Κουτάβι Γ. Ποιμενικού: Ανάπτυξη ανά μήνα


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Βρήκα αυτόν τον πίνακα όπου αναγράφεται το βάρος και το ύψος σε αρσενικά και θυλικά γερμανικά ποιμενικά κουτάβια στον πρώτο χρόνο της ζωής τους.

Νομίζω ότι είναι ένας καλός μπούσουλας για όλους τους "γονείς" της συγκεκριμένης φυλής :)
 

Attachments



kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Βρήκα αυτόν τον πίνακα όπου αναγράφεται το βάρος και το ύψος σε αρσενικά και θυλικά γερμανικά ποιμενικά κουτάβια στον πρώτο χρόνο της ζωής τους.

Νομίζω ότι είναι ένας καλός μπούσουλας για όλους τους "γονείς" της συγκεκριμένης φυλής :)
ο πίνακας με το ύψος δε φαίνεται. Θα το φτιάξω αργότερα :(
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μην ακολουθείς τέτοιους μπούσουλες.
32,7... 33,7 ... καταλαβαίνεις πιστεύω ότι είναι πολύ σχετικό
Το πρότυπο έχει κάποια διακύμανση ύψους που πρέπει να ληφθεί υπ'όψην όπως και άλλα (βάρος σκελετού πχ)
Ολα να τα πάρεις υπ'όψην ΠΑΝΤΑ έχουμε έναν σκύλο που αναπτύχθηκε πιο γρήγορα και έναν που τα πήρε πιο αργά, χωρίς λόγο (εμφανή) ;)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μην ακολουθείς τέτοιους μπούσουλες.
32,7... 33,7 ... καταλαβαίνεις πιστεύω ότι είναι πολύ σχετικό
Το πρότυπο έχει κάποια διακύμανση ύψους που πρέπει να ληφθεί υπ'όψην όπως και άλλα (βάρος σκελετού πχ)
Ολα να τα πάρεις υπ'όψην ΠΑΝΤΑ έχουμε έναν σκύλο που αναπτύχθηκε πιο γρήγορα και έναν που τα πήρε πιο αργά, χωρίς λόγο (εμφανή) ;)
Μα αυτό ακριβώς είναι... ένας μπούσουλας.

Εννοείται ότι πχ πιο αδύνατα σκυλιά δεν είναι πρόβλημα.

Και φυσικά μπορεί κάποιο σκυλί να αναπτυχθεί με διαφορετικούς ρυθμούς.

Διάβαζα τις προάλλες ότι κάποιες γραμμές Γ/Π από την ανατολική Ευρώπη, αργούν να ωριμάσουν σωματικά, και φτάνουν στην τελική τους μορφή μετά τους 28 μήνες. Πιθανόν ένα σκυλί από τέτοιες γραμμές να φαίνεται λιπόβαρο συγκριτικά με τον πίνακα.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Δεν το βλεπω και πολυ "σόι" το πινακακι.. Η Amirah ειναι 4 μηνων και 10 ημερων, και ηταν 15 κιλα πριν απο 1 εβδομαδα ακριβως. Αντε να ειναι τωρα 15,3 - 15,4 κατι τετοιο. Συμφωνα με τον πινακα λοιπον ειναι λιποβαρη. Αντιθετα ο κτηνιατρος την εχει κρινει καταπληκτικη, και πραγματικα δεν μπορω να τη φανταστω βαρητερη. Θα ηταν χοντρη! Πιθανοτατα να της "εσπαγε" και την πλατη περισσοτερο βαρος, οπως και να της διμηουργουσε καποιο προβλημα στις αρθρωσεις. Θα ρωτησω παντος τον γιατρο επι του πινακα να μου πει τη γνωμη του. Σημειωνω οτι το βαρος μετρηθηκε με ψηφιακη ζυγαρια για να υπολογιστει η δοση, και να γινει ναρκωση (αφαιρεση ψευδονηχων). Εκεινη τη στιγμη σχολιασε ο γιατρος "...ειναι τελεια...".
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μεχρι τωρα στους 4,5 μηνες ειμαι μεσα σε ολα!Τωρα εχει ξεπερασει τα 20 κιλα οποτε και παλι μεσα ειμαι...

Κωστα το εχω και εγω αυτο το πινακακι αλλα δεν με "εκοψε" να το αναρτησω...:D
Καλα εκανες παντως...

Kirki μια χαρα ειναι!Ειναι θηλυκο!Ε ενταξει τωρα +- και εσυ παρε κατι απο αυτα!Μπουσουλας ειναι δεν πρεπει να ειναι "νταν" στα κιλα που λεει!

Εσυ να κοιτας και την σιλουετα της,το "κοψιμο" της!Το πρωτο πραγμα που κοιταμε ειναι αυτο!Τα κιλα τα κοιταμε καθε φορα που παμε στον κτηνιατρο!;)
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Απλα μου φανηκε πολυ 1,5 κιλο κατω... Ειναι 10% του βαρους της. Την ζυγισα και πριν λιγο απο περιεργεια (βεβαια ειναι αλλη η ζυγαρια) και ειναι 16 κιλα. Τα βαζουμε με καθυστερηση φαινεται... :)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εξαρταται απο πολλους παραγοντες για να ειμαστε ακριβως σε αυτα τα κιλα που λεει ο πινακας!

Η ηλικια αυτη εχει παρα πολλα σκαμπανεβασματα στα κιλα και στον σωματικη διαπλαση!Οποτε καποιο ποσοστο μπορει να ξεφευγει!Γι αυτο δεν το παιρνουμε υποψιν τοσο τον πινακα!Σιγουρα αν ηταν4,5 μηνων 11-12 κιλα τοτε θα υπαρχε προβλημα!

Επισης ρολο παιζει και η καθημερινη τους δραστηριοτητα!Ειτε μεσα στο σπιτι ειτε εξω στην βολτα!Η τροφη!Το μερος που μενουν κτλ κτλ
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Οι περισσότεροι κτηνίατροι θα σου πουν να έχεις αδύνατο το σκύλο σου (και καλά κάνουν).

Εμένα μου κάνουν παρτήρηση στη βόλτα γιατί δεν τον ταίζω :D
 
  • Like
Reactions: Siegfried


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
35 κιλα ειναι 14μηνων εμενα και φαινεται
αδυνατος!
εμενα η παρατηρηση ειναι
πρεπει να παρει μερικα κιλα να φαινεται
πιο αγριος!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οι περισσότεροι κτηνίατροι θα σου πουν να έχεις αδύνατο το σκύλο σου (και καλά κάνουν).

Εμένα μου κάνουν παρτήρηση στη βόλτα γιατί δεν τον ταίζω :D
Συμφωνω και εγω,και μενα ο κτηνιατρος μου λεει να τον διατηρω λεπτο και δραστηριο!Ειναι οτι καλυτερο...

Εμενα να δεις στην βολτα που μου λεμε να του δινω ασβεστια,συμπληρωματα...!Παλι καλα που οσο μεγαλωνει ο μικρος αρχιζουν και αλλαζουν πεζοδρομιο...:D
Και αυτο συνεπαγεται στο οτι μονο αυτοι που ξερουν πλησιαζουν
και αυτοι που ελεγαν τις μ@λ@κιες τους απο απεναντι μονο κοιταζουν...(εκανα και στιχακι)!Τελοσπαντων...

Μαργαριταρια...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
H Ιρμα ειναι 8-9 μηνων και 21 κιλα .. αδυνατη πολυ συμφωνα με τον πινακα! Ο κτηνιατρος τη βρισκει αδυνατη, το Σαββατο πηγαμε σε εναν εκτροφεα γνωστο μας (για να δει πως περπαταει, τρεχει, ανεβαινει σκαλες) και μας ειπε ειναι μια χαρα, να μην την παχυνουμε:cool: Επισης, μας ειπε οτι περπαταει οπως πρεπει και τρεχει μια χαρα. Δε φαινεται να εχει τιποτα. Ασχετο αλλα χαρηκα που το ακουσα απο καποιον που εχει μεγαλη εμπειρια στους γερμανικους. :D
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
ρε παιδια, εμενα μου κανει ενα πηδηματακι με τα πισω ποδια οταν ανεβαζει λιγο ρυθμο (ενδιαμεσα δηλαδι απο τρεξιμο και περπατημα) που με εχει τρομοκρατησει.... Εσας (αν εχετε καταλαβει τι εννοω) το κανουν τα δικα σας; Στο περπατημα παει κανονικοτατα, ουτε bunnyhop, ουτε κουτσαινει. Ξαπλωνει κανονικα, ταχυτατα, σηκωνεται αδιαμαρτηρητα και γενικα δεν δειχνει καποιο αλλο σημαδι. Αλλα οταν κανει αυτα τα πηδηματακια με τα πισω ποδια, με κοβει κρυος ιδρωτας...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ειναι η ηλικια που ειναι αμπνταλικα και ατσουμπαλα!

Πολλα και διαφορα κανουν!

Μην μενεις στην στιγμη αυτη!

Αφου ολα τα αλλα τα κανει κανονικα δεν χρειαζεται να ανησυχεις!

Να μην σε πιανει ουτε κρυος ιδρωτας ουτε τιποτα!Ωστοσο παρακολουθησε την και να την παρατηρεις οχι χαρη αυτου του γεγονοτος αλλα γενικα...τιποτα παραπανω!

;)
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Καλα δεν εχεις ιδεα ποσο στρεσαρομαι. Οι φιλοι μου με φωναζουν παπα-χιτλερ γιατι δεν τους αφηνω να παιζουν πολυ με τη μικρη, να πηδαει δηλαδι και να της πετανε πραματα και να τρεχει να τα φερει (τρεχει και σαν διαολος παναθεμα την..) - αλλιως δεν εχω κανενα προβλημα. Σκεψου οτι και η μανα της και ο πατερας, εχουν κανει τεστ HD και ειναι normal. Παρολα αυτα ειναι ο εφιαλτης μου... Την παρακολουθω μονιμος, της κανω και μασαζακι στους γοφους μετα απο τη βολτα. Τα μπουτακια της νομιζω θελουν λιγο μυικη μαζα ακομα, αλλα αργουν λιγο να βαλουν -σωστα;
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Βρε ασε την μικρη να πηδηξει και να τρεξει!

Ξερει να προστατευει τον εαυτο της και απο μονη της!

Και εγω δυσπλασιοφοβικος ειμαι αλλα δεν κανω και ετσι!

Θα σου πω παραδειγμα...χθες παω στον εκτροφεα για να μας δει για την εκθεση που θα παρουμε μερος και φευγοντας με βλεπει που τον βαζω σηκωτο στο αμαξι στα πισω καθισματα...(δεν εχει πισω πορτες το αμαξι οποτε μπαινει απο μπροστα)...και με ειδε που το κανα αυτο και ερχεται και μου λεει γιατι το εκανα αυτο και δεν αφησα τον σκυλο να μπει μονος του...του εξηγω οτι φοβαμαι,οτι δεν θελω να ανεβαινει σκαλες,να μην ανεβαινει μεγαλα πραγματα κτλ κτλ...και με μπινελικωσε κανονικα!Μου ειπε οτι ειμαι υπερβολικος σε βαθμο αηδιας και οτι ειναι να γινει θα γινει...αλλο το προσεχω για να εχω και αλλο το προσεχω το υστερικο!

Τελοσπαντων στο θεμα μας...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22