Κουτάβι δώρο - θα το κρατούσατε?

Κουτάβι δώρο - θα το κρατούσατε?

  • Όχι, ότι και να είναι

    Votes: 24 30,0%
  • Ναι, ότι και να είναι

    Votes: 33 41,3%
  • Μόνο αν είναι καθαρόαιμο

    Votes: 2 2,5%
  • Μόνο αν είναι καθαρόαιμο και φυλής που μου αρέσει

    Votes: 21 26,3%

  • Total voters
    80



kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σε εμενα δεν θα μετρούσε το ποσο καλο είναι το κουτάβι, αλλα το ότι θα μου έφερναν ένα κουτάβι..
Είμαι πολύ επιρρεπης σε κάτι τέτοιο και δεν ξέρω τι θα έκανα..
Πρακτικά αυτήν την στιγμή δεν θα μπορούσα να είχα δεύτερο αλλα και την στιγμή που βρήκα το σκυλί μου ήταν η εντελως ακατάλληλη στιγμη για να τον κρατήσω και όμως τον κράτησα.., άρα μεγάλα λόγια μην λες..

Όσον αφορά αυτήν την πράξη είμαι κατά γιατί ένα σκυλί είναι δώρο μονο σε θεωρητικό επίπεδο.., όπως δώρο μπορουμε να πούμε την γέννηση ενός μωρού από την μητέρα στον πατέρα..
Αυτό το δώρο θέλει υπευθυνότητα, θέλει θυσίες θέλει πολλά που για άλλους μπορεί να αποδειχθεί αντί για δώρο "κατάρα"..
Αρα ένα τέτοιο δώρο το πάμε μονο σε άτομα που γνωρίζουμε εκατό τα εκατό ότι το θέλουν και μπορούν να ανταπεξέλθουν..και πάλι ρισκάρουμε..

Ειναι απόλυτο το πολ οπότε δεν μπορώ να απαντήσω λεω κατα (με εξερεσεις)..
 
Last edited:




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κατηγορηματικά ΟΧΙ.
Ο άνθρωπος που θα μου έφερνε κουτάβι καρ' αρχήν δε θα σεβόταν ούτε εμένα, ούτε το ζώο.
Αυτό δεν είναι δώρο. Είναι ευθύνη που μόνο εγώ μπορώ να αποφασίσω αν θέλω να αναλάβω και πότε.
Επιπλέον όχι μόνο η φυλή του αλλά και το ίδιο το ζώο θα ήθελα να είναι της επιλογής μου.

Από κει και πέρα, αν αποφασίσω να αγοράσω ένα συγκεκριμένο κουτάβι και κάποιος μου το πληρώσει, θα το δεχτώ εννοείται :D
 
  • Like
Reactions: d-friend


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Σε καμία περίπτωση!!!!!
Η απόφαση για την απόκτηση σκύλου είναι πολύ σοβαρή υπόθεση
τόσο για την οικογένεια όσο και για το ίδιο το σκυλί.
Θεωρώ δε μεγάλη ανευθυνότητα για κάποιον να κάνει τέτοιο "δώρο"
ειδικά σε οικογένεια με παιδιά.

Παναγιώτης
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Θελω καποιον ανευθυνο να μου κανει δωρο ενα newfie (των γραμμων που θελω :D),θηλυκο (και αρσενικο αμα θελει :p).
Δεχομαι μονο σοβαρες προτασεις τηλ 6937......
 
  • Like
Reactions: d-friend


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, παρολο που εγω ανοιξα το poll, δεν ξερω με απολυτη βεβαιοτητα τι θα εκανα.

Λογω του ότι μενω σε διαμερισμα και ηδη εχω ένα μεγαλοσωμο σκυλι, εάν μου χαρίζανε ένα μινι σκυλακι σαν την Ζηνα μου, θα το κρατουσα ασχετα εάν είναι καθαρόαιμο ή ημιαιμο.

Από την άλλη, δωρα κανουν συχνα οι χομπιστες bybs (το γνωριζω από πρωτο χερι ως γνωστον), οπότε λεγοντας ναι στο ημιαιμο πχ πινσεράκι, ειναι σε τετοια περιπτωση σαν να υποστηριζω τον byb.
Αν το βρισκανε στο δρομο και μας το φερνανε, ακουγεται αλλιώς.

Οσον αφορα σε μεγαλοσωμο σκυλο τωρα, θα τον επαιρνα εάν ειχα μεγαλο και προστατευμενο κηπο.
Εφοσον εχω ηδη την Ηρα, δεν θα ηταν μονο του εξω.
Προϋποθεση όμως να είναι καθαροαιμο. Δεν ξερω αν θα αντεχα και δευτερο μεγαλοσωμο σκυλο με την απροβλεπτη συμπεριφορα της Ηρας και τα πιθανα τσιτωμενα νευρα της, ιδιότητες που σε μεγαλο βαθμο πιθανοτατα οφειλονται στην μη επιλεκτικη εκτροφη. Πέρα από τα δικα μου λαθη.

Τώρα όμως που μενω σε διαμερισμα, νομιζω παλι θα τον δεχομουν και σιγουρα θα επαιρνα δυο ωραια crate, ένα για τον καινουριο σκυλο και ένα για την Ηρα.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να συμμαζεψω ελευθερα δυο μεγαλοσωμα σκυλια.

Η πλάστιγγα γερνει στο 4 με επιφυλαξεις.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ κατα πάσα πιθανότητα θα το κρατούσα.... ίσως επειδή κατα βάθος θέλω ένα κουταβάκι κι απλώς δεν έχω ξεκουνηθεί να υιοθετήσω ένα....:)

Εχει ένα δίκιο κι η Chloe ομως που λεει ότι θα ήθελε να διαλέξει το σκύλο.....

Πάντως αν ο άνθρωπος που μου το χάριζε ήξερε πάνω κάτω τι θέλω, δε θα με πείραζε.... δεν έχω και πολλές απαιτήσεις.... αρκει να είναι μεγάλο! :)
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
1)εάν ήξερε το ατομο που μου κάνει το δώρο ότι ήθελα κουτάβι συγκεκριμένης

φυλής και πχ μου το έφερνε από εκτροφειο εξωτερικού γιατί εδω θα αργουσα

πολύ να το παρω ,σιγουρα ναι

2)εάν ήθελα σκυλο γενικά και μου έφερναν ένα κουτάβι αδέσποτο,σίγουρα ναι

3)εάν ήθελα σκύλο εδώ και τώρα και δεν γνωριζα για Puppy mills etc και μου

τον έφερναν από Pet shop δυστηχώς ναι

4) εάν δεν έιχα εκφράσει επιθυμία για σκύλο και μου έφερναν ένα κουτάβι

φυσικά και όχι

κλπ κλπ

δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχουν κάποιοι που κάνουν δώρα κουτάβια,
δεν μπορεις να φορτώσεις σε κάποιον τέτοια ευθύνη χωρίς πριν να το έχεις συζητήσει.
για εμένα υπάρχει μόνο η πρώτη περίπτωση
 




mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
1)εάν ήξερε το ατομο που μου κάνει το δώρο ότι ήθελα κουτάβι συγκεκριμένης

φυλής και πχ μου το έφερνε από εκτροφειο εξωτερικού γιατί εδω θα αργουσα

πολύ να το παρω ,σιγουρα ναι

2)εάν ήθελα σκυλο γενικά και μου έφερναν ένα κουτάβι αδέσποτο,σίγουρα ναι

3)εάν ήθελα σκύλο εδώ και τώρα και δεν γνωριζα για Puppy mills etc και μου

τον έφερναν από Pet shop δυστηχώς ναι

4) εάν δεν έιχα εκφράσει επιθυμία για σκύλο και μου έφερναν ένα κουτάβι

φυσικά και όχι

κλπ κλπ

δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχουν κάποιοι που κάνουν δώρα κουτάβια,
δεν μπορεις να φορτώσεις σε κάποιον τέτοια ευθύνη χωρίς πριν να το έχεις συζητήσει.
για εμένα υπάρχει μόνο η πρώτη περίπτωση
+1:)
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Εγώ ψήφισα όχι γιατί στην φάση που είμαι τώρα δεν μπορώ με τίποτα να έχω και 2ο σκύλο. :rolleyes:
Αν μου το φέρναν όμως σε έναν χρόνο και ήταν όπως το ήθελα μάλλον θα το κρατούσα αλλά θα ξενέρωνα γιατί θα ήθελα να το έχω διαλέξει εγώ!!:p
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν πρωτον, το εγκρινε ο Mr Κουκης
Αν δευτερον, δεν μας πετουσαν εξω οι γονεις μου μαζικως
Αν τριτων ηταν και Βερνης
Φυσικα και θα το κρατουσα :)
 




pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
εγω θα ηθελα ενα μπεζ . τωρα αν ηταν κοπρος εξαρταται αλλα μαλλον προς το ναι θα ψυφιζα

Θελω καποιον ανευθυνο να μου κανει δωρο ενα newfie (των γραμμων που θελω :D),θηλυκο (και αρσενικο αμα θελει :p).
Δεχομαι μονο σοβαρες προτασεις τηλ 6937......
εσυ δεν θες απλα ανευθυνο, θες ....................:D
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
η ιδεα δωρου-εκπληξη-κουταβι ειναι περα για περα λαθος
ακομα και για τους ανθρωπους που ειναι τροπος ζωης η συμβιωση-συνυπαρξη με τα πλασματακια αυτα ειναι λαθος μια τετοια εκπληξη

τιθεται θεμα καταλληλης στιγμης της υοθετησης του αποδεκτη της εκπληξης που πρεπει να ειναι συνυδειτη για ολους τους λογους που εχουν ειπωθει περι αποκτησης κουταβιου εστω και αν ακομα ειναι ηδη κατοχος

και επισης πολυ σημαντικο για μενα ειναι η "χημεια" που θα εχουν μεταξυ τους , που αυτο αφορα ανθρωπο και κουταβι να συμφωνησουν -να γουσταρουν-να διαλεξουν ο ενας τον αλλο , να ταιριαζουν οι χαρακτηρες τους και να γινει το κλικ μεταξυ τους

τωρα υπαρχει και η περιπτωση που καποιος θελει -ψαχνει-ενημερωνετε-βρισκει κουταβι αλλα τα χρηματα τα δινει αλλος-δωρο ναι σε αυτη τη περιπτωση και μονο συμφωνω
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κρινα, πολύ σοφη απαντηση.

Εάν μου επιτραπεί να κατεθεσω την δικια μου εμπειρια με την πινσερινα μας που ηταν δωρο στην κορη μου.

Είναι το πρωτο σκυλι που ειχαμε ποτέ, ηρθε ξαφνικα και φυσικα ημασταν τελειως απροετοιμαστοι.
Δεν την ηθελα στην αρχη, λογω της δέσμευσης και ευθυνης, γιατι ήμασταν σε περιοδο ανακατατάξεων σε δουλειες και διαμονή, ενώ η γυναικα μου και η κορη μου ξετρελλαθηκαν από την πρωτη στιγμη.

Σε λιγους μήνες την αγαπησα ισως περισσοτερο από ολους και τωρα πλεον, μετα από τρεισήμισι χρονια, η ιδια η Ζηνα είναι ισως περισσοτερο δεμενη μαζι μου παρά με τους αλλους ή τουλαχιστον εξίσου.
Αυτό βεβαια μπορει να οφειλεται στο ότι ειμαι ο μονος που της κανει 100% όλα τα χατίρια και δεν την μαλωνει ποτέ ό,τι και να κανει.

Προσπαθω να πω ότι παρόλο που ημουν εντελως απροετοιμαστος, ακαταλληλος και κακοπροαίρετος, εγινε η Ζήνα ενας μεγαλος ερωτας και δεν μπορω με τιποτα να πω ότι περασε εστω και μια μερα ασχημα μαζι μας.

Μακάρι να δεθώ κάποτε ετσι και με την Ηρα, που ηταν και αυτή δωρο αλλά όχι ξαφνικο και την ειχα ζητησει εγω ο ιδιος, αλλά εδώ μιλαμε για άλλη περιπτωση, άλλη συμπεριφορα, αντιμετωπιση, άλλο σκυλι και άλλη σχεση.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αυτη τη στιγμη, οχι, οσο κι αν ηταν οτι ηθελα και ονειρευομουν, διοτι οι συνθηκες ειναι τετοιες που θα το καταστρεψω.
ψηφισα ομως το 4 (δεν μπορεσα να αντισταθω:p)αν και το "καθαροαιμο και φυλης που μου αρεσει" δεν μου λεει και πολλα:cool:
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
κοιτα να δεις ειναι κατι σαν τον γαμο

μπορει να σου κανουν προξενιο και να σου κατσει το τζοκερ(η πινσερινα σου)

μπορει να συζεις και οταν παντρευτεις να χωρισεις γιατι οι ανθρωποι ειναι ανευθυνοι (λεει ο αλλος το εχω σκεφτει το εχω ψαξει περνει κουταβι και μετα λεει μου χεζει μου κλεει δεν μου τρωει μου φωναζουν οι γειτονες το δινει πισω

και μπορει να εχεις υγιη σχεση να μην παντρευτεις ποτε και να φτιαξεις την δικια σου ομορφη κοινωνια (ενδιαφερομενος ιδιοκτητης συγκρατημενος υπευθυνος με θεληση για να μαθει με δυναμη για να προσπαθησει αποκτα τελικα κουταβι κρατα επαφη με τον εκτροφεα και περπατα με βηματα αργα και σταθερα


αλλα και παλι τιποτα δεν ειναι σιγουρο σε οτι εχει σχεση με τον ανθρωπο δυστυχως

το 2ο προσωπο ενικου ειναι γενικο