Κουτάβι Γ. Ποιμενικού: Ανάπτυξη ανά μήνα


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
οχι υπερβολες συμφωνω.

αλλα καλυτερα "φυλαγε τα ρουχα σου,να εχεις τα μισα."

το κουταβι χρειαζεται την προσοχη μας και δεν πρεπει να παιζει οσο θελει μονο του.

ο κινδυνος υπαρχει.

ενα κουταβι μονο απο την περιεργεια του,θα θελησει να ανεβει σκαλες,να περασει εμποδια και οτι βρεθει μπροστα του και πολλα αλλα...

δεν πρεπει να το αφησουμε.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Δεν εχετε αδικο στο θεμα υστεριας, αλλα ακου και αυτο.. Προχτες σε πλατεια με υπερυψομενα παρτερια (περιπου 1,5 μετρο) η μικρη πηδηξε να ανεβει επειδι ειχε ανεβει η μεγαλη πανω και αλονιζε. Αποτελεσμα - ανεπαρκες αλμα, σαγονι στο πεζουλι και ατσαλη προσγειωση.. Το αλο θεικο που κανει, ειναι να πηδαει να παρει το μπαλακι της απο τα χερια μου, και να τρωει τουμπα ενω ειναι ακομα στον αερα. Μια φορα χτυπησε μαλιστα και κλαψουριζε... Δεν με εχει πεισει λοιπον ακομα οτι ξερει ακριβως μεχρι που την περνει..
 


a.kostas

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2010
64
0
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ

εχω ενα κουταβι 3 μηνων ,γερμανικο ποιμενικο,και ειναι 7,5 κιλα,θελω να ρωτησω :confused::confused::confused: αν ειναι οκευ σε σχεση ηλικιας βαρους :rolleyes:thanks.
 




Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Μια χαρα ειναι, απλα εχε στο μυαλο σου οτι καλυτερα να εχεις ενα κουταβι με λιγοτερα κιλα παρα με περισσοτερα. Το βαρος μπορει να επιβαρινει τα κοκκαλα του και να δημιουργησει προβληματα στην αναπτυξή του.
Πάντα να κοιτας αν ψιλαφιζονται τα πλευρα του.
Ενας υγειης σκυλος ειναι ενας αδυνατος σκυλος.....
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
7,5 κιλά είναι λίγα.

Αυτό μπορεί και να μη σημαίνει τίποτα. Εξαρτάται από τι γραμμές έχει μέσα του (αν αναπτύσεται πιο γρήγορα ή πιο αργά).

Ο εκτροφέας σου τι λέει;
 


nikos georgalas

New Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
1
0
παιδιά καλησπέρα . Είμαι νέος στο φόρουμ και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας.
έχω ένα γερμανικό ποιμενικό και είναι 5 μηνών και ακόμα δεν έχει σηκώσει τα αυτάκια τις......να ανησυχώ...?
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Νίκο καλώς ήρθες στο φόρουμ :)
Κάνε πρώτα μια αναζήτηση, γιατί το συγκεκριμένο "πρόβλημα" πρέπει να το έχουμε συζητήσει και 1.000.000 φορές. Αν τυχόν δεν σε καλύψουν οι προηγούμενες απαντήσεις, εδώ είμαστε ;)
Αν θέλεις, πέρασε και από τα νέα μέλη, να μας συστηθείς.
 


fwnakos

Active Member
13 Φεβρουαρίου 2010
38
0
παιδιά καλησπέρα . Είμαι νέος στο φόρουμ και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας.
έχω ένα γερμανικό ποιμενικό και είναι 5 μηνών και ακόμα δεν έχει σηκώσει τα αυτάκια τις......να ανησυχώ...?
Ρίξε μια ματία και εδώ εδώ
http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?11593-Γ.Π-...-προβλημα-στον-Χόνδρο-του-ενος-αυτίου

μακάρι όλα να πάνε καλά .. τα αυτάκια του σε τι κατάσταση είναι ??

Εμένα ο δικός μου είναι 9μηνών και περίπου 30κιλά.
 


willy

Member
28 Αυγούστου 2010
5
0
μεχρι ποτε αναπτυσετε ενα γ.π?

μεχρι ποτε αναπτυσετε ενα γ.π? εκει λεει μεχρι 12 μηνεs. δεν μεγαλονει μεχρι 18 μηνεs?
 






BOYAR

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2010
240
6
Εγω εχω μια εντυπωση οτι ο γπ αναπτυσεται μεχρι 18 μηνων....μπορει ομως να κανω και λαθος
 




BOYAR

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2010
240
6
Nαι αλλα ο πινακας που βλεπουμε λεει οτι ο σκυλος φτανει το 100% στους 12 μηνες......επιμενω οσκυλος αναπτυσετε κ διαμορφωνεται εως τους 18 μηνες δεν συμφωνω με τον πινακα μπορει ομως να κανω και λαθος
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μέχρι τους 9 μήνες περίπου (ανάλογα με τις γραμμές) θα έχει πάρει σχεδόν όλο του το ύψος.

Από εκεί και μετά η ανάπτυξη θα μειωθεί σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό και όπως είπε ο Στέλιος, θα "δέσει" το σώμα του.

Ο πίνακας είναι σχετικά σωστός, μιας και στους 12 μήνες που σταματάει, δίνει βάρος για αρσενικό σκυλί στα 34,5 κιλά, το οποίο είναι πολύ φυσιολογικό μιας και τα περισσότερα "παίζουν" από 38 - 42 κιλά ως ενήλικα.
 


BOYAR

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2010
240
6
ναι αλλα το κεφαλι και ο λαιμος τελικο σχηματισμο παιρνει στους 18 μηνες κ μετα βεβαια ο πινακας γραφει κιλα κ μηνες δηλ συγκεκριμενα στοιχεια αλλα πιστευω πως απο 12 μηνων κ μετα και τα κιλα μεταβαλονται
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Φυσικά και μεταβάλονται. Αυτό σου έγραψα και στο προηγούμενο μνμ

Από τα 34,5 μέχρι τα 40 (σου λέω εγώ) είναι 5,5 κιλά για να πάρει ακόμα

:)