Κουτάβι Γ. Ποιμενικού: Ανάπτυξη ανά μήνα








vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
συμφωνα με τον πινακα ειναι 3 κιλα λιγοτερα..αν θες αυξησε λιγο την τροφη του μεχρι να παρει μερικα κιλακια..μηπως του δινεις λιγοτερα γραμμαρια απ'οτι πρεπει??απο την αλλη ομως καλυτερα να ειναι λιγο πιο ελαφρυς παρα με παραπανισια κιλα..γιατι τα παραπανισια κιλα δεν ειναι και οτι καλυτερο για την αναπτυξη τον οστων..
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καλό είναι να υπάρχουν πίνακες αλλά μη ξεχνάμε ότι παίζει ρόλο και τα γονίδια. Για παράδειγα το σκυλί στην παρακάτω φωτογραφία είναι 7ετών και ζυγίζει 27kg.

Sonorian-Despina-----80QvbUkvfV2QqqWeFVt1FBlTyqX8aIPBvYFSEf3F0ls,.jpg
Το καλύτερο είναι να κοιτάμε την γενική εικόνα του σκύλου και να ενημερώνουμε τον εκτροφέα για το βάρος του σκύλου. Οι πίνακες βοηθάνε, βέβαια αλλά μη τα ακολουθούμε τόσο αυστηρά.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Ο πίνακας και ο κάθε πίνακας που βλέπεις είναι ένας μπούσουλας!

Και γενικά οι πίνακες είναι παρμένοι σύμφωνα με τα σωστά δείγματα του προτύπου της εκάστοτε φυλής!

Το ότι ο σκύλος ο δικός μου, ας πούμε, είναι 3 χρονών 38 κιλά και είναι στην όψη κανονικός δεν σημαίνει ότι εσένα είναι το ίδιο!
Ο κάθε σωματότυπος είναι διαφορετικός και η ανάπτυξη επίσης διαφορετική!Ωστόσο αυτοί οι πίνακες μας δείχνουν μόνο κάτι, όχι όπως πρέπει να είναι!

Μια ερώτηση που παίζει σημαντικό ρόλο...
Πόσο ύψος έχει?
Το ύψος μετριέται από το έδαφος έως το ακρώμιο!

Όπως και στον άνθρωπο, που αλλιώς φαίνεται ένας 18χρονος 80 κιλά με 1.75cm ύψος και αλλιώς ένας άλλος με πάλι 80κιλά αλλά με 1.90cm ύψος!
Άλλη διάπλαση, άλλο σκαρί...

Στέλιο αν μετρήσαμε καλά είναι 60-61 εκατοστά. Το θετικό είναι σύμφωνα με αυτά που διάβασα, οτι είναι καλύτερο για τα κόκαλα του να είναι αδύνατο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν όντως μετρήσατε σωστά σκύλος σου είναι 5 μηνών και έχει ύψος ενός ενήλικα Γερμανικού Ποιμενικού(60-65cm)!
Έχει δηλαδή ανάπτυξη όσο ένας 18μηνός Γερμανικός Ποιμενικός!
Καταλαβαίνεις την διαφορά και την πιθανή επίπτωση στην υγεία του!
Κανονικά τα κιλά και το ύψος θα έπρεπε να μπαίνουν σταδιακά!

Νομίζω απαντήθηκε η απορία σου!
Πρόσεξε τον μέχρι να ενηλικιωθεί γιατί το σώμα του αναπτύχθηκε πολύ γρήγορα και μπορεί να "χτυπήσει" πουθενά αλλού αυτή η απότομη εξέλιξη!

Ναι είναι όντως καλό να είναι σε αδύνατη σιλουέτα αλλά δεν φτάνει αυτή η κατάσταση να αντισταθμίσει την απότομη απαίτηση του οργανισμού μέσα σε λίγους μήνες ζωής για ύψος!
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Αν όντως μετρήσατε σωστά σκύλος σου είναι 5 μηνών και έχει ύψος ενός ενήλικα Γερμανικού Ποιμενικού(60-65cm)!
Έχει δηλαδή ανάπτυξη όσο ένας 18μηνός Γερμανικός Ποιμενικός!
Καταλαβαίνεις την διαφορά και την πιθανή επίπτωση στην υγεία του!
Κανονικά τα κιλά και το ύψος θα έπρεπε να μπαίνουν σταδιακά!

Νομίζω απαντήθηκε η απορία σου!
Πρόσεξε τον μέχρι να ενηλικιωθεί γιατί το σώμα του αναπτύχθηκε πολύ γρήγορα και μπορεί να "χτυπήσει" πουθενά αλλού αυτή η απότομη εξέλιξη!

Ναι είναι όντως καλό να είναι σε αδύνατη σιλουέτα αλλά δεν φτάνει αυτή η κατάσταση να αντισταθμίσει την απότομη απαίτηση του οργανισμού μέσα σε λίγους μήνες ζωής για ύψος!

Τώρα με τρόμαξες! Ελπίζω να έκανα λάθος την μέτρηση. Την Δευτέρα που θα τον πάω στον γιατρό θα του ζητήσω να τον μετρήσει αυτός και αν όντως είναι τόσο να δούμε τι μπορώ να κάνω.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τώρα με τρόμαξες! Ελπίζω να έκανα λάθος την μέτρηση. Την Δευτέρα που θα τον πάω στον γιατρό θα του ζητήσω να τον μετρήσει αυτός και αν όντως είναι τόσο να δούμε τι μπορώ να κάνω.
Γιατί τρόμαξες?
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αυτά είναι γεννετικά πράγματα!Το "σκαρί" που λέμε!Έτσι είναι φτιαγμένος!
Εσύ λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις!Σωστή διατροφή, άσχετα και γενικά καλό είναι να τρώει σωστά ο σκύλος, γυμναστική σωστή και προσοχή στην νεαρή ηλικία για "υπερ" πράγματα που θα προσπαθήσει να κάνει!Τυπικά πράγματα δηλαδή!
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Γιατί τρόμαξες?
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αυτά είναι γεννετικά πράγματα!Το "σκαρί" που λέμε!Έτσι είναι φτιαγμένος!
Εσύ λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις!Σωστή διατροφή, άσχετα και γενικά καλό είναι να τρώει σωστά ο σκύλος, γυμναστική σωστή και προσοχή στην νεαρή ηλικία για "υπερ" πράγματα που θα προσπαθήσει να κάνει!Τυπικά πράγματα δηλαδή!
Αυτά ήδη τα προσέχουμε. Ο γιατρός μου είπε να του δώσω για κάποιο διάστημα βιταμίνες γιατί έχει κολλήσει μυκητίαση πράγμα που δείχνει οτι το ανοσοποιητικό του είναι πεσμένο. Ας τον μετρήσει και μια φορά αυτός την Δευτέρα και βλέπουμε.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Στέλιο, τον μέτρησε ο κτηνίατρος σήμερα και μου είπε σχεδόν 61 εκατοστά. Θα τον ζυγίσω σε λίγες μέρες που θα γίνει 6 μηνών να δούμε πόσα κιλά πήρε. Με την αύξηση της τροφής σε 500 από 450 γρ. καταφέραμε να τον παχύνουμε λίγο! :)
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
18/12 γινόμαστε 9 μηνών!
Ζυγίζει 34 κιλά, αλλά αδυνάτισε λόγω γαστρίτιδας, οπότε και προσπαθώ να τον παχύνω πάλι! Το ύψος του είναι 67 εκ.
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Ωραίο το πινακάκι αλλά προτιμότερο θα ήταν να υπήρχαν καμπύλες ανάπτυξης που να περιλαμβάνουν κατώτερη θέση, μέσο όρο και ανώτερη θέση. Με μια πρόχειρη ματιά είδα ότι στα θηλυκά δίνει σχεδόν το μάξιμουμ του βάρους που δίνει το πρότυπο. Αν σκεφτούμε όμως ότι βασει προτύπου ένα θηλυκό μπορεί να έχει βάρος από 22 μέχρι 30 κιλά, τότε το πινακάκι είναι πολύ εκτός! Διότι μια θηλυκιά που στο έτος θα είναι 24 κιλά αποκλείεται στο 6μηνο να είναι 22!

Μην τρελαθούν κάποιοι και νομίσουν ότι τα σκυλιά τους πεθαίνουν της πείνας ή έχουν κάποιο πρόβλημα!
 


jafar

New Member
4 Μαϊου 2013
2
0
καλησπερα!εγω εχω ενα Γ.Π. που με βασει τα χαρτια του ειναι 7 μηνων τωρα.ειναι 38 κιλα περιπου κ ειχε κ γαστρεντερικο προβλημα για αρκετο καιρο αλλα πλεον εστρωσε.μου λενε οτι ειναι παλιου τυπου κ μεγαλοσωμος αρκετα.η τροφη του ειναι ξηρα με 500γρ την ημερα.καθε μερα μεγαλωνει αυτο καταλαβαινω.ο πινακασ ειναι αρκετα γενικος!τουλαχιστον στο δικο μουσκυλακι δεν ισχυει αρκετα!
 






jafar

New Member
4 Μαϊου 2013
2
0
εμενα παντως ειναι 9 μηνων τωρα κ 38 κιλα.ο εκπαιδευτης αλλα κ 2-3 με ιδιο σκυλι λενε οτι ειναι παλιου τυπου.εμει μεγαλα ποδια προστινα..ελπιζω σιγα σιγα να ηρεμησει κ λιγο γιατι δεν ησυχαζει με τπτ...αλλα μας αρεσει!
 
Last edited:


CHOCOLILAS

New Member
11 Ιουνίου 2013
4
1
στην δικια μου ο πινακας με το βαρος παντως εχει πεσει μεσα ακριβώς σε ολους τους μηνες, τωρα 9 μηνων 27 κιλα θηλυκο, και εμενα μου λενε ολοι οτι δε την ταιζω! υψος πως μετραμε απο πατωμα μεχρι τελος κορμου?
 


arhalio

New Member
15 Ιουλίου 2013
2
0
Καλημέρα παιδιά. Εχω και εγώ έναν Γερμανικό ποιμενικό τον Περσέα. Είναι 8 μηνών και είναι γύρω στα 22 κιλά. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι λίγο αδύνατος για την ηλικία του αλλά δεν πειράζει. Κάποιοι φίλοι που έχουν και αυτοί ΓΠ μου είπαν όι φαίνεται λίγο ισχνός. Τον ταϊζω τροφή κοτόπουλο και ρύζι (δεν θυμάμαι τώρα την μάρκα) και του δίνω και πολυβιταμίνες με Ω3 λιπαρά, ασβέστιο κλπ.... Είναι κομπλέ τα κιλά του; Το παλικάρι που μου τον έδωσε μου είπε ότι θα πάρει κι άλλο μέχρι τα δύο του χρόνια. Ο πατέρας του Περσέα που τον είδα, έχει γίνει σαν αρκούδα πάντως!!
 
Last edited:


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
αν του δινεις καλη τροφη δεν χρειαζεται να του δινεις και βιταμινες..κακο θα του κανεις καλο δεν θα του κανεις..μια καλη τροφη περιεχει ολα τα συστατικα που χρειαζεται ενας σκυλος για να αναπτυχθει σωστα..αν θες για Ω3 να του δινεις μαζι με την τροφη λαδι σολωμου..
κανονικα ο σκυλος θα επρεπε να ειναι κοντα στα 30 κιλα τωρα..πιασε τα πλευρα του και δες αν θελει κιλα η οχι..μπορει να ειναι και το σκαρι του ετσι..μπορει να μη του εχει κατσει καλα και η τροφη και να μη βαζει κιλα το σκυλι..ετσι και ο δικος μου..με το ζορι να βαλει κανενα κιλο..του αλλαξα τροφη και σε 1 μηνα εχει παρει 3 κιλα περιπου..πες μας ομως και τι τροφη ταιζεις για να σου πουμε αν ειναι καλη η οχι..και τι ποσοτητα ταιζεις την ημερα..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22