Κατάθλιψη στον σκύλο...(τελικά καλαζάρ)


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Lindaki μην αρπαζεσαι, ολοι προσπαθουμε να σε βοηθησουμε οπως μπορουμε...
Νο, δεν αρπάζομαι και καθόλου! Γιατι πάντα μου επιτήθεστε και μετα λέτε ότι αρπάζομαι εγώ;Μια χαρά ήρεμη είμαι σε "χαριτωμενιες"απαντάω..
Τις απαντήσεις μου τις έδωσα. Αυτες οι βιοχημικες εργαστηριακες δε ξέρω τι είναι ότι ήταν να κάνω εδω που βρίσκομαι το έκανα. Το doc τον εμπιστεύομαι. Αυτά. Δεν έχει κάτι άλλο. Τωρα για να ξέρω εγω το 1/800 και το 1/600 δεν εχει και πολυ σημασία, σημασία έχει να γίνει καλά το μωρο μου! Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ειμαμε ζωτικα όργανα δεν πηράχτηκαν, μου το είπε με το στόμα του ο γιατρος! Κατι άλλο δεν έχει.
Καλα είμαστε, ευχαριστώ πολυ για το ανιδιοτελες ενδιαφερον. Αυτα. Ένα advantix να βρω τωρα θέλω και περαστικά μας. :)
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Αυτο νομιζω ειναι της ερλειχιωσης μαζι με κατι αλλο που δεν θυμαμαι. Το snap test του καλαζαρ ειναι μονο για καλαζαρ.
Το λεω γιατι η γιατρος μας στον Κιλλερ του επαιρνε αιμα για τις γενικες, και μετα για να κανει ενα τετραπλο τεστ που ηταν για ερλιχια, λε'ι'σμανια, διροφυλαρια (την σκοτωσα την ορθογραφια) και κατι ακομα.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ο δικος μου δε πάει καθόλου τυφλοσούρτι!
Σαφεστατα και δεν τον ξερω τον ανθρωπο αλλα παντα να κρατας μια πισινη. Μπορει να ειναι ο καλυτερος κτηνιατρος την Αθηνας. Το θεμα ειναι αν εσυ εισαι ενταξει με την συνειδηση σου για το οτι η σκυλα σου ειναι καλυμενη με αυτη την εξεταση, εμενα μου περισσευει.

Δεν ειναι τυχαιο ομως που τοσοι ανθρωποι σου λεμε πηγαινε κανε τιτλους.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
ο ιατρός σου πάει τυφλοσούρτι και εσύ σαν τυφλοπόντικας!
Δεν βλέπεις και δεν καταλαβαίνεις......

εγώ σου λέω να διαβάσεις ,να ρωτήσεις ,να σκεφτείς και μέσα απο εκεί να μάθεις...
δεν θέλεις..πρόβλημα δικό σου , εγώ δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με τα κακομαθημένα....
Αχ, μη! Συγκινήθηκα, πραγματικα έχω προσπαθήσει να μείνω πολλές φορες φιλική μαζι σου αλλά τωρα το παραχεσες!Μη ξανανακατευτεις σε ποστ μου ακομα κι αν ψοφάω η ίδια!Ουστ!
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Σαφεστατα και δεν τον ξερω τον ανθρωπο αλλα παντα να κρατας μια πισινη. Μπορει να ειναι ο καλυτερος κτηνιατρος την Αθηνας. Το θεμα ειναι αν εσυ εισαι ενταξει με την συνειδηση σου για το οτι η σκυλα σου ειναι καλυμενη με αυτη την εξεταση, εμενα μου περισσευει.

Δεν ειναι τυχαιο ομως που τοσοι ανθρωποι σου λεμε πηγαινε κανε τιτλους.
Τοσοι άνθρωποι μου λέτε πάνε κάνε τίτλους αλλά δε μου λέτε γιατί. Ο γιατρός με επιχείρημα και μάλιστα πειστικότατο ("μικρη βιομηχανια!") μου το εξήγησε. Αν πιθανόν βρήκε στις εξετάσεις του 1/1000 και ακολουθεί τη συνήθη θεραπεία, εγω θα του πω βρες τους τίτλους γιατι μια ομαδα παρανοικών με έχει πρήξει;;; ????
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Το λεω γιατι η γιατρος μας στον Κιλλερ του επαιρνε αιμα για τις γενικες, και μετα για να κανει ενα τετραπλο τεστ που ηταν για ερλιχια, λε'ι'σμανια, διροφυλαρια (την σκοτωσα την ορθογραφια) και κατι ακομα.
Μπορει να ειναι και το ιδιο! Συνηθως εγω του κανω snap test για καλαζαρ και για ερλειχια το στελνω για τιτλους. Το καλοκαιρι του εκανα ενα τριπλο που ηταν για ερλειχια διροφυλαρωση (αν το λεω καλα) και για κατι αλλο που δεν θυμαμαι! Τριπλο ηταν! Το τετραπλο δεν το ξερω. . .
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Τωρα για να ξέρω εγω το 1/800 και το 1/600 δεν εχει και πολυ σημασία, σημασία έχει να γίνει καλά το μωρο μου! Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ειμαμε ζωτικα όργανα δεν πηράχτηκαν, μου το είπε με το στόμα του ο γιατρος!
Μα την τιμη πρεπει να την γνωριζεις για να ξερεις αν μετα την θεραπεια θα πεσει ή θα παραμεινει στα ιδια επιπεδα. Αν δεν ξερεις την τιμη πως θα ξερεις οτι το σκυλι θεραπευεται? Απο την στιγμη που δεν της εκανε βιοχημικες δεν μπορει να ξερει μονο απο τις αιματολογικες αν δεν εχουν πειραχτει τα οργανα της.
 
  • Like
Reactions: Nikolaou.v


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Τοσοι άνθρωποι μου λέτε πάνε κάνε τίτλους αλλά δε μου λέτε γιατί. Ο γιατρός με επιχείρημα και μάλιστα πειστικότατο ("μικρη βιομηχανια!") μου το εξήγησε. Αν πιθανόν βρήκε στις εξετάσεις του 1/1000 και ακολουθεί τη συνήθη θεραπεία, εγω θα του πω βρες τους τίτλους γιατι μια ομαδα παρανοικών με έχει πρήξει;;; ????
Μα σου εξηγησαμε για να καταληξετε στην καλυτερη δυνατη θεραπεια. Γιατι αλλα φαρμακα δινουν με τιτλο 1/600 και διαφορετικα για 1/1600.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ο σκυλος σου μας ενδιαφερει,κανεις δεν κανει χαριτωμενιες γιατι το θεμα δεν ειναι καθολου χαριτωμενο.
Η νοσος ειναι σοβαρη και θανατηφορος.Συγκεντρωσου λοιπον και ακουσε τι σου λενε.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Μα την τιμη πρεπει να την γνωριζεις για να ξερεις αν μετα την θεραπεια θα πεσει ή θα παραμεινει στα ιδια επιπεδα. Αν δεν ξερεις την τιμη πως θα ξερεις οτι το σκυλι θεραπευεται? Απο την στιγμη που δεν της εκανε βιοχημικες δεν μπορει να ξερει μονο απο τις αιματολογικες αν δεν εχουν πειραχτει τα οργανα της.
Σου ξαναλέω, μου είπε θα κάνουμε μετα ξανα εξετάσεις για να δούμε σε τι ποσοστό μειώθηκε.Λέω κάτι λάθος;;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
το σναπ τεστ είναι το τεστ που γίνεται στο ιατρείο και δεν ανιχνεύει τίτλο....θεωρείται δε σε πολλές περιπτώσεις αναξιόπιστο.
Υποψία ερλίχιας μπορεί να έχει ο ιατρός απο τις χαμηλές τιμές των λευκών σε μια γενική αίματος, μπορεί η γενική όμως να δείξει καλές τιμές λευκών και το σκυλί να πάσχει. Και στις δύο περιπτώσεις ο ιατρός πρέπει να κάνει ξεχωριστή εξέταση και να πάρει τίτλο και για ερλίχια.
Βιοχημικές κάνουμε για να δούμε αν έχουν πειραχτεί ζωτικά όργανα.

Εννοείται ότι οι τιμές των τίτλων +οι βιοχημικές που μας δίνουν την εικόνα της υγείας του σκύλου καθορίζουν το είδος και την μορφή θεραπείας που πρέπει να ακολουθήσει ο ιατρός.
Δεν λέω τίποτα επιστημοσύνες και ο πιο άσχετος με το θέμα αν γκουγκλάρει το θέμα θα τα βρεί.Πρέπει όμως και ο ίδιος ο ιδιοκτήτης να θέλει να ενημερωθεί και να μη κλείνει τα μάτια και τα αυτιά του...

γιαυτό τα παραπάνω δεν αφορούν την Lindaki -γιατί την καλύπτει ο ιατρός της και δεν γουστάρει να τα πολυσυζητάμε-αφορούν όλους τους υπόλοιπους που τυχόν ενδιαφέρονται....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Βασικά και μεγάλη χάρη σου έκανε που ασχολήθηκε. Αλλά αφού έχεις τόση εμπιστοσύνη στον γιατρό σου, δεν θα χρειαστεί να ξαναρωτήσεις στο μέλλον, για συμβουλές επί ιατρικών θεμάτων φαντάζομαι. Μη χαλάμε τσάμπα και τις καρδιές μας. Τρέχα τώρα να βρεις advantix προληπτικά για το καλαζάρ !!! και να δεις αν μπορείς να ωφεληθείς τα 60,00 της έκθεσης ;;; Ε, κάποια στιγμή θα ασχοληθείς και με την αντιμετώπιση του υπαρκτού προβλήματός της. Μην βιάζεσαι. Δεν υπάρχει λόγος...
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Μα σου εξηγησαμε για να καταληξετε στην καλυτερη δυνατη θεραπεια. Γιατι αλλα φαρμακα δινουν με τιτλο 1/600 και διαφορετικα για 1/1600.
Οκ. 1/1000.Αυτο μου ειπε. Καλώς;
 




Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Βασικά και μεγάλη χάρη σου έκανε που ασχολήθηκε. Αλλά αφού έχεις τόση εμπιστοσύνη στον γιατρό σου, δεν θα χρειαστεί να ξαναρωτήσεις στο μέλλον, για συμβουλές επί ιατρικών θεμάτων φαντάζομαι. Μη χαλάμε τσάμπα και τις καρδιές μας. Τρέχα τώρα να βρεις advantix προληπτικά για το καλαζάρ !!! και να δεις αν μπορείς να ωφεληθείς τα 60,00 της έκθεσης ;;; Ε, κάποια στιγμή θα ασχοληθείς και με την αντιμετώπιση του υπαρκτού προβλήματός της. Μην βιάζεσαι. Δεν υπάρχει λόγος...
**************************
 
Last edited by a moderator:






Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Και πως θα ξέρει αν μείωθηκε; :confused::confused::confused:
Με δουλευεις έτσι;; Λεω με ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.Πρεπει να ξέρω αναλυτικα τι εξετάσεις ειναι αυτές;; Δεν είμαι τοσο σχολαστικη σόρυ. Αφου μου είπε θα το ελέγχουμε τι άλλο να ρωτησω;; Με δουλευετε ναι;Έλα πείτε ότι αστειο, να γελάσω κι εγω...για ακόμα δεν το πιάνω...
 




Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Αρα ειναι υψηλος τιτλος. Σε συμβουλευσε να κανεις και βιοχημικες να κοιταξεις και τις τιμες των ζωτικων οργανων του σκυλου σου?
Οχι καλη μου, οχι! σε ποσα ποστ να το γράψω η χριστιανη;Οχι! Μου είπε δεν πηράχτηκαν. Κωλοτούμπες να κάνω;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22