Κοπροφαγία


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Berna, αυτο ειναι ενα θεμα που δεν εχω παρει ξεκαθαρη απαντηση. Ειναι κατι αναμεσα σε αυτες τις 2 κατηγοριες. Αν το παρεις καθαρα με τα κιλα και αν σκεφτεις οτι ειναι και αγορι ειναι maxi. Στατιστικα γινεται 25-30 κιλα.
Εγω τουλαχιστον σε αυτη την κατηγορια τον βλεπω!
Τώρα κοίταξα τα βιβλιαράκια που έχω της Royal Canin, τα μπασέ είναι στη Medium.

ΥΓ. Μην το κοιτάς με τα κιλά, αλλά με τη ράτσα.
 


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Τώρα κοίταξα τα βιβλιαράκια που έχω της Royal Canin, τα μπασέ είναι στη Medium.

ΥΓ. Μην το κοιτάς με τα κιλά, αλλά με τη ράτσα.
Το βιβλιαρακι αυτο που μπορω να το βρω?
 


Paminho

Active Member
17 Αυγούστου 2009
33
0
Εκτός από θέμα έλλειψης βιταμινών & διατροφής , είναι και θέμα συμπεριφορας. Στα μικρά κουτάβια είναι σύνηθες αλλά το μεγάλο θέμα είναι ότι μέσω της κοπροφαγίας ξανακολλάνε παράσιτα με αποτέλεσμα να μην κάνει δουλεια η αποπαρασίτωση. Εμένα να φανταστείς η δικιά μου είναι 8 μηνών και ακόμη την κυνηγάω γιατι είναι θέμα χαρακτήρα καθώς από τροφή είναι πολύ προσεγμένη..
 




a.kostas

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2010
64
0
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
παιδια τα σκυλια καταλαβαινουν και μας βοηθουν !!!!!!!! ακουν κριση κριση τι να κανουν και αυτα :confused: για λογους οικονομιας τρωνε τα σκατα τους:eek: και πανε και με το σλογκαν της εποχης :maria:πρασινη αναπτυξη,ανακυκλωση:p
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
ωχχχ και μείς στην κατηγορία των σκατοφάγων είμαστε!!!αλλά μόνο όταν δεν είμαι μπροστά!!όλα τα δοκίμασα αλλά τίποτα!!είναι 1 χρόνου και ακόμα το κάνει!!Δεν με πειράζει ιδιαίτερα αλλά αν αυτό δείχνει ότι ακόμα έχει στρεσ αποχωρισμού,γιατί είχαμε κι απ΄αυτό,τότε με πειράζει γιατί σημαίνει οτι το σκυλάκι δεν νιωθει καλά όταν λείπουμε και στρεσάρεται...βέβαια ακόμη και όταν είμαστε σπίτι και κοιμόμαστε τα τρώει καμιά φορά,οπότε μάλλον δεν είναι απο στρεσ αποχωρισμού...η κτηνίτρος μου είπε οτι είναι πρόβλημα κακής συμπεριφοράς και ότι πρεπει να την μαλώσω,αλλά αφού το κανει όταν δεν βλέπω πώς να την μαλώσω???πάντως έχω συνηθήσει...το πήρα απόφαση ότι η μόνη λύση στο πρόβλημα είναι να μάθει να τα κάνει μόνο έξω..αλλά λόγω ωραρίου μου δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να της το μάθω 100%...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εμενα και οι δυο εχουν εμφανισει κατα καιρους.
Η Ζηνα μονο τα δικα της και η Ηρα μονο ξενα και κυριως αγελαδινά στο βουνο.
Παντως τελευταια λενε οτι καμια θεωρια για το πού οφειλεται η κοπροφαγια δεν ειναι σιγουρη. Απλά το κανουν.
 


cave_c1

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2010
77
0
Corfu_Hellas
Η δικιά μου είναι 2,5 μηνών και είναι τώρα μια εβδομάδα που τα τρώει λίγο τα ξημερώματα, Εμείς εκείνη την ώρα
ροχαλίζουμε !!!!!! την ημέρα δεν την έχω παρατηρήσει αν και ένα απόγευμα δεν βρήκα τα απαραίτητα στο μπαλκόνι.
μήπως νιώθει ανία
 


ΜΑΡΙΛΟΥ

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2010
68
0
εμενα η δικια μου τρωει κουτσουλιεσ απο κοτεσ οπου βρει στο δρομο κδ εν την προλαβω τα δικα τησ δεν τα πειραζει.
 


theofilos85

Member
30 Ιουλίου 2010
14
0
Καμποχωρι Ημαθιας
Ο Ουγκρος μου τα κανει μπροστα μου κ μετα τα τρωει στην ψυχρα!!!Τον μαλλωνω βεβαια κ φευγει αμεσως αλλα το ξανακανει!του δινω pro plan τροφη κ λεω να την αλλαξω μηκως δω καμμια διαφορα.ειναι μολις 3 μηνων κ γι'αυτο δεν ανησυχω ιδιαιτερα ακομα αλλα θελω να το κοψουμε αυτο το συνηθειο οσω γινεται γρηγοροτερα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το να δεις τον αγαπημενο σου συντροφο που ειστε αγκαλια και πολλες φορες σε γεμιζει σαλια και φιλια να τρωει κοπρανα σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο...
συνηθως με το μεγαλωμα εξαφανιζεται....
στην βολτα παντα δεμενο ( 7 μετρα φλεξι, ειναι αρκετα) το κουταβι έτσι ώστε να υπαρχει ελεγχος 100% στο σπιτι απλα μολις λερωσει τα μαζευουμε απευθειας....
και υπομονη μεχρι να το ξεπερασει...
 


paparas

Banned
Banned
7 Αυγούστου 2010
35
0
Μηπως ξερει καποιος να μου απαντησει γιατι πολλες φορες τα κουταβια τρωνε τα κοπρανα τους σε ηλικια 2-3 μηνων??
Άλλοι τραβάνε τα βυζιά τους ... ε .. αυτά τρώνε τα σκ.. τους
 






stamatina

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2011
363
0
Αιγαλεω city
είναι τόσο παράλογο για εμάς κ όμως τόσο λογικό για εκείνα αν και αηδιαστικό αν και οι λόγοι για το οποίο το κάνουν μαλλον θεωρείται πονηρός.
3 παράγοντες ισχύουν οι 2 ειναι ψυχολογικοί και ένας καθαρά διατροφικός.
Οι πρώτοι 2 οφειλονται στο ένστικτο επιβίωσης(περιεργο τροπο επέλεξαν),και οταν καποια σκυλιά τρώνε κυρίως κόπρανα αλλων ζώων οφείλεται κύρίως στο οτι θέλουν να εξαφανίσουν στοιχεία ύπαρξης άλλων και να οριοθετήσουν την περιοχή τους αποκλείοντας άλλους διεκδικητές.
Η 2η ψυχολογική αιτία είναι μια τακτική επιβίωσης όπου απλώς προσπαθεί, να εξαφανίσει-να ξεφορτωθεί οποιαδήποτε στοιχεία της μυρωδιας του ειδικά όταν δεν τον εποπτεύονται...(σκυλιά με φοβερή οξυδέρκεια-κυνηγετικές ράτσες)Ένστικτο επιβίωσης;;; Αναρωτιέμαι ...σίγουρα όμως επιτυχημένη τακτική
Η 3η αιτία καθαρά διατροφική είναι η ανεπάρκεια βιταμινών Β, ειδικά B12 πρέπει να αναφέρω ότι τα παγκρεατικά ένζυμα είναι απαραίτητα για τη χρησιμοποίηση της βιταμίνης B12 για αυτό υποθέτω προτείνατε και τον ανανά.
Πώς θα καταλάβουμε τι από όλα αυτά συμβαίνουν??πολύ απλά τα 2 πρώτα ενστικτα <αυτοσυντήρησης> τα αποβάλλει μέχρι την ηλικία των 6 μηνών.
Αν μετά απο αυτήν την ηλικία συνεχίζει να το κάνει τότε πολύ απλά το αίτιο είναι διατροφικό.:)
καλημερα εμενα ειναι 7 μηνων και συνεχιζει να το κανει το βαρυ για εμενα ειναι οτι οταν εχεις παιδια που το εχουν ολη μερα στο προσωπο παθαινεις σοκ ειναι αηδια οπως και να το κανεις Το μονο που θα κανω τωρα μετα απο προτροπη φιλης καλης να της δωσω BARF μηπως και το καταπολεμησω.
 




Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Δεν ξερω για ανανα εμενα μου ειχαν πει για φετα, αλλα οταν ηταν 7μηνων εμενα ειχε ειδη προγραμμα κ τα εκανε μονο εξω κ στο μπαλκονι δεν θυμαμαι να το ξαναεκανε μετα τον 5μηνων που αρχισε τις βολτες..
Ισως 7μηνων θα επρεπε να το βγαζεις 3φορες τι μερα βολτα, μια το πρωι μετα το μεσημερη κ μετα το βραδυ..
Να ρωτησω κατι νομιζετε οτι η κοινωνοικοποιηση βοηθαει σε αυτη την περιπτωση τις κοπροφαγιας αν ειναι καποιο απο τα ψυχολογικα προβληματα που μπορει να εχει το σκυλακι μας ?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αυτο που βοηθαει μονο ειναι να μην του επιτρεπεις να τα τρωει
αυτο το πετυχαινεις βγαζοντας το με λουρι βολτα....
καθαριζοντας αμεσα τα ατυχηματα εντις σπιτιου.....
η κοινωνικοποιηση ειναι απαραιτητη για πολλους και διαφορους λογους και πρεπει να γινεται ανεξαρτητα κοπροφαγιας...
 


zerom

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2011
97
4
εξαρχεια αθηνα
γενικα ο δικος μου δε τρωει κοπρανα δικα του η σκυλισια γενικα αλλα μονο ανθρωπινα!(γτ ως γνωστον ολοι κραζουν να μαζευουμε τα κοπρανα των σκυλων αλλα στας εξοχας κανεις δε μαζευει τα δικα του!?!?!)

παντος στα πολυ κουταβια οπως κ στα θυληκα νομιζω το να τρωνε τα δικα τους κοπρανα ειναι φυσιολογικο...η μεν σκυλομαμα γτ θελει να κρατησει τη φωλια καθαρη κ αργοτερα να εξαφανιζει τη μιρωδια για αρπακτικα κ τα κουταβια βλεποντας τη μαμα τους να τρωςι τα κππρανα τους κανουν το ιδιο απο προτυπο...

βεβαια παιζει να εχει κ ελειψη καποιων βιταμινων!!
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Παιδιά;;;;
Εδώ και 3-4 μέρες τρώει κακά άλλων σκύλων που βρίσκει κάτω και είναι γεμάτα χώματα (χθες ο φίλος μου νόμιζε ότι ήταν ξύλο και πήγε να του το πάρει από το στόμα και... καταλαβαίνετε πόσο όμορφα μυρίζει ακόμα το χέρι του! Ίου!) σήμερα πάλι μου έφαγε κακά...
Δεν τρώει τα δικά του.
Συνήθως δεν τα μυρίζει καν τα δικά του (ίσως επειδή είμαι ήδη σκυμμένη για να τα μαζέψω.Ποιος ξέρει.)
Πάμε στην πλατεία και έχει μάθει να τα κάνει σε ένα σημείο στο κέντρο που έχει χώμα. και τσαααααακ! κάνει ένα τσαφ και βλέπω στο στόμα του μια τουρτίτσα!
Σκεφτείτε ότι έψαξα πρώτα και ΔΕΝ είδα ΚΑΝΕΝΑ κακάκι πουθενά στο χώμα! Ήταν σκαμμένα και τα βρήκε!!!!
Είναι 6 μηνών! δεν το έχει ξανακάνει ποτέ! η τροφή του δεν γράφει στα συστατικά για βιταμίνη B. Τι να κάνω;
Από 4 μηνών αυτή τρώει και ποτέ δεν είχε κάτι κακό (πχ διάρροια, κακό τρίχωμα, κακή διάθεση, και ο κτηνίατρος μου είπε ότι είναι υγιέστατος).
Εφόσον εμένα δεν τρώει τα δικά του, δεν κάνω το κόλπο με το κολοκυθάκι. σωστά;