Κατάθλιψη στον σκύλο...(τελικά καλαζάρ)


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ελπίζω τουλάχιστον μετά όλο αυτό....
να κατάλαβες ότι ορισμένοι μιλανε και λενε διαφορα για το καλό της σκυλίτσας σου....
ο κτηνίατρος που ειχες μαλον βαριοταν να ασχοληθει με το θεμα....
 




Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Ναι θα σας έγραφα μόλις είχα τις εξετάσεις στα χέρια μου, δε μου ήρθαν ακόμα, παίρνω τηλ το γιατρό μήπως δε μπορεσε να τα στείλει λόγω φαξ. ΝΑ μου πει τελικά για το τεστ που θα το ξαναέκανε, και στο τηλ που μιλήσαμε που είπε πως οι βιοχημικές της ήταν πολύ καλές και οι νεφροί δεν είναι πηραγμένοι! Λίγο κρεατινίνη στο όριο είχε. Θα του μιλήσω πάλι μήπως χρειαστεί να κάνουμε κάποιο ειδική διατροφή..
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Μιλησα μόλις, θετική στη λεισμάνια τελικα. Οπότε συνεχίζουμε θεραπεία και σε ενα μηνα αιμα πάλι. Διατροφή ειδική μου είπε δεν χρειάζεται, η κρεατινίνη ειναι ανεβασμένη ελαφρώς αλλα φυσικολογική.Αυτα. Περαστικά μας..
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δηλαδή εχουν βγει μόνο οι βιοχημικές προς το παρόν, και είναι καλές;;
Καλό αυτό, περιμένουμε και τα υπολοιπα αποτελέσματα.
Όλα καλά θα πάνε, μην ανυσηχείς!
(Το ξέρω ότι το είπα πολλές φορές αυτό, ελπίζω να μην γίνομαι κουραστική, απλά φαντάζομαι πως θα ένιωθα αν ήμουν στην θέση σου)
 








Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Εχω πολύ άγχος αλήθεια μέχρι να με βεβαιώσει ο γιατρός ότι πλέον δεν νοσει η Ηρα! Ευχαριστώ σοφούλι που μου το λες δε με κουράζεις καθόλου. Τίτλο μου είπε ότι τώρα δε μπορει να δώσει γιατι έχουμε ξεκινήσει ήδη την θεραπεία.
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Εχω πολύ άγχος αλήθεια μέχρι να με βεβαιώσει ο γιατρός ότι πλέον δεν νοσει η Ηρα! Ευχαριστώ σοφούλι που μου το λες δε με κουράζεις καθόλου. Τίτλο μου είπε ότι τώρα δε μπορει να δώσει γιατι έχουμε ξεκινήσει ήδη την θεραπεία.
Αν δεν μετρήσετε τον τίτλο, την τοξικότητα στο αίμα, πως θα ξερετε αν ανταποκρίθηκε στη θεραπεία;;;;;
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
.....................
@GRDANE Ναι περάσαμε λεισμανίαση, δεν έγινε καλαζάαρ ευτυχώς! Μόλις τελείωσε η θεραπεία και μια απο τις επόμενες μέρες θα πάμε για επαναληπτικές εξαιτάσεις αίματος. Θα σας ενημερώσω στο ανάλογο ποστ.
αναμένω όλο αγωνία την δημοσίευση σου καθως και την θεραπεία που ακολουθησατε......
είναι ίσως η μοναδική περίπτωση που γνωρίζω η θεραπεία να τελειωσε σε λιγοτερο απο 2 εβδομαδες με καλα αποτελέσματα........
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Ε οχι και λιγοτερο απο 2 βδομάδες 1 μηνα κράτησε και συνεχίζουμε το Ζυλαπουρ! Δεν τελειώσαμε. Τις 2 βδομάδες που τις είδες;;
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Παρακαλώ κάποιον μοντ ή αντμίν να μεταφέρει λίγο τα μυνήματα αυτά στο ανάλογο ποστ πλιιζζ! ΕΔΩ

Edit: Μεταφέρθηκαν.
 
Last edited by a moderator:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Lindaki, το καλααζαρ και η σπλαχνική λεϊσμανίωση είναι το ίδιο πράγμα. Δεν αποτελούν διαφορετικές φάσεις της αρρώστιας. Σκυλος με καλααζαρ δεν θεραπεύεται ποτε. Απλά ελέγχεται η λεϊσμάνια, σε σημείο που να μην είναι ανιχνεύσιμη αν όλα πάνε καλά.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Δεν εφτασε σε ζωτικά όργανα όμως, απλά προσβλήθηκε κι απο οτι μου είπαν και οι δυο γιατροι το πρόλαβα νωρις!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Aλλο αυτό, κι αλλο αυτό που είπες πριν. Σε κάθε περίπτωση, δεν πρεπει να επαναπαυθείς ποτέ απο δω και πέρα, και θα πρεπει να συνεχίζεις να ελέγχεις πολύ τακτικά το σκύλο με εξετάσεις αίματος (ίσως κια συχνότερα απο τις εξαμηνιαίες εξετάσεις που κάνουμε όλοι ούτως ή άλλως).
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
lintaki εχεισ δικιο... περναει γρηγορα ο καιρος.....
πως νομιζα δυο εβδομαδες...... μηνα ς ακριβως ειναι....
τι θεραπεια τελικα ακολουθησες?????
αφου δεν εκανες βιοχημικες και αιματολογικες εξετασεις πως ξερεις οτι δεν πειραχτηκαν τα οργανα????
με συγχωρεις που επιμενω ισως σε ενα δυσαρεστο για σενα θεμα.... απλα σου κρουω τον κοδωνα κινδυνου....
εγω στο παρελθον εχασα σκυλο ( αναγκαστηκα κι εκανα ευθανασια) επειδη πειραχτηκαν τα οργανα του ( νεφρα συγκεκριμενα...) απο αναλογη επιπολαιοτητα γιατρων...... κατι που ευχομαι μακρυα απο εσενα και ποτε μην το γνωρισεις... απλα το συν αθηνα και χειρα κινει???
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf