Κατάθλιψη στον σκύλο...(τελικά καλαζάρ)




Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Ναι βιοχημικές κάναμε όλα εντάξει! Τώρα μέσα στο μήνα θα επαναλαβουμε και ακολουθήσαμε Milteforan για ένα μήνα και Zylapour(το οποιο συνεχίζουμε) για εξάμηνο. Ξέρω πολύ καλά ότι θα έχω πάντα το νου μου απο δω και πέρα, με ενημερώνει κι ο γιατρός και δε θα εφυσηχαστω ποτέ ξανά!
Λυπάμαι πολύ για το σκυλάκι σου! Ευτυχως αφυπνίστηκα και το διπλο τσέκαρα μου φαίνεται θα το τριπλο-τσεκάρω κιόλας θα πάω και σε τρίτο να μου τις κάνει όλες απο την αρχη! Κι ας υποπτεύομαι ότι θα μου πει τα ίδια, δε με νοιαζει!
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, και μακάρι να δούνε κι αλλοι το πόστ μου γιατι εγώ υπήρξα στενοκέφαλη!
 








Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Εχω βγάλει τα μάτια μου αλλά θα συνεχίσω αύριο....κουτουλάω! Σήμερα κάναμε επαναληπτικές της Ηρας. Οι πρώτες όπως σας είπα ήταν καλές, αυριο θα τις μελετήσω! Γενικά πάμε καλά, το πιο πιθανό είναι ότι θα συνεχίσουμε Zylapour για το εξανμηνο μετα κάθε μήνα για μία βδομάδα απο κάθε μήνα μεχρι να δείξουν οι εξετάσεις ότι πλέον το ζώο είναι αρνητικο στην ασθένεια. (καπως έτσι μου το είπε) Αυτα ώς εδώ αλλα.....
Καλα ρε παιδιά διαβασα πριν λίγο ότι η βρωμόσκνιπα ζει πάνω σε κωλλόδεις κορμούς και δε μιλάτε;;;; Το πρώτο που πρέπει να ρωτάτε είναι κοντέβω να τρελλαθώ και κουτουλάω κιολας! Ο κήπος μου είναι μεσα στα δέντρα με ρετσίνι!!! Έχουμε υγρασία όλο το χρόνο και τον τελευταίο καιρο και ήπιο κλίμα με τις ζέστες που κάνει!!! Αμα δε μας τσιμπίσει ή δε μας τσίμπισε ήδη σκνίπα πάλι θα είναι θαύμα!!!!
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;; Δε γίνεται να ξεριζώσω όλο τον κήπο. Υπάρχει τρόπος να φεύγει το ρετσίνι;;;; Με αυτο το δάσος μέχρι και οι μύγες θα κολλάνε καλαζαρ!!! :(:(:(:(:(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Καταρχάς όσο παίρνει zylapour, νομίζω ότι δεν μπορεί να (ξανα)κολλήσει. Προστατεύεται. Γι' αυτό έχει γραφτεί ότι κάποιοι γιατροί το δίνουν προληπτικά. Από κει και πέρα, μόνο η πρόληψη έχει σημασία. Αμπούλες, κολλάρα, σιτρονέλλες, το βράδυ μέσα για ύπνο και συχνές προληπτικές εξετάσεις. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παραπάνω.
 




30 Νοεμβρίου 2010
13
0
παιδια καλησπερα σε ολους.διαβασα απο την αρχη ολο το θεμα οπως ξεκινησε για την καταθλιψη κ κατεληξε στο καλαζαρ.εγω εβαλα στον δικο μου σκυλο(κοντευει 6 μηνων) εδω καιι 3 μερες κολαρο σκαλιμπορ κ πραγματικα εχει αλλαξει τελειως η διαθεση του.ειναι συνεχεια κατω απο τα σκεπασματα ,ξυνεται συνεχως,γκρινιαζει κ δεν εχει καθολου ορεξη για τιποτα.με το ζορι να φαει.ποτε βεβαια δεν ειχε διαθεση στα λουρια παντα επεφτε η διαθεση του αλλα τωρα με το σκαλιμπορ ειναι διαφορετικα.τι να κανω?
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Να μιλήσεις με τον κτηνιατρό σου!
Δεν είναι φυσιολογικό ο σκύλος να μην έχει όρεξη για τίποτα, ούτε φαγητό, ούτε παιχνίδι!

ΤΡΕΧΑ ΣΤΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΑΜΕΣΩΣ!
 


madicta

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
130
0
παιδια καλησπερα σε ολους.διαβασα απο την αρχη ολο το θεμα οπως ξεκινησε για την καταθλιψη κ κατεληξε στο καλαζαρ.εγω εβαλα στον δικο μου σκυλο(κοντευει 6 μηνων) εδω καιι 3 μερες κολαρο σκαλιμπορ κ πραγματικα εχει αλλαξει τελειως η διαθεση του.ειναι συνεχεια κατω απο τα σκεπασματα ,ξυνεται συνεχως,γκρινιαζει κ δεν εχει καθολου ορεξη για τιποτα.με το ζορι να φαει.ποτε βεβαια δεν ειχε διαθεση στα λουρια παντα επεφτε η διαθεση του αλλα τωρα με το σκαλιμπορ ειναι διαφορετικα.τι να κανω?
Συμφωνώ 100%, τρέχεις στον κτηνίατρο οπωσδήποτε, άμεσα.

Για την ιστορία, δεν ξεκίνησε από κατάθλιψη, για να καταλήξει σε καλάζαρ. Το σκυλί είχε καλαζάρ από την αρχή, που εκδηλώθηκε με πεσμένη διάθεση, την οποία "διέγνωσε" ως καταθλίψη η κοπέλα που πόσταρε το πρώτο μήνυμα.

Δεν "καταλήγει" η κατάθλιψη σε καλαζάρ και μην καθυστερείς ούτε λεπτό :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Βασικά βγάλτου το scalibor. Πιθανόν να είναι αλλεργική αντίδραση. Πολλά σκυλιά έχουν πρόβλημα με αυτό.
Αστον λίγες μέρες να ηρεμήσει ο οργανισμός του και βάλτου άλλο λουράκι. Υπάρχουν κι άλλες καλές μάρκες στο εμπόριο.
Μήπως του έβαλες συγχρόνως με το λουράκι και αμπούλα και του πέσανε βαριά;
 


30 Νοεμβρίου 2010
13
0
μιλησα με τον κτηνιατρο κ μου ειπε οτι ειναι ετσι επειδη δεν εχει μαθει να φοραει απο μικρος λουρι κ να συνεχισω να του το φοραω για να το μαθει.πιο πριν δεν ηταν πεσμενος απο την στιγμη που το το εβαλα ειναι ετσι
 




30 Νοεμβρίου 2010
13
0
Συμφωνώ 100%, τρέχεις στον κτηνίατρο οπωσδήποτε, άμεσα.

Για την ιστορία, δεν ξεκίνησε από κατάθλιψη, για να καταλήξει σε καλάζαρ. Το σκυλί είχε καλαζάρ από την αρχή, που εκδηλώθηκε με πεσμένη διάθεση, την οποία "διέγνωσε" ως καταθλίψη η κοπέλα που πόσταρε το πρώτο μήνυμα.

Δεν "καταλήγει" η κατάθλιψη σε καλαζάρ και μην καθυστερείς ούτε λεπτό :)
δεν εννοουσα οτι απο καταθλιψη κατεληξε σε καλαζαρ αλλα οτι το θεμα ξεκινησε ετσι επειδη εψαχνα για τον δικο μου.
 


30 Νοεμβρίου 2010
13
0
με τον κτηνιατρο βεβαια μιλησα χθες.τι να κανω τελικα ρε παιδια?να του το βγαλω κ να δοκιμασω κατι αλλο?
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Πολλα σκυλια εχουν ευαισθησια στο σκαλιμπορ . Αστο στην ακρη το κολαρο 2-3 μερες να "ξεθυμανει" κ μετα φορεσε του το ,αν παλι ξυνεται κτλ μαλλον ειναι αλλεργικος σε αυτο .
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αν δεις οτι οταν του το βγαλεις οτι ειναι καλυτερα δοκιμασε το bio band.