Κοπροφαγία




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Νίκο μ'αρέσει που το έχεις λιώσει στις τροφές, και η σκύλα συγχρόνως σαν τον νόμο του Μέρφυ τρώει σκατά γάτας :p :p

Στην θέση σου θα την καρύδωνα :D :D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Νίκο μ'αρέσει που το έχεις λιώσει στις τροφές, και η σκύλα συγχρόνως σαν τον νόμο του Μέρφυ τρώει σκατά γάτας :p :p

Στην θέση σου θα την καρύδωνα :D :D
:D:D:DΝικο σε αυτα τα θεματα η δικη σου παιρνει βραβειο!!:D:D:D:Dτο πιο παραξενο σκυλι του φορουμ στα θεματα διατροφης!!!:D:D:D
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
eadie, όσες φορές είχα παρατηρήσει τέτοιο φαινόμενο στα σκυλιά μου, το μόνο που μπορούσα να κάνω είναι όταν είμαι εκεί να καθαρίζω μόλις γίνει.
Άσε, το έκανα παλιότερα. Ούτε αυτό είναι λύση άμα τρώνε το ένα του άλλου. Το "μόλις γίνει" είναι πριν... πέσει κάτω. :rolleyes: :culo:
](*,)
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
παλι μου το εκανε χθες βραδυ :mad::mad::mad: τι θα γινει επιτελους?????? τωρα πια ειναι σχεδων 4 μηνων!!!! λενε πως ισως το κοψει αλλα ποτε????? να της αλλαξω ξηρα τροφη????? ακουσα για ενα σπρευ που ψεκαζεις το φαι και μετα τα κκοπρανα τους μυριζουν καπως και δεν τα τρωνε.δεν ξερω κατα ποσο υγεινο ειναι........μπορει να βοηθησει καποιος????
 




eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
ακομα τρωει τα κοπρανα της

αγαπητοι μου φιλοι,

ξερω πως ισως να ειναι σπαστικο αλλα ακομα με απασχολει αυτο το θεμα.η μικρη μου συνεχιζει και τρωει τα κοπρανα της.την μαλλωσα με την εφημεριδα,την εδιωξα μακρια μου,αλλα αν την αφησω παλι θα τα φαει.πλεον εχω κουραστει,αλλα εχω την διαθεση να συνεχισω να επιμενω.δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω.και τροφη της αλλαξα αλλα τιποτα.της εκανα και αιματολογικες εξετασεις για να δω αν της λειπει ασβεστιο η βιταμινες η οτιδηποτε,αλλα τιποτα.ειναι μια χαρα ευτυχως.ισως δεν της φερομαι σωστα,εννοω οτα την πιασω να το κανει,τι καριβως πρεπει να κανω? ξερω πως αν το δω μετα,ειναι αργα για καθε τιμωρια.λοιπον???????:confused:

ευχαριστω πολυ.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@eadie
Πιστεύω πως στην περίπτωση σου η κοπροφαγία σχετίζεται με ψυχολογικά αίτια (σου έχω εξηγήσει τους λόγους στην προηγούμενη σελίδα - δημοσίευση #16-).

Φρόντισε να ταΐζεις το σκύλο σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα για να έχεις τη δυνατότητα να προβλέψεις πότε το ζώο θα ενεργηθεί, έτσι ώστε να μαζέψεις τα κόπρανα αμέσως για να μην έχει την ευκαιρία να τα φάει.
 


liajoe

Well-Known Member
@eadie
Πιστεύω πως στην περίπτωση σου η κοπροφαγία σχετίζεται με ψυχολογικά αίτια (σου έχω εξηγήσει τους λόγους στην προηγούμενη σελίδα - δημοσίευση #16-).

Φρόντισε να ταΐζεις το σκύλο σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα για να έχεις τη δυνατότητα να προβλέψεις πότε το ζώο θα ενεργηθεί, έτσι ώστε να μαζέψεις τα κόπρανα αμέσως για να μην έχει την ευκαιρία να τα φάει.
Συνφωνώ, έτσι τουλάχιστον μπορείς να ελένχεις την κατάσταση λίγο.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο denis
Νίκο μ'αρέσει που το έχεις λιώσει στις τροφές, και η σκύλα συγχρόνως σαν τον νόμο του Μέρφυ τρώει σκατά γάτας :p :p

Στην θέση σου θα την καρύδωνα :D :D


:D:D:DΝικο σε αυτα τα θεματα η δικη σου παιρνει βραβειο!!:D:D:D:Dτο πιο παραξενο σκυλι του φορουμ στα θεματα διατροφης!!!:D:D:D
Σημερα το ειδα!!!
Ναι το ξερω...τσαμπα το διαβασμα και το ''ξεφυλλισμα'' του dogfoodanalysis!!! θα μαζεψω γατες,θα τις καλοταιζω να χ@ζουν πολυ και μετα θα στελνω το ουφο να τα τρωει!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα γάτας τα κυνηγάει και η δικιά μου...και μιά φορά τα άλειψε και στον λαιμό της-σαν κρέμα νυχτός ας πούμε

τα υπόλοιπα μόνο τα μυρίζει χωρίς να αγγίζει αν και αρχή αρχή είχε προλάβει να μπουκώσει όλων των ειδών αλλά μάλλον δεν της άρεσαν
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
@eadie
Πιστεύω πως στην περίπτωση σου η κοπροφαγία σχετίζεται με ψυχολογικά αίτια (σου έχω εξηγήσει τους λόγους στην προηγούμενη σελίδα - δημοσίευση #16-).

Φρόντισε να ταΐζεις το σκύλο σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα για να έχεις τη δυνατότητα να προβλέψεις πότε το ζώο θα ενεργηθεί, έτσι ώστε να μαζέψεις τα κόπρανα αμέσως για να μην έχει την ευκαιρία να τα φάει
την ταιζω συγκεκριμενες ωρες και ξερω πλεον ποτε ειναι ετοιμη να τα κανει.οπως επισης τα μαζευω αμεσως.αλλα φυσικα υπαρχουν στιγμες που δεν την προλαβαινω,ειτε γιατι χτυπα το τηλεφωνο ειτε γιατι ειμαι στο μπανιο κτλ.το θεμα δεν ειναι να τρεχω απο πισω της.θα ηθελα να τα κανει και να μην παει να τα φαει.(σημερα το πρωι ξυπνησα και βγηκα στο μπαλκονι και τα ειχε ηδη κανει,αλλα δεν τα ειχε φαει!!!!!!!!!!)
αρχισα ν την επιβραβευω καθε φορα που τα κανει.δεν ξερω αν αυτο βοηθησε απο χθες το βραδυ.το μσημερι που εφαγε και τα εκανε παλι την επιβραβευσα και μου εδειξε πως χαρηκε.ισως καταλαβε πως και γω χαρηκα.δεν ξερω ελπιζω αυτη η εθοδος να βοηθησει.
και θετω το εξης ερωτημα.τωρα η μικρη θα μαθει πως καθε φορα που τα κανει και τα βλεπω επιβραβευεται.ειναι κακο αυτο?????? νομιζω πως θα ηταν χειροτερο απο το να τα τρωει, σωστα??????? ελπιζω πως αν συνεχισει ετσι καποια στιγμη στο μελλον θα σταματησω τα μπραβο και θα εχει μαθει το σωστο.
 
Last edited by a moderator:


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Λοιπόν, κι εμένα τις τελευταίες μέρες τα τρώει και ξέρετε τι έκανα;Μόλις έκανε την ανάγκη του, τα πίπέρωσα.Τους έριξα πολύ πιπέρι και μόλις πήγε να τα φάει,τα μύρισε, κάνει ένα δυνατό σνιφ! και απομακρύνθηκε.Εκείνα δεν τα ξαναακούμπησε, αλλά τα βραδυνά που δεν τον πρόλαβα, έφαγε λιιιιγα.Καμία σχέση όπως τα έτρωγε!Θα το συνεχίσω και θα σας πω σε λίγες μέρες αν πιάνει.
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
οι μερες περασαν και εχω πια απογοητευτει.εκει που νομιζα πως το εκοψε πια........τζιφος.μολις πριν λιγο την τσακωσα που τα ετρωγε.την τελευταια φορα που το εκανα την τρομαξα παρα πολυ.φοβηθηκε τοσο πολυ με την εφημεριδα που ετρεμε και εκλαψε.πιστεψα πως πια το καταλαβε.να ομως που δεν ειναι ετσι.
μου ειπατε κατι για τριμμενο κολοκυθακι.σκοπος μου βεβαια ηταν να την κανω να το κοψει απο μονη της αλλα αφου πια δεν γινεται.................
δεν μπορω να την μαλλωνω συνεχως.η ψυχολογια μου ειναι :paja1:.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Αυτο κατα τη γνωμη μ θα το κοψει οταν θα μαθει να τα κανει μονο εξω...κουραγιο...:-|
 


liajoe

Well-Known Member
Καλημέρα :)

Μιλούσα με τον πατέρα μου και μου είπε ότι τα η κοπροφαγία
συνηθίζεται στα σκυλιά με μικρό ένστικτο άμυνας και ισχυρό
ένστικτο επιβίωσης.

Συνήθιζαν να σκεπάζουν τα κόπρανα με στάχτη.
Η στάχτη είναι εμετικό και δε αρέσει καθόλου στα σκυλιά,
αλλά δεν είναι βλαβερή :)

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω....
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
λοιπον σημερα της ετριψα λιγο καλοκυθακι.(πρεπει να ειναι ωμο η βρασμενο??? παιζει ρολο???:confused:) τα εκανε και κτυφτηκα να δω τι θα κανει.τα μυρισε αλλα δεν τα εφαγε.!!!! βεβαια δεν τα τρωει καυε φορα οποτε δεν παιρνω θαρρος.η αληθεια ειναι πως οταν τα κανει εξω ουτε γυριζει να τα δει!!!!!!!! το πρωι που ξυπναμε καμια φορα δεν τα προλαβαινω και συνηθως τα τρωει.θα συνεχισω ετσι να δω πως θα παει και θα σας ενημερωσω!!!! παντως ευχαριστω πολυ για ην πολυτιμη βοηθεια σας.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
τα γάτας τα κυνηγάει και η δικιά μου...και μιά φορά τα άλειψε και στον λαιμό της-σαν κρέμα νυχτός ας πούμε

τα υπόλοιπα μόνο τα μυρίζει χωρίς να αγγίζει αν και αρχή αρχή είχε προλάβει να μπουκώσει όλων των ειδών αλλά μάλλον δεν της άρεσαν
Εμείς τα βάλαμε για κρέμα ημέρας...:mad::mad:
Τα μάζεψα (γατίσια) απο τον κήπο και δεν βρήκε ο Μιλού καλύτερη δουλεία απ'το να πάει να γλύψει τα υπολοίματα και να αλείψει στο κεφάλι του...
Μετά ήθελε και αγκαλίτσες :eek::eek: :paja1::paja1:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Εμείς τα βάλαμε για κρέμα ημέρας...:mad::mad:
Τα μάζεψα (γατίσια) απο τον κήπο και δεν βρήκε ο Μιλού καλύτερη δουλεία απ'το να πάει να γλύψει τα υπολοίματα και να αλείψει στο κεφάλι του...
Μετά ήθελε και αγκαλίτσες :eek::eek: :paja1:

ναι καλά
εγώ την πήρα απο το σβέρκο και την πήγα γραμμή στην θάλασσα
ακροθαλασσιά και πλύσιμο καλό με αλμύρα μπάς και ξεβρωμίσει(άτιμες γάτες πολύ μπλιάχ:paja1:)
μετά γραμμή στην μπανιέρα και πλυσιμο αναγκαστικά με σαμπουάν(πολύ βρώμα μιλάμε)

ε λοιπον τώρα βλέπει γατίσια και αλλάζει κατευθυνση:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.812
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf