Καλώς σας βρήκα..!










tasos025

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
80
0
την μπελκαντο δυσκολα. ειτε βρεγμενη ειτε οχι. ο πετσοπας φαγωθηκε να βρουμε τροπο να την φαει. αλλα τι να θελει κιαυτος να την προωθησει προσπαθει. αστον να λεει
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Αρα, τι θα κάνεις;
Πάντως για να μην την πετάξεις, δοκίμασε να την κάνεις και χυλό. Μπορείς να βάλεις τις κροκέτες σε ένα multi, να τις κάνεις σκόνη και να τις ανακατέψεις με ελάχιστον νεράκι. Σαν λάσπη θα γίνει, αλλά αν θέλεις, δοκίμασέ το.
 


tasos025

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
80
0
Παιδιά έχω λιώσει στο διάβασμα 2-3 ώρες τώρα σε οτι έχει να κάνει με το τι τροφή να δίνω στη γερμανικιά μου. Κατάλαβα πως το θέμα είναι σαν τα αμάξια. Είμαι ανάμεσα σε royal canin , hills και orijen. Δηλαδή σα να λέμε BMW , Mercedes και Audi. Και οι 3 καλές μάρκες αλλά διαλέγεις αυτή που σου αρέσει εσένα (και στο σκύλο στη προκειμένη). Ο κτηνίατρος μας,μας έχει δώσει χαπάκια ασβεστίου και χαπάκια πρωτεινων. Εχω διαβάσει ολα τα συν και τα πλυν της κάθε τροφής. Αλλά χωρίς να σας ζαλίζω και χωρίς να μεταφερθεί εδω το θέμα "τροφή γερμανικού" :p αν θέλατε και όποιος θέλει ας μου πει μια γνώμη! Ευχαριστώ!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Χμμ, μιας που είμαστε ομόσταβλοι θα σου πω βάσει περιστατικών ότι η Hills στα περισσότερα κουτάβια Γερμανικά Ποιμενικά προξενούσε πολύ μαλακά κόπρανα, η Origen παραέχει πράγματα για κουτάβι, ενώ η Royal Canin που έπαιρνα και εγώ μέχρι πριν από 1 μήνα ήταν άψογη!

Το θέμα είναι όμως τι θα κάτσει καλά στην δική σου σκυλίτσα!Μια τροφή που δεν θα κάτσει καλά στον δικό μου σκύλο μπορεί για τον δικό σου να είναι τέλεια!
 


tasos025

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
80
0
Το θέμα είναι όμως τι θα κάτσει καλά στην δική σου σκυλίτσα!Μια τροφή που δεν θα κάτσει καλά στον δικό μου σκύλο μπορεί για τον δικό σου να είναι τέλεια!
αςε αυτό βεβαίως και έχεις απόλυτο δίκιο. Οπότε λέω να ξεχάσω μεγάλο τσουβάλι. 1 ή 3kg για αρχή,δοκιμάζουμε και βλέπουμε.
 




tasos025

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
80
0
Δε ξέρω. Μου είπε τα χρειάζεται για λίγο. Τι να του έλεγα; "τι λες ρε γιατρέ; Η σκύλα μου είναι μια χαρά δε της δίνω τίποτα"; Αυτός οσο να'ναι ξέρει περισσότερα απο μένα. Τι να έκανα.

Καλά πήγα και αγόρασα royal canin την 3kg. Αμα πλήρωσα για την 3kg 28€, δηλαδή η 12kg πόσο θα κάνει; Καμιά 100άρα..;;;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Απο τη στιγμη που δινεις μια ολοκληρωμενη ξηρα καλης ποιοτητας το ασβεστιο εγω δε θα το εδινα στο κουταβι... ισως κανει και κακο.

Εκτος εαν ισχυει κατι διαφορετικο για τα γερμανικα ποιμενικα που μου διαφευγει...
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Δε ξέρω. Μου είπε τα χρειάζεται για λίγο. Τι να του έλεγα; "τι λες ρε γιατρέ; Η σκύλα μου είναι μια χαρά δε της δίνω τίποτα"; Αυτός οσο να'ναι ξέρει περισσότερα απο μένα. Τι να έκανα.

Καλά πήγα και αγόρασα royal canin την 3kg. Αμα πλήρωσα για την 3kg 28€, δηλαδή η 12kg πόσο θα κάνει; Καμιά 100άρα..;;;
70,71 την έπαιρνα εγώ!:D
 




tonys

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
65
0
48
ιωαννινα
καλησπερα ....αν και πολλυ φρεσκοσ στο φορουμ το πεδιγγρι κοστιζει 30 ευρο!!!!αυτο το διαβασα σε σελιδα εκτροφειου!!!
 


tasos025

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
80
0
Παιδιά καλησπέρα! Σήμερα βγήκαμε με την κούκλα μου την πρώτη μας (μετά την προβλεπόμενη βδομάδα-10 μέρες μετά τα τελευταία εμβόλια) βόλτα στο πάρκο της γειτονιάς! Όλα τέλεια! Περνούσαμε απο σπίτια με σκυλιά μέσα που της γάβγιζαν και ούτε που ασχολιότανε μαζί τους (ασχέτος αν γαβγίζει όταν είναι σπίτι μας,στα σκυλία απέξω) και όλα τέλεια. Όταν είδαμε και παιδάκια με τις μαμάδες τους πρόθυμοι να γνωριστούμε η κούκλα μου ήταν κυρία και δέχτηκε όλα τα χάδια χωρίς καμία σκληροπυρηνική αντίδραση (ασχετώς αν την είχα απο πολύ κοντά και έτοιμος για όλα). Μέχρι εδώ έμεινα εντυπωσιασμένος! Όταν όμως είδαμε έναν κύριο να πηγαίνει βόλτα με τον δικό του σκύλο εκεί τα χάσαμε. Του γάβγιζε απεγνωσμένα χωρις να τραβάει το λουράκι της. Όταν ζήτησα απο τον κύριο να "γνωριστούμε" (ο οποίος δέχτηκε και να ναι καλά γιατί αυτό ήθελα) και αρχίσαμε να πηγαίνουμε κοντά συνεχισε να γαβγίζει (βέβαια όταν της έλεγα με αυστηρό τόνο "ήρα μη!") ηρεμούσε και τον μύριζε αλλά μετά απο ένα λεπτό πάλι τα ίδια. Ο μέν άλλος σκύλος πολύ ήρεμος μιλάμε. Και την μυρησε την ήρα και την αφησε να μυρίσει αυτην. Αλλά και πάλι καθώς χοριτήκαμε πάλι της γάβγιζε. Πως μου προτείνετε να το χειριστώ αυτο το θέμα;;;  
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Παιδιά καλησπέρα! Σήμερα βγήκαμε με την κούκλα μου την πρώτη μας (μετά την προβλεπόμενη βδομάδα-10 μέρες μετά τα τελευταία εμβόλια) βόλτα στο πάρκο της γειτονιάς! Όλα τέλεια! Περνούσαμε απο σπίτια με σκυλιά μέσα που της γάβγιζαν και ούτε που ασχολιότανε μαζί τους (ασχέτος αν γαβγίζει όταν είναι σπίτι μας,στα σκυλία απέξω) και όλα τέλεια. Όταν είδαμε και παιδάκια με τις μαμάδες τους πρόθυμοι να γνωριστούμε η κούκλα μου ήταν κυρία και δέχτηκε όλα τα χάδια χωρίς καμία σκληροπυρηνική αντίδραση (ασχετώς αν την είχα απο πολύ κοντά και έτοιμος για όλα). Μέχρι εδώ έμεινα εντυπωσιασμένος! Όταν όμως είδαμε έναν κύριο να πηγαίνει βόλτα με τον δικό του σκύλο εκεί τα χάσαμε. Του γάβγιζε απεγνωσμένα χωρις να τραβάει το λουράκι της. Όταν ζήτησα απο τον κύριο να "γνωριστούμε" (ο οποίος δέχτηκε και να ναι καλά γιατί αυτό ήθελα) και αρχίσαμε να πηγαίνουμε κοντά συνεχισε να γαβγίζει (βέβαια όταν της έλεγα με αυστηρό τόνο "ήρα μη!") ηρεμούσε και τον μύριζε αλλά μετά απο ένα λεπτό πάλι τα ίδια. Ο μέν άλλος σκύλος πολύ ήρεμος μιλάμε. Και την μυρησε την ήρα και την αφησε να μυρίσει αυτην. Αλλά και πάλι καθώς χοριτήκαμε πάλι της γάβγιζε. Πως μου προτείνετε να το χειριστώ αυτο το θέμα;;;  
Σύμφωνα με αυτά που έχω υπογραμμίσει εγώ το μεταφράζω σαν περιέργεια...

Αν είσαι σίγουρος ότι ο άλλος σκύλος είναι όντως ήρεμος τότε αν ο κύριος βγάζει τον σκύλο του βόλτα εκεί στην γειτονιά και τον ξαναπετύχεις, άσε να κάνει παιχνίδι ο σκύλος του!
Η μικρή σου είναι περίεργη τώρα και θέλει ήρεμες καταστάσεις...θέλει να γνωρίζει ήρεμα σκυλιά, ήρεμους ανθρώπους για να εμπιστευτεί τον εαυτό της!Αν δει ότι ο άλλος ο σκύλος είναι ήρεμος θα καταλάβει ότι δεν τρέχει τίποτα και θα σταματήσει να του γαβγίζει!Αυτό θέλουμε να επιτύχουμε, να παίρνει σωστά μηνύματα από σωστές καταστάσεις και να κάνει σωστούς συνδυασμούς/συσχετισμούς στο μυαλουδάκι...
 


tasos025

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
80
0
παιδια βοηθεια.. μην σχολιασετε αρνητικα.. αυτο δεν εχει ξαναγινει.. η κουκλα μ τα παει καλα με τα αμαξια κραταει βεβαια τις αποστυασεις της.. οταν βγαζω το αμαξι απο το γκαραζ παντα απομακρυνεται.. σημερα ομως ειχαμε το πρωτο μας ατυχημα.. της πατησα το ποδαρακι.. :( εκλαψε για κανα λεπτο. μετα απο χαδια σταματησε. και κουτσενε για κανα 10λεπτο.. μετα ομως ολα οπως πριν ΑΛΛΑ ειναι ολιγον πιο ηρεμη. να παμε στο γιατρο λετε?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc