλάξει κτηνίατρο;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Γνώμη μου πως όταν ένα μέλος μπαίνει στην διαδικασία να απευθυνθεί στο φόρουμ για θέμα υγείας, νομίζω πως αντί να ψάχνει απαντήσεις στο φορουμ, να αναρωτηθεί πρώτα ότι μήπως ήρθε ο καιρός να αλλάξει κτηνίατρο;
Δεν διαφωνώ γενικα απλα δεν ειναι κακο και το διπλοτσεκαρισμα....εγω πχ αγχώνομαι ευκολα γιατι ειναι ενας αρκετα ευαισθητος οργανισμος. Θέλω λοιπόν την επιβεβαίωση ή μια εξτρα σκέψη. Να πιστέψω οτι καλα βαδίζουμε...
 
  • Like
Reactions: Vania




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δεν διαφωνώ γενικα απλα δεν ειναι κακο και το διπλοτσεκαρισμα....εγω πχ αγχώνομαι ευκολα γιατι ειναι ενας αρκετα ευαισθητος οργανισμος. Θεώ λοιπόν την επιβεβαίωση ή μια εξτρα σκέψη. Να πιστέψω οτι καλα βαδίζουμε...
Μην με παρεξηγήσεις. Το παραπάνω που έγραψα δεν έχει να κάνει τόσο με σένα αλλά με αφορμη το θέμα σου έγραψα την άποψη μου γενικά γιατί διαβάζω συνέχεια θέματα (κυρίως από νέα μέλη) του στυλ ο σκυλος μου ζαλίζεται, παραπατάει, κοντεύει να ψοφήσει, λέτε να είναι κάτι σοβαρό; και όταν γίνεται η λογική ερώτηση ποια η γνώμη του κτηνίατρου σου, η απάντηση είναι α δεν τον έχω παει θα τον πάω τον άλλο μήνα.